100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Kā ziņo vēstis no Dižjūras puses, Liepājas teātris nonācis grūtībās - pārslodzes dēļ Teātra dienas priekšvakarā aktieri piedraudējuši iesniegt atlūgumus. Steidzami tiek meklēti citi aktieri. Un ierodas… Rūķis Kautrīgais, Jurčiks, Žaklīna, Gatiņš, Baibiņa, Džejs Getsbijs un citi īpatņi. Kādi ir krīzes menedžmenta rezultāti, uzzināsiet sestdien Liepājas teātrī. Savārīto putru apņēmušies izstrēbt Edgars Pujāts, Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Everita Pjata-Gertnere, Leons Leščinskis, Kaspars Gods, Signe Dancīte u.c.
Režisors Gatis Šmits piedāvā pēdējo kinodarbu no cikla „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” - tēlojumus par brāzmaino revolūcijas laiku „1906”. Fabula sekojoša: tikai viena sociāldemokrātu grupa pēc 1905.gada revulūcijas sagrāves spītīgi turpina savu darbību un plāno pārgalvīgu uzbrukumu kādas Rīgas rūpnīcas kasei. Par operācijas vadītāju tiek nozīmēts ierindas kaujinieks Pelēkais, kurš operācijas plānošanas laikā Pelēkais satiek dzejnieci Violetu.
Ceturtdienas vakarā Lielajā ģildē otrā sērija pirms trim gadiem iesāktajai tangomūzikas programmai “Pjacolla un Galjāno”. Idejas autors un iniciators ir Raimonds Melderis - klasisks kamermūzikas ansamblis (stīgu kvartets un bass) satiekas ar akordeonu un ģitāru. Programmā - Pjacolla (arī Platona Buravicka pārlikumā īpaši šims sastāvam) un Kārlis Lācis.
Runājot par suņiem, kuri paši sev ceļ asti – vēlos ieteikt svētdienas vakarā iegriezties Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā „Zirgu pasts”, kur notiks etīžu teātra „NERTEN” jaunākās izrādes „Gribētos piebilst” premjera. Teātris šogad atzīmē savu 15 gadu pastāvēšanas jubileju, tāpēc rakstnieks Svens Kuzmins kopā ar šo rindu autoru pie jaunās programmas ir strādājuši jau kopš aizvadītās sezonas.
 
Raidījums «Teātris.zip» martā piedāvās godalgotas izrādes krievu valodā     
Pie Latvijas Televīzijas skatītājiem martā atgriezīsies raidījums “Teātris.zip”. Šoreiz – LTV7 ēterā ar izrādēm krievu valodā (ar subtitriem latviešu valodā). Marta programmā – Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra iestudējumi – Šekspīra luga “Karalis Līrs” režisora Viestura Kairiša interpretācijā un pēc Andreja Platonova stāsta motīviem veidotā izrāde “Fro”, kā arī Daugavpils teātra uzvedums – vairākām ''Spēlmaņu nakts'' balvām nominētā izrāde “Jubileja ‘98”, informēja Latvijas Televīzijā.
No 1. līdz 3. martam Ķīpsalā notiks Grāmatu svētki
Jau no 1. līdz 3. martam Starptautiskais izstāžu centrs Ķīpsalā kļūs par iedvesmojošu grāmatu valstību, kurā tiksies rakstnieki, tulkotāji, izdevēji, spēļu ražotāji, mazie un lielie lasītāji, informēja svētku rīkotāji.
Grupa «The Coco’nuts» izziņo Latvijas tūri
Pašmāju muzikālā apvienība “The Coco’nuts” jau nākamnedēļ uzsāks koncertsēriju pa Latviju. Uzstājoties piecās pilsētās – Ventspilī, Liepājā, Jelgavā, Valmierā un Rīgā, divos no Latvijas tūres koncertiem mūziķiem uz skatuves pievienosies arī saksofonists Kristaps Lubovs, grupa “Laime pilnīga” un muzikālā apvienība “Kautkaili”, informēja grupas pārstāvji.
Darīt, līdz rodas tīra pieredze. Performances meistarklašu dienasgrāmata
Nedēļas nogale - 23.–24.februāris - ir bijusi piesātināta ar Latvijas performances mākslas videi nozīmīgiem pasākumiem – jaunizveidotais Latvijas Performances mākslas centrs, kas radis telpu mākslinieku rezidenču centrā “Mā telpa”, iesildot performances mākslas festivālu “Starptelpa”, piedāvāja iespēju pieredzēt divas ārvalstu performances mākslinieku meistarklases. Meistarklašu dienasgrāmatu piedāvā Anna Vilāne.
Valentīna Odnovjuna izstāde «Tumsā» – dziļā un vērtējošā skatījuma reprezentācija
Daudz kas pasaulē ir citādāks, nekā izskatās, un citkārt aiz ārējā veidola ir ļoti grūti saskatīt lietu patieso dabu. Par šo tēmu gan filozofiskā, gan gluži burtiskā nozīmē savā izstādē “Tumsā” runā Lietuvā dzīvojošais ukraiņu fotogrāfs Valentīns Odnovjuns. Lai arī tikai nesen vēl beidzis studijas, viņš jau plūcis laurus dažādos fotokonkursos gan Lietuvā, gan ārpus tās. Viņa darbi uzrunājuši arī Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāju Mairu Dudarevu, kura uzaicinājusi tos parādīt arī Latvijā.
Izstāžu apskats: Glezniecība un mūzika, mīlestības māksla un hiperreālisms
Muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” atklāta nozīmīga latviešu mākslas klasiķa – Johana Valtera - 150. jubilejas izstāde, kurā mākslas apvienojas ar mūziku. Savukārt kultūras centra “Grata JJ” jaunajā filiālē viesojas lietuviešu mākslinieču grupa “Himnus Amoris” ar īpašu ceļojošu izstādi – kopdarbu “Mīlestības ezers”, bet turpat netālu galerijā “Museum LV” vēl pēdējo nedēļu var aplūkot skatītāju iemīļotu izstādi, Vadima Markeviča smalku hiperreālisma glezniecību.  
Aicina pieteikties konkursam «Eirovīzijas koris»
Vēl līdz pirmdienai, 4.martam, ir iespēja pieteikt savu kori starptautiskā konkursa “Eirovīzijas koris 2019” nacionālajai atlasei un cīnīties par iespēju šovasar pārstāvēt Latviju uz “Eirovīzijas kora” skatuves Zviedrijas pilsētā Gēteborgā.
Rīgas cirka ziloņu stallī «Kvadrifrons» izspēlē izrādi par komponista attiecībām ar varu
Jauns vīrietis vēlā nakts stundā kādu gaida – varbūt mīļoto, bet sagaida nepazīstamas, melnā tērptas personas, kuras ierodas neaicinātas. Liekas, it kā gar durvīm kāds skrāpētos un censtos iekļūt iekšā. Teātra trupa “Kvadrifrons” Rīgas cirkā iestudējusi muzikālu teātra izrādi “Zvēri ir nemierīgi”, kuras pamatā ir notikumi krievu komponista Dmitrija Šostakoviča dzīvē 20. gadsimta 30. gados.
Iekāre pati ir objekts – «Sap***a apmierinājuma rūpnīca» galerijā «Low»
Avotu ielas apkaime pamazām kļūst par Rīgas rajonu, kur lēnā gaitā kultūras interesentiem ir iespējams izbaudīt laikmetīgas aktivitātes. Uz Stabu ielas ir neliela mākslas galerija ''427'', turpat netālu arī Ģertrūdes ielas teātris. Ne pārāk tālu no tā atrodas mākslinieces Maijas  Kurševas vadīta galerija "Low" (atvērta no 17.00 līdz 20.00).
Valmieras Mākslas dienu šī gada moto - «Soļi. Pilsēta. Es.»
Māksla – klātesoša it visā. Tā runā ar pilsētu un tevi, aicina atklāt un doties tālāk. Rast jaunu sākumu, virzienu un iedvesmu. Valmierā soļi noklāj teātra grīdu, nesteidzīgi lidinās starp mūzikas skaņām, atstāj pēdas audeklā, dzīvo starp pieturzīmēm, virmo sarunās un aicina tevi mākslas pasaulē. Valmieras Mākslas dienas “Soļi. Pilsēta. Es.” norisināsies no 1. aprīļa līdz 1. maijam.
Spēja atdzīvināt ir maza burvestība. Intervija ar animācijas mākslinieci Anci Kazaku
Ance Kazaka ir jaunā animācijas māksliniece, kas radījusi īsfilmu “Nervi uz nerviem ”. Tas ir īss un precīzs stāsts par misofoniju – paaugstinātu jūtīgumu pret noteikta veida skaņām. 2018. gadā kinofestivālā “2ANNAS” tā atzīta par labāko Baltijas valstu īsfilmu. Par to, kā vizualizēt savu personisko pieredzi mākslā, LSM intervijā stāsta filmas režisore un māksliniece Ance Kazaka.
Alvis Hermanis iestudējis izrādi par bīstamu teritoriju - dzeju
Dzeja ir ļoti bīstama teritorija, ja cilvēks tajā ieiet ar visu savu apziņu – tā savas jaunās izrādes saistībā saka režisors Alvis Hermanis. Iestudējumu “Atnāc mani vēl satikt” viņš veltījis septiņām 20. gadsimta latviešu dzejniecēm sievietēm. Viņas visas bijušas lieliskas dzejnieces un spilgtas, kaislīgas personības, un visu viņu dzīvē jaušams kas destruktīvs un pašiznīcinošs.
Pasniegtas sabiedrisko mediju balvas «Kilograms kultūras»
26. februārī apbalvoti aizvadītā gada spilgtākie kultūras notikumi. Svinīgā ceremonijā Latvijas Mākslas akadēmijā pasniegtas sabiedrisko mediju balvas “Kilograms kultūras” deviņās kategorijās. Skatītājus un klausītājus ceremonijas laikā priecēja grupas “Carnival Youth”, izcilā pianista Reiņa Zariņa, kora “Kamēr” un citu mākslinieku priekšnesumi.
Laila Pakalniņa sākusi filmēt kinostāstu par Sniegbaltīti
Ar simbolisku šķīvja sasišanu un sarkana balona palaišanu debesīs jaunu spēlfilmu šajās dienās sākusi uzņemt viena no starptautiski pazīstamākajām Latvijas režisorēm Laila Pakalniņa. Filmas nosaukums – “Spogulī”, tās mērķa auditorija būs jaunieši, un varbūt tāpēc režisore un operators izvēlējušies arī neparastu filmēšanas tehniku.
Režisors Atkočūns: Dona Žuana tēlu radījušas sievietes
Stāsts par sievietes ilgām – tik neparasts Valmiera Drāmas teātrī izvērties skatuves variants par slaveno mīlnieku Donu Žuanu. Lietuviešu režisors Rolands Atkočūns iestudējis Ērika Emanuela Šmita lugu "Valoņas nakts”, kuras centrā Dona Žuana sievietes. Izrāde dod iespēju spilgtas lomas atveidot Valmieras teātra aktrisēm.
Latvijā skatāma Kannu festivālā godalgotā filma «Kur satiekas pasaules»
Kinoteātrī "Splendid Palace" skatāma irāņu izcelsmes režisora Ali Abāsi, zviedru un dāņu kopražojuma filma "Kur satiekas pasaules" ("Border"). Šī kinolente Kannu kinofestivālā ieguva balvu "Īpašais skatiens", bija izvirzīta Eiropas gada filmas nominācijai un arī balvai "Oskars" par labāko grimu.
Mūziķi, dzejnieki un reperis apvienojas koncertā jauniešiem
Pirmdien, 25. martā, plkst. 11.00 un 13.00 Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” aicina uz koncertu “Latviešu dzeja un mūzika. Toreiz un tagad”. Aktuālie mūsdienu mākslinieki – dziedātāji Daumants Kalniņš un Beāte Zviedre, aktieris un operas tenors Emīls Kivlinieks, reperis Pikaso, dzejniece Madara Gruntmane un citi skatuves mākslinieki – apvienosies, lai mūsdienu džeza mūzikas valodā jauniešus aicinātu iejusties dzejas pasaulē, informēja “Lielā dzintara” pārstāvji.
Galerijas