Anda Rožukalne: Absolūti subjektīvs mediju gada panākumu saraksts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Atklāsmes, labvēlīgs prieks, lepnums par mediju paveikto, par žurnālistu sasniegumiem! Domāju, kaut ko no tā šogad piedzīvojis katrs, pat kritiskākais mediju lietotājs.

Lūk, mans saraksts, ļoti subjektīvs! Neminu tajā jau reiz aprakstīto un slavēto. Numuriem un kārtībai šajā dažādībā nav nozīmes. Draudzīgi aicinu komentāros šo sarakstu papildināt ar saviem labajiem iespaidiem, nevis lamāt minētos vai manas izvēles.

Iedvesmojošie projekti

Laikraksta “Kurzemnieks” pielikums “Radošā Kuldīga”. Iedvesmojošs, ļoti kvalitatīvs, daudzveidīgs, izglītojošs un radošs! Unikālas informācijas piepildīta lasāmviela, ko lepni varam ierindot kultūras žurnālistikas šāgada sasniegumu sarakstā. To vērts sameklēt un pārlasīt!

Diskusija “Dombura studija” LNT. Jā, jā, pretrunīgi to pieminēt, jo projekts beidzas, bet, manuprāt, godīgi tā sakarā pateikt, ka tas bija nozīmīgs, ka tas parādīja ne tikai vēl vienu diskusijas formātu un Jāņa Dombura profesionālo izaugsmi, bet padarīja plašāku Latvijā pieejamo diskusijas lauku. Projekta gaitā bija daudzi svarīgi raidījumi, kuri atklāja tādas domas un tādus cilvēkus, kurus mēs nebūtu ieraudzījuši, sadzirdējuši. Atceroties labāko, pirmā prātā nāk diskusija par bērnu ar īpašajām vajadzībām medicīnas aprūpes kvalitāti.

Šobrīd esam zaudējuši vienu iespēju attīstīt diskusijas kā formātu.

Latvijas mediju piedāvāto diskusiju telpa ir šaura un pagurusi, to parāda šāgada vēlēšanu debašu rutīna un profesionālās mokas ap LTV “Sastrēgumstundu”. “Dombura studija” ilgstoši nemainīgajā situācijā ieviesa jautājumus, ko citi neuzdeva. Bet jautājumu uzdošana ir svarīga, tā liek domāt atbildes, intelektuāli vibrēt, neiesūnojot esošajās domās.

Latvijas radio 1 izcilā ideja “Radio mazā lasītava”. Brīnišķīgs lasīšanas un literatūras daudzināšanas projekts. Lieliski izvēlēti “lasītāji”, aktieri Gundars Āboliņš un Zane Jančevska piešķīra tam tik daudz krāsu – mūsdienīgumu, svaigumu, rotaļīgumu, aizrautību...

Viskvēlākās uzslavas gribu adresēt visai komandai – no idejas autoriem līdz perfektā skanējuma nodrošinātājiem.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 “Punctum”, jaunais literatūras un filosofijas žurnāls. Sparīgs, kā daudzas alternatīvas idejas, cenšas paplašināt publisko sarunu dalībnieku un domu spektru. Domas rosinošs un labs papildinājums “Latvju Tekstiem” un satori.lv.

“Dod pieci!”, radio pieci.lv senioru labklājībai adresētā labdarības akcija gada nogalē. Veselīgākā bija šīs akcijas uzjundītā izjūtu un domu kustība. Tā centās pārlauzt un izkustināt iesīkstējušo eidžistisko noskaņojumu, kurā gados vecāku ļaužu vērtības noniecinājums iezīdies ļoti plašā spektrā.

Viens no priecīgākajiem un retākajiem pret iznīcīnošu vienaldzību vērstajiem projektiem. Ceru, ka ideja būs lipīga!

Mediju pop – up jeb īslaicīgā satura kanāli. Mūsdienīgi risinājumi, lai pievērstu uzmanību un ļautu izbaudīt nozīmīgu saturu.  Iespēja pārbaudīt, iepazīt, izmēģināt! No šogad piedzīvotā, vērtīgākais šķiet kanāls “Kultūra 360”. Ar lielu ilgākas pastāvēšanas potenciālu. Varbūt tas nejauši pierādīs, ka viens kultūras kanāls mums jau sen vajadzīgs, jo var pastāvēt ilgāk nekā viena akcija.

Žurnālgrāmatu uzplaukums. Tas apliecināja, cik iedvesmojoša ir atkal un atkal atrastā iespēja padziļinātas zināšanas apvienot ar labu dizainu, daudzkārt publicēto pasniedzot jaunā veidā. No dažādu izdevniecību piedāvājuma

gribu izcelt “Dienas Žurnāli” “Vannasistabas & WC” un “Lilit” izdoto “Vakariņas, kuras neaizmirsīs” (99 receptes, kuras radījuši Rīgas slavenākie pavāri).

Nozīmīgas publikācijas

Pilnīgi satricinoši un drosmīgi! Lienas Britānes raksts žurnālā “Ievas Veselība” (22. nr.) “Tēti, ļauj tev palīdzēt!!!”. Par ilgi noklusētu tēmu – mūsu emocijām, praktisko dzīvi un nenovēršamo, kad mūsu vecāki kļūst veci. Meistarīgi un cilvēcīgi!

Drosmīgi, jo stāsts ir par autores tēti un autores dzīvi. Bet tas runā daudz dziļāk un plašāk par viena cilvēka pieredzes robežām.

Apbrīnojams darbs!

“Nekā personīga” komandas neatlaidība, gatavojot sižetus par ļaudīm, kuri Latvijā piekopj dažāda veida un no dažādiem avotiem finansētu slēptu “cīņu” – pret fašismu, pret nacionālismu... Saturs, kas parāda, ka kompetence un ilgstoša informācijas vākšana ir vērtība. Apkopojums gada nogales raidījumā.

LTV ziņu dienesta dokumentālā filma “Zolitūde. Kurš vainīgs?”. Atbildīgs, analītisks stāsts, kas apkopo zināmo un piedāvā atskārtu – šis stāsts vēl nav beidzies.

Latvijas zinātnieku sasniegumu konsekventā popularizēšana žurnālā “Ilustrētā Zinātne”.

Gandrīz vienīgais medijs, kurā ir skaidra un pamatota informācija par to, ko dara Latvijas zinātnieki; tā ieraugāma un novērtējama citu pasaules valstu zinātnieku sasniegumu kontekstā.

Latgales reģionālās televīzijas komandas sižeti par to, vai tiešām Latgales iedzīvotāji vēlas atdalīties no Latvijas. Profesionālas, godīgas un daudzveidīgas atbildes uz šogad tik svarīgo jautājumu.

Uģa Lībieša sižeti, apskati, blogi LR1 un lsm.lv par Ukrainas notikumiem. Darbs gada garumā, kas parādīja, cik daudz neskaidrā, pretrunīgā, apšaubāmā ir informācijā par visaktuālākajiem notikumiem. Citur neredzēts t.s. emocionālās žurnālistikas paraugs.

Andžila Remesa rakstu sērija par Liepājas preses vēsturi žurnālā “Liepājas Vēstules”. Slavenās avīzes “Kurzemes Vārds” izdevēju radītais žurnāls jau vairākus gadus ir Latvijas reģionālās preses spara pierādījums; šī rakstu sērija bija vēl viens aizraujošs, ironiskā stilā rakstīts, šīs enerģijas apliecinājums.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti