Ieva Purniņa: Eiropai čempions ieraduma pēc, Latvijai medaļas perspektīva

Eiropas daiļslidošanas čempionāta izskaņā vīrieši izvēles jeb garajā programmā startēja bez papildu atpūtas uzreiz jau nākamajā dienā pēc īsās programmas. Daži par to priecājās, bet citiem nācās saņemties un turēt grožos sajūtas, ar kurām viņi tā arī nespēja tikt galā. Spriedze mazliet paplucināja arī lieliski sevi apliecinājušā Denisa Vasiļjeva nervus, turpretim čempionam Havjēram Fernandesam piekto titulu pirmkārt nodrošināja milzu pārliecība par sevi, kas gluži kā supervīruss vēl pirms slidojuma sākuma pakļāva gan tiesnešus, gan skatītājus.

Ieva Purniņa ar daiļslidošanu nodarbojās 10 gadu, pagājušās desmitgades sākumā bijusi divkārtēja Latvijas jauniešu čempione, trenējusies arī ASV pie Konstantīna Kostina.

Eiropas čempionāta laikā Ieva raksta blogu lsm.lv, daloties ar saviem iespaidiem.

Emocijas acīmredzami savaldīt neizdevās arī tiem sportistiem, kuri slidoja pirmajā grupā - trīs no sešiem daiļslidotājiem izpildīja vienkāršos lēcienus, kad bija paredzēti trīskāršie. Tā ir rupja un neprofesionāla kļūda, ko tautā sauc arī par "taurenīti". Slidotāji bija tik sakoncentrējušies, lai izpildītu elementus, ka nepiedomāja pie izpildījuma. Saprotamu iemeslu dēļ šīs grupas sportisti nespēja tikt līdz labāko desmitniekam.

Vīriešu tērpi daiļslidošanā tradicionāli ir diezgan vienkārši, tikai retais atļaujas ko ekstravagantu, bet šogad daži šķiet vispār bija aizmirsuši, ka sacensībām jāsagatavo atbilstoša garderobe.

No parastiem krekliem ārā no biksēm, līdz pat džemperiem, kas izskatās jau pavalkāti. Saprotams, ir dažādi tēli, dažādi vēstījumi, taču arī tos var parādīt ar pārdomātu tērpu, nevis atstājot nevērīgu un nevīžīgu iespaidu.

Garajā programmā divi vīrieši, nebūdami starp līderiem, bija pietiekami spilgti, lai atstātu iespaidu uz mani.

Debitantam francūzim Kevinam Ajmozam, kurš savā pirmajā čempionāta ieguva 15.vietu, man gribētos prognozēt spožu nākotni.

Viņa seja bija tik dzīva un slidojums aizraujošs un emocionāls, ka kļūdas un nepilnības nešķita tik būtiskas. Viņam ir vēl tikai 19 gadi, tāpēc elementus var attīstīt un pilnveidot, bet iemācīties harismu gan nē.

Kevina Ajmoza izvēles slidojums

Savukārt 13.vietu ieguvušais Ivans Rigini, kurš pārstāv Itāliju, aizrāva visu publiku ar savu garo programmu, kas drīzāk bija vesels priekšnesums, kurā bija piedomāts pie tērpa un katra sīkuma un mūzikas akcenta. Kustības it kā nevērīgas un vieglas, taču viņš ir spilgts, mīl pats sevi un savu slidojumu, neskatoties uz kritieniem. Tāpat kā Elviss Preslijs, kura mūzikas pavadībā viņš slidoja garajā programmā, arī Rigini ir īsts dāmu mīlulis.

Ivana Rigini izvēles slidojums

Divi ļoti dažādi daiļslidotāji, bet katrs ar savu īpašo šarmu, dzīvi un emocionāli, kas pierāda, ka

daiļslidošana ir ne tikai perfekti izpildīti lēcieni, bet daudz, daudz vairāk.

Kad sāka slidot trešā grupa, mani pārņēma manāms satraukums, jo strauji mainījās līmenis, četrkāršie lēcieni pēkšņi bija standarts katrā programmā. Un es nevarēju saprast, kā gan mūsu Deniss Vasiļjevs tikai ar trīskāršajiem izskatīsies uz šī fona. Neskatoties uz to, ka sacensībās Deniss četrkāršos vēl nelec, septīto vietu Eiropas čempionātā viņš ieguva pelnīti un stabili, izlecot trīskāršo akseli, ritbergeru, lucu, tulupu un kopsummā sasniedzot savu sezonas labāko rezultātu. 

Denisa Vasiļjeva izvēles slidojums

Lai gan satraukuma rezultātā pirmā trīskāršā akseļa vietā viņš izleca vienkāršo, visā turpmākajā programmā Deniss kļūdas nepieļāva un tik tiešām parādīja tīru un lielisku sniegumu, kas ir iespaidīgi vēl tik jaunam daiļslidotājam. Visticamāk, pieredze deju šovā "Ledus leģendas" kā viesim pie sava slavenā trenera Stefana Lambjēla ir devusi savu artavu, jo Deniss spēlē arī uz publiku, aizpilda mūziku un ietur savu stilu, skatītājiem viņš acīmredzami patīk.

Deniss Vasiļjevs un Stefans Lambjēls ir lieliska komanda un šķiet, ka viens otram uzticas, tāpēc izskatās, ka salīdzinošā tuvā nākotnē arī Latvija varēs lepoties ar savu sen gaidīto medaļu.

Ja sieviešu cīņa par medaļām lielus pārsteigumus nesagādāja, tad vīriešu sniegums bija daudz nestabilāks un neparedzamāks. Izraēlas daiļslidotājs Aleksejs Bičenko, kurš pēc īsās programmas bija trešajā vietā, izpildot garo programmu izskatījās saguris, cīnījās par katru punktu, taču neveiksmīgi, un pēc garās programmas rezultātiem palika devītajā vietā, kopsummā iegūstot piekto vietu. Bet trešo vietu līdz ar to izcīnīja krievs Mihails Koļada, visgrūtākajā no lēcieniem, četrkāršajā lucā, piedzīvojot kritienu, neizbraucot četrkāršajā tulupā, trīskāršā akseļa vietā izpildot vienkāršo (video 3:37 minūtē).

Mihaila Koļadas izvēles slidojums

Pavisam subjektīvu iemeslu dēļ Koļada uz mani iespaidu neatstāja. Jāatzīst, ka lēcieni viņam ir augsti, piruetes ātras, bet man viņa slidojumā un kustībās pietrūkst plašuma un varenuma, lai būtu sajūta, ka laukums tiek aizpildīts pilnībā.

Ja trīs lietas ir labas lietas, bet ceturtā - no sirds, tad piektā laikam ir nepelnīta. Iepriekš četrkārtējs Eiropas čempions spānis Havjērs Fernandess arī piektajā reizē uzvarēja, taču pavisam noteikti neparādīja čempiona cienīgu sniegumu.

Havjēra Fernandesa izvēles slidojums

Salīdzinot ar sieviešu daiļslidošanas čempioni Jevgeņiju Medvedevu, kura noslidoja izcili, Fernandess pieļāva kļūdas un pat vienu ļoti sāpīgu kritienu (video 2:49 minūtē). Nebūt ne perfekts izpildījums.

Čempions ir tikai viens un tituls tiek taisnīgi nopelnīts, to neiegūst jebkurš, bet tikai tiešām pats labākais. Manuprāt, šoreiz uzvarētājs tas noteikti nebija. Fernandesam ir milzu pašpārliecinātība - jau uzkāpjot uz ledus viņš zināja, kurš būs čempions, vienlaicīgi pārliecinot par to gan skatītājus, gan tiesnešus, un panākot tādu efektu, ka nevienam pat neienāk prātā, ka kāds cits varētu būt labāks par viņu.

Ja es varētu, tad par čempionu šogad kronētu Krievijas pārstāvi Maksimu Kovtunu, kurš ieguva sudraba medaļu.

Jā, arī viņš pieļāva kļūdas, taču parādīja sevi kā daudz patīkamāku slidotāju, izpildot fantastisku četrkāršo saļhovu (video 0:53 minūtē) un kā nākamo izlecot tīru četrkāršo tulupu, sasniedzot savu sezonas labāko rezultātu.

Maksima Kovtuna izvēles slidojums

Kovtuns bija iekšēji mierīgs, aizrāva ar savu slidojumu, no viņa staroja emocijas un mīlestība pret to, ko viņš dara.

Daiļslidošana, vismaz Eiropā, atkal ir atguvusi savu šarmu.

Pāris gadus atpakaļ tā bija nonākusi strupceļā, jo daiļslidotāji tikai automātiski pelnīja punktus, izpildot visus lēcienus un elementus tehniski, bet bez jebkādām emocijām un horeogrāfijas. Tādējādi augstas vietas izdevās iegūt tikai daiļslidotājiem, kuri bija kā roboti, bet tie, uz kuriem varēja skatīties ar prieku, kas iedvesmoja ar savu slidojumu, nespēja iegūt līdzvērtīgu punktu skaitu.

Dvēseliski, emocionāli un harismātiski – šādi viņi ir Eiropā šobrīd. Tas iedvesmo un liek ar cerībām gaidīt pasaules čempionātu, lai noskaidrotu, kas šobrīd ir aktuāls visaugstākajā līmenī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt