100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
Iekšupvērstās mūzikas festivāls „AD LUCEM” nu jau ir neatņemama vasaras mūzikas daļa. 26.jūnija vakars Pēterbaznīcā būs savdabīga meditācija ar īpašu skanējumu, jo līdzās klasiskajam čellam un Baha svītām skanēs Krētas lira, kurai grieķis Jorgs Kaludis piedarinājis ceturto stīgu – tā, lai basi sulīgāki. Būs paša mūziķa rakstītas kompozīcijas, improvizācijas un gaisotne, ko rada atnācēji, kas ļaujas.
Sarunu festivāls LAMPA, kas ik gadu notiek Cēsu pils parkā, ir uzbriedis līdz 350 pasākumiem. Lai arī tas izvērsts divās dienās (28. un 29. jūnijā), visu neiespēt. Tālab ieteicams izpētīt plānu un izveidot savējo. Bet var rīkoties spontāni un klīst no vienas skatuves līdz otrai, no teltīm līdz kuģītim, uz kura darbosies Latvijas Radio komandas. Šī gada epicentrā būs Drosme, tāpēc par drosmīgu un objektīvu kritiku subjektīvai mākslai diskutēs Signe Lagzdiņa un Dāvis Eņģelis, būs arī politiķu cepiens, ekonomikas un sociālās tēmas.
Ja kāds vēl nav bijis mājīgajā Kampenhauzenu dzimtas namā un parkā - Ungurmuižā, tad 29.jūnijs ir īstā diena, kad to piepildīt. Jau 15. gadu tur notiks mazie operas svētki. Pianistes Ilzes Ozoliņas pavadījumā dziedās soprāni Laura Leivāne, Evita Zālīte, mecosoprāns Ilona Bagele, tenors Mihails Čuļpajevs un baritons Rihards Millers. Arī franču soprānu Perīnu Madefu (Jāņa Apeiņa dzīvesbiedri) varam uzskatīt par mūsējo. Pēc Mocarta populārajām ārijām un duetiem skanēs amerikāņu mūziklu melodijas, ko radījuši leģendārie meistari Gēršvins, Bernsteins un Rodžerss.
Franču rakstnieka, režisora un grafiķa Žana Kokto līdz šim neeksponētu grafiku izstāde Liepājas muzejā. Darbi ir no Kesauri ģimenes kolekcijas, tie veltīti Kokto draugam Pablo Pikaso un radīti PP iecienītajā tehnikā – vienkāršas, nepārtrauktas līnijas, kas attēlu veido ar kontūru palīdzību. Draudzības ar izcilām personībām – Stravinski, Satī, Šanelu, Marē un daudzām citām – krāšņojušas Kokto radošo dzīvi un dāvājušas savstarpējus nospiedumus. Viņš būtu brīnišķīgs diskusiju festivāla LAMPA dalībnieks.

 
Komunistiskā genocīda upuru piemiņu godinot, Sv. Jāņa baznīcā skanēs latviešu komponistu mūzika
14. jūnijā plkst. 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā, godinot Komunistiskā genocīda upuru piemiņu, notiks koncerts “In Memoriam”. Programmā latviešu komponistu mūzika, tostarp Riharda Dubras Latvijā vēl neatskaņots skaņdarbs. Koncertā piedalās orķestris “Rīga” diriģenta Valda Butāna vadībā, Rīgas Stradiņa universitātes jauktais koris “Rīga” un Carnikavas jauktais koris “Vēja balss”, informēja orķestra “Rīga” pārstāvji. 
Trešdien Rīgā notiks grupas «Muse» koncerts
Ar līdz šim tehniski un mākslinieciski iespaidīgāko koncertu jau trešdien, 12. jūnijā, “Arēnā Rīga” uzstāsies godalgotā grupa “Muse”.Šovā tiek solīti neona roboti, akrobāti izolācijas tērpos un 23. gadsimta policisti, vēstīja koncerta organizatori. “Muse” vienmēr ir testējuši labas gaumes robežas, taču “Simulation Theory” koncerturnejas šovi ir jau nākamais līmenis, ko nevar pielīdzināt parastam koncertam.
Izstāde «Alus kausi un trauki» muzejā «Rīgas Jūgendstila centrs»
No 2019. gada 14. jūnija līdz 8. augustam muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” būs aplūkojama izstāde “Alus kausi un trauki”, informēja muzeja pārstāvji. Muzejā būs apskatāmi ar Līgo svētku tradicionālo dzērienu — alu saistītie priekšmeti: Latvijā 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā izgatavoti un lietoti alus kausi, kā arī alus pudeles, glāzes un mucas, kastes. Izstādi papildinās pastkaršu un afišu kolekcija par Līgo svētkiem un zaļumballēm, kā arī jāņuzāles. Izstāde veidota sadarbībā ar kolekcionāriem Viktoriju Raņķevicu un Artūru Altbergu.
Izdots čekas vēstures pētnieces Ineses Dreimanes romāns «Vēstule ar pielikumu»
Vēsturnieces Ineses Dreimanes aicinājums ir divdesmitā gadsimta vēstures izpēte – gan ikdienā strādājot Okupācijas muzejā, gan studējot arhīvu materiālus mūsu vēstures traģiskāko lappušu noskaidrošanai, gan konsultējot populārā televīzijas seriāla “Sarkanais mežs” veidotājus, vēstīja "Apgāda Zvaigzne ABC" pārstāvji.
Alūksnes bānīša stacijas ekspozīcija Amerikā saņem prestižu dizaina balvu 
Sestdien, 8. jūnijā, Teksasas štata Ostinas pilsētā (ASV) norisinājās ikgadējā “SEGD Global Design Awards”, kas ir viens no vadošajiem dizaina nozares notikumiem pasaulē. Šī gada SEGD balvā laurus plūca arī Latvijas dizaina birojs “H2E”, kuru radītā ekspozīcija Alūksnes bānīšu stacijai ieguva divas balvas – “2019 Global Design Awards/Honor” un konkursa galveno balvu “Best of Show”, vēstīja “H2E” pārstāvji.  
Šonedēļ Rīgā norisināsies otrais starptautiskais performances festivāls «Starptelpa»
Visu nedēļu Rīgā jau otro gadu notiks Latvijas Performances mākslas centra rīkotais festivāls "Starptelpa”. Festivāla laikā notiks dažādas meistarklases, izrādes un izstādes. Šī gada festivāla tēma ir “Kontroles fenomens”. Kā Latvijas Radio pastāstīja festivāla rīkotāju pārstāve Sanita Rībena, šī gada tēma māksliniekiem liek aizdomāties par to, cik ļoti varam kontrolēt sevi un citus.
«Arēnā Rīga» izskanējis dzejnieka Jāņa Petera jubilejas koncerts
"Tauta mani uzskata par dziesminieku, bet es gribu būt dzejnieks!" Tā saka Jānis Peters, kurš, tuvojoties savai 80. jubilejai, vēl joprojām raksta katru dienu, gatavojas Maskavā izdot dzejoļu krājumu, rīkot dzejas lasījumu vakaru un vēl, un vēl. Sestdien, 8. jūnijā, "Arēnā Rīga" četras stundas skanēja tautā iemīļotākās dziesmas ar Jāņa Petera vārdiem, un tik un tā daudzas palika nenodziedātas. 
#Grosvaldi1919. Džo beidzot atgriezies Eiropā!
1919. gada pirmā jūnija nedēļa ir dažādu notikumu pilna, taču neapšaubāmi galvenais un visās vēstulēs, dienasgrāmatās un sarunās dominējošais ir fakts (un prieks!) par to, ka Džo beidzot atgriezies Eiropā, lai gan ne tāda stāvoklī, kā bija cerēts, jo ar traumēto kāju joprojām labi nav. Džo raksta brālim gan no Marseļas, gan pēc pāris dienām jau no slimnīcas Londonā (kas atrodas pavisam blakus Teita galerijai…).
Adrenalīna medniece. Intervija ar fotogrāfi Elīnu Semani
“Rīgas Fotomēneša” ietvaros bārā “Čē” vēl līdz 16. jūnijam ir apskatāma fotogrāfes Elīnas Semanes izstāde “Laiks dzīvot, laiks at*isties”, kurā fotogrāfe vaļsirdīgi dokumentē savu ikdienu, ko ietekmē sarežģītās savstarpējās attiecības, nestabilie gara stāvokļi, atkarība no sociālajiem tīkliem un tieksme pēc nemitīgas pašreprezentācijas.
Jūgendstila kvartālā atzīmēs Pasaules jūgendstila dienu
Par godu Pasaules jūgendstila dienai, šodien Rīgā, Jūgendstila kvartālā, svētku ietvaros notiks ekskursijas. To laikā varēs apskatīt slaveno jūgendstila arhitektūru. Šogad par galveno apskatāmo objektu ir izvēlētas šī stila kāpņu telpas.
Latvijā aizvadīta Baznīcu nakts
Daudzviet vairs ne vakar, bet šorīt agri no rīta noslēdzās ikgadējā Baznīcu nakts. Tradīcija uz vienu vakaru vērt dievnamu durvis un aicināt tajos ielūkoties visus – kā ticīgos, tā neticīgos – uz Latviju atceļoja no Austrijas un ilgst jau sešus gadus. Šoreiz baznīcu naktī bija apskatāmi 150 dievnami visā Latvijā.
Kultūras žurnāliste Maija Amoliņa: Esmu personību cilvēks
Šarmantajai un enerģiskajai Latvijas Televīzijas kultūras žurnālistei Maijai Amoliņai šī ir īpaša nedēļa – 5. junijā viņa nosvinējusi 80. gadskārtu. "Mans brīnišķīgais dēls Andris šonedēļ sagādāja ceļojumu uz Itāliju, Milānu, un arī uz operu – visu bija rūpīgi saplānojis. Nekad vēl nebiju pabijusi "La Scala" – Mocarta "Idomenejs" bija brīnišķīgs," Latvijas Radio 3 "Klasika" rīta intervijā stāsta jubilāre.
Uzņēmīgā Slišanu ģimene Vecpiebalgas pusē izveidojusi kinoteātri pamestā cūku fermā
Tagad varam filmas skatīties gan mājas kinozālē, gan datorā, pat telefonā, taču Vecpiebalgas pusē kino var baudīt visparastākajā fermā, jo izrādās, ka bijušajā cūku fermā te tapis kino muzejs un arī kinoteātris, kādu to atceramies vēl no ne tik senās pagātnes, ar nosaukumu “Kino ferma”. Šo ieceri īstenojuši dzīvesbiedri Aina un Aldis Slišani. 
Koncertā Bruknā populāri mūziķi aicinās «uzcelt savu baznīcu»
Tā ir spēka vieta bijušajiem alkoholiķiem un narkomāniem, muiža, kas piedzīvojusi lielas pārvērtības un baznīca, kas ceļama visu mūžu. Šajā svētdien notiks gadskārtējais koncerts Bruknas muižā, kur pulcēsies Latvijas mūziķi, atbalstot priestera Andreja Mediņa aicinājumu "Uzcel savu baznīcu!". 
Grupa «Sudden Lights» izdod dziesmu «Dzīvnieks» un izziņo otro albumu
Grupa “Sudden Lights” nodod klausītāju vērtējumam pirmo otrā albuma vēstnesi ar nosaukumu “Dzīvnieks”, kas ir otrā albuma pirmais singls no šī gada 11. oktobrī gaidāmā albuma. Reizē ar dziesmu tiek laists klajā dziesmas teksta video vietnē “YouTube”, informēja grupas pārstāvji.
Liepājā aplūkojama jauno mediju mākslas izstāde
Jauno mediju mākslas izstādē “Novirzoties no kursa / Deviation” no 8. jūnija līdz 16. jūnijam (atklāšana 8. jūnijā pulksten 20.00) būs skatāmas tehnoloģiski inovatīvas mākslas instalācijas, virtuālās realitātes (VR) darbi, datu vizualizācijas un video darbi, kas atspoguļo jauno mākslinieku skatījumu uz šodienas realitātes potenciālajiem attīstības virzieniem, informēja izstādes veidotāji.
Mīlestībai nav vecuma: Izrāde «Armastus» «Dirty Deal Teatro»
“Dirty Deal Teatro” top silta un sirsnīga izrāde par mīlestību, kuras autores ir jaunā dramaturģe Linda Rudene un režisore Inga Tropa. Izrādes nosaukums ir “Armastus”, kas ir “mīlestība” igauņu valodā, jo dramaturģei par iedvesmas avotu kalpojis viņas vecmāmiņas dzīvesstāsts, kas ir igauniete. Mūža nogalē viņa piedzīvojusi ļoti skaistu mīlestību, kas ne tikai izmainījis viņas dzīvi, bet arī attiecības ar mazmeitu.
Pozitīvais bezmiegs jeb vokālā grupa «Insomnia» gūst panākumus prestižā konkursā Maskavā
Kaut arī vokālo apvienību "Insomnia" Gustavs Melbārdis un Roberts Memmēns nodibinājuši pērn novembrī, tā jau pārliecinoši sevi pieteikusi starptautiskajā apritē, iegūstot otro vietu vienā no pasaules vadošajiem a cappella konkursiem – "Moscow Spring A Cappella". Festivāls, kas vienlaikus ir sīvs konkurss, norisinājās no 1. līdz 12. maijam Maskavā un šogad pulcēja vairāk nekā 200 grupas no 45 valstīm. Savā kategorijā muzikālā apvienība "Insomnia" cīkstējās ar vēl 65 grupām.
Galerijas