Atis Klimovičs: No tumsas mākoņiem nebīsimies!

Pat uz skandālu, kuru radījusi augstās amatpersonas Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča negaidītā aizturēšana un aizdomas, vajadzētu skatīties pēc iespējas mierīgāk un rezignētāk. Neļaujoties sevi ievilkt tajā pulkā, kas tagad var gandarīti uzvilkt veco dziesmu par nekam nederīgo un izgāzušos Latvijas valsti.

Pat neatkarīgi no tā, ar ko noslēgsies Rimšēviča lieta, kas, protams, mūsu valsts tēlam savu darvas piku jau paspējusi uzmest, tā nespēs nodarīt teju vai apokaliptiskus zaudējumus. Nespēs tādēļ, ka Latvijas valsts ir daudz lielāks veselums ne tikai par minēto augsto bankas prezidenta amatu, bet arī visu Ministru kabinetu un parlamentu kopā.

Ar savu pagātni, tagadni un nākotni, ar sabiedrības lielāko daļu, kam zagšana un korupcija šķiet kategoriski nepieņemama, taču, par nelaimi, tā pagaidām nav spējusi atrast īsto ceļu, kā būtiski uzlabot situāciju valstī. Ceļš uz taisnīgu (maksimāli) valsts iekārtu (kādēļ necensties mācīties no Somijas?) nav viegls, un mēs vienkārši esam tur, kur esam. Pārejas laiks izrādījies daudz ērkšķaināks, nekā vairums domājis līdz šim.

Droši vien nepieciešams izaudzināt vēl vienu paaudzi, lai Latvija pieredzētu patiesas pārmaiņas, lai mūs vairs nenāktos saukt par postpadomju jeb pārejas perioda valsti.

Taču arī pārejas periods kā tāds ir pilnīgi normāla vēsturiskā procesa diktēta realitāte, vienīgi citās valstīs tas ir īsāks, bet citās garāks.

Apskatīsimies uz daudzu šeit Latvijā kritizēto Ukrainu, kas faktiski vai smok no vietējo oligarhu valdīšanas. Tas, protams, atbilst patiesībai. Un tomēr, arī tur redzams pārejas un nacionālas valsts veidošanās posms, tikai lēnāks nekā pie mums. Un vai tādēļ šī valsts nav normāla? Te gribas atsaukties uz neseno interviju ar pazīstamo ukraiņu žurnālistu Vitāliju Portņikovu, kas sarunā ar saviem tautiešiem norāda: “Ko mēs šeit gribam izveidot? Bagātu un ārkārtīgi pārtikušu valsti? Nē. Mēs vispirms gribam radīt normālu, demokrātisku un ukrainisku valsti.”

Var saprast ukraiņu žurnālista aizkaitinājumu par Rietumu norādēm Ukrainai uz šajā valstī pastāvošo korupciju, kas bremzējot straujāku integrāciju. "Bet ko lai tad saka par Latviju ar tās oligarhiem Lembergu un Šķēli? Un par to, ka Latvija visu laiku tikusi uzskatīta par vietu, caur kuru tikusi atmazgāta Krievijas nauda? Vai Latvija tādēļ labāk atbilst dalībai Eiropas Savienībā?”- tā uz manu vaicājumu par oligarhāta valdīšanu Ukrainā atbildēja V.Portņikovs.

Pašreizējā Rimšēviča lietas "nesmukuma" sakarā derīgi atcerēties pavisam neseno krīzi Grieķijā. Tās karstākajos brīžos tika izteiktas pat pavisam dramatiskas prognozes šai dienvidu zemei, un ko redzam tagad? To pašu, nedaudz sakārtotāku valsti, kas nekur nav pazudusi. Var skaidri teikt, ka arī Latvija nekur no savām robežām nepazudīs. Tā pārlaidīs negaisus pavisam droši. Nav tā, ka šis "nesmukums" domājošos Latvijas pilsoņos izsauks vilšanos savā valstī, kā to apgalvo profesors Juris Rozenvalds.

Par katra Latvijas iedzīvotāja galveno atbildi, atceroties šī gada īpašo nozīmību, lai kļūst pārdomāti un rezultatīvi soļi ikkatras dienas garumā, tā sagaidot 18.novembra svinības.

