100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Justīne Savitska
Savulaik ar draudzeni mēģinājām noskatīties visas filmas, kuras lekcijās pieminēja profesors Viktors Freibergs. Tieši pirms viņas pēdējās ciemošanās Rīgā tika atvērta Viktora Freiberga grāmata "Kinomāna slimības vēsture". Tikām pie grāmatas, lasījām un skaitījām, cik reizes Freibergs būs pieminējis Andreja Tarkovska filmu "Spogulis". Freibergs raksta, ka šo "daļēji fiktīvo dienasgrāmatu" sācis rakstīt, kad saslimis un domā, ka kino palīdz viņam izdzīvot.
Par Dzintara Dreiberga filmu, kas uzņemta pēc Aleksandra Grīna romāna „Dvēseļu putenis” motīviem atsauksmes ļoti atšķirīgas. Ir, kas saka: "iespaidīgi", "jāredz" un "labākā latviešu filma", citi tomēr nacionālajā lielfilmā drusku vīlušies. Pirms (vai pēc) dodaties skatīties, daļu grāmatas varat noklausīties. Radioteātra studijā aktieris Raimonds Celms (filmā atveido Edgaru Vanagu) ielasījis romāna fragmentus, kurus izvēlējies un sakārtojis filmas režisors Dreibergs. Skan arī Lolitas Ritmanis mūzika.
Nezinu, vai pareizi daru, saucot grupu „Ezeri” par eksperimenālo popu. Grupa saka, ka viņu otrais studijas albums "Sāls" ir eklektisks: izmantojuši gan popmūzikai raksturīgo, gan stīgas, saksofonus, elektroniku un samplus. 14. novembrī Kaņepes kultūras centrā "Ezeriem" būs koncerts.
16. novembra vakarā Tallinas ielas kvartālā Rīgā notiks "La Danza De La Realidad" jeb "Realitātes deja" – elektroniskās mūzikas labdarības pasākums, kura apmeklētāji var atbalstīt cilvēkus, kuri inficēti ar HIV vai slimo ar AIDS. Ienākumus no ieejas parolēm saņems biedrība AGIHAS (Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem). Ja ballēsiet visas 12 stundas, dzirdēsiet Tomasu Džeksonu no Argentīnas, Kodek, Mixmaster Raitis, grupu "Origo Boys", dīdžeju Trashy Kid, duetu "Siena" (postmetāla grupas "Tesa" basģitārists Kārlis Tone un čelliste Sarma Gabrēna), kā arī "Multilux", "Dartau" un "Ferneklang".

 
Helovīna noskaņas un neparastas šausmu filmas kinoteātrī  «Splendid Palace»
Lai kinoteātra "Splendid Palace" skatītāji izbaudītu Helovīna noskaņas un ļautos šausmu vakara gaisotnei, 2019. gada 31. oktobrī tiks demonstrēta šausmu komēdija “Zelta cimds” un drāma “Suņi nevalkā bikses”. Šausmu vakara papildināšanai viesus gaida biedējoši pārsteigumi ar humora pieskaņu. Vakara romantisks akcents tiem, kas nemīl šausmu kino – filma "Mīlestības vecums", informē kinoteātra pārstāvji.
Durvis vērusi Maijas Noras Tabakas «Jubilejas izstāde»
5. novembrī 80. jubileju svinēs tautā iemīļotā māksliniece – Maija Nora Tabaka. Māksliniece ir teikusi, ka glezno tikai to, kas viņai patīk, darbos uzburot sirreālu atmosfēru, kurā reālais savijas ar iztēlē dzimušo. Neraugoties uz to, ka ģimenes apstākļu dēļ māksliniece šobrīd neiziet sabiedrībā, galerijā “Daugava” bez gaviļnieces klātbūtnes atklāta Maijas Tabakas “Jubilejas izstāde”.
Starptautiskā konference «Kultūras krustpunkti XIII» sākas ar folkoratoriju
Ar Valda Muktupāvela folkoratoriju “Mūsu esmes upes” 29. oktobrī aizsākās konference “Kultūras krustpunkti”, ko jau trīspadsmito gadu rīko Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) un kuras fokusā šoreiz – mākslas un pētniecības attiecības. Četru dienu laikā tēma tiks aplūkota no visdažādākajiem rakursiem, piedaloties gan zinātniekiem un pētniekiem, gan pašiem māksliniekiem, viņu vidū būs aktieris Vilis Daudziņš, režisori Elmārs Seņkovs, Laura Groza-Ķibere un daudzi citi.
Rīgā apskatāma mākslinieka Braiena Īno instalācija «77 miljoni gleznu»
Daudziem Braiena Īno vārds asociējas ar viņa radīto un producēto mūziku, tomēr nu jau vairāk nekā pusgadsimtu šis britu multimākslinieks nebeidz pārsteigt arī saviem novatoriskajiem atklājumiem mākslā un dizainā. Viens no viņa darbiem ir atceļojis arī uz Rīgu. Tā ir meditatīva gaismas un skaņas instalācija “77 miljoni gleznu”.
Mūžībā devusies koklētāja Sanita Sprūža
28. oktobrī mirusi koklētāja, soliste un daudzu ansambļu dalībniece, koklētāju ansambļa "Taureņi" dibinātāja Sanita Sprūža (16.01.1989.-28.10.2019.), medijus informē etnomuzikoloģe Laima Jansone.
Mākslinieki izstādē Nacionālajā bibliotēkā runās par invaliditāti
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 13. novembrī tiks atklāta mākslas izstāde “Drosme būt”, kuras gaitā sešu nedēļu garumā mākslinieki sadarbosies ar nevalstiskajām organizācijām, lai runātu par invaliditāti un ar to saistītiem jautājumiem, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Latvija plaši pārstāvēta Ziemeļvalstu filmu dienās Lībekā
Vācijas pilsētā Lībekā 29. oktobrī sākušās un līdz 3. novembrim risināsies 61. Ziemeļvalstu filmu dienas – vienīgais kinofestivāls Eiropā, kas programmā iekļauj tikai filmas no Eiropas Ziemeļu un Ziemeļaustrumu reģioniem. Latvijai šī ir viena no šogad plašākajām filmu nozares  prezentācijām pasaulē – konkursu skatēs astoņas Latvijas filmas un divi kopražojumi, septiņi kinoprofesionāļi delegācijā un divi Latvijas pārstāvji festivāla žūrijās, paziņojumā medijiem informē Nacionālā Kino centra pārstāvji.
Žīgures grāmata «Mūsu tautas gaita» – atmiņu kaleidoskops un spēka deva
Iznākusi Annas Žīgures jaunā grāmatas "Mūsu tautas gaita", kurā apkopoti un hronoloģiski izkārtoti reālu personu anonīmi atmiņu stāsti par piedzīvoto Latvijā laika posmā no 1914. līdz 2018.gadam. Darbā atspoguļota Latvijas iedzīvotāju kolektīvā pieredze un pārdzīvojums dažādu vēstures un kultūras notikumu krustpunktos. 
Nacionālajā teātrī top Gogoļa «Revidents»
Latvijas Nacionālajā teātrī top Nikolaja Gogoļa slavenā komēdija “Revidents”, ko iestudē režisors no Krievijas Ņikita Kobeļevs. Pirmizrāde 5. decembrī. Ivana Hļestakova lomā būs Arturs Krūzkops, paziņojumā medijiem informē teātra pārstāvji.
Latvijā uzstāsies pirmā koras virtuoze pasaulē – Sona Džobarte no Gambijas
Ar savu vienīgo koncertu Ziemeļeiropā Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” sestdien, 23. novembrī, uzstāsies pirmā koras virtuoze pasaulē – Sona Džobarte (Sona Jobarteh) no Gambijas. Talantīgā afrikāniete pasaules skatuves iekarojusi kā ar koras spēli, tā arī ar savu balsi un melodijām. Koncertsērijā “Pasaule Lielajā dzintarā” Sonas un viņas grupas sniegumā skanēs gan afrikāņu džeza, gan soula un fanka mūzikas ritmi, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Pianists Rosputjko sev apsolījis spēlēt tikai tādu mūziku, kas pašam ļoti patīk
Jūrmalā dzimušais, bet nu jau krietnus gadus Austrijā dzīvojošais pianists Antons Rosputjko ieradies Latvijā, lai 31. oktobrī sniegtu koncertu Mazajā ģildē. Programmā – tikai romantiskā mūzika, kuras autori – Brāmss, Šopēns, Rahmaņinovs un Metners. “Pēc rakstura un iekšējās pasaules esmu romantiķis,” pasmaida pianists.
Jaunie dziesminieki muzicēs festivālā «Bildes»
Mūzikas klubā “Kaļķu vārti” 31. oktobrī notiks mūzikas un mākslas festivāla “Bildes” Jauno Dziesminieku koncerts, ko vadīs Lauris Valters. Šis koncerts būs iespēja iepazīt jauno mūziķu daiļradi, tāpat koncertā uzstāsies jau atpazīstamību iemantojuši dziesminieki, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Latvijas pirmizrāde Cesvaines pilī uzņemtai šausmu filmai
Kinoteātrī “Apollo Kino” 31. oktobrī Latvijas pirmizrādi piedzīvos Parīzē dzīvojošā britu režisora Endrjū Desmonda fantastikas trilleris “Sonāte”. Filma ir Francijas, Anglijas, Krievijas un Latvijas kopražojums, kas pilnībā filmēta Latvijā, visvairāk Cesvaines pilī, kas bijusi ļoti atbilstoša vide filmas noskaņai.
Durvis ver Imanta Ziedoņa bibliotēka
Bibliotēku nozarei svētku diena, jo Latvijas bibliotēkām piepulcējusies jauna, vismazākā – Imanta Ziedoņa bibliotēka Rīgā, Sporta 2 kvartālā. Tur apkopotas vairāk nekā 200 gāmatas ar Imanta Ziedoņa darbiem, atvesta daļa no dzejnieka grāmatu skapja, viņa līdzgaitnieku darbi, kā arī uzbūvēts interaktīvs “Atklājumu skapis” un plānotas izglītojošas nodarbības par Kultūras kanona tēmām un dzejnieka daiļradi.
Rīgā skatāmas Ungārijas animācijas filmas bērniem un pieaugušajiem
Ungāru animācijas kino ir gadu desmitiem senas tradīcijas un panākumi starptautiskos festivālos. Jaunākās paaudzes ungāru animatoru darbus Ungārijas dienu ietvaros varēs vērot arī Rīgas publika. ''Kino Bize'' 29. un 30. oktobrī izrāda labākās pēdējās desmitgades filmas un Mahoja Naģa Mākslas un dizaina universitātes studentu darbus. Bet 3. novembrī turpat būs īpašs animācijas filmu seanss bērniem.
Kas jāzina par «Austras balvas 2019» nominantiem
Jau kopš 2015. gada mūzikas žurnālisti un nozares speciālisti no jaunajiem mūzikas albumiem izvēlas desmit spilgtākos, vienam piešķirot “Austras balvu”. Balvai kvalificējās visi latviešu vai Latvijā dzīvojošu mūziķu radīti albumi, kas izdoti no pagājušā gada 19. oktobra līdz šī gada 18. oktobrim. Klausītājiem “Austras balvas”  izlase ir iespēja uzzināt vairāk par aktuālajiem ierakstiem un Latvijas populārās / alternatīvās mūzikas daudzveidību. LSM.lv piedāvā iepazīties ar šo albumu autoriem.
Ventspilī skatuves dēļus dalīs spilgtākie Latvijas mūziķi un ārvalstu zvaigznes
Novembrī Ventspilī koncertzālē “Latvija” gaidāmi vairāki ārvalstu mākslinieku koncerti, kuros kā īpašie viesi uzstāsies spilgti latviešu mūziķi – Kārlis Kazāks, Deniss Paškevičs ar projektu “Tenka”, kā arī kolektīva “Tautumeitas” dalībniece Asnate Rancāne un pazīstamais džeza kontrabasists Staņislavs Judins jeb duets “Stanislav Yudin & Asnate Rancāne”, paziņojumā medijiem informē koncertzāles pārstāvji.
Līdz 15. novembrim var balsot par labāko Ziemeļvalstu un Baltijas jauno mākslinieku
Ir sācies tiešsaistes balsojums konkursā par Ziemeļvalstu un Baltijas Jaunā mākslinieka balvu ("Nordic & Baltic Young Artist Award"), kura mērķis ir noteikt spožākos jaunos talantus Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Ikvienam ir iespēja izvēlēties savu favorītu no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Somijas un līdz 15. novembrim nobalsot par kādu no 300 mākslas darbiem balvas mājaslapā, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Latviešu kinomūzika citādā skanējumā VEF Kultūras pilī
Noslēdzot šī gada sezonu, 6. novembrī VEF Kultūras pilī izskanēs jau 12. “Come prima” koncertsērijas programma. Šoreiz sadarbībā ar Latvijas Radio 3 "Klasika" būs dzirdama latviešu kinomūzika citādā skanējumā. Koncertā izskanēs zināmākās Raimonda Paula, Jāņa Ivanova, Marģera Zariņa, Pētera Plakida kino melodijas, bet personiskākā, intīmākā, nedzirdētākā skanējumā, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Latvijas Pasts izdod pastmarku Garlība Merķeļa 250. jubilejā
Latvijas Pasts izdod jaunu pastmarku un aploksni, godinot vienu no spilgtākajiem apgaismības ideju pārstāvjiem Baltijā Garlību Helvigu Merķeli viņa 250. jubilejā.

Jaunā pastmarka izdota 100 000 eksemplāru tirāžā, un tās nominālvērtība ir 1,42 eiro, kas atbilst ierakstītas A klases vēstules nosūtīšanas izmaksām Eiropas Savienības teritorijā. Līdz ar pastmarku izdota arī speciāla aploksne 1000 eksemplāru tirāžā. Filatēlijas izdevumu dizaina autore ir māksliniece Lilija Dinere. 
«Kroders.lv» nezināmā nākotne – portāls zaudējis finansējumu darbības turpināšanai
Vienīgais Latvijas elektroniskais medijs, kas pilnībā veltīts specifiski teātra procesiem, šī gada trešajā Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) konkursā nav ieguvis finansējumu darbības turpināšanai. Portāla redakcijas slejā teātra kritiķe, "Kroders.lv" galvenā redaktore Ieva Rodiņa raksta, ka portāla vienīgais finansējuma avots bijuši VKKF projektu konkursi, tāpēc šis rezultāts nozīmē, ka sākot ar 2020. gada janvāri portāla darbība apstāsies uz vismaz trīs mēnešiem – līdz nākamajam VKKF konkursam.
Reinis Sējāns un Māris Mihelsons LTV raidījumā atklās strēlnieku dziesmas
Latvijas Televīzijas skatītāji no 30. oktobra piecas trešdienas pēc kārtas pulksten 20.00 LTV1 ēterā varēs sekot līdzi izzinošam un izklaidējošam raidījumam “Ieklausies Dvēseļu putenī!”. Pēc filmas režisora Dzintara Dreiberga un mūziķa Māra Mihelsona iniciatīvas tapušajā raidījumā 10 šābrīža spilgtākās Latvijas mūzikas personības un grupas iedziedās Reiņa Sējāna aranžētas strēlnieku dziesmas, paziņojumā medijiem informē LTV.
Izziņo «Lielā Kristapa» programmu un starptautisko žūriju
Nacionālās kino balvas "Lielais Kristaps" festivāls šogad norisināsies no 7. līdz 12. novembrim, piedāvājot skatītājiem iespēju kinoteātrī "Splendid Palace" vienkopus noskatīties nominētās filmas, studentu konkursa filmas, ārpuskonkursa pirmizrādes, kā arī piedalīties radošās darbnīcās, diskusijās, apmeklēt seminārus un svinīgo balvu pasniegšanas ceremoniju, kas notiks 12. novembrī, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Galerijas