Pusdiena

Pusdiena 03.01.2017

Pusdiena

Policijas jaunās mašīnas aizvien neatbilst prasībām

Sīrijas nemiernieki aptur diskusijas par drīzumā plānotajām miera sarunām

Sīrijas nemiernieki aptur diskusijas par miera sarunām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Sīrijas nemiernieki paziņojuši, ka aptur diskusijas par drīzumā plānotajām miera sarunām un draud tās boikotēt. Opozīcijas kaujinieku grupas apsūdz Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdību par pamiera pārkāpumiem. 

Nemiernieku grupējumi Kazahstānas galvastpilsētā Astanā paredzētās miera sarunas draud boikotēt. Iemesls – vairāku grupu parakstītā paziņojumā Sīrijas valdība apsūdzēta par „daudziem un ievērojamiem [pamiera] pārkāpumiem”. Četras dienas pēc pamiera sākuma opozīcijas grupējumi norādīja, ka tādēļ „iesaldē visas diskusijas, kas saistītas ar Astanas sarunām”.

Viņi norāda uz kaujām, kas notiek netālu no Damaskas – nemiernieku kontrolētajā Vadi Baradas reģionā. Saskaņā ar viņu teikto, to gandrīz ik dienu bombardējuši Sīrijas gaisa spēki ar Libānas grupējuma "Hizbollah" kaujinieku atbalstu.

Šis reģions nav iekļauts pamiera norunā, jo tajā klātesošs ir arī radikālais džihādistu grupējums “Fatah al-Sham” fronte, uz kuru ugunspārtraukšanas režīms neattiecas.

Vadi Baradas reģionā atrodas nozīmīgs ūdens ieguves avots, no kura ūdens tiek piegādāts miljoniem Damaskas iedzīvotāju. Asada valdība nemierniekus apsūdzējusi, ka tie ūdens avotu piesārņojuši ar dīzeli, ko kaujinieki savukārt noliedz.

Nemiernieki uzstāja, ka tie ievērojuši pamiera režīmu visā Sīrija un ka režīms ar sabiedrotajiem nav pārtraukuši apšaudes. To savukārt noliedz Sīrijas bruņotie spēki.

Kā tas noticis jau iepriekš gandrīz sešus gadus ilgušā Sīrijas bruņotā konflikta laikā, arī šis pamiers bija trausls jau no paša sākuma. Nemiernieku grupējumu paziņojums tagad apdraud arī iespējamo miera sarunu atsākšanos Astanā.

Miera sarunas organizēja Krievija, kura atbalsta Sīrijas valdības režīmu, kā arī Turcija un Irāna, kuras atbalsta nemierniekus. Turcija tostarp uzsvēra, ka turpinās operācijas arī pret kurdu kaujiniekiem Sīrijā.

Ļoti trausls pamiers stājies spēkā 29.decembrī pusnaktī. Pamiera vienošanās neattiecas uz tādiem radikālo džihādistu grupējumiem kā “Daīš” jeb „Islāma valsts” un “Fatah al-Sham” fronte.

Sīrijas armija iepriekš paziņojusi, ka atguvusi pilnīgu kontroli pār stratēģiski un simboliski nozīmīgo Alepo pilsētu. Tā ir prezidenta Bašara al Asada režīma nozīmīgākā uzvara vairāk nekā piecus gadus ilgušajā karā un vienlaikus lielākais trieciens nemiernieku kaujinieku spēkiem.

Vienošanās arī paredzēja diskusijas par miera sarunu atsākšanu centienos atrast konflikta politisku noregulējumu. Sarunām paredzēts drīzumā notikt Kazahstānas galvaspilsētā Astanā Krievijas, Irānas un Turcijas aizgādībā. Vecgada dienā šos pamiera un sarunu atsākšanas centienus balsojumā vienbalsīgi atbalstīja ar ANO Drošības padome.

Konflikts Sīrijā sākās 2011. gada martā pēc lielākoties neapbruņotu cilvēku protestiem, taču ātri pārauga visu valsti pārņēmušā pilsoņu karā. ANO uzskata, ka kopumā tajā gājuši bojā vairāk nekā 400 000 cilvēku un puse valsts iedzīvotāju – 11 miljoni - bijuši spiest pamest savas mājas.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti