Ieva Purniņa: Stabils čempions un miglā tītais sudrabs un bronza

Vīrieši un daiļslidošana šobrīd lielākajai daļai noteikti uzreiz asociējas ar latvieti Denisu Vasiļjevu, kurš jau Eiropas čempionātā Čehijā parādīja izcilu sniegumu un kam tiek paredzēta panākumiem bagāta turpmākā karjera. Lai gan šobrīd pasaules līmenī arvien vairāk un vairāk daiļslidotāju, kuri plāno cīnīties par augstām vietām, iekļauj savās programmās četrkāršos lēcienus, Vasiļjevs to vēl sacensībās nedara, taču pavisam noteikti ir ceļā uz to.

Līdzīgi kā dāmām, arī vīriešiem ir pāris stabili daiļslidotāji, kuriem vietas uz pjedestāla ir praktiski jau nodrošinātas. Protams, ka viens no tiem ir spānis Havjers Fernandess, kas šogad kļuva par pieckārtēju Eiropas čempionu. Tāpat par potenciālo čempionu tiek uzskatīts amerikānis Neitans Čens, kurš var lepoties ar šīs sezonas vislabāko rezultātu. Pie līderiem tiek pieskaitīts arī olimpiskais čempions Juzuru Hanju no Japānas, kā arī trīskārtējs pasaules čempions kanādietis Patriks Čans. Turklāt nedrīkst aizmirst to, ka nemitīgi parādās vēl jauni sportisti, kas spēj pārsteigt un sajūsmināt, tāpēc līderu pozīcijas ir tikai daļēji drošas un viss nemitīgi mainās.

Skaidrs ir tas, ka progress ir obligāta un nepieciešama lieta sportā. Visi zina, ka attīstība notiek caur smagu darbu un tas nav pāris mirkļu jautājums. Tieši tāpēc bija tik fantastiski redzēt, ka divu mēnešu laikā Vasiļjevs ir paspējis augt un progresēt. To pat nevar izskaidrot, bet viņa slidojumā kaut kas ir mainījies, tas ir kļuvis vēl spēcīgāks, ātrāks, plastiskāks.

Lai gan jau Eiropas čempionātā Vasiļjevs sevi parādīja spoži, taču tas tik tiešām ir katra sportista sapnis un mērķis – kļūt labākam ar katrām sacensībām. Nenoliedzami arī skatītāji par Denisu ir sajūsmā, viņam ir fani ne tikai no Latvijas. Noteikti daļēji tas ir, pateicoties viņa slavenā trenera Stefana Lambjēla vārdam, bet tikpat liela nozīme ir tam, ka

Vasiļjevs ir harismātisks, viņa programma nav pierasti izklaidējoša, bet drīzāk elpu aizturoša.

Pagaidām 14.vietā ar jaunu personisko rekordu viņam palīdzēja nonākt skaists trīskāršais aksels, lēcienu kaskāde ar trīskāršo lucu un tulupu, kā arī trīskāršais flips no soļiem. Tik tiešām šķiet, ka viņš ir pēkšņi kļuvis par pāris gadiem vecāks, sācis lekt vēl augstāk, slidot vēl precīzāk un ātrāk. Ja pagājušajā gadā Vasiļjevs izcīnīja 14.vietu pasaules čempionātā, tad būs interesanti vērot, vai izdosies viņam šogad iekļūt pirmajā desmitniekā.

Deniss Vasiļjevs. Īsā programma

Vīriešiem īsajā programmā laikam ir bijis noliets ļoti labs ledus, jo Vasiļjevs nav vienīgais, kurš sasniedza savu sezonas labāko sniegumu. Arī spānis Havjers Fernandess, kurš pēc īsās programmas rezultātiem ieņem pirmo vietu, ieguva 109,05 punktus un apsteidza otrās vietas ieguvēju japāni Šoma Uno par četriem punktiem.

Pavisam cits jautājums ir, vai spānis tik tiešām bija tik izcils, ka viņu varētu kronēt par pasaules labāko daiļslidotāju šobrīd.

Pirmās vietas ieguvējs un tāpat arī jau divus gadus pēc kārtas nepārspētais Fernandess īsās programmas slidojumā izpildīja četrkāršo saļhovu, trīskāršo akseli un kaskādē četrkāršo un trīskāršo tulupu. Viņš var un spēj būt ekspresīvs, emocionāls un aizraujošs, turklāt īsās programmas mūzika ir ļoti pateicīga, lai parādītu spāņa būtību un izceltu viņa enerģiju, taču no viņa tika sagaidīts tikai tehnisks, tīrs un precīzs horeogrāfisko elementu izpildījums. Čempions tomēr ir kaut kas vairāk, tā ir dvēseles un sirds ielikšana tajā, ko daiļslidotājs dara.

