100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Justīne Savitska
Savulaik ar draudzeni mēģinājām noskatīties visas filmas, kuras lekcijās pieminēja profesors Viktors Freibergs. Tieši pirms viņas pēdējās ciemošanās Rīgā tika atvērta Viktora Freiberga grāmata "Kinomāna slimības vēsture". Tikām pie grāmatas, lasījām un skaitījām, cik reizes Freibergs būs pieminējis Andreja Tarkovska filmu "Spogulis". Freibergs raksta, ka šo "daļēji fiktīvo dienasgrāmatu" sācis rakstīt, kad saslimis un domā, ka kino palīdz viņam izdzīvot.
Par Dzintara Dreiberga filmu, kas uzņemta pēc Aleksandra Grīna romāna „Dvēseļu putenis” motīviem atsauksmes ļoti atšķirīgas. Ir, kas saka: "iespaidīgi", "jāredz" un "labākā latviešu filma", citi tomēr nacionālajā lielfilmā drusku vīlušies. Pirms (vai pēc) dodaties skatīties, daļu grāmatas varat noklausīties. Radioteātra studijā aktieris Raimonds Celms (filmā atveido Edgaru Vanagu) ielasījis romāna fragmentus, kurus izvēlējies un sakārtojis filmas režisors Dreibergs. Skan arī Lolitas Ritmanis mūzika.
Nezinu, vai pareizi daru, saucot grupu „Ezeri” par eksperimenālo popu. Grupa saka, ka viņu otrais studijas albums "Sāls" ir eklektisks: izmantojuši gan popmūzikai raksturīgo, gan stīgas, saksofonus, elektroniku un samplus. 14. novembrī Kaņepes kultūras centrā "Ezeriem" būs koncerts.
16. novembra vakarā Tallinas ielas kvartālā Rīgā notiks "La Danza De La Realidad" jeb "Realitātes deja" – elektroniskās mūzikas labdarības pasākums, kura apmeklētāji var atbalstīt cilvēkus, kuri inficēti ar HIV vai slimo ar AIDS. Ienākumus no ieejas parolēm saņems biedrība AGIHAS (Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem). Ja ballēsiet visas 12 stundas, dzirdēsiet Tomasu Džeksonu no Argentīnas, Kodek, Mixmaster Raitis, grupu "Origo Boys", dīdžeju Trashy Kid, duetu "Siena" (postmetāla grupas "Tesa" basģitārists Kārlis Tone un čelliste Sarma Gabrēna), kā arī "Multilux", "Dartau" un "Ferneklang".

 
Izziņo «Lielā Kristapa» programmu un starptautisko žūriju
Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" festivāls šogad norisināsies no 7. līdz 12. novembrim, piedāvājot skatītājiem iespēju kinoteātrī "Splendid Palace" vienkopus noskatīties nominētās filmas, studentu konkursa filmas, ārpuskonkursa pirmizrādes, kā arī piedalīties radošās darbnīcās, diskusijās, apmeklēt seminārus un svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju, kas notiks 12. novembrī, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Georgs Sarkisjans: Uz skatuves atrodoties viens, faktiski esmu kails
Ceturtdien, 31. oktobrī, Lielajā ģildē izskanēs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) koncertmeistara Georga Sarkisjana solokoncerts, kurā vijolnieks sagatavojis atkal jaunu soloprogrammu – tajā dzirdēsim par mūzikas ikonām kļuvušus skaņdarbus: Baha Trešo partitu Solmažorā, leģendārā vijolnieka Ežēna Izaī Otro sonāti, amerikāņu komponista Džona Koriljāno skaņdarbu oskarotajai filmai “Sarkanā vijole” un Bēlas Bartoka Sonāti, kuras sarežģītība pieprasa fenomenālu vijolspēles meistarību.
«Cenšamies iet laikam pa priekšu!» - Mūzikas akadēmijas Džeza katedra svin desmitgadi
Kā vienlaikus sniegt labu augstāko izglītību un neierāmēt improvizācijas brīvībā sakņoto mūziķu talantu? Tas ir uzdevums, pie kā nu jau apaļus desmit gadus strādā viena no jaunākajām Latvijas Mūzikas akadēmijas struktūrām – Džeza mūzikas katedra. Tās absolventi pašlaik ir daļa no Latvijas džeza mūziķu jaunās paaudzes kodola. Katedras jubilejas koncertā 31. oktobrī viņi kāps uz skatuves kopā ar saviem pasniedzējiem.
Galvenā tēma ir Putins. Saruna ar «ArtDocFest/Riga» žūrijas pārstāvi, žurnālisti Žannu Ņemcovu
Rīgas Starptautiskais kino festivāls un tā dokumentālā kino konkurss “ArtDocFest/Riga” noslēdzās 27. oktobrī. Konkursā tika izrādīta 21 filma. Uzvaras laurus plūca Igaunijas un Latvijas kopražojumā tapušais režisores Ksenijas Ohapkinas darbs “Nemirstīgie”. Konkurss bija piesātināts laiks dokumentālā kino cienītājiem un tā žūrijai, kuras sastāvā šogad bija arī žurnāliste Žanna Ņemcova. Kaut arī žūrijas darba grafiks patiešām ir saspringts, Ņemcova izbrīvēja laiku nelielai sarunai ar LTV “Kultūras ziņām”, lai pastāstītu par dokumentālo kino, tajā vēstītajām tēmām un viņas uzskatiem par mūsdienu sociālpolitisko klimatu Krievijā.
Bauskas Tautas teātris, nosvinējis 60 gadu jubileju, lūkojas nākotnē
Ar atskatu uz pēdējo piecu gadu izrādēm oktobra pēdējā nedēļas nogalē savu sešdesmito gadskārtu atzīmēja Bauskas Tautas teātris. Savulaik tajā tika iestudētas daudzas operetes, un tā ir vienīgā dramatiskā kopa, kas ir saņēmusi Muzikāli dramatiskā Tautas teātra nosaukumu.
Raimonds Pauls un Ance Krauze jaunā koncertprogrammā «Sasala jūrīna»
Piektdien, 1. novembrī, mūzikas namā “Daile” skatītājiem būs iespēja novērtēt jaunāko Raimonda Paula un Ances Krauzes koncertprogrammu “Sasala jūrīna”. Programmā skanēs gan dziesmas no abu personību sadarbības pirmsākumiem, gan Raimonda Paula jaunākās tautas dziesmu apdares.
Nozīmīgi un neatkarīgi – intelektuālus notikumus šonedēļ iesaka Toms Treibergs
Filma par avangarda māksliniekiem padomju laikā, mākslinieču – feministu izstāde mūsdienās, neatkarīga un melanholiska rokgrupa un jauno literātu pirmie lasījumi – tam visam uzmanību veltīt iesaka sabiedrisko mediju balvas „Kilograms kultūras” žūrijas loceklis, Latvijas Radio kultūras žurnālists, dzejnieks un etīžu teātra "Nerten” dalībnieks Toms Treibergs.
Tallinas ielas kvartālā – pirmizrāde Dmitrija Petrenko «Tēbu zemei»
Režisors Dmitrijs Petrenko iestudējis dienvidamerikāņu autora Serdžio Blanko lugu “Tēbu zeme”, kas pirmizrādi piedzīvos pirmdien, 28. oktobrī, Tallinas ielas kvartāla koncertzālē “Tu jau zini Kur”. Aktieris Gints Andžāns lugu atradis, rūpīgi pārskatot Londonas Nacionālā teātra grāmatveikala plauktus un pats daudzslāņaino darbu arī iztulkojis. Radošajā komandā iesaistījies arī Liepājas Universitātes aktiermākslas students Kārlis Rūdolfs Ērglis.
Koncertzālē «Cēsis» skanēs «Līvu sasaukšanās»
Koncertzālē “Cēsis” trešdien, 30. oktobrī, skanēs koncertprogramma “Līvu sasaukšanās”. Tā uzsver nemateriālā kultūras mantojuma apzināšanu, saglabāšanu un popularizēšanu, to mūsdienīgi interpretējot. Programmu kopā ar domubiedriem radījuši Saulkrastu koris “Anima”, diriģente Laura Leontjeva un komponists Uģis Prauliņš.
Rīgā uzstāsies Krievijas pianists – virtuozs Staņislavs Solovjovs
Reformātu baznīcā 30. novembrī notiks starptautisko konkursu laureāta, populārā Sanktpēterburgas pianista Staņislava Solovjova solokoncerts “Sapņi par romantiku”. Programmā Francis Šūberts, Roberts Šūmanis, Ferencs Lists, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Foto: «Lielo dzintaru» pieskandina mandolīnas un kontrabasa virtuozi Avitali
Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” sestdien, 26. oktobrī, aizvadīts harismātiskā mandolīnista, "Grammy" nominanta Avi Avitala (Avi Avital) un izcilā džeza mūziķa, kontrabasa virtuoza Omera Avitala (Omer Avital) koncerts. Koncertsērijā “Pasaule Lielajā dzintarā” viņi atskaņoja albumu "Avitals satiek Avitalu” ("Avital Meets Avital"), kurā klasiskā mūzika sastapa džezu, tradīcija – modernismu, un Austrumi – Rietumus, paziņojumā medijiem informē "Lielā dzintara" pārstāvji.
Festivāls «Bildes» aicina uz «Dziesminieku koncertu»
Mūzikas un mākslas festivāls “Bildes” aicina uz "Dziesminieku koncertu", kas 30. oktobrī notiks mūzikas klubā “Kaļķu vārti”. Koncertā piedalīsies 17 tautā iemīļoti dziesminieki, kuriem klausītāji seko līdzi jau vairāku desmitu gadu gājumā. Koncertu vadīs Mikus Frišfelds un Egons Pičners, paziņojumā medijiem informē festivāla pārstāvji.
Džeina Fonda BAFTA balvu saņem neklātienē, jo aizturēta par dalību protestā
Slavenajai aktrisei, rakstniecei un politiskajai aktīvistei Džeinai Fondai (Jane Fonda) piešķirta prestižā BAFTA kino balva, ko pasniedz Britu Kino un televīzijas mākslas akadēmija par īpaši izciliem sasniegumiem kino nozarē. Tomēr māksliniece to nevarēja saņemt klātienē, jo ir aizturēta par piedalīšanos vides aktīvistu akcijās.
Latvijas pirmatskaņojumu piedzīvos Valda Muktupāvela folkoratorija «Mūsu esmes upes»
Mākslas un pētniecības attiecības šoreiz būs centrālā tēma konferencē „Kultūras krustpunkti”, ko jau 13. gadu rīko Latvijas Kultūras akadēmija un kas sāksies 29. oktobrī. Konferenci atklās ļoti spilgts pētniecības un mākslas mijiedarbības piemērs – Valda Muktupāvela folkoratorija "Mūsu esmes upes". Latvijā kompozīcija izskanēs pirmo reizi, bet tās pasaules pirmatskaņojumi notika pērnā gada nogalē Ņūkāslā un Edinburgā.
Leģendu naktī izzina Preiļu pils parku
Latvijas Piļu un muižu asociācija iedibinājusi tradīciju oktobra pēdējā sestdienā rīkot “Leģendu nakti”. Tajā caur dažādiem nostāstiem atdzīvojas daudzu seno ēku vēsture. Šogad “Leģendu nakts” notika 38 pilīs un muižās Latvijā. Arī Preiļu muižas kompleksā, kur klātesošie devās izzinošā ekspedīcijā “Dižkoki – parka leģendu glabātāji”.
Daudzina Dienvidkurzemes vokālo daudzbalsību
Krāšņi tautastērpi un bagāts daudzbalsīgo dziesmu pūrs ar garajiem saucieniem – tās ir īpašās vērtības, kas raksturīgas Dienvidkurzemē – Nīcā, Bārtā un Otaņķos. Lai izzinātu šīs puses tradicionālās dziedāšanas kopīgās un atšķirīgās īpatnības, Nīcas kultūras centrā aizvadīts vokālās daudzbalsības daudzinājums. 
