«Referendumi» Ukrainā: aktivitāte, milzu pārkāpumi, iecere pievienoties Lielbritānijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ukrainas austrumos svētdien notiek tā dēvētie referendumi par pašpasludināto Doņeckas un Luganskas tautas republiku neatkarību. Žurnālisti no notikuma vietas ziņo, ka iedzīvotāju aktivitāte esot diezgan liela, taču vienlaicīgi saņemtas ziņas par milzīgiem pārkāpumiem balsošanas gaitā. 

Rietumvalstis jau vairākkārt norādījušas, ka šādu balsojumu rezultātus par likumīgiem atzīt nebūs iespējams. Tikmēr Ukraiņu drošības iestādes turpina reģionā īstenot pretterorisma operāciju.

Svētdien Donbasa reģionā notiek nevis viena, bet gan veselas četras tautas aptaujas, kuru organizatori tās sauc par referendumiem. Pirmo no šiem referendumiem organizē nereģistrētā sabiedriskā organizācija „Doņeckas republika", jautājot iedzīvotājiem, vai viņi vēlas tā dēvētās „Doņeckas tautas republikas" neatkarību.

Otru aptauju rīko pilsoņu iniciatīvas grupa „par mieru, kārtību un vienotību". Šī referenduma iniciatori cer, ka Doņeckas un Luganskas apgabala pilsētu iedzīvotāji paudīs savu viedokli par iespējamo valsts administratīvi teritoriālās sistēmas izmaiņām, kas nākotnē varētu paredzēt abu reģionu pievienošanos Dņepropetrovskas apgabalam.

Trešais referendums veltīts Ukrainas vienotības saglabāšanai, bet ceturtā aptauja ir par to, vai Doņeckas iedzīvotāji nevēlas pievienoties Lielbritānijai, ņemot vērā, ka par pilsētas dibinātāju tiek uzskatīts britu uzņēmējs Džons Jūzs un pilsēta sākotnēji saukta par Juzovku.

Pēdējās divas aptaujas tiek rīkotas īpaši uzstādītās teltīs, kas izvietotas visā Doņeckas apgabala teritorijā.

Iepriekš jau vairākkārt norādīts, ka eksperti neuzskata, ka šiem referendumiem var būt leģitīms spēks, jo netiek nodrošināt arī neatkarīgu novērotāju klātbūtne, turklāt, saskaņā ar Ukrainas konstitūciju šādi vietēja līmeņa referendumi vispār nav iespējami. Paši balsojumu organizatori gan izteikušies, ka novērotāju funkcijas var veikt gandrīz 500 akreditētie žurnālisti.

Un preses pārstāvji diezgan aktīvi ziņo par to, kā norit balsošanas gaita.

Pie daudziem vēlēšanu iecirkņiem esot izveidojušās pamatīgas balsotāju rindas. Tas izskaidrojams arī ar faktu, ka ne visi sākotnēji plānotie vēlēšanu iecirkņi ir atvērti. Turklāt, piemēram, Mairupolē, kur dzīvo aptuveni pusmiljons cilvēku, ir tikai četri iecirkņi. Vēlēt gribētāji Doņeckā pulcējušies centrālajā Ļeņina laukumā, jo tā arī īsti nav skaidrības, kur tieši iespējams balsot.

Izdevuma 0642 pārstāvji no Luganskas gan ziņo, ka vēlēšanu iecirkņos esot iespējams nobalsot gan par sevi, gan par klāt neesošu ģimenes locekli, uzrādot gan šīs personas pasi. „Novosti Donbasa” ziņo, ka žurnālists veicis eksperimentu un nobalsojis veselos četros iecirkņos, gan par sevi, gan par kaimiņu, gan viņa sievu. Tāpat esot iespējams līdzi atnest neierobežotu skaitu biļetenu.

Doņeckas tautas republikas centrālā vēlēšanu komisija paziņojusi, ka vēlētāju aktivitāte vēl pirms pusdienlaika bija sasniegusi 30%, bet Luganskā šis skaitlis pirmajās balsošanas stundās esot sasniedzis jau 22%. 

Amerikas Savienotās Valstis atkārtoti paziņojušas, ka neatzīs tā dēvēto referendumu rezultātus. ASV Valsts departamenta pārstāve Dženifera Psaki paziņojusi, ka šie balsojumi pārkāpj starptautiskās tiesības un Ukrainas teritoriālo vienotību. Tāpat Psaki paudusi vilšanos par to, ka Krievija nav izmantojusi savu ietekmi, lai novērstu šo referendumu rīkošanu, vienlaicīgi aicinot Maskavu izvēlēties Ženēvas vienošanos ieviešanas ceļu.

Bet tikmēr Ukrainas centrālo varas iestāžu uzsāktā pretterorisma operācija Ukrainas austrumos turpinās. Pagājušajā naktī Slovjanskā notikušas apšaudes, un šorīt nemiernieki mēģinājuši ieņemt arī televīzijas torni, ievainojot vairākus ukraiņu karavīrus.

Doņeckas tautas republikas pārstāvji tviterī paziņojuši, ka televīzijas tornis, kas bijis pēdējais Ukrainas armijas atbalsta punkts pilsētā, esot nonācis Slovjanskas aizsardzības vienību rokās. Neatkarīga apstiprinājuma šai informācijai gan nav. Bet tikmēr Ukrainas Iekšlietu ministrija paziņojusi, ka teroristi ieročus saņemot no citām valstīm, ko apliecinot, piemēram, atrasto granātmetēju sērijas numuri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti