100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
Iekšupvērstās mūzikas festivāls „AD LUCEM” nu jau ir neatņemama vasaras mūzikas daļa. 26.jūnija vakars Pēterbaznīcā būs savdabīga meditācija ar īpašu skanējumu, jo līdzās klasiskajam čellam un Baha svītām skanēs Krētas lira, kurai grieķis Jorgs Kaludis piedarinājis ceturto stīgu – tā, lai basi sulīgāki. Būs paša mūziķa rakstītas kompozīcijas, improvizācijas un gaisotne, ko rada atnācēji, kas ļaujas.
Sarunu festivāls LAMPA, kas ik gadu notiek Cēsu pils parkā, ir uzbriedis līdz 350 pasākumiem. Lai arī tas izvērsts divās dienās (28. un 29. jūnijā), visu neiespēt. Tālab ieteicams izpētīt plānu un izveidot savējo. Bet var rīkoties spontāni un klīst no vienas skatuves līdz otrai, no teltīm līdz kuģītim, uz kura darbosies Latvijas Radio komandas. Šī gada epicentrā būs Drosme, tāpēc par drosmīgu un objektīvu kritiku subjektīvai mākslai diskutēs Signe Lagzdiņa un Dāvis Eņģelis, būs arī politiķu cepiens, ekonomikas un sociālās tēmas.
Ja kāds vēl nav bijis mājīgajā Kampenhauzenu dzimtas namā un parkā - Ungurmuižā, tad 29.jūnijs ir īstā diena, kad to piepildīt. Jau 15. gadu tur notiks mazie operas svētki. Pianistes Ilzes Ozoliņas pavadījumā dziedās soprāni Laura Leivāne, Evita Zālīte, mecosoprāns Ilona Bagele, tenors Mihails Čuļpajevs un baritons Rihards Millers. Arī franču soprānu Perīnu Madefu (Jāņa Apeiņa dzīvesbiedri) varam uzskatīt par mūsējo. Pēc Mocarta populārajām ārijām un duetiem skanēs amerikāņu mūziklu melodijas, ko radījuši leģendārie meistari Gēršvins, Bernsteins un Rodžerss.
Franču rakstnieka, režisora un grafiķa Žana Kokto līdz šim neeksponētu grafiku izstāde Liepājas muzejā. Darbi ir no Kesauri ģimenes kolekcijas, tie veltīti Kokto draugam Pablo Pikaso un radīti PP iecienītajā tehnikā – vienkāršas, nepārtrauktas līnijas, kas attēlu veido ar kontūru palīdzību. Draudzības ar izcilām personībām – Stravinski, Satī, Šanelu, Marē un daudzām citām – krāšņojušas Kokto radošo dzīvi un dāvājušas savstarpējus nospiedumus. Viņš būtu brīnišķīgs diskusiju festivāla LAMPA dalībnieks.

 
Starptautiskais ielu mākslinieku festivāls «TaDaa» piestājis Cēsīs
Pirms pāris dienām turneju sāka starptautiskais ielu mākslinieku festivāls "TaDaa", kas apvieno mūzikas, dejas, teātra un cirka žanru. Ideja par ceļojošu festivālu pirms pieciem gadiem radās Igaunijā, bet tagad tas vērsies plašumā, māksliniekiem viesojoties arī Latvijā. Pašlaik ielu mākslinieki piestājuši Cēsīs. 
Galerijā «MuseumLV» atklās vizuālās mākslas konkursa «Grata balva» izstādi
Kur slēpjas mākslinieku spēka avots? Atbildi uz šo jautājumu no ceturtdienas varēs rast galerijā “MuseumLV” vizuālās mākslas konkursa “Grata balva” izstādē “Spēka avots”. Ar īpaši konkursam radītiem mākslas darbiem izstādē piedalās vairāk nekā simt mākslinieku no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas un Korejas.
Stāsts par mīlestību mūža garumā: gaidāma pirmizrāde «Kvadrifrona» iestudējumam «Vecmāmiņu valsts»
Pasakā “Sarkangalvīte un vilks”, Apvienotajā Karalistē, Rīgas Centrāltirgū un citos tirgos, uz parka soliņiem un pa blokmāju logiem, poliklīnikās, tramvajos, teātru zālēs, piemājas dārziņā un manā virtuvē - galvenajā lomā vecmāmiņa.  
 
Izrādē „Vecmāmiņu valsts” teātra trupa “Kvadrifrons” kopā ar draugiem, laikabiedriem un pamatskolu koristiem vēlas izstāstīt stāstu par neviltotu mīlestību mūža garumā, informēja izrādes veidotāji. Tā būs izrāde par mūsu vecmāmiņām un to, kā viņas mūs audzinājušas, ko iemācījušas, kā auklējušas un kaitinājušas. Par sadzīvošanu, pieaugšanu un samierināšanos. Par Latvijas sabiedrības pakāpenisko novecošanos. Par šausmīgi mazām pensijām. Par ļoti garšīgām zupiņām un pankūciņām. Par priecīgu kopā būšanu, pārspīlētām rūpēm, draudzīgām paaudzēm un ģimeniskām pieredzēm. “Vecmāmiņu valsts” būs veltījums visām Latvijas vecmāmiņām un viņu mazbērniem.
 
“Vecmāmiņu valsts” pirmizrāde notiks Cēsīs, festivālā “Lampa” 29. jūnijā, un līdz šī gada beigām tā tiks izrādīta arī Valmierā, Kuldīgā, Liepājā, Daugavpilī un Rēzeknē, katrā pilsētā iesaistot izrādē vietējo bērnu kori. 
Izrādi veidos režisore Paula Pļavniece, dramaturgi Justīne Kļava un Evarts Melnalksnis, komponists Jēkabs Nīmanis, scenogrāfe Marija Rozīte Vītola un rumāņu dokumentālā fotogrāfe Odeta Katana. Iestudējumā piedalās aktieri: Reinis Boters, Klāvs Mellis,  Ance Strazda, Āris Matesovičs, Jana Ļisova, Ance Kukule, Jānis Kronis, Samira Adgezalova.
Sigvards Kļava par Radio kora turneju Japānā: Mums ir dubultliela atbildība
Šobrīd koncertturnejā Japānā atrodas Latvijas Radio koris, lai līdz 8. jūnijam sniegtu koncertus četrās Japānas pilsētās – Tokijā, Jokohamā, Tso un Macumoto. Koris šajā valstī viesojas atkārtoti. “Tā ir dubultliela atbildība, jo mūs šeit ne tikai ļoti gaida, bet no mums arī ļoti daudz sagaida,” telefonintervijā no Japānas Latvijas Radio 3 “Klasika” atzīst Radio kora mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava.
Spīķeru kvartāls atklās brīvdabas  kino vakarus ar pašmāju filmu «Homo novus»
Ceturtdien, 6. jūnijā, Spīķeru kvartālā tiks atklāta brīvdabas kino sezona, piedāvājot apmeklētājiem noskatīties pēc Anšlava Eglīša romāna “Homo novus” motīviem veidoto filmu ar tādu pašu nosaukumu, kas ar smaidu skatās uz kaislībām 30. gadu beigu Rīgas mākslinieku dzīvē, informēja brīvdabas kino seansu rīkotāji. Ieeja bez maksas.
Pāragri mūžībā devies talantīgais klarnetists Jānis Tretjuks
Uz Mūžības dārziem pāragri aizsaukts brīnišķīgais mūziķis - "Sinfonietta Rīga" klarnešu grupas koncertmeistars, aizrautīgais kamermūziķis Jānis Tretjuks (1989–2019), brīnumjauks cilvēks ar dziļu dvēseli, kuru vēl šopavasar sveicām kā "Lielās mūzikas balvas 2018" laureātu kategorijā "Par izcilu darbu ansamblī".
FOTO: Koncertzāle «Cēsis» krāšņi nosvinējusi piekto jubileju
Aizvadītajā nedēļas nogalē koncertzāle “Cēsis” ar klasikas virsotnēm atzīmēja piekto gadadienu. Svētku vakara programmā izskanēja koncerts ar Pētera Čaikovska pirmo klavierkoncertu un Riharda Vāgnera operas “Valkīra” pirmo cēlienu, kā arī tika atklāta izcilā domātāja un mākslinieka Ilmāra Blumberga darbu izstāde, informēja koncertzāles pārstāvji. 
Tas būs varens satikšanās vakars! Siguldas Mākslu skola «Baltais flīģelis» svin 60
Siguldas Mākslu skolai "Baltais flīģelis" - 60 gadu jubileja. Oficiālās svinības ar plašu koncertu un izstādes atklāšanu notiks 7. jūnijā, bet lielais absolventu salidojums - 9. novembrī. Par jubilejas norisi un skolas tradīcijām "Klasikai" stāsta "Baltā flīģeļa" vadītāja Jolanta Bimbere un skolas ilggadējais pedagogs Andris Muižnieks, atklājot, ka lielā jubilejas torte svēršot vismaz 30 kilogramus...
Lielvārdē tiks noskaidrota Latvijas sirdsdziesma
15. jūnijā Lielvādē, Rembates parka brīvdabas estrādē, otro reizi tiks noskaidrota Latvijas sirdsdziesma, vēstīja Latvijas Televīzija. Vasaras saulgriežu noskaņās LTV1 un “RePlay.lv” tiešraidē plkst. 21.25 tiks noskaidrota skatītāju un klausītāju iemīļotākā 2018./2019. gada sezonas dziesma. Finālā uzstāsies arī īpaši viesi, tostarp – maestro Raimonds Pauls.
Mūzikas festivālā Amsterdamā pasaules pirmizrādi piedzīvos «Kremerata Baltica» veidotā «Mūsu laika hronika»
7. jūnijā Amsterdamā notiks pirmizrāde jaunākajai “Kremerata Baltica” programmai, kas veltīta poļu komponista Mečislava Veinberga simtgadei. Skaņdarbu ciklu ar nosaukumu “Šībrīža notikumu hronika” Gidons Krēmers raksturo kā mākslinieka pretstatījumu varai. Tādēļ ne velti šī koncertiestudējuma video noformējumā izmantotas Krievijas režisora Kirila Serebreņņikova vīzijas par Veinberga mūziku.
Izskanējis labdarības uzvedums teātra vecmeistaru atbalstam «Es esmu» 
Vakar mūzikas namā "Daile" notika ikgadējais labdarības uzvedums, kam šoreiz dots nosaukums "Es esmu". Sadarbībā ar Nacionālo teātri un Kultūras ministriju to jau sesto gadu rīko Teātra senioru atbalsta fonds “Rampa”. Tajā ik gadus teātra un mūzikas lielmeistari, uzstājoties uz vienas skatuves, kopīgi vienojas Latvijas teātru vecāko kolēģu atbalstam.
Izsludināts Latvijas Nacionālā teātra piebūves metu konkurss
Lai iegūtu arhitektoniski augstvērtīgu un funkcionāli pārdomātu konkursa nolikumā un projektēšanas programmā ietvertajām prasībām atbilstošu un ekonomiski pamatotu metu, kas konstruktīvi savienotu ar esošo teātra ēku Kronvalda bulvārī 2, kā arī iegūtu labiekārtotu teritoriju, akcentējot kanāla apstādījuma zonu, Rīgas domes Īpašuma departaments aicina arhitektus piedalīties izsludinātajā metu konkursā “Latvijas Nacionālā teātra piebūve Simtgades alejā 3, Rīgā”, informēja Rīgas domē
Rēzeknē atklāta starptautiski atpazīstamā tekstilmākslinieka Rolanda Krutova personālizstāde
No 4. jūnija līdz 18. augustam Latgales vēstniecības “Gors” Mākslas galerijā skatāma Rolanda Krutova, viena no starptautiski atpazīstamākajiem, ievērojamākajiem Latvijas mūsdienu tekstilmāksliniekiem, personālizstāde “Pietauvot bezgalību”, kas apkopo gan godalgotos agrākā daiļrades perioda darbus, gan īpaši jaunradītu darbu kopu, un ir lokāli īpaši nozīmīgs mākslas notikums.
Deivids Linčs saņems «goda Oskaru»
Kinomākslas un zinātnes akadēmija paziņojusi, ka starp tiem, kuri saņems akadēmijas goda balvu “Governors Awards” ceremonijā oktobrī, ir arī kinorežisors Deivids Linčs, vēsta portāls “Pitchfork”.
Festivāls «Rīgas Ritmi» piedāvās festivāla zvaigžņu meistarklases
Improvizācijas, džeza un pasaules mūzikas festivāls "Rīgas Ritmi", kas šogad norisināsies no 2. līdz 6. jūlijam, piedāvās ne tikai kvalitatīvu muzikālo programmu, bet arī augsti profesionālu mūziķu jeb festivāla galveno zvaigžņu meistarklases. Tās norisināsies Latvijas Radio 1. studijā no 3. līdz 6. jūlijam, informēja festivāla rīkotāji.
Platforma «Latvian Literature» organizē vizīti ārvalstu žurnālistiem, izdevējiem un literatūras festivālu rīkotājiem
Laikā no 5. līdz 7. jūnijam Latvijas literatūras eksporta platforma “Latvian Literature” Rīgā organizē vizīti 19 žurnālistiem, izdevējiem un festivālu rīkotājiem no sešām valstīm. Vizītes laikā viesiem būs iespēja iepazīties ar Latvijas grāmatniecības nozari, kā arī tiks organizētas individuālas tikšanās ar autoriem un izdevējiem, informēja platformas pārstāvji.
Galerijas