100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Lilita Eglīte
Manuprāt, ir vērts uzkāpt izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā, lai piedalītos trīs jaunu mākslinieču kopizstādē “Melos”. Svarīgs šoreiz ir vārdiņš “piedalīties’, jo Anna Ceipe, Vika Eksta un Līga Spunde skatās uz tik populāro melodrāmas žanru caur ironijas prizmu, reizē aicinot ikvienu iejusties kādas melodrāmas varoņa ādā. Vēl divas nedēļas Nacionālajā mākslas muzejā var apskatīt mākslinieces Ievas Jurjānes personālizstādi “Gals & sākums”. Sirmgalvju un bērnu portreti liek domāt par laika nepielūdzamo dabu. Izstāde, kura, pateicoties skatītāju balsojumam, iekļuvusi starp balvas „Kilograms kultūras 2018” gada finālistēm.
Kinoteātris „Splendid Palace”, kas „Kilograms kultūras” balsojumā izvēlēts par Rīgas galveno kultūrvietu, turpina daudzu iecienīto kinolektoriju “Tas, ko tu nedrīksti nezināt”. 23. janvārī plkst. 19.00 skaista iespēja noskatīties režisora Jura Podnieka filmu “Vai viegli būt jaunam? “ Dokumentālā filma, kas 80. gados ieguva kulta filmas statusu, manuprāt nenoveco. Kinoseanss varētu būt laba platforma dažādu paaudžu sarunām un atklāsmēm: cik daudz ir kopīgā, kas mūs vieno!
Vitolda Mašnovska izcilais veikums – enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1. sējums atgādina, kāda nozīme baltvācu kultūrai ir mūsu kultūrvēsturē, un arī ir starp balvas „Kilograms kultūras” finālistiem. Muižu likteņi Latvijā apbrīnojamā kārtā sasaistāmi ar kādu Āgenskalna apkaimes šā brīža aktualitāti: apdraudēta ir Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrības ēka, kas tika uzcelta 1910. gadā pēc arhitekta Leopolda Rīmera projekta. Jaunākos laikos tā vairāk zināma kā Tenisa klubs. Ēkas kultūrvēsturiskā vērtība šķiet neapšaubāma, taču privātajiem investoriem esot savi plāni. Tāpēc ir vērts aiziet uz sabiedrisko apspriešanu Rīgas domē 24. janvārī.
 
Latvijas kino parādās jauna stila iezīmes. Intervija ar kinozinātnieku Viktoru Freibergu
Milzu uzplaukumu Latvijas simtgades gadā piedzīvoja mūsu kino nozare. Tapa un vēl arī top 16 jaunas filmas, raisot skatītājos ļoti lielu un sen nebijušu interesi par Latvijas kino. Filmu autoru vidū bija gan pieredzējuši meistari, gan jauni režisori. Lielākoties viņi izvēlējās runāt par vēstures tematiku un mūsu vēsturē nozīmīgām personībām.
Valmieras teātrī Gada balvu pasniegšanā atskatās uz aizvadīto sezonu
Gada izskaņā izvērtēt savu aizvadītās sezonas bilanci jau kļuvis par tradīciju Valmieras teātrī. Tā ir reize, kad gan aktieri paši savā kolektīvā, gan skatītāji ar savu balsojumu nosaka sezonas labāko aktierspēli un arī izrādi. Gada balvu pasniegšana, jeb sava mazā Spēlmaņu nakts, kā to nereti dēvē teātrī, savulaik aizsākās kā sezonas izvērtējums teātra kolektīvā, bet nu jau septīto gadu sadarbībā ar akciju sabiedrību „Valmieras piens” tiek pasniegtas arī balvas „Skatītāju balss”, kuru ieguvējus noteic skatītāju balsojums.
Sākusies pieteikšanās Latgaliešu kultūras gada balvai «Boņuks 2018»
2019.gada februāra beigās pasniegs Latgaliešu kultūras gada balvu "Boņuks 2018". Godinot un īpaši izceļot aktivitātes, sasniegumus un paveikto latgaliskās kultūras dzīvē, balva 24.februārī tiks pasniegta jau vienpadsmito reizi. Uzsākot jaunu desmitgadi, balvu saņems 11 latgaliskās kultūras aktivitātes, notikumi, norises un personības.
Dzejnieka un publicista Slišāna 70. jubilejā izdod bērnu dzejas kopkrājumu
Latgales dzejnieka, publicista, novadpētnieka un sabiedriskā darbinieka Ontona Slišāna ieguldījums latgaliešu valodas popularizēšanā un saglabāšanā ir nenovērtējams. Viņš bija vienīgais dzejnieks Latvijā, kurš rakstījis un izdevis dzejas grāmatas bērniem latgaliski. Šobrīd Ontona darbus turpina gan viņa bērni, gan mazbērni. Nupat ir izdots dzejas bērniem kopkrājums.
Koncerts «Dejas ziemā» - krievu klasiskā mūzika un dzeja
Orķestris “Rīga” un tā mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns aicina uz krievu klasiskās mūzikas un dzejas programmu “Dejas ziemā”. Skanēs pasaulē pazīstami Nikolaja Rimska-Korsakova, Sergeja Rahmaņinova, Pētera Čaikovska, Arama Hačaturjana un citu komponistu mūzikas šedevri. Dzejas lasījumus oriģinālvalodā interpretēs Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra aktieris Maksims Busels.
Ar atvērtiem nervu galiem. Saruna ar aktrisi un režisori Ingu Tropu
"Jaunajā gadā ļoti gribētu sev novēlēt laiku, kura man tik ļoti pietrūkst," tā intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" atzīstas aktrise un režisore Inga Tropa, kurai aizejošais gads bijis ļoti aizņemts, taču vienlaikus arī panākumiem bagāts. Viņas enerģijas uzkrāšanas veids ir cigun un skriešana, kas palīdz atjaunoties.
VIDEO: Spilgtākie kultūras notikumi pasaulē 2018. gadā
Pasaules kultūras straume 2018. gadā plūda zem kustības “Me too” zvaigznāja. Ar savām atklāsmēm seksuālu uzmākšanos upuri atklāja lielā šovbiznesa ēnas puses un tos galvenos varoņus, kuri cits pēc cita atkāpās no amatiem un pārtrauca aktīvu radošo darbību.
Atšķirīgais cilvēku un dzīvnieku pasaulēs: Cirka izrāde «Fauna»
Piektdien ar vienīgo izrādi Latvijā viesojas akrobātu apvienība no Lielbritānijas “Fauna”. Tie ir seši aktieri un viens mūziķis, kuri ķermeņa plastikā meklē līdzīgo un atšķirīgo cilvēku un dzīvnieku pasaulēs. Vienlaicīgi tas ir lielisks un daudzus apbalvojumus izpelnījies laikmetīgā cirka piemērs un arī kulminācija Rīgas cirka 130. jubilejas svinībās.
Tārgalē atklāta pusotru miljonu eiro vērta Lībiešu sēta 
Lai nodrošinātu  un celtu godā lībiešu zvejnieku ciemu kultūras mantojuma un tradīciju liecību saglabāšanu, Ventspils novada Tārgales ciema pašā centrā atklāta Lībiešu sēta, kurā ir kūts, aka, dzīvojamā māja ar lielu saimes galdu un soliem, simboliska tīklu žāvētava un pat kāpa. 
Par Radio «Naba» klausītāju favorītiem 2018. gadā atzīts Imants Daksis un «Interpol»
Jau 16. reizi gada pēdējā darba dienā, šogad 28. decembrī, izskanēja Latvijas Radio 6 - LU Radio “Naba” 2018. gada aktuālāko kompozīciju apkopojums "Top 100”. Pirmajā vietā pašmāju mūziķis Imants Daksis ar kompozīciju “Idiots”, savukārt otro vietu ieņem  grupa no ASV – “Interpol” ar kompozīciju “The Rover”, informēja radio "Naba" pārstāvji. 
LNSO direktore Indra Lūkina: Galvenais – lai būtu svētku sajūta
"Ikreiz, kad tuvojas Vecgada koncerti, mūs pārņem svētku sajūta – katrreiz gribas ko īpašu: karstas emocijas, spilgtus pārdzīvojumus, un vienmēr tas ir zināms izaicinājums – vai izdosies,” neslēpj Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) direktore Indra Lūkina. Šogad LNSO Vecgada koncertos valdīs franču šarms un itāļu temperaments, ko 28. decembrī tiešraidē varēs novērtēt arī LR3 "Klasika" klausītāji.
Literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis: Romantisma tradīcija latviešiem ir noturīga
Kā mūsdienu pragmatiskajā pasaulē rakstīt par romantisko dzeju? Kāpēc 21. gadsimta cilvēks joprojām atgriežas pie romantisma? Arī ar šādiem jautājumiem ir nodarbojies literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis, apkopojot impresijas un ieskatus romantiskajā pasaules izjūtā latviešu dzejā. Savai grāmatai par nosaukumu viņš ņēmis Jāņa Poruka dzejas rindas "Mani sveicina zvaigznes…”.
Annija Glaudāne no Īrijas atgriezusies Latvijā piepildīt sapni par baletu
Annijai Glaudānei ir 22 gadi, un viņa ir, iespējams, vecākā audzēkne, kura jebkad sākusi mācības Rīgas Horeogrāfijas vidusskolā. Kļūt par profesionālu balerīnu viņa nolēma tikai pirms pusotra gada un – iekļuva prestižākajā Latvijas baletskolā! Kas vēl interesantāk – lai mācītos baletu, Annija uz Latviju pārcēlās no Īrijas, kurā bija pavadījusi lielu daļu dzīves. 
Tuvojas projekta «Katra diena simtgadē» filmēšanas noslēgums
Režisores Dzintras Gekas filmai “Katra diena simtgadē” rit pēdējās filmēšanas dienas. Filmēšanas komanda kopš 1. janvāra ik dienu filmējusi dažādus notikumus Rīgā un citviet Latvijā. Īsi filmas kadri rādīs gan ikvienam pazīstamas ikdienas ainas sabiedriskajā transportā, tirgū vai uz ielas, gan arī ļaus ielūkoties premjera darba dienā vai vilciena mašīnista kabīnē. Noslēdzot filmēšanu un redzot lielo materiāla apjomu, režisore pieļauj, ka filma taps četrās daļās.
Latvijā pirmoreiz viesojas britu džeza zvaigzne Entonijs Strongs
Pārpildītā koncertā Rīgas Kongresu namā vakar kopā ar Latvijas Radio bigbendu uzstājās britu džeza zvaigzne –  dziedātājs, džeza pianists, komponists un aranžētājs Entonijs Strongs. Viņi  sniedza uzlādējošu džeza mūzikas koncertu festivāla “Eiropas Ziemassvētki” ietvaros. Ceturtdien koncerts skanēs Daugavpilī, piektdien Liepājā, bet sestdien Rēzeknē.  
Tapusi pirmās latviešu daudzsēriju filmas «Ilgais ceļš kāpās» arheoloģija
Pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu sākumā sabiedrība pie televizora ekrāniem aizrautīgi sekoja Latvijas PSR daudzsēriju televīzijas seriāla “Ilgais ceļš kāpās” varoņiem. Režisora Aloiza Brenča Rīgas Kinostudijā uzņemtā melodrāma kļuva populāra visā Padomju Savienībā, bet galveno lomu atveidotāji Lilita Ozoliņa un Jozs Kiseļus iemantoja Holivudas zvaigžņu cienīgu slavu. 
Galerijas