Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Krievijas triecienos Ukrainā 7 civiliedzīvotāju upuri

Telefonintervija ar politologu, profesoru Juri Rozenvaldu

Politologs Rozenvalds: Kariņš nerīkojas kā Rietumu politiķis

Bijušais ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") nav uzņēmies politisku atbildību par savas premjerēšanas laika izšķērdīgajiem privātajiem lidojumiem, un viņš nerīkojās kā Rietumu politiķis, atkāpjoties no amata, jo no amata atkāpties piespieda paša pārstāvētā politiskā partija, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" viedokli pauda politologs Juris Rozenvalds.

Rozenvalds norādīja, ka viņu pārsteidzis premjeres Evikas Siliņas ("Jaunā Vienotība") pēc Valsts kontroles revīzijas, kurā secināts, ka Kariņa specreisiem nelikumīgi no valsts budžeta izlietoti vismaz 221 566 eiro, paziņojums, ka Kariņš, atkāpjoties no ārlietu ministra amata, rīkojies kā Rietumu politiķis un uzņēmies zināmu atbildību.

"Nerīkojās Kariņa kungs kā Rietumu politiķis, jo visiem ir skaidrs, ka viņš ir aizgājis no sava amata, jo partija piespieda viņu to izdarīt.

Par to liecina arī tāda apvainotā bērna pozīcija, kas, manuprāt, nepiedien nopietnam politiķim. Tā nav rīcība Rietumu politiķa stilā," viedokli pauda Rozenvalds.

Politologs vērtēja, ka notikušais liecina par to, ka "ilgstoša atrašanās pie varas mazina realitātes izjūtu". Viņaprāt, 60% ārvalstu komandējumu izmantot speciālos lidojumus ir graujošs skaitlis.

Vienlaikus Rozenvalds minēja, ka, viņaprāt, savdabīgs trīsstūris ir izveidojies varas pārvaldes struktūrā, meklējot atbildīgo. Kā zināms, tiks vērtēta premjera paša, premjera biroja un Valsts kancelejas atbildība par valsts budžeta un Eiropas Savienības līdzekļu izšķērdēšanu. Vērtēs arī lidojumu organizēšanā iesaistīto ceļojumu aģentūru atbildību.

Politologs uzskata, ka būtu jāizvērtē arī Finanšu ministrijas loma lēmumu pieņemšanā.

Rozenvalds sacīja, ka Kariņa izredzes tikt ievēlētam Eiropas Parlamentā šī gada jūnijā ir stipri samazinājušās.

Līdzīgu viedokli Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" pauda arī domnīcas "Providus" vadošā pētniece Iveta Kažoka. Viņa vērtēja, ka Kariņa privāto lidmašīnas reisu skandāls sabiedrībai bijis veselīgs, jo pēdējās valdības, ko Kariņš vadīja kā premjers, pārāk aizrāvušās ar savu privilēģiju nostiprināšanu.

Intervija ar Ivetu Kažoku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kažoka sacīja, ka teorētiski Eiropadomes līdzekļu izšķērdēšanu varētu vērtēt arī ES līmenī, tomēr praktiski tas esot maz ticams, jo ES amatpersonu privilēģijas esot vēl vairāk izplatītas un tolerētas. Viņasprāt, vairāk satraucoša ir Latvijas ierēdniecības rīcība. "Kādam bija jāpasaka premjeram un viņa birojam, ka šādi rīkoties ir, mazākais, riskanti, bet principā arī nelikumīgi. Ir svarīgāka iekšēju problēmu risināšana, nekā gaidīšana uz Eiropu," pauda Kažoka, sakot, ka

pārkāpumi nebūtu notikuši, ja Latvijā būtu spēcīgāka ierēdniecība un politiķi meklētu nevis tādus cilvēkus, kas līdzparakstītu viņu iegribas, bet brīdinātu par neapdomīgām izvēlēm. 

KONTEKSTS:

Veicot bijušā premjerministra Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") speciālo lidojumu revīziju, Valsts kontrole secinājusi, ka nelikumīgi no valsts budžeta izlietoti vismaz 221 566 eiro, bet vēl vismaz 323 688 eiro no Eiropas Savienības (ES) Padomes līdzekļiem izlietoti neekonomiski. Revīzijā gan nebija iespējams konstatēt konkrētus atbildīgos, kuri pieņēmuši lēmumus par speciālo lidojumu izmantošanu premjerministra un delegācijas ārvalstu komandējumos, tāpēc to vērtēs tiesībsargājošās iestādes.

Saistībā ar Kariņa lidojumiem uz dienesta pārbaudes laiku atstādināts Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis. Tikmēr Valsts kanceleja, Valsts kontroles revīzijas publiskošanas dienā komentējot iesaistīto pušu atbildību, norādīja, ka izvēli par komandējuma vajadzībām nepieciešamo transportu ir izdarījis un pasūtījumu veicis tieši Ministru prezidenta birojs.

Kariņš iepriekš publiski uzsvēris, ka ir devies darba vizītēs un strādājis valsts interesēs, bet pats neiedziļinājās lidojumu organizēšanā, bet drīz pēc tam, kad Ģenerālprokuratūra sākusi un nodevusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) izmeklēšanai kriminālprocesu par iespējamu finanšu līdzekļu izšķērdēšanu lielā apmērā saistībā ar Kariņa specreisiem, Kariņš demisionēja no ārlietu ministra amata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti