Liepājā jūgendstila modes izstāde no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Līdz pat 6. septembrim Liepājas muzejā skatāma jūgendstila modes izstāde „Jūgendstila mode (1896 - 1915)” no Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas. Aleksandrs Vasiļjevs ir pasaules slavens modes vēsturnieks, kura aizraujošie stāsti par modi un laikmetu spēj aizraut daudzus klausītājus un interesentus.

 „Runājot par kosmētiku, jūgendstila laikmeta sievietēm bija jābūt ļoti bālām. Iedegums liecināja par to, ka sieviete strādā laukā un nav no augstas kārtas,” stāsta Vasiļjevs.

Modes vēsturnieka un kolekcionāra stāstījumā par jūgendstila laikmetu un modi aizrautīgi klausās gan kungi, gan dāmas. Liepājas muzejā pašlaik skatāma tikai neliela daļa no vērtīgās Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas, kas ceļo pa visu pasauli. Jūgendstila mode pirms dažiem gadiem bija skatāma arī Rīgā, taču Liepājā šī kolekcija ir ievērojami papildināta.

„Lai arī jūgends ir bijis Rīgā, Liepāja ir ļoti daudz jūgendstila iezīmju," skaidro muzeja direktore Dace Kārkla. "Tas ir laikmets, kas saistās pilsētas uzplaukumu, tā ir arī ēka, pati Liepājas muzeja ēka būvēta šajā laikmetā. Mums likās, ka kolekcija varētu iederēties šajā interjerā un vēl tas ir skaistums, arī laikmeta iezīme, ko gribējās parādīt  liepājniekiem un pilsētas viesiem.”

Jūgendstila modes izstāde atspoguļo laiku no 1896. – 1915. gadam. Tērpiem raksturīgi ziedu elementi, tas ir laikmets, kurā nēsāja cepures, bija raksturīgas gaisa, dārza un ūdens krāsas, stāsta modes vēsturnieks. Laikmets, kas bija radīts sievietei, kura nestrādā, bet skaisti izskatās.

 „Pārsvarā šie tērpiem bija ar roku darināti, smalki izšuvumi. Bieži vien bija jūtami austrumu motīvi. Piemēram, šajā gadījumā ļoti maigie izšuvumi ķīniešu gaumē,” - tā Vasiļjevs.

Izstādē skatāmi ne tikai krāšņie tērpi, bet arī aksesuāri, cepures, somas, greznas piespraudes, smaržu flakoniņi, vēdekļi. Viss, kas vien varēja greznot jūgendstila laikmeta sievietes, arī eksotiski putni:

„Jūgenstila laikmetā viņi nebaidījās nogalināt krokodilus, strausus un citus eksotiskus dzīvniekus, viss tikai, lai varētu apmierināt sieviešu iegribas.”

 Aleksandrs Vasiļjevs atklāj, ka šādu senu tērpu kolekcijas veidošanai nepieciešami vairāki desmiti gadu. Dažreiz tērpu restaurēšana prasa pat gadu. Izstādē ir skatāmi nedaudz mazāk par simts tērpiem, kaut gan uz Liepāju tika atvesti 150.

Izstādes iekārtošana ilga 11 dienas. Bija nepieciešams piemeklēt atbilstošos aksesuārus - cepures, rotas un citas detaļas.  Jūgendstila mode Liepājā mūs skatāma visu vasaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti