100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Kā ziņo vēstis no Dižjūras puses, Liepājas teātris nonācis grūtībās - pārslodzes dēļ Teātra dienas priekšvakarā aktieri piedraudējuši iesniegt atlūgumus. Steidzami tiek meklēti citi aktieri. Un ierodas… Rūķis Kautrīgais, Jurčiks, Žaklīna, Gatiņš, Baibiņa, Džejs Getsbijs un citi īpatņi. Kādi ir krīzes menedžmenta rezultāti, uzzināsiet sestdien Liepājas teātrī. Savārīto putru apņēmušies izstrēbt Edgars Pujāts, Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Everita Pjata-Gertnere, Leons Leščinskis, Kaspars Gods, Signe Dancīte u.c.
Režisors Gatis Šmits piedāvā pēdējo kinodarbu no cikla „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” - tēlojumus par brāzmaino revolūcijas laiku „1906”. Fabula sekojoša: tikai viena sociāldemokrātu grupa pēc 1905.gada revulūcijas sagrāves spītīgi turpina savu darbību un plāno pārgalvīgu uzbrukumu kādas Rīgas rūpnīcas kasei. Par operācijas vadītāju tiek nozīmēts ierindas kaujinieks Pelēkais, kurš operācijas plānošanas laikā Pelēkais satiek dzejnieci Violetu.
Ceturtdienas vakarā Lielajā ģildē otrā sērija pirms trim gadiem iesāktajai tangomūzikas programmai “Pjacolla un Galjāno”. Idejas autors un iniciators ir Raimonds Melderis - klasisks kamermūzikas ansamblis (stīgu kvartets un bass) satiekas ar akordeonu un ģitāru. Programmā - Pjacolla (arī Platona Buravicka pārlikumā īpaši šims sastāvam) un Kārlis Lācis.
Runājot par suņiem, kuri paši sev ceļ asti – vēlos ieteikt svētdienas vakarā iegriezties Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā „Zirgu pasts”, kur notiks etīžu teātra „NERTEN” jaunākās izrādes „Gribētos piebilst” premjera. Teātris šogad atzīmē savu 15 gadu pastāvēšanas jubileju, tāpēc rakstnieks Svens Kuzmins kopā ar šo rindu autoru pie jaunās programmas ir strādājuši jau kopš aizvadītās sezonas.
 
Aktieru un skatītāju kopīgais labirints: Ģertrūdes ielas teātrī gaidāma pirmizrāde «Escape Room: mīts par brīvību»
Populārās  izlaušanās spēles  elementi ienākuši arī Ģertrūdes ielas teātra jaunajā iestudējumā “Escape Room: mīts par brīvību”. Izrādes radošā komanda – režisors  Mārtiņš Eihe, horeogrāfe   Agate Bankava un  aktieris Artūrs Čukurs – rosina skatītājus būt par izlaušanās spēles dalībniekiem, lai atbildētu uz jautājumu “Kad mēs esam brīvi?”. 
Klajā nākusi grāmata par komponistu Jāni Lūsēnu
Jānis Lūsēns trešais jeb Jānis Lūsēns trešajā paaudzē – radoša personība, draugs, kolēģis, bet vispirms jau viens no zināmākajiem latviešu komponistiem. Ar Jāni Lūsēnu kā personību un mūziķi tagad var iepazīties arī Ingunas Baueres grāmatā. No otrdienas tā pieejama grāmatnīcās.
RIXC galerijā vienu dienu būs skatāms sēņu bioreaktors
Ceturtdien, 2019. gada 7. martā, RIXC galerijā Rīgā būs vienreizēja iespēja apskatīt sēņu bioreaktoru, ko radījis vācu mākslinieks Jans Georgs Glokners. Ar publisko pasākumu – radošā darba prezentāciju un sarunām "Close Encounter" (“Tuva sastapšanās”) Glokners noslēdz savu rezidences laiku RIXC, informēja galerijas pārstāvji.
Lielās mūzikas balvas nominanti liecina par aktīvu koncertdzīvi reģionos
Kā Latvijā veidojas koncertdzīve kopumā, kad mums ir iespēja dzirdēt arī pasaules mūziķus? Uz to, ka arī reģionos koncertdzīve ir pietiekami aktīva, norāda arī šīgada Lielās mūzikas balvas kategorijas un nominanti, kuros ir vairāki koncerti, kas izskanējuši tikai reģionālajās koncertzālēs.
Rēzeknē šonedēļ skanēs trīs Osokinu jaunā koncertprogramma
Piektdien, 8. martā, pirmo reizi Rēzeknē, Latgales vēstniecības “Gors” Lielajā zālē, uz vienas skatuves satiksies visi trīs Osokinu dinastijas pianisti – Sergejs Osokins, Andrejs Osokins un Georgijs Osokins koncertprogrammā “Trīs Osokini astotajā martā”, kurā skanēs Bēthovena, Čaikovska, Ravēla, Sensānsa un Dārziņa skaņdarbi, informēja “Gora” pārstāvji.
Klajā nākusi Valda Rūmnieka autobiogrāfijas otrā daļa «No Raiņa līdz Čakam»
Klajā laista rakstnieka Valda Rūmnieka autobiogrāfija divās daļās, no kurām pirmā “No Mežaparka līdz Murjāņiem” tika izdota pirms gada, bet otrā ar nosaukumu “No Raiņa līdz Čakam”  dienasgaismu ieraudzījusi šogad un tika atvērta Ķīpsalas grāmatu svētkos 2. martā, informēja apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji.
Šovakar pasniegs «Lielo mūzikas balvu 2018»
Klāt lielā diena Latvijas mūzikai – otrdienas vakarā Nacionālajā operā notiks "Lielās mūzikas balvas 2018" pasniegšanas ceremonija. Balva, ko piešķir par izciliem sasniegumiem, tiek dēvēta par augstāko valsts apbalvojumu mūzikā, un šogad tā tiks pasniegta 26. reizi. Tiešraidē balvas ceremoniju varēs klausīties Latvijas Radio 3 “Klasika” un skatīties RePlay.lv un LSM.lv, bet 22.05 to demonstrēs arī Latvijas Televīzija.
Kafkam veltīta instalācija jeb kā pārvērsties par kukaini Gētes institūtā
Interesantu virtuālās realitātes piedzīvojumu, kas vienlaicīgi ļauj iepazīt slavenā rakstnieka Franca Kafkas pasauli, šobrīd var izbaudīt Gētes institūtā Rīgā. Tur skatāma Kafkas novelei “Pārvērtība” veltīta instalācija, ko radījis Eiropā dzīvojošais amerikāņu režisors Mika Džonsons. Pirms aptuveni gada instalācija tika atklāta Gētes institūtā Prāgā, kas ir Kafkas dzimtā pilsēta, šobrīd tā ceļo pa pasauli, un patlaban tās pieturas vieta ir Rīgā.
Vienam otru sadzirdēt. Ivetas Apkalnas saspēle ar «Kremerata Baltica»
Koncerts "Bahs un Baltija", kas 4. novembrī izskanēja Latgales vēstniecībā "Gors", bija izcilās latviešu ērģelnieces Ivetas Apkalnas un kamerorķestra "Kremerata Baltica" radošā atkaltikšanās, kas izvērtās tik veiksmīga, ka tikusi nominēta "Lielajai mūzikas balvai 2018" (LMB) kategorijā "Gada koncerts".
Viesturs Kairišs: Kultura – tys ir nabeidzams process
Par latgaliskū vaicuojumu kasdīnys kuorteibā – volūda, kultura, latgaliskuo daudzums i svors medejūs i cytys lītys, kas lānai, bet īt iz prīšku.  Par vaļstiski svareigū latgaliskū, kulturu, myusdīnu izaicynojumim, kasdīnys dorbim i profesionalajim planim iz prīšku sarunā ar kinu, teatra i operys režisoru, pārnejuo goda Latgalīšu kulturys goda bolvys “Boņuks 2017” goda cylvāku kulturā Viesturu Kairišu.
Ar varenu ieguldījumu nākotnē. Koncerts «Dzimuši Latvijā» Dzintaru koncertzālē
Latvijas Simtgades jauniešu simfoniskais  orķestris – 64 jauni mūziķi no 12 Latvijas pilsētām diriģentu Aināra Rubiķa un Kaspara Ādamsona vadībā 2018. gada 24. jūlija koncertam Dzintaru koncertzālē bija sagatavojuši koncertrogrammu "Dzimuši Latvijā", kurā mūziķi ar pasaules vārdu – Ksenija Sidorova, Vineta Sareika, Kristīne Opolais – muzicēja kopā ar jaunajiem talantiem: vijolnieku Daniilu Bulajevu, dziedātāju Kalvi Kalniņu un ģitāristu Miku Akotu. Šis koncerts pelnīti izvirzīts "Lielajai mūzikas balvai 2018" (LMB) kategorijā "Gada koncerts". 
Miris «Prodigy» solists Kīts Flints
49 gadu vecumā miris “Prodigy” solists Kīts Flints, vēsta BBC. Flintu visbiežāk atcerējās neparastās frizūras un performances dēļ. Viņš dziedāja vokālu tādos grupas hitos kā “Breathe” un “Firestarter”.
Galerijas