Fernandesam pagaidām pirmā vietā, pastāv ārkārtīgi liela iespēja, ka viņš kļūs par trīskārtējo pasaules čempionu, taču, lai nosauktu viņu par čempionu ar lielo Č nepieciešams daudz vairāk dzirksteles viņā pašā.

Havjers Fernandess. Īsā programma

Japānas daiļslidotājs Šoma Uno, kurš šobrīd ir otrajā vietā pēc īsās programmas rezultātiem, arī bija pie potenciālo līderu vārdiem, taču diezin vai tika paredzēts, ka viņš ierindosies tik augstu, jo tomēr vīriešu konkurence ir ļoti sīva. Taču viņš ar ārkārtīgi nopietnu attieksmi iznāca uz ledus, bez liekām emocijām parādīja visiem, uz ko viņš ir spējīgs – četrkāršais flips, kaskāde ar četrkāršo un trīskāršo tulupu, kā arī trīskāršais aksels tika izpildīti nevainojami. Te, protams, atkal rodas jautājums, kāpēc Fernandesam par kaskādi papildu tika piešķirti 2,86 punkti, bet Uno tikai 1,71, tomēr tas jau paliek tiesnešu ziņā. Uno ir tikai 1,59 m garš, bet uz ledus virpuļo un slīd tā, it kā viņam būtu vismaz divus metrus garas kājas, kas līdz ar to novērš uzmanību no tā, ka emocijas viņam ir ļoti ieturētas. Neskatoties uz to, ka viņa izpildījums var šķist pārāk nopietns, uz Uno slidojumu ir ļoti patīkami skatīties, tas piesaista un aizrauj ar savu ātrumu un konkrētību, viņš rada iespaidu, ka ledum nemaz nepieskaras, bet lido pāris centimetrus virs tā.

Šoma Uno. Īsā programma

Patriks Čans no Kanādas, tāpat kā divi augstāko vietu ieguvēji, savu slidojumu un lēcienus veica tīri un perfekti, bet trīskāršais lucs kāda cita četrkāršā lēciena vietā neļāva viņam iegūt vairāk punktu un līdz ar to augstāku vietu. Čans ir ļoti spēcīgs daiļslidotājs, un viņa kustības ir ļoti konkrētas, stingras, bet ne plastiskas, tāpēc mūzikas izvēle nav bijusi tā veiksmīgākā. Bītlu mūzika šķietami bija fonā, bet pats daiļslidotājs it kā slidoja pie mūzikas, kuru dzirdēja viņš pats, bet ne skatītāji. Pagaidām no otrās vietas ieguvēja viņu šķir tikai divi punkti, tāpēc pēc izvēles programmas situācija pavisam noteikti vēl var mainīties.

Patriks Čans. Īsā programma

Pasaules čempionātā piedalās vēl vairāki spilgti daiļslidotāji, un katram skatītājam noteikti ir savs mīļākais favorīts, par kuru turēt īkšķus. No atmiņā paliekošajiem var vēl minēt Izraēlas sportistu Alekseju Bičenko un Denisu Tenu no Kazahstānas, bet grūti izskaidrojamu iemeslu dēļ sportists, kura sniegums patiešām aizrauj, ir amerikānis Džeisons Brauns. Sportists īsajā programmā izpildīja tikai trīskāršos lēcienus un tieši tāpēc pagaidām ir astotajā vietā. Iespējams, tā ir mūzika, kas palīdz aizrauties ar viņa slidojumu vairāk, varbūt tie ir viņa augstie lēcieni vai interesantās piruetes un lokanība. Viņš tik brīnišķīgi izmanto visu savu ķermeni un iespējas, ko piedāvā ledus laukums, ka nepietiek tikai ar vienas reizes noskatīšanos, nepieciešama vēl vismaz viena, lai aptvertu un saprastu visu, ko viņš šajā īsajā laika posmā ir paspējis uz ledus izdarīt.

Šādām pārdomām parasti seko – ja es būtu tiesnesis, tad es….

Bet es neesmu tiesnese un tāpēc tikai varu ar nepacietību gaidīt izvēles programmu un cerēt, ka brīnumi tomēr notiek un punkti par harismu kļūs vērtīgāki nekā punkti par četrkāršajiem.

Līdzīgi kā sievietēm, arī vīriešiem ir viens stabils čempions un pārējais pjedestāls ir  vēl miglā tīts. Katrs vēlas izcīnīt vietu ziemas olimpiskajām spēlēs. Un ne tikai vienu vietu vien. Spriedze un satraukums pavisam noteikti ir visiem, jo tik daudziem ir potenciāls un izredzes iegūt medaļas, tāpēc var paredzēt arī diezgan aizraujošu un dramatisku izvēles programmas slidojumu vīriešiem, kas notiks jau sestdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt