100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Liene Jakovļeva
20. septembrī Lielajā ģildē jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Viens no pasaules labākajiem Bēthovena interpretiem Franks Pēters Cimmermanis būs solists nākamā gada lieljubilāra Vijolkoncertā, orķestra sezonas rezidējošā un Grieķijā dzīvojošā komponiste Gundega Šmite piedāvās savu jaundarbu “ΙΩ. Rītausmas dieve Ēosa”, un tam līdzās būs likta arī efektīgā Riharda Štrausa simfoniskā poēma „Tā runāja Zaratustra”.
Šonedēļ vairākas pirmizrādes. Labā ziņa ir tā, ka, atšķirībā no vienreizēji unikāliem koncertiem, izrāžu dzīvošanas ilgums ir krietni garāks un satikšanās reizes ar publiku - daudzskaitlīgas. Garu skatuves mūžu novēlam arī Nacionālā teātra izrādei „Katls”, kurā ar interesi vērosim ievērojamā latviešu kinorežisora Aivara Freimaņa pirmā un vienīgā romāna par Kurzemes katlu un mežabrāļiem pārmiesošanos režisores Ināras Sluckas veidotajā skatuves darbā.
Teātris un opera ir scenogrāfa Andra Freiberga stihijas. Kā atbalss no Ērika Ešenvalda operas „Iemūrētie” iestudējuma mūsu Baltajā namā mākslinieka piektā personālizstāde no 19. septembra aicina uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu. „Arsenāla” 56 pakāpieni summējas ar scenogrāfa laika dalījumu – 80 gadiem. Un iegūst autobiogrāfisku laiktelpu – personālizstādi “136 kāpieni”.
Arī Latvijas kinoainā iegaismojas jaunums – 17. septembrī Latvijas pirmizrādi gluži loģiski izvēlētā pilsētā Jelgavā piedzīvo Jura Podnieka studijas spēlfilma „Jelgava '94”. Režisors Jānis Ābele ar debitantiem un pieredzes bagātiem aktieriem pēc Jāņa Joņeva romāna veidotajā filmā sola atkāpties laikā, par kuru, stāsta varoņiem pieaugot, iespējams būs kauns, bet varbūt tas izrādīsies pats labākais posms dzīvē...

 
Eiropas profesionālās leļļu mākslas festivāls ar tēmu «Paradīzes putnu dārzs»
Septembra sākumā jau par tradīciju var uzskatīt Eiropas profesionālās leļļu mākslas festivālu, kas ar lielu vērienu notiek Latvijas Dzelzceļa muzejā. Arī šonedēļ, nu jau sesto reizi, notiks daudzu skatītāju tik iemīļotais festivāls, vienkopus pulcējot vairāk nekā 60 mākslinieku darbus no astoņām valstīm. Visa centrā, kā allaž, būs leļļu māksla, bet šogad tā īpaši bagātīgi savīsies ar citu žanru mākslas darbiem – gleznām, grafikām, tēlniecību, tekstilmākslu, arī floristiku. Šī gada tēma ir – „Paradīzes putnu dārzs”.
FOTO: «Dagamba feat Tchaikovsky» Dzintaru koncertzālē
Dzintaru koncertzālē svētdien, 1. septembrī, izskanēja vasaras sezonas noslēguma koncerts. Grupa “Dagamba” un Latvijas Radio bigbends sniedza elpu aizraujošu un netradicionālu muzikālo priekšnesumu vēl nebijušā skanējumā – “Dagamba feat Tchaikovsky,” LSM.lv informēja Dzintaru koncertzāles pārstāvis.
Būs arī «kautiņš»! Baltajā naktī «Sansusī» servēs kulturālu desertu četrās kārtās
Nesen Aknīstē godam aizvadījis "Sansusī" festivālu, tā saimnieks Armands Siliņš gatavs nākamajam projektam: kultūras foruma "Baltā nakts" ietvaros 7. septembrī no plkst. 20.30 līdz vēlai naktij "Sansusī" komanda koncertzālē "Tu jau zini kur” Tallinas ielā 10 piedāvās kulturālu desertu četros slāņos. Viss sāksies ar koncertu, turpināsies ar instrumentālistu “kautiņu”, bet noslēgsies ar enerģijas esenci – stundu garu diskotēku.
Ēriks Ešenvalds: Gribu uzrakstīt baletu – esmu atradis brīnišķīgu stāstu
7. septembrī Dzintaru koncertzālē orķestris "Kremerata Baltica" kopā ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu atskaņos Ērika Ešenvalda opusa "Okeāna balss" jauno redakciju. Ērģelēm ar okeānu, viņaprāt, ir daudz līdzību – tās ir tikpat varenas. Nesen Japānā piedzīvojis savu pirmo zemestrīci mūžā, intervijā LR3 "Klasika" komponists nebeidz sajūsmināties par dabu, kas viņu iedvesmo visvairāk, un sarunas noslēgumā atklāj savu kvēlāko sapni: "Gribu uzrakstīt baletu – esmu atradis brīnišķīgu stāstu…"
«Siguldas devona» sezonas atklāšanā Lūsēna koncertprogramma un citi pasākumi
Nedēļas nogalē, no 6. līdz 8. septembrim, atklās Siguldas kultūras centra "Siguldas devons" jauno sezonu, informēja kultūras centrā. Pasākuma repertuārā būs īpaša komponista Jāņa Lūsēna koncertprogramma, kino, izzinoša un radoša ģimenes diena, kā arī Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) koncertuzvedums bērniem.
LTV jaunā sezona iesāksies kultūras zīmē
Latvijas Televīzijas (LTV) jaunā sezona iesāksies kultūras zīmē, 10. septembrī startējot jaunajam kultūras sarunu šovam “Kultūrdeva”. Jaunās sezonas programma skatītājiem piedāvās gan ierastos raidījumus, gan krāsainus jaunumus, informēja LTV.
Ar ikvakara lasījumiem Latvijas Radio sākas Pasaku rudens
Svinot pasaka vācēja Anša Lerha-Puškaiša 160 gadu jubileju, Latvijas Radio sākas Pasaku rudens. Katru pirmdienu vakara pasaciņas laikā pulksten 20.45 ievērojami Latvijas cilvēki lasīs savu iemīļoto pasaciņu no Lerha-Puškaiša vākuma. Pirmdien savu mīļoto pasaku par garo pupu stāstīs bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.
Latvijas Nacionālā opera un balets sezonas ieskaņā piedāvās vairākus jauniestudējumus
Ar galā koncertu sezonu ceturtdien atklās Latvijas Nacionālā opera un balets. Jaunajā darba cēlienā gaidāmi trīs operu un divu baletu jauniestudējumi, no kuriem pirmais būs Imanta Kalniņa operas „Spēlēju, dancoju” uzvedums Lauras Grozas-Ķiberes režijā. Skatītājus gaida arī vairāki tehniski jauninājumi. Viens no tiem būs mobilā aplikācija „Opera titri”, kas skatītājiem piedāvās iespēju savā viedtālrunī izrāžu laikā lasīt operas libreta tulkojuma titrus.
Baltijas filmas, Baltā nakts un grāmata – kā rudeni sagaidīt iesaka Lilita Eglīte
Pēc brīvdabas festivālu vasaras iestājas ne tikai zeltains rudens, bet arī jauns mācību gads un jauna kultūras notikumu sezona. Rudens vakari kļūst aizvien garāki, īstais brīdis nopietnai grāmatai. Taču septembra sākumā vēl ir tāds kā pārejas periods – jaunas pirmizrādes teātros vēl nav notikušas, toties pamazām sākas filmu festivāli un notiek Baltā nakts. Kultūras notikumus šai nedēļai iesaka raidījuma „Ielas garumā” autore, balvas „Kilograms kultūras” žūrijas locekle Lilita Eglīte.
Grupas «Instrumenti» koncertu apmeklējuši vairāk nekā 16 000 klausītāju
Grandiozs. Iespaidīgs. Neaizmirstams. Tik atzinīgi vārdi tiek veltīti sestdien izskanējušajam grupas “Instrumenti” koncertam "Daugavas" stadionā, Rīgā. Gan fanu tūkstoši, kuriem pateicoties koncerts bija izpārdots, gan mūzikas eksperti to vienprātīgi sauc par vienu no šīgada spilgtākajiem notikumiem Latvijas mūzikas dzīvē. 
#Grosvaldi1919. Jāzeps apbalvots ar Britu militāro krustu, Margarēta iet uz kino
Kārlis Zariņš pamet Stokholmu, lai turpmāk strādātu Latvijas legācijā Somijā. Oļģerdam klāsta, cik labas atsauksmes dzirdējis par Meierovicu, kā arī uzsver, cik būtiskas šodien ir valodu zināšanas. Kara birojs Londonā ziņo, ka leitnants J. Grosvalds apbalvots ar Britu militāro krustu. Lai arī krusts ticis aizsūtīts uz Mezopotāmiju, līdz ko tas tiks saņemts atpakaļ, sūtīs to Jāzepam. Margarēta iet ar meitenēm uz kinematogrāfu, gatavo paciņu uz Rīgu un raksta brālim Oļģerdam vēstuli, pieminot lielu naudas summu, kam sūtniecība netiek klāt, kā arī citām problēmām ārlietu resorā.
Salauzt ekspektācijas. Intervija ar fotoizstādes kuratoru Ēriku Lotonu
Līdz 28. septembrim ISSP galerijā ir apskatāma izstāde „Savādā aleja”. Tā apvieno sešus jaunus Eiropas māksliniekus, kuri caur fotogrāfiju pēta laika robežas un to, kā ikdienišķais kļūst īpatnējs. Izstāde aplūko attēlu lomu pagātnes un tagadnes izpratnē, vienlaikus izceļot to, kā fotogrāfija un video ļauj ikdienu saredzēt citā, nepazīstamā gaismā. Uz sarunu LSM.lv aicināja izstādes kuratoru Ēriku Lotonu.
Iedegties par ideju. «Koku opera. Vējgāzes» Somijas mežos - simbols pārmaiņām
17. un 18. augustā vēju izpostītā Somijas meža nogabalā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Annas Ķirses "Koku opera. Vējgāzes", kas uzsver vērtīgo veco mežu aizsardzības nozīmi. Performances veidošanā iesaistīts plašs Latvijas mākslinieku loks, un aculiecinieki stāsta – pēc operas noskatīšanās kokus nu uzlūkojot citām acīm. Bet Anna Ķirse jau šobrīd risina sarunas ar Islandi par jauno operu "Vulkāna krāterī".
Uz Nacionālās bibliotēkas simtgades svinībām ikvienu aicina visas dienas garumā
Ar daudzveidīgu izglītojošu un kultūras pasākumu programmu sestdien savu simtgadi svin Latvijas Nacionālā bibliotēka. Pirmie apmeklētāji bibliotēkā ieradās jau agri no rīta, taču ikviens ir aicināts doties uz Gaismas pili arī pēcpusdienā, Latvijas Radio pastāstīja Nacionālās bibliotēkas pārstāvis Augusts Zilberts.
Operdziedonis un producents Larss Egens no Norvēģijas: Mūsu govīm ļoti patīk soprāni
Dziedātājs un producents Larss Egens jau desmito gadu Norvēģijā vada brīvdabas operteātri ''Opera di Setra''  – vietā, kur nav ne elektrības, ne interneta, toties ir izcili tīrs gaiss un tuvumā ganās gotiņas. Par šo neparasto projektu viņš stāstīja Baltijas jūras festivālā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. 9. septembrī Egens stāsies jaunā amatā Trendelāgas (Trøndelag) operā, pildot izpilddirektora pienākumus.
«Splendid Palace» jaunā sezona: labs dokumentālais kino, simtgades galerija un «Studentu kinofest's» jaunā līmenī
Kinoteātris "Splendid Palace" 96. sezonu tikko atklājis ar karalisku notikumu – Vijai Artmanei veltītu filmu, taču aizraujoši notikumi turpināsies visas sezonas garumā. Īpašo dokumentālo kino ciklu, vēl nebijuša mēroga vizuālo projektu un "Studentu kinofestu", kas šogad risināsies starptautiskā līmenī, intervijā LR3 "Klasika" ieskicē kinoteātra kuratore, kinokritiķe Daira Āboliņa.
Galerijas