100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Kā ziņo vēstis no Dižjūras puses, Liepājas teātris nonācis grūtībās - pārslodzes dēļ Teātra dienas priekšvakarā aktieri piedraudējuši iesniegt atlūgumus. Steidzami tiek meklēti citi aktieri. Un ierodas… Rūķis Kautrīgais, Jurčiks, Žaklīna, Gatiņš, Baibiņa, Džejs Getsbijs un citi īpatņi. Kādi ir krīzes menedžmenta rezultāti, uzzināsiet sestdien Liepājas teātrī. Savārīto putru apņēmušies izstrēbt Edgars Pujāts, Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Everita Pjata-Gertnere, Leons Leščinskis, Kaspars Gods, Signe Dancīte u.c.
Režisors Gatis Šmits piedāvā pēdējo kinodarbu no cikla „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” - tēlojumus par brāzmaino revolūcijas laiku „1906”. Fabula sekojoša: tikai viena sociāldemokrātu grupa pēc 1905.gada revulūcijas sagrāves spītīgi turpina savu darbību un plāno pārgalvīgu uzbrukumu kādas Rīgas rūpnīcas kasei. Par operācijas vadītāju tiek nozīmēts ierindas kaujinieks Pelēkais, kurš operācijas plānošanas laikā Pelēkais satiek dzejnieci Violetu.
Ceturtdienas vakarā Lielajā ģildē otrā sērija pirms trim gadiem iesāktajai tangomūzikas programmai “Pjacolla un Galjāno”. Idejas autors un iniciators ir Raimonds Melderis - klasisks kamermūzikas ansamblis (stīgu kvartets un bass) satiekas ar akordeonu un ģitāru. Programmā - Pjacolla (arī Platona Buravicka pārlikumā īpaši šims sastāvam) un Kārlis Lācis.
Runājot par suņiem, kuri paši sev ceļ asti – vēlos ieteikt svētdienas vakarā iegriezties Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā „Zirgu pasts”, kur notiks etīžu teātra „NERTEN” jaunākās izrādes „Gribētos piebilst” premjera. Teātris šogad atzīmē savu 15 gadu pastāvēšanas jubileju, tāpēc rakstnieks Svens Kuzmins kopā ar šo rindu autoru pie jaunās programmas ir strādājuši jau kopš aizvadītās sezonas.
 
Vasks, Kangass, Tičati un «Sinfonietta Rīga» - koncerts, kas ļauj debesīm atvērties
"Ir 2018. gada aprīlis. Ir Cēsu koncertzāle. Un vienkārši aprīlis ir pārvērties Pētera Vaska mūzikas aprīlī. Festivāla noslēguma koncertā zeme pazūd, debesis atveras. Mūziķus uz skatuves un klausītājus zālē vieno un apmirdz tālā gaisma," – tā orķestra "Sinfonietta Rīga", diriģenta Juhas Kangasa un britu izcelsmes Zviedrijā dzīvojošā vijolnieka Hugo Tičati saspēli pērn Vidzemes koncertzālē "Cēsis" vērtē "Lielās mūzikas balvas 2018" žūrija, šo koncertu pamatoti izvirzot balvai kategorijā "Gada koncerts".
Džonijs Deps iesūdz tiesā bijušo sievu
Slavenais amerikāņu aktieris Džonijs Deps iesūdzējis tiesā savu bijušo sievu, aktrisi Emberu Hērdu. Deps no viņas pieprasa 50 miljonus dolārus par neslavas celšanu.
Rīgas Projektu kora jaunā programma «Greznā planēta» piedāvās Latvijā neskanējušu kora mūziku
Cilvēka attiecības ar dabu un apbrīna par pasaules skaistumu būs galvenie vadmotīvi Rīgas Projektu kora jaunajā koncertprogrammā „Greznā planēta”. Tā piedāvās Latvijā vēl līdz šim neskanējušu kora mūziku, ko pēdējo piecu gadu laikā radījuši izcili dažādu valstu komponisti. Programma izskanēs šonedēļ divos koncertos: ceturtdien Rīgā, Nacionālajā bibliotēkā, un svētdien Saldū. Ieeja abos koncertos ir brīva.
Latvija atvadās no Andreja Žagara
Nacionālās operas Beletāžas zālē šodien, 4. martā, pulksten 13.00 notiks atvadīšanās no mūžībā aizgājušā režisora, aktiera, uzņēmēja un ilggadējā operas direktora Andreja Žagara.
#Grosvaldi1919. Margarētas Grosvaldes dienasgrāmatas ieraksti un vēstule
Margarēta Grosvalde  1919. gada februārī sāka strādāt par darbvedi jaunizveidotajā Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā (no 1921. gada – sūtniecībā) Londonā, un sāka rakstīt dienasgrāmatu. Tajā atspoguļojas gan ikdiena, gan viņas personiskās pārdomas un dzimtas vēstures notikumi. Dienasgrāmata publicēta oriģinālajā valodā, to netulkojot.
No pekstiņiem līdz politiskai mākslai: Ieskats «Orbītas» vēsturē
Izdevniecība “Neputns” iedibinājusi vairākas grāmatu sērijas – mākslas detektīvi bērniem, sērija par 20. gadsimta Latvijas mākslinieku personībām, laikmetīgajai mākslai veltīta sērija, un tās visas apvieno vēlme uzrakstīt vai nu mākslas vēstures mācību grāmatas, vai, kā laikmetīgās mākslas gadījumā, pirmo reizi dokumentēt kādu mākslas parādību.  Un tā nu 2008. gadā iedibinātajā sērijā “Studijas bibliotēka”, kas pievēršas tieši 20.–21. gadsimta mijas mākslai, iznācis jauns izdevums – Aigas Dzalbes un Ilvas Skultes kopīgi sarakstītā grāmata “Orbīta”.
Džūkstes muzejā atver pasaku istabu
Šogad savu 160. gadskārtu atzīmē lielākais pasaku krājējs Ansis Lerhis - Puškaitis. Jubilejas gads Džūkstes pasaku muzejā ieskandināts ar pasaku istabas atvēršanu, kurā bērni var iepazīt tēlus no populārākajām Džūkstes pasakām - mazo pasaules izzinātāju ''Džūkstes Sprīdīti'' un ''Lielēdāju''.   
FOTO: Pirmais «Tristana un Izoldes» koncertiestudējums Latvijā 100 gadu laikā
1.martā  Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) Lielajā ģildē saviem klausītājiem sniedza īpašu notikumu – pirmo reizi 100 gadu laikā uz Latvijas skatuves notika daļējs Riharda Vāgnera mīlasstāsta “Tristans un Izolde” koncertiestudējums, iekļaujot slaveno “Izoldes mīlasnāvi” un operas otro cēlienu, informēja 
LNSO komunikācijas konsultante Anna Babre.
Hohmas anatomija: Intervija ar rakstnieku Svenu Kuzminu
Svena Kuzmina pirmā grāmata – stāstu krājums “Pilsētas šamaņi” pie lasītājiem nonāca 2016. gadā, bet nule ar apgāda “Dienas Grāmata” svētību dienasgaismu ieraudzījis arī īpatni būvētais romāns ar divdabīgo nosaukumu “Hohma”.
«Lielās mūzikas balvas 2018» nominante Anna Gāgane: Palīdz pieredze un zināšanas!
Kategorijā "Gada jaunais mūziķis" uz "Lielo mūzikas balvu 2018" pretendē klarnetiste Anna Gāgane, kura patlaban studē Bāzeles Mūzikas augstkolā Šveicē, bet jau kopš studiju gadiem spēlējusi Liepājas Simfoniskajā orķestrī, Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī (LNSO), kamerorķestrī “Sinfonietta Rīga”, orķestros Igaunijā, Vācijā un Šveicē. Uzstājas kā soliste ar orķestri un muzicē kameransambļos.
Piektdien demonstrēs dokumentālo filmu par seriāla «Sarkanais mežs» tapšanu; klajā nācis arī «Rīgas Viļņu» speciālizlaidums
Jau sestdien pie LTV skatītājiem nonāks jaunā daudzsēriju filma „Sarkanais mežs”, kurai pirmdien notika svinīga pirmo divu sēriju kino pirmizrāde kinoteātrī “Splendid Palace”. Filma tapusi divu gadu laikā, un jau piektdienas vakarā LTV demonstrēs dokumentālo filmu par “Sarkanā meža” tapšanu un aizkulisēm. Piektdien klajā nāk arī īpašais žurnāla “Rīgas Viļņi” izdevums, kas veltīts “Sarkanajam mežam”.
Rīgas cirks dokumentē bijušo mākslinieku, vetārstu un uniformistu stāstus
Akrobāti, dzīvnieku dresētāji, veterinārārsti, dejotāji – daudziem no viņiem cirks bija un joprojām ir visa dzīve. Un Rīgas cirka lielās pārmaiņas vairums uztver ar rūgtumu. Lai gan jaunā vadība cirka attīstību ved pavisam citā virzienā, tā nolēmusi nesaraut saites ar Rīgas cirka vēsturi un iespēju robežās dokumentēt bijušo cirka darbinieku stāstus. Šā gada laikā cirks tos pakāpeniski publicēs savā mājaslapā, bet tālākā nākotnē tie varētu iekļauties cirka vēstures ekspozīcijā.
Jūnijā izsolīs atkal atrastu Karavadžo gleznu
Šā gada jūnijā Francijas pilsētā Tulūzā izsolīs atkal atrastu slavenā itāliešu renesanses mākslinieka Karavadžo gleznu. CNN ziņo, ka rīkotāji par darbu cer saņemt līdz pat 150 miljoniem eiro.  
Galerijas