«Riga IFF» galveno balvu saņēmusi lietuviešu vēsturiskā drāma «Nova Lituania»
Ar šī gada konkursu uzvarētāju apbalvošanas ceremoniju noslēdzies sestais Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RigaIFF), kas pulcēja līdz šim lielāko apmeklētāju skaitu. Festivāla pilnmetrāžas filmu konkursa galveno balvu par vizuāli izsmalcināto vēsturisko drāmu "Nova Lituania" saņēma lietuviešu režisors Karolis Kaupinis, informē festivāla rīkotāji
Daugavgrīvas cietoksnis turpina meklēt jauno īpašnieku
Par Daugavgrīvas cietokšņa atbilstošu apsaimniekošanu jau vairāk nekā 30 gadus cīnās “Bolderājas grupa”, tas kļuvis par mājvietu festivālam “Komēta” un pulcē vietējos iedzīvotājus talkās un domubiedru grupās. Taču cietoksnis turpina meklēt savu jauno īpašnieku un tā nākotne ir neskaidra.
Nākamgad vilcienos plāno ierīkot vēl vairāk lasītavu
Kopš janvāra dīzeļvilcienu pasažieri braucienu var īsināt trīs vagonos izvietotais grāmatu piedāvājums. To organizē Imanta Ziedoņa muzeja bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB) un AS "Pasažieru vilciens". Iecerēts nākamajā gadā šo projektu paplašināt.
FOTO: «Lielajā dzintarā» atklāta trīs Heinrihsonu izstāde
Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” atklāta Ivara, Helēnas un Annas Heinrihsonu izstāde “Sajūtu taksonomija. Heinrihsoni”. Līdz 15. decembrim koncertzāles mākslas telpā "Civita Nova" skatāmi gleznotāja Ivara Heinrihsona, viņa sievas, mākslinieces Helēnas Heinrihsones lielformāta gleznojumi, kā arī meitas, kostīmu mākslinieces un scenogrāfes Annas Heinrihsones lielizmēra ogles zīmējumi, telpiski objekti un gleznas.
Kokles skan un vieno latviešus Eiropā
Oktobra sākumā nelielais Vācijas ciematiņš Heisterberga vairākas dienas tika pieskandināts ar kokļu skaņām, stāstiem, dziesmām. Te notika kokles spēlētāju nometne “Kokles balss pasaulē”, kas pulcēja vairākus desmitus koklētāju no astoņām valstīm. Galvenā lielā pasākuma organizatore, tā dzinējspēks un sirds – Vinija Folkmane, Berlīnes latviešu folkloras kopas “Rīta rasa” vadītāja. “Rīta rasa” ir viens no tiem diasporas kolektīviem, kas ar latvisko tradīciju krāšņo mantojumu iepazīstina arī cittautiešus.
Dizains no atkritumiem - latviešu zīmoli meklē risinājumus, izmantojot esošos resursus
Atbildība, samazinot kaitējumu planētai un dzīvām radībām, kā arī produkta ilgtspēja ir viena no mūsdienu dizaina pievienotajām vērtībām. Nevar runāt par bezatkritumu ("zero waste") ražošanu vai dzīvesstilu, ja tiek izmesti visi tekstilizstrādājumi, plastmasas trauki, lai to vietā iegādātos jaunus, videi draudzīgus. Tomēr arvien vairāk ir zīmolu, kas domā par videi saudzīgām alternatīvām dizaina industrijā. Arī Latvijā. LSM.lv uzrunāja dažus no tiem pastāstīt, kā resursiem tiek dota otra elpa. 
Mūzika nav jālasa kā avīze. Saruna ar komponisti, džeza kontrabasisti Lindu Oh
Oktobrī Dzintaru koncertzālē uzstājās komponiste un džeza kontrabasiste Linda Meja Hana Oh (Linda May Han Oh), kura ir viena no šobrīd aktuālākajām Ņujorkas džeza un improvizētās mūzikas skatuves māksliniecēm. Sarunā ar LSM.lv mūziķe stāsta par to, kā notiek ļaušanās improvizācijai, tās fiksēšana kompozīcijās – ļaušanās mirklim –, un kā šos muzikālos principus visnotaļ labi var adaptēt arī ikdienas dzīvē, kuras notikumiem mums tik bieži noderētu kāds “zemsvītras” tulkojums.  
Galerijas