100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Liene Jakovļeva
20. septembrī Lielajā ģildē jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Viens no pasaules labākajiem Bēthovena interpretiem Franks Pēters Cimmermanis būs solists nākamā gada lieljubilāra Vijolkoncertā, orķestra sezonas rezidējošā un Grieķijā dzīvojošā komponiste Gundega Šmite piedāvās savu jaundarbu “ΙΩ. Rītausmas dieve Ēosa”, un tam līdzās būs likta arī efektīgā Riharda Štrausa simfoniskā poēma „Tā runāja Zaratustra”.
Šonedēļ vairākas pirmizrādes. Labā ziņa ir tā, ka, atšķirībā no vienreizēji unikāliem koncertiem, izrāžu dzīvošanas ilgums ir krietni garāks un satikšanās reizes ar publiku - daudzskaitlīgas. Garu skatuves mūžu novēlam arī Nacionālā teātra izrādei „Katls”, kurā ar interesi vērosim ievērojamā latviešu kinorežisora Aivara Freimaņa pirmā un vienīgā romāna par Kurzemes katlu un mežabrāļiem pārmiesošanos režisores Ināras Sluckas veidotajā skatuves darbā.
Teātris un opera ir scenogrāfa Andra Freiberga stihijas. Kā atbalss no Ērika Ešenvalda operas „Iemūrētie” iestudējuma mūsu Baltajā namā mākslinieka piektā personālizstāde no 19. septembra aicina uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu. „Arsenāla” 56 pakāpieni summējas ar scenogrāfa laika dalījumu – 80 gadiem. Un iegūst autobiogrāfisku laiktelpu – personālizstādi “136 kāpieni”.
Arī Latvijas kinoainā iegaismojas jaunums – 17. septembrī Latvijas pirmizrādi gluži loģiski izvēlētā pilsētā Jelgavā piedzīvo Jura Podnieka studijas spēlfilma „Jelgava '94”. Režisors Jānis Ābele ar debitantiem un pieredzes bagātiem aktieriem pēc Jāņa Joņeva romāna veidotajā filmā sola atkāpties laikā, par kuru, stāsta varoņiem pieaugot, iespējams būs kauns, bet varbūt tas izrādīsies pats labākais posms dzīvē...

 
LTV no 10. septembra būs skatāms jauns kultūras sarunu šovs «Kultūrdeva»
Uzsākot jauno televīzijas sezonu, Latvijas Televīzija skatītājiem piedāvās jaunu un aizraujošu raidījumu par kultūras aktualitātēm “Kultūrdeva”. No 10. septembra katru otrdienu plkst. 19.30 skatītājus sveicinās līdz šim ēterā kopā neredzēta trijotne – Mārtiņš Ķibilds, Kristīne Komarovska un Aleksis Vilciņš.
Horeogrāfe Alise Putniņa: Elpa ļauj mūs ievest kustībā
Aizvadītās nedēļas nogalē Latgales vēstniecībā "Gors" festivāla "LNSO vasarnīca" ietvaros Rīta rosmi vadīja horeogrāfe Alise Putniņa. Par nodarbībām ar bērniem, strādāšanu ar elpu, kustību vārdnīcu un savu jauno monoizrādi "Naktene", kuras pirmizrāde gaidāma 28. augustā Eduarda Smiļģa Teātra muzejā, horeogrāfe stāsta intervijā Latvijas Radio 3 – "Klasika".
Liepājā sāk iedzīvoties džezs
Liepājā turpina attīstīties džeza tradīcijas. Viens no redzamākajiem apliecinājumiem ir džeza dienas, kuras Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola augusta pēdējā nedēļā rīko jau ceturto gadu. Līdzās meistarklasēm, kurus vada mūziķi no dažādām pasaules valstīm, mūzikas skolas audzēkņiem ir iespēja muzicēt uz skatuves gan koncertzālē „Lielais dzintars”, gan ārpus tās.
Rīgas Krievu teātris sāk 137. sezonu, solot desmit jauniestudējumus
Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris 137. sezonā skatītājiem sola desmit jauniestudējumus, no kuriem viens būs skatāms publikai līdz šim neierastā vietā. Teātra direktore Dana Bjorka jauno sezonu sauc par jauno vilni, jo pirmo reizi savus spēkus teātrī izmēģinās gan jauni aktieri, gan režisori, kuri līdz šim ar Rīgas Krievu teātra trupu nav strādājuši.
«Jūras vārtos» atklās izstādi «#zvejniekadels»
30.augustā Ventspilī, "Jūras vārtos" plašākas publikas vērtējumam tiks nodots radošās trijotnes – mākslinieces Sandras Krastiņas, aktiera Viļa Daudziņa un fotogrāfa Jāņa Deinata – kopdarbs “#zvejniekadels”.
Dziedātāja Sanija Būmane izdod otro singlu
Dziedātāja un dziesmu autore Sanija Būmane klausītāju vērtējumam nodevusi jau otro singlu. Dziesma "Šajā laikā" tapusi sadarbībā ar jauno ģitāristu Miku Akotu no Liepājas.
Ar pieciem koncertiem noslēgsies pirmais mūzikas festivāls «Rīga Jūrmala»
Nedēļas nogalē, no 30. augusta līdz 1. septembrim, ar pieciem koncertiem Dzintaru koncertzāles Lielajā un Mazajā zālē, kā arī Lielajā ģildē noslēgsies jaunais mūzikas festivāls "Rīga Jūrmala", informē festivāla rīkotāji. Festivāla pēdējās nedēļas nogales centrā būs Londonas simfoniskais orķestris un diriģents Džanandrea Nozeda. Uzstāsies arī pianists Sondžins Čo, vijolnieks Vadims Repins, soprāns Dzjina Fana, čellists Edgars Moro un pianists Likā Debargs.
Jaunie mākslinieki uzņemas iniciatīvu un atklāj izstādi «Boļševičkas» angārā
Ierastā kārtība ir, ka mākslinieku izstādes veidošanai uzrunā kāds mākslas galerijas vadītājs vai kurators. Dažkārt uz to var nākties gaidīt ilgi vai varbūt nesagaidīt vispār. Septiņi vēl topoši mākslinieki no Mākslas akadēmijas nolēmuši iet citu ceļu un visu darīt paši. Viņi paši atraduši izstādes telpas, tās iztīrījuši un iekārtojuši, un paši pēc tam arī radījuši darbus izstādei.
Izskanējis mūzikas festivāls «LNSO vasarnīca»
Ar krāšņu noslēguma koncertu Latgales vēstniecībā GORS izskanējis festivāls „LNSO vasarnīca”. Diriģenta Gunta Kuzmas vadībā koncertā uzstājās Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), Latvijas Radio bigbends kopā ar solistiem – saksofonistu Gintu Pabērzu un Lindu Leen.
Pianiste Juidzja Vana – mūziķe, kura ļauj noticēt brīnumiem
Nevaldāms spēks un apbrīnojams klavierspēles tehniskais vieglums. Mūziķe, kura liek noticēt brīnumiem. Tā par 32 gadus veco Pekinā dzimušo un šobrīd Ņujorkā mītošo mūsdienu pianisma zvaigzni Juidzju Vanu raksta prese. Savukārt mūzikas kritiķi viņu nereti vērtē ar sešām zvaigznītēm piecu iespējamo vietā. Juidzja, kura pie klavierēm pirmoreiz piesēdās sešu gadu vecumā un 13 gados pārcēlās uz Kanādu, lai mācītos meistarklasēs, joko, ka kritiķiem neiebilst.
Latvijas Mākslas akadēmija atklāj studiju gadu
Ar svinīgu imatrikulāciju jeb personu ierakstīšanu augstskolas studējošo sarakstā 26.augustā dots starts jaunajam mācību gadam Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA). Kā pirmkursnieki studijas sāk 120 bakalaura un 100 maģistra programmu studenti, kā arī 10 doktoranti.
LTV raidījumu cikls «Teātris.zip» septembrī atgriežas ar jaunām izrādēm
Pie Latvijas Televīzijas skatītājiem septembrī atgriezīsies teātra baudītāju iemīļotais raidījums un izrāžu cikls “Teātris.zip”. Kopš 2012.gada ar mecenātu Borisa un Ināras Teterevu atbalstu skatītājiem bijusi iespēja noskatīties jau 178 cikla izrādes, bet šoruden – no 7.septembra līdz 26.oktobrim – tām piepulcēsies vēl deviņas. Šos pēdējo gadu labākos iestudējumus būs iespējams noskatīties televīzijas ēterā un nedēļu pēc tam arī Replay.lv arhīvā.
LNB simtgades svinībās aicina uz vairāk nekā 100 dažādiem pasākumiem
Pastāvēs, kas draudzēsies! – savā simtgadē aicina Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB), radot apmeklētājiem īpašus svētkus. 31.augustā no plkst.10 līdz 20.30 ar daudzveidīgu pasākumu programmu, kas ietver vairāk nekā 100 pasākumus, notiks Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) simtgades svinības.
Galerijas