Bet ne mazāk būtiski, lai atrodam sevī spēkus kļūt par tālredzīgākiem “vienkāršajiem” vēlētājiem, kas beidzot mācēs un spēs ietekmēt politiskos procesus.

Lai izdarām pārdomātāku izvēli rudenī Saeimas vēlēšanās. Lai tas kļūtu par soli uz tādu valsti, par kuru vairākums teiktu, ka tā patiesi ir "mana valsts". Bet I.Rimšēvičam derētu padomāt, cik daudz izdarījis viņš pats, lai lielākā daļa patiesi tā arī domātu par Latviju.

8 komentāri
Valdis Bērziņš
Tik tiešām, apnicis lasīt visādu neveiksminieku, nīkuļu un Kremļa naratīva atgremotāju melu gaudas par neizdevušos valsti Latviju. Pasaulē nav nevienas ideālas valsts. Stipri atpaliekam no R-Eiropas? Tam ir objektīvi vēsturiski iemesli. Toties esam priekšā vairumam citu pasaules valstu, ko gaudotāji un Latvijas nīdēji jāņi lietavieši parasti aizmirst. Komercbanku skandāls un aizdomu ēnas pār LB vadītāja ir kā vēdergraizes pēc saindēšanās ar sliktu pārtiku. Organisma attīrīšanās varbūt nav tā patīkamākā nodarbe, bet ir nepieciešama un pēc tās paliks vieglāk.
Valdis Bērziņš
Runa te kā reizi ir par galējībām - par neizdevušos valsti - no sērijas "viss ir tik slikti, ka sliktāk vairš nevar būt". Citējot nīkulīgo Kremļa mēslu atgremotāju Jāni Lietavieti: "...Latvijas gadījumā gan neviens dzīvais to gaišo nākotni neredzēs, līdz ar to - nevienam dzīvajam tāda valsts nav vajadzīga." Pie neveiksmju iemesliem aizmirsi pieminēt ierindas vēlētāju, kurš turpina balsot par tiem pašiem negodprātīgajiem politiķiem un labprāt savā privātajā dzīvē savu iespēju robežās atdarina šo politiķu mahinācijas.
Anonīms lietotājs 18792
Valdim Bērziņam. Nav runa par galējībām - neizdevušos un ideālu - tās nevienu neinteresē. Svarīgs ir virziens un nepārtraukta, kaut lēna, bet attīstība, pilnveidošanās. Tā ir gan indivīda dzīvē (skola, mācības, darbs, ģimene, profesionalitāte, ienākumi), gan valsts attīstībā (neatkarība, brūču dziedēšana, mērķu nospraušana/prioritātes, solidārs darbs un ienākumu sadale, tautas dzīves līmeņa paaugstināšana). Kas Latvijā ir uzlabojies kopš 90o gadu sākuma? Kāds ir virziens, kurp ejam, - R vai A? Cik ātri ejam, ja gribam noķert Eiropu, vai vismaz kaimiņus? Ja EE, LT, LV sāka +/- līdzīgās pozīcijas, tad kas ir tie spēki, kuri mūs bremzē, bet kaimiņiem ļauj attīstīties? Kāpēc mīņājamies un stagnējam? Tādēļ, ka politiķi a) gļēvi, mazspējīgi un neprofesionāli, b) rūpējas tikai par savu labklājību un sponsoriem, nestrādā tautai. Šai valstī valdošajiem slikti darīt savu darbu, neatbildēt par kļūdām, laist muļķi 4 gadus un tad visu atbildību novelt uz vēlētāju pleciem, diemžēl, ir norma.
Valdis Bērziņš
Ja kādam viss ir slikti un šķiet, ka nākotnē būs vēl sliktāk, tad karieties vai tinaties. Es sevi neapgrūtināšanu ar atkritumu šķirošanu - utainie vai utainie, kuri izliekas par Latvijas patriotiem, bet dzied to pašu utaino dziesmu. Vai es teicu, ka viss ir OK? Izvelc savu galvu no smiltīm un iemācies lasīt.
Anonīms lietotājs 17725
Tev tiešām ir kādas naivas ilūzijas, ka kaut kas "paliks vieglāk"? Nometīs vienu no siles, vietā nāks cits - pašlaik aizejošā postpadomju korumpantu paaudze vietā audzina tieši tādu pašu, vēl nekaunīgāku. Un neuzdrošinies mest vienā katlā utainos ar cilvēkiem, kam mīļa sava dzimtene, bet kas nespēj noskatīties, kā taukumūļi izzog valsti smejoties sejā tautai. Vajag skatīties faktiem sejā, nevis kā tu, iebāzt galvu smiltīs, un izlikties, ka viss ir ok.
Anonīms lietotājs 18792
Nevar sasniegt ne Somijas, ne Vācijas līmeni stagnējot visās jomās un attaisnojoties ar “konservatīvu sabiedrisko domu”! Tas nav konservatīvisms, bet provinciāla aprobežotība, ko valdošie kultivē. Neizglītots vēlētājs nekādu spēku sevī neatradīs un politiskos procesus ietekmēt nespēs, tātad nebūs drauds. Rozenvaldam taisnība, izsauks ne tikai vilšanos, bet riebumu pret zzs politiķiem, kuri korī māva par Rimšēviča piespiedu atkāpšanos, bet pret sava maizestēva apsūdzībām stāv kā mūris: “Tikai pēc tiesas sprieduma”. Arī Koļegova vēl joprojām nav uzaicināta atkāpties. Šāda valsts nekādu 18. novembri nav pelnījusi. Par Grieķiju. Starpība tā, ka Grieķija atkopās un normalizējās tikai pēc nežēlīga spiediena vairāku gadu garumā, draudiem un spērieniem no ārpuses. Latvijai tie daži spērieni pa nespējīgo FKTK un ziņojums par ABLV ir piliens jūrā, - FKTF norotēja, bet darbību neuzlaboja, par ABLV vispār runāt nav vērts: rokas nost no mūsu galvenā sponsora, dosim tam visu un vēl.
Anonīms lietotājs 18792
Kas būtu tie tumsas mākoņi? Valdošā koalīcija? Pārāk revolucionāri no Klimoviča. Garīgais aptumsums tautā? No tā vajadzētu gan bīties! Rimšēvičs – tumsas mākonis? Ceļs uz attīstītu demokrātiju un tiesiskumu nav viegls? Atkarīgs no tā, vai kāds rāda šo ceļu jeb liek sprunguļus riteņos, vai varturi rūpējas tikai par savu (sponsoru) kabatu jeb cenšas gudri (ja spēj) strādāt valsts attīstībai un tautas izglītošanai. Kā tiek izglītoti cilvēki parastie? Ar nebeidzamiem šoviem, balagāniem, sekliem pačalojumiem? Nevienā valstī nav gadījies dzirdēt tik neieinteresētas un stulbas atbildes no uz ielas intervējamajiem: nezinu, nepiedalos, neskatos, it kā šie cilvēki dzīvotu citā valstī. Vai sabiedriskie mediji stāsta par finanšu pratību jeb tikai atskaņo ātro kredītu reklāmas? Vai lēmēji atbild par savām kļūdām un nekompetenci? Vai tautai skaidro pretējus dažādu tiesu nolēmumus, īpaši tos, kuros tiek attaisnoti korumpanti, vai “ir radušās šaubas” par nozieguma pierādīšanu.
Jānis Lietavietis
Šai ziņā ir labs jaunums - kad vilšanās sasniedz 100% - nav iespējams vairāk vilties. Valsts ir pilnībā pievīlusi jau sen un pašreizējais skandāls ir darvas piliens darvas mucā, kas neko nemaina, vien apstiprina to, ka valsts ir absolūti neveiksmīga un vairumam būtu labāk bez tās. Protams, kārtējo reizi tiek meklēti salīdzinājumi ar kara piemeklētām teritorijām, jo Latvija ir pārāk neveiksmīga, lai to būtu iespējams salīdzināt ar normālām, demokrātiskām valstīm, ko nav piemeklējušas nekādas lielas nelaimes. Protams, starptautiskā spiediena rezultātā arī tik neveiksmīgas valstis pamazām virzas pareizajā virzienā, Latvijas gadījumā gan neviens dzīvais to gaišo nākotni neredzēs, līdz ar to - nevienam dzīvajam tāda valsts nav vajadzīga. Varat pajautāt mirušajiem - vai bija vērts tādu valsti radīt - klusums būs jūsu atbilde. Par 18. novembri - tās nav svinības, bet sēru diena, piemiņa tam cik tuvu bijām, bet cik viegli esam savu valsti zaudējuši.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti