Pasaule asi nosoda Krievijas bezdarbību MH17 lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Spēkā pieņemas starptautiskās sabiedrības sašutuma vilnis pret Krieviju. Pretēji iepriekš solītajam, oficiālā Maskava neveicina izmeklēšanas darbu. To savos paziņojumos uzsvēruši jau vairāku valstu vadītāji. Vēl arvien Luganskas apgabala nemiernieku kaujinieki neļauj brīvu piekļuvi katastrofas vietai. Satraukumu rada arī Ukrainas paziņojumi. Saskaņā ar tiem kaujinieki izveduši no katastrofas vietas gandrīz 200 upuru mirstīgās atliekas, taču to atrašanās vieta neesot zināma. Izskan bažas, ka tādējādi varētu notikt pierādījumu slēpšana vai sagrozīšana.

Aptuveni divas trešdaļas upuru, kas atradās uz liktenīgā reisa klāja, ir atrasti un viņu mirstīgās atliekas pārvietotas. Tomēr laukā pie lidmašīnas atlūzām ļauj nokāpt tikai nemiernieku uzraudzītajiem glābējiem. Viņi ārvalstu reportieriem pauda neziņu par to, kurp nonāk mirstīgās atliekas. Vēlāk gan novērotāji ar mobilā telefona aparātu fiksējuši šos kadrus Torezas stacijā katastrofas apgabalā. Tas ir refrižeratorvilciena sastāvs, kura aizzīmogotajos vagonos, kā tiek ziņots, atrodas upuru mirstīgās atliekas. Kijeva vēlas, lai vilciens dodas uz Harkovu, kamēr nemiernieki šo drausmo kravu vēlas nogādāt viņu kontrolē esošajā Doņeckā.

Tikmēr traģēdijas vietā nemiernieki turpina noteikt ierobežojumus novērotājiem.

“Mums ir vienošanās ar jūsu pārstāvi. Ja jūs sakāt, ka to ignorējat, tad es nepretošos jūsu rīkojumiem, taču ziņošu par to,” sacīja EDSO misijas vadītāja vietnieks Aleksandrs Hugs.

Ziņas par necienīgu apiešanos ar mirstīgajām atliekām un ziņu trūkums par to transportēšanu, izraisīja skaļu sašutumu starptautiskajā sabiedrībā. Skarbus vārdus Krievijai veltījuši valstu vadītājiem, kuru pilsoņi gājuši bojā Malaizijas pasažieru lainera katastrofā. No Krievijas prezidenta sagaida tiešus un nepārprotamus rīkojumus nemiernieku kaujiniekiem, lai tiktu nodrošināta brīva izmeklētāju pārvietošanās katastrofas vietā.

“Nedaudz nokavēju šo preses konferenci tādēļ, ka man tikko bija intensīva telefonsaruna ar Krievijas prezidentu. Pateicu, ka strauji beidzas viņam dotais laiks, lai parādītu pasaulei, ka viņa piedāvājums palīdzēt bija tiešām nopietni domāts. Viņam jāuzņemas atbildība par kaujiniekiem un jāparāda Nīderlandei un pasaulei, ka darīs to, ko no viņa sagaida – lietos savu ietekmi,” uzsvēra Rute un piebilda:

“Tā ir absolūta nepieciešamība un augstākā prioritāte, ka cik drīz vien iespējams sākas upuru repatriācija. Ikviens, kurš nesadarbojas pilnībā, rada aizdomas par sevi. Esmu šokēts par attēliem, kas liecina par klaji necienīgu uzvedību katastrofas vietā. Pret jebkādiem izmeklēšanas noteikumiem, ir kaut kādi cilvēki, kas rakņājas atlūzās pa upuru privātām mantām. Tas ir vienkārši pretīgi”.

Austrālijā, Sidnejas Svētās Marijas Katedrālē svētdien piemiņas dievkalpojumā par Malaizijas lidmašīnā bojāgājušajiem piedalījās arī valsts premjerministrs Tonijs Abots. “Vakar es izsaucu uz tikšanos Krievijas pārstāvi un kristālskaidri paudu manas bažas un neapmierinātību ar pašreizējām darbībām. Krievijas kontrolēta teritorija, Krievijas atbalstīti nemiernieki, visticamāk, arī Krievijas piegādāti ieroči. Krievija nevar tagad mazgāt rokas nevainībā,” saka Abots un piebilst:

“Manas bažas ir tā, ka Krievija pateiks to, ko vajag, taču uz vietas turpināsies nesankcionētas darbības katastrofas vietā, iejauksies izmeklētāju darbā un turpināsies arī necienīga izturēšanās pret bojā gājušajiem. Tās ir manas bažas.”

Asi vārdi skanējuši gan no ASV prezidenta, kā arī no Savienoto Valstu pārstāves Apvienotajās Nācijās. Tiešu kritiku raidījis arī britu premjers Deivids Kamerons.

Tikmēr Ukrainas prezidents Petro Porošenko apliecinājis vislielāko gatavību palīdzēt traģēdijas izmeklēšanā un panākt kaujinieku atzīšanu par teroristiem.

“Vēlos apliecināt, ka situācija ir mainījusies. Ja iepriekš tā dēvētās Luhanskas tautas republika un Doņeckas tautas republika – par teroristiskām organizācijām tika uzskatītas tikai pašā Ukrainā, tad tagad viņas iegūs starptautisku teroristisku organizāciju statusu. Mēs gatavojam lietas starptautiskām tiesvedībām un esam pārliecināti, ka teroristu lietas drīz sāks izskatīt,” norādīja Porošenko.

Malaizija uzsvērusi, ka nav pieļaujama ne mazākā iecietība iecietība pret tiem, kas kavē patiesības noskaidrošanu. Jebkāda kavēšana un šķēršļi ir nodevība pret bojā gājušajiem. Nestabilās situācijas dēļ, pagaidām apturēta arī iecere par tuvinieku nogādāšanu traģēdijas vietā, kaut gan tas nepieciešams, lai pieņemtu nesaudzīgo traģēdijas realitāti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti