Anda Rožukalne: Žurnālisti, Mērdoks un daudz, daudz naudas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Slēgta avīze "News of the World", kas bija darbojusies 168 gadus, ilgstoša kriminālpārkāpumu izmeklēšana, valdības komisija mediju ētikas izvērtēšanai, aresti, tiesa. Trīs gadus ilgušais skandāls pagājušajā nedēļā beidzās ar gadsimta prāvu, kuras centrā bija mediju profesionāļi.

Šis notikums Latvijā netika pamanīts, aktuālās ziņas par to atrast pagrūti, lai gan skandāla sākumu 2011.gada vasarā Latvijas ziņu portāli nepalaida garām. Atgādināšu, kāpēc tas ir nozīmīgi, jo pēc dažām dienām būs šo notikumu trīs gadu jubileja.

Tātad 2011.gada pavasarī atklātībā parādījās ziņas, ka britu laikraksts "News of the World" (tā izdevējs bija "News International", kas ietilpa mediju magnāta Rūperta Mērdoka impērijā "News Corporation") savās publikācijās ilgstoši izmantojis informāciju, kas iegūta, uzlaužot slavenību, karaliskās ģimenes pārstāvju, noziegumu upuru, Afganistānā un Irākā kritušo britu karavīru tuvinieku telefonu balss pasta ziņojumus. Kad ietekmīgi reklāmdevēji atsauca savus pasūtījumus, Rūperts Mērdoks bija spiests atzīt pārkāpumus, un 2011.gada 7.jūlijā tika izplatīts paziņojums par laikraksta slēgšanu - pirms trim gadiem 10.jūlijā iznāca pēdējais "News of the World" numurs.

Tas bija sākums ilgstošai izmeklēšanai, kas atklāja, ka rupja iejaukšanās dažādu cilvēku privātajā dzīvē ar mērķi palielināt laikraksta peļņu notikusi jau kopš 1999.gada. Kopumā cietušo sarakstā bija ap 600 cilvēku. Lai iegūtu auditorijas ziņkārību veicinošu informāciju, tika maksāti kukuļi esošajiem un bijušajiem policijas darbiniekiem. Hakeris Glenns Malkeirs (Glenn Mulcaire) piegādāja ziņas un saņēma bagātīgu atalgojumu no laikraksta. Daži noklausīšanās upuri, kuri bija sūdzējušies, tika apklusināti ar lielām naudas summām.

No paša sākuma līdz beigām šo notikumu centrā bija divi "News of the World" bijušie redaktori: Rebeka Brūksa (Rebekh Brooks) un Endijs Koulsons (Andie Coulson), kurš pēc aiziešanas no darba laikrakstā strādāja arī par Lielbritānijas premjerministra Deivida Kamerona komunikācijas vadītāju. Abi redaktori bija zinājuši par noklausīšanos un informācijas nelikumīgo izcelsmi. Pagājušajā nedēļā tiesa Brūksu attaisnoja, bet Koulsons tika notiesāts.

Šī nebija tiesa žurnālistiem, kuri rīkojušies nepieņemami, tā parādīja naudas varu un tās ļaunprātīgu izmantojumu, detalizētā prāvas un tās aizkulišu analīzē rakstīja žurnālists Niks Deiviss. Viņš uzsvēra arī to, cik liela nozīme bija naudai tiesas procesā, jo miljardieris Rūperts Mērdoks neskopojās ar atalgojumu apsūdzēto aizstāvjiem. Piemēram, prāvas galvenais prokurors Endrjū Ediss (Andrew Edis) algā saņēma mazāk nekā 10% no šī procesa vadošo advokātu dienas ienākumiem, tā N.Deiviss. Lai gan bijušie "News of the World"  žurnālisti atteicās atklāti liecināt, bet skandāla ierosinātājs Šīns Hours (Sean Hoare) izmeklēšanas laikā nomira, tiesai bija būtiska nozīme. Tas bija viens no nedaudzajiem gadījumiem, kad tiesas uzmanības lokā bija notikumi, par kuriem atbildīgi pasaules ietekmīgākie cilvēki. Mediju magnāts Rūperts Mērdoks neapšaubāmi ir viens no viņiem. Viņa impērijai īsi pirms krīzes dažus gadus piederēja arī Latvijas neatkarīgā televīzija LNT.

Svarīgākais, ka šo notikumu rezultātā tika izvērtēta naudas ietekme, mediju peļņas kāre, redaktoru un žurnālistu gatavība savas karjeras interesēs iedragāt cilvēku dzīves. Vēl svarīgāk, ka tika rosināta diskusija par mūsdienu mediju darbības tumšajām pusēm.

Apzinoties, ka naudas ietekmēta iejaukšanās cilvēku privātumā nav bijis atsevišķs gadījums, Lielbritānijā tika izveidota valdības komisija mediju kultūras, prakses un ētikas izmeklēšanai, ko vadīja Lords Levesons.  Viņa izmeklēšanas ziņojums bija skarbs un atklāja, ka, dzenoties pēc peļņas, nepietiekami uzraudzīti mediji ir kļuvuši par “varu bez atbildības".

Uzskati par naudas nozīmi mediju darbā radīja publisku konfliktu arī Mērdoka ģimenē. Mediju impērijas vadībā strādā viņa bērni. Gadu pēc telefonu noklausīšanās skandāla sākuma Rūperta Mērdoka meita Elizabete Edinburgas Starptautiskajā televīzijas festivālā iebilda pret sava brāļa Džeimsa Mērdoka pārliecību, ka pelņa ir vienīgais “uzticamais, ilgstošais un pastāvīgais” mediju neatkarības garants.

Viņa uzsvēra, ka runājot par nepieciešamību pelnīt naudu, “kaut kas būtisks ir piemirsts”, jo “peļņa bez mērķa ved uz katastrofu".

Par to visu vērts atcerēties, kad Latvijas mediju īpašnieki un vadītāji runā tāpat kā Džeimss Mērdoks un atbildei par savas darbības galveno mērķi min tikai vienu vārdu – peļņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti