Anda Rožukalne: Žurnālisti - Ukrainas trillera varoņi!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Nolaupīti, aizturēti, spīdzināti – Ukrainas notikumu ziņu centrā arvien biežāk ir tieši žurnālisti. Arī viņus mediji sadalījuši gandrīz vai karojošajās nometnēs.

Lūk, cik interesanti, vakar 21.maija Krievijas Pirmā kanāla ziņu izlaidumā „Laiks”, kam skatītāju netrūkst arī Latvijā, četri stāsti veltīti žurnālistiem. Tie rāda divus atsevišķus gadījumus - kanāla "Russia Today" (RT) ārštata autora brita Greiema Filipsa aizturēšanu un "LifeNews" žurnālistiem Oļegu Sidjakinu un Maratu Saičenko, kuri par nedienām ar Ukranas varas iestādēm stāsta plašos sižetos "YouTube".

Spriežot pēc ziņu programmas „Laiks” prioritātēm, visa Krievijas elite nodarbojas ar žurnālistu glābšanu. Pat Vladimira Putina garajos, šajā programmā tik ierastajos, citātos no Šanhajas Ķīnā vieta ierādīta sašutumam par žurnālistu darba apstākļiem Ukrainā.

Atsevišķs stāsts veltīts faktam, ka pie aizturētajiem "LifeNews" žurnālistiem nelaiž starptautisko organizāciju pārstāvjus, par šo jautājumu spriež un balso Krievijas domes deputāti. Vēl viens sižets sola, ka Greiemu Filipsu no RT nodos Lielbritānijas konsula rokās. Par žurnālistiem Ukrainā norūpējies arī ANO ģenerālsekretāra palīgs Igors Šimonovičs, kas uzstājies Drošības padomes slēgtajā sēdē.

Galvenā doma sižetos – cīņa par cilvēktiesībām un vārda brīvību, neslēpta Ukrainas varasiestāžu apvainošana „nepareizā viedokļa” žurnālistu vajāšanā. Ziņās daudz apgalvojumu un interpretāciju, kas ietērptas kaismīgā sašutumā, bet maz faktu. Patiesībā Greiems Filips jau atbrīvots. Patiesībā tikai programmas „Laiks” beigās un tikai kā kriminālziņa ievietots sižets par nogalinātās žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavu tiesas prāvu, kas beidzot noslēgusies ar notiesājošu spriedumu.

Diemžēl neviens sižets ne vakar, ne citās dienās „Laikā” nestāsta par citu žurnālistu nedienām. Bet Krievijas mediju vide nav viendabīga, detalizētu informāciju par izrīkošanos ar žurnālistiem sniedz citi informācijas avoti. To centrā ir žurnālists Pāvels Kaņigins, kuru aizturēja, draudēja nogalināt, par kuru pieprasīja izpirkuma maksu... Ukrainas separātistu pārstāvji. "Novaja Gazeta" portālā viņš detalizēti apraksa šos notikumus. Virsraksts „Tas nav izpirkums, bet tavs ieguldījums mūsu karā” ir pietiekami daiļrunīgs, bet pats stāsts ir vienkārši šokējošs.

Tēmu par žurnālistu, kas apvainots visos iespējamos grēkos, turpina arī "Eho Moskvi" raidījuma „Pieejas kods” ("Kod Dostupa") apskatniece Jūlija Latiņina (sākot ar 21. rindkopu radio apskata atšifrējuma tekstā). Viņa atklāj, ka Kaņiginu nolaupījuši tie paši Doņeckas republikas militāro grupējumu pārstāvji, kuri viņu apsargājuši. Skumji ironiskajā komentārā Doņeckas republikas kareivji skarbi raksturoti kā „bandītu zemākais līmenis” ar „amēbas smadzenēm”.

Garo komentāru ir vērts izlasīt, jo tajā pamatīgi analizēta situācija Ukrainā un Krievijas skats uz to, pierādot, ka ne jau visiem cilvēkiem Krievijā transplantētas smadzenes. To pašu Krievijas Pirmā kanāla „Laiks” rādīto "YouTube" video ar divu "LifeNews" žurnālistu bēdu stāstu parāda arī izdevums "Slon", bet ierauga tajā pavisam citu informāciju

Kāpēc to stāstu? Šī informācija ir zīmīga pat Ukrainas ziņu pārbagātībā un mainīgumā, žurnālistiem konfliktos piešķirta ļoti nozīmīga loma. Turklāt - par šiem notikumiem nav gandrīz ne vārda Latvijas lielāko ziņu portālu krievu un latviešu versijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti