Sadaļas Sadaļas
100 g kultūras
VIDEO: Priekos un bēdās – apbalvoti Latvijas Literatūras gada balvas laureāti
Piektdien, 2021. gada 30. aprīlī, Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) pasniegšanas raidījumā LTV1 kanālā tika atklāti un apbalvoti ''Latvijas 'Literatūras gada balvas 2021'' laureāti piecās kategorijās, sveikti speciālbalvas ieguvēji – festivāla “Prozas lasījumi 2020” komanda rakstnieces Ingas Žoludes vadībā, kā arī godināti Latvijas Literatūras gada balvas Mūža balvas laureāti – valodniece un rakstniece Lalita Muižniece un literatūrzinātnieks Gunārs Bībers.
Deniss Paškevičs ar domubiedriem izdevis albumu
Saksofonists, flautists, komponists, producents, Liepājas bigbenda vadītājs Deniss Paškevičs, atzīmējot Starptautisko džeza dienu, publicējis jaunu džeza albumu “Reflections”, informēja mūziķa pārstāvji.
Rudenī gaidāms saksofonista Toma Rudzinska mūsdienu džeza albums
Atzīmējot Starptautisko džeza dienu, latviešu džeza saksofonists Toms Rudzinskis un dāņu kontrabasists Kenets Dāls Knudsens parakstījis līgumu ar Vācijas izdevniecību “Double Moon Records”, lai 2021. gada rudenī laistu klajā mūsdienu džeza bigbenda albumu “Space Big Band”, informēja mūziķu pārstāvji.
Aicina dalīties ar saviem Dziesmu un deju svētku stāstiem; taps tradīcijai veltīta ekspozīcija
Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru, Dziesmu svētku biedrību un Pasaules brīvo latviešu apvienību aicina ikvienu interesentu piedalīties akcijā “Mani Dziesmu un deju svētki”, kuras laikā tiks vākti personiski Dziesmu svētku stāsti – topošās Dziesmu svētku ekspozīcijas sastāvdaļa, informēja Rakstniecības un mūzikas muzeja pārstāvji.
Interese aug – Latvija jau piekto gadu piedalās starptautiskā džeza konferencē «jazzahead!»
“Darbs sastāv no divām daļām: ir oficiālais darbs pie stenda, kur tu dari tieši tos visacīmredzamākos darbus, bet pēc tam nāk tas neformālais kontakts. Un tas neformālais man liekas jēdzīgāks un vērtīgāks – tāpēc, ka tieši tas kontakts paliek atmiņā,” LR raidījumā "Džeza impresijas" pastāstīja Evilena Protektore, kas kopā ar Santu Šilleri jau vairākus gadus veido Latvijas stendu starptautiskajā konferencē “jazzahead!”. Tā ir lielākā džeza mūzikas konference Eiropā, un Latvijas Mūzikas informācijas centrs tajā piedalās jau piekto gadu. Šogad konference notiek digitāli no 29. aprīļa līdz 2. maijam, un arī Latvija gaida interesentus savā virtuālajā stendā.
Dokumentē četru jauniešu ikdienu pandēmijas apstākļos
Pandēmijas laiks rosinājis trīs radošus cilvēkus no Kurzemes par saviem līdzekļiem izveidot filmu ar provokatīvu jautājumu „Vienam?”. Filma dokumentē četru jauniešu ikdienu Covid-19 pandēmijas apstākļos dažādās Latvijas vietās, meklējot atbildes uz ikdienišķiem un arī eksistenciāliem jautājumiem dzīvei ierobežojumu režīmā. Vienlaikus tā ir saruna par šīs dienas realitāti – ko darīt, kad cilvēka instinkti aicina pārkāpt ārēji uzliktos ierobežojumus. Filmas veidotāji uzskata, ka ir jānotiek sistēmiskām izmaiņām.
Ilgas pēc uzvaras. Mākslinieki izveidojuši «Pastaigu pa Triumfa arkādi»
Laikā, kad visa pasaule ilgojas pēc uzvaras pār pandēmiju, Latvijas mākslinieku komanda režisora un scenogrāfa Reiņa Suhanova vadībā izveidojusi projektu “Pastaiga pa Triumfa arkādi”, ar kuru aicinās pārdomāt uzvaras tēmu visplašākajā nozīmē. Projekta norises vieta būs Uzvaras parks Rīgā, kurā būs izvietoti astoņi vides objekti triumfa arku veidolā – katrs no tiem atšķirīga versija par “uzvaras” jēdzienu. Versiju autori ir galvenokārt dramaturgi, tādēļ projektu caurvij arī teatrāli elementi.
VIDEO: «Dagamba» un dziedātāja Dārta Stepanova nāk klajā ar dziesmu «Tālāk jāiet»
Pašmāju grupa “Dagamba” un jaunā dziedātāja Dārta Stepanova 30. aprīlī nākuši klajā ar jaunu kopdarbu – dziesmu “Tālāk jāiet”. Dārtai Stepanovai dziesmas nosaukums ir īpaši zīmīgs, jo šī ir viņas debija Latvijas populārās mūzikas pasaulē. Singla mūzikas autors ir “Dagamba” dalībnieks, čellists Valters Pūce, savukārt vārdu autore – dziedātāja Patrisha, informēja mūziķu pārstāvji.
Baložos uzstādīts viedais grāmatu skapis
Lai lasītājiem atvieglotu grāmatu saņemšanas procesu, bibliotēkām talkā nāk viedie grāmatu skapji. Līdz šim Latvijā tāds bija uzstādīts Bauskā un tagad arī Baložos. Šāda iekārta ne tikai atvieglo bibliotēkas darbu, bet arī veicina grāmatu pieejamību un vēlmi lasīt.
Kad košās lietas vairs nespēj iekārdināt, ir laiks Brāmsam. Saruna ar pianistu Reini Zariņu
Aprīlī un maijā Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris noslēgs 2020. / 2021. gada koncertsezonu ar trim tiešsaistes koncertiem – pirmais no tiem gaidāms jau 30. aprīlī pulksten 19.00. Pie LNSO diriģenta pults būs lietuviešu diriģents Modests Pitrens, un līdzās Roberta Šūmaņa uvertīrai “Manfrēds” skanēs Johannesa Brāmsa Otrais klavierkoncerts, kurā solists būs pianists Reinis Zariņš. Koncerts būs dzirdams arī tiešraidē Latvijas Radio 3 “Klasika”.
Teātra izrāžu un koncertu ģenerālmēģinājumus un pirmizrādes klātienē varēs apmeklēt kritiķi
Ministru kabinets 29. aprīlī lēma, ka publikai slēgtu profesionālās skatuves mākslas iestudējumu – teātra izrāžu un koncertu – ģenerālmēģinājumus vai pirmizrādes klātienē varēs apmeklēt līdz 10 attiecīgās nozares kritiķi. Obligāti nosacījumi, kuru ievērošana šādos gadījumos būs jānodrošina teātru un koncertorganizāciju vadībai, ir savstarpējas 2 metru distances ievērošana un ne mazāk kā 25 m² telpu platības nodrošināšana vienam cilvēkam, informēja Kultūras ministrijas pārstāvji.
Dejas mākslas profesionālās izglītības nodarbības varēs notikt klātienē
Ministru kabineta sēdē 29. aprīlī apstiprinātas izmaiņas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA), Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) un Latvijas Kultūras koledžas (LKK) studiju programmu dejā un horeogrāfijā praktiskās daļas norisē. Dejas nozares praktiskās nodarbības varēs notikt klātienē, ievērojot epidemioloģiskās drošības prasības, informēja Kultūras ministrijas pārstāvji.
Gatavojoties Eirovīzijai, klajā nāk video sērija ar spilgtu Latvijas sieviešu stāstiem
Gatavojoties dalībai 65. starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā, kurā Latviju šogad pārstāvēs Samanta Tīna ar dziesmu “The Moon Is Rising”, Latvijas Televīzija sadarbībā ar portālu LSM šodien aizsāk video stāstu sēriju par spilgtām Latvijas sievietēm. Stāstu sēriju atklāj Samantas Tīnas stāsts par viņas pašas pieredzi, sastopoties ar sabiedrības nepieņemšanu un kritiku, un izaicinājumu pilno sevis mīlestības un pieņemšanas ceļu.
Kuldīgā Latviju svētkos sveiks ar ģimenēm draudzīgiem pasākumiem pilsētvidē
Kā atzīties mīlestībā un sveikt Latviju svētkos laikā, kad pulcēšanās un svinības nav atļautas? Jau otro gadu, atzīmējot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas gadadienu, Kuldīgā svētku noskaņu radīs bez pompozitātes, organizētiem pasākumiem un iedzīvotāju pulcēšanās, informēja Kuldīgas pašvaldības pārstāvji.
Notiks muzikāla ekskursija «Brīvības dziesmas» izstādē «Latvijas gadsimts»
Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienā ikviens aicināts attālināti piedalīties muzikālā ekskursijā “Brīvības dziesmas”. Pa izstādes “Latvijas gadsimts” zālēm ekskursijā vedīs aktieris Vilis Daudziņš un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) vēsturnieks Imants Cīrulis, kā arī Latvijas Radio kora solisti Pēteris Vaickovskis, Māra Vaickovska, Iveta Apine un Kārlis Rūtentāls, informēja LNVM pārstāvji.
VIDEO: «Jersica Records» un džeza projekts «klausies» radījuši video par godu Dejas dienai
29. aprīlī visa pasaule svin UNESCO Starptautisko dejas dienu, un tai par godu izdevniecība "Jersika Records" laiž klajā jaunu mūzikas video projekta "klausies" kompozīcijai "кроме музыки" ("ārpus mūzikas"). "Dzejai un improvizētai mūzikai šoreiz pievienojas arī laikmetīgā deja: šajā video horeogrāfs un dejotājs Nauris Miķelis Goba piešķir vēl vienu jaunu dimensiju mūziķu mākslinieciskajam vēstījumam," norādījuši projekta pārstāvji. Videoklips «кроме музыки» ir pirmais priekšvēstnesis maijā gaidāmajai "klausies" vinila skaņu platei "9", kas analogi ierakstītai 2020. gada augustā Ventspils koncertzālē "Latvija".
Galerijas

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt