100 g kultūras
 
FOTO: Dailes teātrī skatītāju vērtējumam nodod izrādi «Ārsts»
18. septembrī Dailes teātrī pirmizrāde režisora Gata Šmita jauniestudējumam “Ārsts”. Izrādes centrā ir sieviete, ko atveido Vita Vārpiņa, – stipra un valdonīga prestižas slimnīcas vadītāja, kurai nākas saskarties ar sabiedrības nosodījumu liberālo vērtību un politkorektuma pasaulē. 
Dzejnieks Raimonds Ķirķis: Apmaldīties gan tekstā, gan dzīvē ir pilnīgi normāli
Šogad pie Dzejas dienu balvas tikuši veseli divi autori: Raimonds Ķirķis par savu debijas dzejoļu krājumu "Kartes" un Jānis Hvoinskis par grāmatu "Mūza no pilsētas N.". Abas grāmatas pērn klajā laidis apgāds "Neputns". "Grāmata ir aicinājums maniem kolēģiem – jaunajiem dzejniekiem – uzdrošināties un izdot grāmatas," Latvijas Radio 3 "Klasika" raidījumā "Grāmatu stāsti" uzsver Raimonds Ķirķis.
Latvijas kopražojuma filma «Mijkrēslī» – «ar Kannu zīmolu» Sansebastjanas festivālā
Piektdien, 18. septembrī, Spānijā sākas Sansebastjanas Starptautiskais kinofestivāls, un tā konkursa programmā “ar Kannu zīmolu” iekļauta lietuviešu kino klasiķa Šarūna Barta spēlfilma “Mijkrēslī”, kuras uzņemšanā piedalījusies arī Latvijas studija “Mistrus Media”, informēja Nacionālā kino centra pārstāvji. Latvijas pirmizrāde filmai paredzēta Rīgas Starptautiskajā kinofestivālā 18. oktobrī.
Sekot intuīcijai. Purva amfiteātrī top skaņu plates ieraksts
Šī mēneša vissiltākajā trešdienā, 16. septembrī, Drabiņu purva amfiteātrī “Saulgrieži” notika izdevniecības “Jersika Records” organizēts Ļuda Mockūna (Luidas Mockūnas) un Arvīda Kazlauska (Arvydas Kazlauskas) skaņu plates ieraksts, kurā piedalījās arī klausītāji.
Primabalerīna Viktorija Jansone ar baletu «Antonija #Silmači» atvadīsies no aktīvajām skatuves gaitām
24. septembrī notiks Latvijas Nacionālā baleta vadošās solistes Viktorijas Jansones benefice Jura Karlsona un Aivara Leimaņa baletā “Antonija #Silmači”. Ar titullomu šajā izrādē izcilā māksliniece atvadīsies no aktīvajām skatuves gaitām. Darbu Latvijas Nacionālajā baletā Viktorija Jansone turpinās kā repetitore, informēja Latvijas Nacionālās operas un baleta pārstāvji.
FOTO: Dziedātāja Samanta Tīna prezentē jaunu singlu «Mēs vairs nē»
Latvijas pārstāve nākamā gada Eirovīzijas dziesmu konkursā Roterdamā Samanta Tīna 17. septembrī pasākumā, kas notika “Panorama Plaza” tirdzniecības centra telpās, prezentēja savu jaunāko singlu un videoklipu “Mēs vairs nē”, kura tekstu sarakstījusi Samanta Tīna pati, bet mūzikas autors ir mūziķis Ingars Viļums, informēja mūziķes pārstāvji.
Režisors: Leļļu teātra «Nāve ēnā» runās par mums – jaunajiem
Latvijas Leļļu teātrī top izrāde "Nāve ēnā" pēc Blaumaņa noveles "Nāves ēnā" motīviem. Tas būs režisora Rūdolfa Apses debijas iestudējums, kas paredzēts jauniešu un pieaugušo auditorijai. Traģiskajos apstākļos nonākušo zvejnieku tēlos iejutīsies Latvijas Kultūras akadēmijas Leļļu teātra mākslas kursa absolventi, jaunie aktieri – Elīna Bojarkina, Rihards Zelezņevs un Matīss Millers.
Rakstniecības un mūzikas muzejs atver publisko telpu
Piektdien, 18. septembrī, Muzeju krātuvju kompleksā Pulka ielā 8 publisko telpu atklāj Rakstniecības un mūzikas muzejs. Tas nozīmē, ka apmeklētājiem durvis vaļā vērs lasītava, izstāžu zāle un jaunā muzeja pasākumu telpa "Tintnīca".
Rīgas pieturvietās fotogrāfijas biennāles izstāde «(Ne)redzamās autores»
Rīdzinieki un pilsētas viesi, iespējams, būs jau pamanījuši sabiedriskā transporta pieturvietās līdzās reklāmas plakātiem senus melnbaltus portretus. Tā ir Rīgas Fotogrāfijas biennāles izstāde, kas pilsētvidē stāsta par provinces sieviešu fotogrāfu darbību 20. gadsimta sākumā. Reizē tas ir arī stāsts par sieviešu tiesībām un radošo brīvību, kam pirms gadsimta bija pavisam cita nozīme.
Āraišu ezerpils pētnieka Jāņa Apala 90. jubilejas gadā izveido interaktīvu ekspozīciju
15 gados viņa vadītās ekspedīcijas pārmeklēja 103 ezerus, 15 purvus un vairākas upes un pētīja ezerpiļu paliekas, tostarp Āraišu ezerā. Runa ir par ievērojamo arheologu un vēsturnieku Jāni Apalu. Ceturtdien, 17. septembrī, tiek svinēta viņa 90. jubileja. Vēsturnieks mūžībā aizgāja pirms deviņiem gadiem, bet viņa 90. jubilejas gadā Āraišu arheoloģiskā parka apmeklētāju centrā izveidota mūsdienīga, interaktīva ekspozīcija.
Mūzikas akadēmijā godina Cimzes balvas laureātus
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā svētku gaisotne – tur godināja Cimzes balvas laureātus. Pedagoga, tautasdziesmu vācēja, latviešu kormūzikas pamatlicēja Jāņa Cimzes vārdā nosaukto apbalvojumu pasniedza pedagogiem par izcilu ieguldījumu kultūrizglītībā. Šogad balvu ieguva Saldus Mākslas skolas ilggadējā direktore un skolotāja Vēsma Krūmiņa un Emīla Dārziņa Mūzikas skolas vijoles spēles pedagogs Romāns Šnē.
No pavasara pārceltais festivāls «Windstream» notiks oktobrī
Orķestra “Rīga” rīkotais festivāls "Windstream" ik gadu notiek pavasarī, taču šajā gadā visi festivāla koncerti tika pārcelti uz vēlāku laiku. Oktobrī festivāls izskanēs saīsinātā formātā, piedāvājot klausītājiem trīs koncertprogrammas – 2. oktobrī notiks festivāla atklāšanas koncerts, 7. oktobrī koncerts “Pjacolla Parīzē”, bet 18. oktobrī koncerts “Rudens valsis”, informē orķestra "Rīga" pārstāve Baiba Tilhena.
Brīvdabas muzeju vadīs Zanda Ķergalve
Brīvdabas muzeju turpmāk vadīs Zanda Ķergalve, viņas kandidatūru atbalstīja arī Muzeju padome ar astoņām balsīm par, divām pret, bet pieciem balsotājiem atturoties.
Vāgnera namu nodod biedrībai; pasākumi tajā gaidāmi jau pirms renovācijas
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu par ēkas Riharda Vāgnera ielā nodošanu ekspolitiķa un uzņēmēja Māra Gaiļa vadītajai Rīgas Riharda Vāgnera biedrībai. Turpinās sarunas par iespējamu Vācijas valdības un privātu fondu finansējuma piesaisti ēkas atjaunošanai. Jau no rudens Vāgnera zālē paredzēts rīkot pasākumus, negaidot remontdarbu sākumu.
Pasaules filmu festivāla centrā šogad – cilvēka ķermenis
Cilvēka ķermenim kā apbrīnojami izsmalcinātam mehānismam šogad pievērsīsies ikgadējais Pasaules filmu festivāls, kas sāksies ceturtdien un ilgs līdz svētdienai. Kinoteātrī ''Kino Bize'' četrās dienās tiks izrādīti aptuveni 30 dokumentālā kino darbi no 15 valstīm – gan pilnmetrāžas filmas, gan īsfilmas.
Iekšējā dzīvnieka meklējumi – pirmizrādi piedzīvojis «Vinils» Ģertrūdes ielas teātrī
Iespējams, daudzi padomju laiku bērni joprojām atceras savas bērnības plati “Sniegbaltītes skola”. Aicinot uz to paskatīties ar pieaugušā acīm, Ģertrūdes ielas teātrī tapis sezonas pirmais jauniestudējums “Vinils”. Tā ir izrāde par pieaugšanu un iekšējā dzīvnieka meklējumiem, un tās režisore Arnita Jaunsubrēna iedvesmojusies tieši no vinila platē reiz dzirdētajiem zvērēniem.
Galerijas