100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Liene Jakovļeva
20. septembrī Lielajā ģildē jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Viens no pasaules labākajiem Bēthovena interpretiem Franks Pēters Cimmermanis būs solists nākamā gada lieljubilāra Vijolkoncertā, orķestra sezonas rezidējošā un Grieķijā dzīvojošā komponiste Gundega Šmite piedāvās savu jaundarbu “ΙΩ. Rītausmas dieve Ēosa”, un tam līdzās būs likta arī efektīgā Riharda Štrausa simfoniskā poēma „Tā runāja Zaratustra”.
Šonedēļ vairākas pirmizrādes. Labā ziņa ir tā, ka, atšķirībā no vienreizēji unikāliem koncertiem, izrāžu dzīvošanas ilgums ir krietni garāks un satikšanās reizes ar publiku - daudzskaitlīgas. Garu skatuves mūžu novēlam arī Nacionālā teātra izrādei „Katls”, kurā ar interesi vērosim ievērojamā latviešu kinorežisora Aivara Freimaņa pirmā un vienīgā romāna par Kurzemes katlu un mežabrāļiem pārmiesošanos režisores Ināras Sluckas veidotajā skatuves darbā.
Teātris un opera ir scenogrāfa Andra Freiberga stihijas. Kā atbalss no Ērika Ešenvalda operas „Iemūrētie” iestudējuma mūsu Baltajā namā mākslinieka piektā personālizstāde no 19. septembra aicina uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu. „Arsenāla” 56 pakāpieni summējas ar scenogrāfa laika dalījumu – 80 gadiem. Un iegūst autobiogrāfisku laiktelpu – personālizstādi “136 kāpieni”.
Arī Latvijas kinoainā iegaismojas jaunums – 17. septembrī Latvijas pirmizrādi gluži loģiski izvēlētā pilsētā Jelgavā piedzīvo Jura Podnieka studijas spēlfilma „Jelgava '94”. Režisors Jānis Ābele ar debitantiem un pieredzes bagātiem aktieriem pēc Jāņa Joņeva romāna veidotajā filmā sola atkāpties laikā, par kuru, stāsta varoņiem pieaugot, iespējams būs kauns, bet varbūt tas izrādīsies pats labākais posms dzīvē...

 
12 stundas, 12 izpildītāji - #GrupuKrekluDienas labdarības koncerts
Grupu kreklu dienā, 30.augustā 12 stundu garā labdarības koncertsērijā Latvijas Radio 2 un Latvijas Radio 5 – pieci.lv tiešajā ēterā uzstājās 12 grupas, solo mākslinieki un muzikālās apvienības, tostarp “Astro’n’out”, “The Sound Poets”, Dons, Normunds Rutulis, Raimonds Pauls un citi. LSM.lv bija skatāmi šie koncerti.
«Baltajā naktī» Āgenskalna tirgū varēs skatīties performances
Mūsdienu kultūras foruma “Baltā nakts” ietvaros Āgenskalna tirgus teritorijā 7. septembrī no plkst. 18 līdz pat vieniem naktī būs skatāma plaša performanču programma, ko sarūpējis Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) sadarbībā ar Pārdaugavas radošo centru.
Dzintaru pludmalē skatāma brīvdabas tēlniecības izstāde
Dzintaru pludmalē vasaras nogalē skatāma retrospektīva tēlniecības projekta "Mākslas liedags. Atspulgi" izstāde, kas turpina skulpturālo objektu izstāžu tradīciju pludmalē un ir atskats uz paveikto iepriekšējos trīs gados, informē izstādes veidotāji.
Filma «Putina liecinieki» iekļuvusi Eiropas Kino akadēmijas gada izlasē
Eiropas Kino Akadēmija (European Film Academy, EFA) nedēļu pēc spēlfilmu “īsā saraksta” publiskošanas izziņojusi arī gada labāko dokumentālo filmu izlasi, kas var pretendēt uz 2019.gada Eiropas Kinoakadēmijas balvām. 12 labāko dokumentālo filmu vidū ir Latvijas filma “Putina liecinieki" (režisors Vitālijs Manskis) un arī divas no citvalstu filmām, kas septembra sākumā būs skatāmas kinoteātrī “K.Suns” Baltijas jūras dokumentālo filmu foruma ietvaros.
Andris Vilks: LNB nekad nav varējusi veltīt tik daudz enerģijas bibliotēkas funkcijai kā Gaismas pilī
Savu simtgadi šogad svin virkne institūciju, kas dzima drīz pēc Latvijas valsts dibināšanas. Tieši 29. augustā simt gadu aprit Latvijas Nacionālajai bibliotēkai (LNB). Pagājuši arī tieši pieci gadi, kopš bibliotēka gaida apmeklētājus savās jaunajās mājās – Gunāra Birkerta projektētajā Gaismas pilī. Tikmēr jubileju svin arī LNB direktors Andris Vilks, kurš vada bibliotēku apaļus 30 gadus.
Stāmerienas pils galvenajā tornī atgriežas vējrādītājs
Turpinoties Stāmerienas pils atjaunošanas darbiem, tās galvenajā tornī atgriezies vēja rādītājs. Pēc atjaunošanas tajā ievietota kapsula nākamajām paaudzēm. Pils ārpuses uzlabošanas darbi noslēgsies rudenī. Būvnieki rēķina, ka darbu vairs nav daudz, bet tie esot nozīmīgi un nedrīkstot sasteigt.   
Galerijā «Māksla XO» skatāma izstāde «Kā Marko Meetamms satika Helēnu Heinrihsoni»
Kad pēc teju 20 gadu neredzēšanās divas radošas personības satiekas, prieks par to pārtop kopizstādē. Runa ir par mūsu gleznotāju Helēnu Heinrihsoni un skandalozo igauņu mākslinieku Marko Meetammu, kuri galerijā “Māksla XO” iekārtojuši izstādi “Kā Marko Meetamms satika Helēnu Heinrihsoni”. Kā mākslinieki atzina, izstāde ir par vēlmi “savienot nesavienojamo”.
LNOB jaunajā sezonā veidos piecus jauniestudējumus; operu titrus varēs lasīt mobilajā aplikācijā
Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB) 2019./2020. gada sezonā skatītājiem piedāvās piecus jauniestudējumus: trīs operas – “Spēlēju, dancoju”, “Pīķa dāma” un “Dons Žuans”, kā arī divus baletus – “Trīs draugi” un “Gulbju ezers”. Tāpat LNOB ieviesusi vairākus uzlabojumus. Viens no tiem – no 7. septembra skatītājiem būs iespēja izrāžu laikā lasīt operas tulkojuma titrus mobilajā aplikācijā "OPERA titri".
Dailes teātrī top mistiska komēdija «Trīs šūpolēs»
Pirmais šīs sezonas jaunums Dailes teātra Kamerzālē būs itāliešu autora Luidži Lunari lugas "Trīs šūpolēs" iestudējums. Šo mistisko komēdiju iestudē režisors Nikolajs Korobovs, kuram šis ir pirmais darbs Dailes teātrī. Jauniestudējums piedzīvos pirmizrādi 22. septembrī.
«Raxtu raxti» 18. novembra koncertam veido «Tautas mūzikas orķestri»
Muzikālā apvienība “Raxtu raxti” 18. novembrī Ķīpsalas hallē sniegs Latvijas svētku lielkoncertus, kuru kulminācijā pirmo reizi muzicēs īpaši izveidots “Tautas mūzikas orķestris”. Tā sastāvu veidos daudzi labi pazīstami folkloras kopu un tautas mūzikas ansambļu instrumentālisti.
Galerijas