100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Justīne Savitska
Savulaik ar draudzeni mēģinājām noskatīties visas filmas, kuras lekcijās pieminēja profesors Viktors Freibergs. Tieši pirms viņas pēdējās ciemošanās Rīgā tika atvērta Viktora Freiberga grāmata "Kinomāna slimības vēsture". Tikām pie grāmatas, lasījām un skaitījām, cik reizes Freibergs būs pieminējis Andreja Tarkovska filmu "Spogulis". Freibergs raksta, ka šo "daļēji fiktīvo dienasgrāmatu" sācis rakstīt, kad saslimis un domā, ka kino palīdz viņam izdzīvot.
Par Dzintara Dreiberga filmu, kas uzņemta pēc Aleksandra Grīna romāna „Dvēseļu putenis” motīviem atsauksmes ļoti atšķirīgas. Ir, kas saka: "iespaidīgi", "jāredz" un "labākā latviešu filma", citi tomēr nacionālajā lielfilmā drusku vīlušies. Pirms (vai pēc) dodaties skatīties, daļu grāmatas varat noklausīties. Radioteātra studijā aktieris Raimonds Celms (filmā atveido Edgaru Vanagu) ielasījis romāna fragmentus, kurus izvēlējies un sakārtojis filmas režisors Dreibergs. Skan arī Lolitas Ritmanis mūzika.
Nezinu, vai pareizi daru, saucot grupu „Ezeri” par eksperimenālo popu. Grupa saka, ka viņu otrais studijas albums "Sāls" ir eklektisks: izmantojuši gan popmūzikai raksturīgo, gan stīgas, saksofonus, elektroniku un samplus. 14. novembrī Kaņepes kultūras centrā "Ezeriem" būs koncerts.
16. novembra vakarā Tallinas ielas kvartālā Rīgā notiks "La Danza De La Realidad" jeb "Realitātes deja" – elektroniskās mūzikas labdarības pasākums, kura apmeklētāji var atbalstīt cilvēkus, kuri inficēti ar HIV vai slimo ar AIDS. Ienākumus no ieejas parolēm saņems biedrība AGIHAS (Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem). Ja ballēsiet visas 12 stundas, dzirdēsiet Tomasu Džeksonu no Argentīnas, Kodek, Mixmaster Raitis, grupu "Origo Boys", dīdžeju Trashy Kid, duetu "Siena" (postmetāla grupas "Tesa" basģitārists Kārlis Tone un čelliste Sarma Gabrēna), kā arī "Multilux", "Dartau" un "Ferneklang".

 
Mūzika kā atraušanās no zemes. «Ave Sol» 50. jubileju noslēgs ar grandiozu koncertu
Rīgas kamerkora "Ave Sol" 50. jubilejas gads noslēgsies ar muzikāli vērienīgu un daudzveidīgu koncertu "Esi sveicināta, saule!", kas 2. novembrī pulksten 18.00 skanēs Latvijas Universitātes Lielajā aulā un LR3 "Klasika" tiešraidē. Par kora vēsturi, šodienu un nākotni "Klasikai" stāsta abi kora diriģenti – Andris Veismanis un Jurģis Cābulis, kā arī ilggadējā dziedātāja Laura Tumase.
Ciklā «Kino un teātra mūzika» – komponists Valts Pūce
Dzintaru koncertzāles un Latvijas Nacionālā teātra izpilddirektora Ojāra Rubeņa aizsāktajā koncertu ciklā “Kino un teātra mūzika” līdz šim izskanējuši jau četri koncerti. Tajos klausītāji tikās ar komponistiem Raimondu Paulu, Jāni Lūsēnu, Imantu Kalniņu un Zigmaru Liepiņu. 9. novembrī Dzintaru koncertzālē notiks cikla “Kino un teātra mūzika” ceturtais koncerts, kurā klausītāji tiksies ar komponistu Valtu Pūci, paziņojumā medijiem informē koncertzāles pārstāvji.
Rīgā sāk filmēt vēsturisku dienvidkorejiešu mākslas filmu
Rīgā un kino pilsētiņā "Cinevilla" 3. novembrī sāks vēsturiskas dienvidkorejiešu muzikālās drāmas “Hero” filmēšanu. “Film Angels Studio” sadarbība ar galveno filmas producentu “JK Film Corp.” sākās jau šī gada jūlijā un kulmināciju sasniegs novembrī, kad piecu dienu garumā notiks filmēšana Vecrīgā un divas dienas kino pilsētiņā "Cinevillā". Latvija izvēlēta kā vienīgā filmēšanas vieta ārpus Dienvidkorejas, paziņojumā medijiem informē filmas veidotāji.
Rīgas Doma zēnu koris ieraksta Raimonda Tigula mūzikas albumu
Komponists Raimonds Tiguls kopā ar instrumentālo grupu un Rīgas Doma zēnu kori Mārtiņa Klišāna vadībā drīzumā aicina klausītājus uz koncertu “Rīta un vakara dziesmas” Rīgas Domā un Latvijas lielākajās koncertzālēs. Latvijas Radio 1. studijā notiek programmas ierakstu sesija albumam, tostarp – arī skaņdarbam, kurš būs vadmotīvs šī gada labdarības maratonam "Dod pieci!”.
Nosaukti 5 pretendenti «Spēlmaņu nakts» balvai oriģināldramaturģijā
Uz teātra gada balvām "Spēlmaņu nakts" nominācijā "Gada sasniegums oriģināldramaturģijā" ir izvirzīti Artūrs Dīcis, Justīne Kļava, Kārlis Krūmiņš, Rasa Bugavičute-Pēce un Valters Sīlis, aģentūrai LETA pastāstīja Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) Radošās daļas projektu koordinators Ričards Vorobjovs.
Rokdarbniece Iveta Seimanova atdarinājusi Preiļu burnasu
Nupat kā nosvinēti Preiļu burnasa svētki. Burnass – tas ir mētelis, kas nēsāts 19. gadsimta otrajā pusē. Preiļiem bijis īpaši grezns burnass, kuru atdarinājusi kultūras vēstniece, skolotāja, rokdarbniece, tautas tērpu darinātāja Iveta Seimanova. Preiļu burnasa svētkos veikums tika atrādīts.
Šī gada kods – pašapziņa. Tapušas 5 jaunas «Latvijas koda» filmas
Lāčplēša dienas vakarā, 11. novembrī, kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē kino pirmizrādi festivāla “Lielais Kristaps” ietvaros piedzīvos šogad tapušas Latvijas Televīzijas (LTV) projekta “Latvijas kods” dokumentālās filmas. Šogad dokumentālo filmu autori meklē atbildes uz jautājumiem par pašapziņu, paziņojumā medijiem informē LTV. 
Grupa «Double Faced Eels» izdod dziesmu «Ideāli»
No piektdienas, 1. novembra, visās lielākajās straumēšanas vietnēs pieejama grupas “Double Faced Eels” dziesma “Ideāli”, kas tapusi skolēnu izglītības un radošās attīstības projekta ietvaros un pievēršas būtiskai tēmai skolās un jauniešu vidū — mobingam, paziņojumā medijiem informē grupas pārstāvji. 
Notiks nāves un bēru tematikai veltīts sarunu vakars «Bēru pasaule»
Rīgā, pretī veikalam "Bērnu pasaule", 6. novembrī norisināsies sarunu un diskusiju vakars "Bēru pasaule", paziņojumā medijiem informē organizatori un norāda, ka tā ir tēma, par kuru "bieži vien sabiedrībā netiek runāts gana plaši, bet tomēr tā ir būtiska un klātesoša ikvienam cilvēkam. Lai arī nāves tematika šķiet drūma, šajā vakarā uz to varēs paskatīties arī no gaišās un pat cieņpilnas humoristiskās puses."
Ģitārists Gregs aicina uz jubilejas koncertu Kongresu namā
Tā ir bijusi mīlestība uz mūžu no pirmā acu skatiena – tā par savu instrumentu saka ģitārists, komponists un solists Grigorijs Gorodko, vislabāk pazīstams ar skatuves vārdu “Gregs”. Kopš bērnības ģitāra viņu pavadījusi visos viņa ceļos, un šobrīd viņa arsenālā ir kopumā deviņas ģitāras. Daļa no tām skanēs arī 1. novembrī – Grega 55. jubilejas koncertā Kongresu namā.
Tobiasa Kaspara «Rudens» – personālizstāde bez neviena sava darba
Ceturtdien, 31.oktobrī, Kim? Laikmetīgās mākslas centrā atklāj mākslinieka Tobiasa Kaspara izstādes “Īpašums” otro daļu “Rudens”. Tā ir kā turpinājums pamestā lauku īpašumā notikušajai izstādei "Vasara", kuras centrā bija dažādu valstu mākslinieku personiskās lietas un mākslas darbi, kas izmantoti arī jaunākajā izstādē.
Latgales vēstniecībā «Gors» uzstāsies Hārlemas gospeļkoris
Sestdien, 16. novembrī, Latgales vēstniecībā “Gors” savas Eiropas koncertturnejas laikā viesosies Hārlemas gospeļkoris (The World Famous Harlem Gospel Choir), kura izpildījumā kā īpašs veltījums dziedātāja Prinsa daiļradei un piemiņai skanēs koncertprogramma “With a special tribute to Prince”, paziņojumā medijiem informē “Gors” pārstāvji.
VIDEO: Diskusija «Satversme. Vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības»
Latvijas Republikas Satversmes ievada piektā rindkopa, kas noteic, ka Latvijas identitāti citstarp veido vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības, ir radījusi pretrunīgas reakcijas Latvijas sabiedrībā. Šī iemesla dēļ "Satversme. Vispārcilvēciskās un kristīgās vērtības" - ir ceturtās Satversmes tiesas (ST) "Sarunas par Latviju" tēma. Diskusiju piedāvājām ceturtdien, 31.oktobrī, skatīties LSM.lv tiešraidē no plkst. 17.30-19.30.  
Liepājas teātrī notiks izrādes par godu aktrišu jubilejām
Liepājas teātrī novembra beigās gaidāma skaista nedēļas nogale, kas tiks veltīta divu lielisku aktrišu – Ineses Kučinskas un Andas Albužes – jubilejām.  Abas mākslinieces 18. novembrī tiks apbalvotas ar Triju Zvaigžņu ordeni un tiks ieceltas par Triju Zvaigžņu ordeņa virsniecēm, bet pāris nedēļas vēlāk viņām par godu tik rādītas izrādes "Ķiršu dārzs" un "Ģērbējs".
Režisors, rakstnieks Tālivaldis Margēvičs: Beletristika mani nevaldzina
Tālivalža Margēviča jaunākais romāns "Zirgu gaļas pārdevējs", tāpat kā viņa iepriekšējais veikums "Šķērsiela 13. Latvieša dibinātais gulags", atspoguļo pretrunīgās 20. gadsimta kolīzijas. "Tas periods, kad mani interesēja sentiments, ir garām. Mani interesē īstas lietas, kas ietekmē tautas likteni," neslēpj ievērojamais latviešu dokumentālo un spēlfilmu režisors, kinoscenārists, publicists un tagad arī lielprozas autors.
«Suitu sāgas» kostīmus veido suitu sievu gleznotāja Dace Dēliņa-Lipska
Jaunās latviešu oriģināloperas “Suitu sāga” stila un kostīmu autore ir modes dizainere Dace Dēliņa-Lipska, kura  pēdējos gados plašu atpazīstamību guvusi ar suitu sievu gleznu sēriju “Sauceeejas”. Pasaules pirmizrādes Riharda Dubras operai “Suitu sāga” jau pavisam drīz – 8. un 9. novembrī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”, paziņojumā medijiem informē Liepājas Simfoniskā orķestra pārstāvji.
Ar jauniem video aicina uz albuma «Skalbe. Dzirnavās» atvēršanu
"Radio Naba" iepazīstina ar divām kompozīcijām no gaidāmā albuma “Skalbe. Dzirnavās” - “Kailā bagātība” (Elizabetes Balčus) un “Vilkkaķis” (Juris Kaukulis). Savukārt 7. novembrī, Kārļa Skalbes dzimšanas dienā, varēs ieraudzīt albuma fiziskās aprises tā atvēršanas pasākumā kultūras vietā “Aleponija”, paziņojumā medijiem informē "Radio Naba" pārstāvji.
«Skolas somas» izrādē pusaudžiem gleznas izkāpj no rāmjiem
Programmā "Latvijas skolas soma” tapušas divas jaunas izrādes. Piektdien, 1.novembrī, Eduarda Smiļģa teātra muzejā pirmizrāde iestudējumam "Brigadere 3”. Savukārt kultūras telpā "3 Māsas” ceturtdien, 31.oktobrī, pirmizrāde "Gleznas ārpus rāmjiem”.
Ņujorkā atklās cikla «Pārnēsājamās ainavas» noslēdzošo izstādi par «Elles ķēķi»
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) sadarbībā ar "James Gallery" 19. novembrī Ņujorkā atklās vairāku gadu pētniecības un izstāžu projekta “Pārnēsājamās ainavas” noslēdzošo izstādi “Portable Landscapes. Memories and Imaginaries of Refugee Modernism” (“Pārnēsājamās ainavas. Bēgļu modernisms, atmiņas un iztēle”), kuras centrā būs mākslinieku un literātu grupa “Elles ķēķis”, medijus informē LLMC pārstāvji.
Mūziķi no Gruzijas: Valodu dažādība ir mūsu kopīgā bagātība
Septembra nogalē Rīgā jau atkal viesojās gruzīnu tautas mūzikas grupa "Čveneburebi" (Chveneburebi). Divi grupas pārstāvji – Solomons Gogašvili un Levans Mikeladze – LR3 "Klasika" raidījumā "Odiseja" atklāj savus novērojumus par gruzīnu tautas mūziku, kultūru un tik atšķirīgajām valodām šīs valsts dažādajos reģionos.
Mūziķis Normunds Pauniņš aicina uz jubilejas koncertu
VEF Kultūras pilī 7. novembrī uz vienas skatuves jubilejas koncertā pulcēsies dziedātāja Normunda Pauniņa skatuves kolēģi un draugi, kas bijuši viņa mūzikas ceļabiedri gadu gaitā – grupas “Otra puse” dalībnieki, dziedātājas Ieva Akurātere un Antra Stafecka, dziedātāji Aigars Grāvers un Aigars Krēsla, grupa “Piparmētra”, kā arī koris “Domino”. 
Jaunajā Rīgas teātrī pirmizrādi piedzīvos «Meklējot Spēlmani»
Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē ceturtdien, 31.oktobrī, pirmizrādi piedzīvos jauniestudējums “Meklējot Spēlmani”. Izrāde stāstīs par apstākļiem un notikumiem, kas noveda pie leģendārās režisora Pētera Pētersona izrādes “Spēlē, Spēlmani!” tapšanas 1972.gadā, kā arī par cilvēkiem, kas tajā spēlēja nozīmīgu lomu.
Kijevas ielās atdzīvojas zombiji
Klāt Visu Svēto diena jeb Helovīns, kad pēc seno ķeltu ticējumiem mirušie atgriežas uz Zemes. Šonedēļ Kijevas ielās atdzīvojās zombiji. Zombiju parāde Ukrainā jau kļuvusi par ikgadēju tradīciju, kas piesaista arvien vairāk interesentu.
Galerijas