100 g kultūras
 
Nastavševa «Melnraksts» Rīgas Krievu teātrī – par laiku, cilvēkiem un rēgiem
Krīzes laiks Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī raisījis jaunu ideju – šobrīd rit mēģinājumi tiešsaistes izrādei “Melnraksts”. Režisors Vladislavs Nastavševs iestudē krievu mūsdienu rakstnieka Sergeja Uhanova darbu. Jauno iestudējumu, kas pirmizrādi piedzīvos 29. maijā, teātris rādīs divas reizes mēnesī tiešsaistē.
VIDEO: Pašmāju reperi 4ii un Kurts izdod kopīgu dziesmu
Hiphopa mākslinieks 4ii (Viktors Bondars) klausītāju vērtējumam nodevis jaunu singlu “Krustugunīs”, kas tapis kopā ar Kurtu no grupas “S’T’A”. Dziesmai tapis arī videoklips Stīvena Kinga stāstiem raksturīgās noskaņās, aizvedot skatītājus ceļojumā uz pasauli pēc apokalipses, medijus informē mūziķu pārstāvji.
Kad bagātība apvienojas ar vēlmi darīt labu. Teterevu fondam - 10
20. maijā aprit desmit gadu, kopš dibināts Borisa un Ināras Teterevu fonds. Būdami vieni no lielākajiem mecenātiem Latvijas jaunāko laiku vēsturē, Teterevi atbalstījuši simtiem projektu ļoti dažādās jomās vairāku desmitu miljonu eiro vērtībā, tai skaitā dzīvnieku atbalstam, Rundāles pils restaurācijai un nupat – zinātniskiem pētījumiem par Covid-19. Latvijas Radio uzrunātie eksperti par Tetereviem teic: tas ir rets gadījums, kad liela bagātība apvienojas ar lielu vēlmi darīt labu līdzcilvēkiem.
Egils Levits: Labi apzināties mūsu himnā iekodēto priekšstatu par latviešiem
"Citu valstu himnās mēs bieži redzam, ka tur ir runa par dinastijām, cīņām, varoņteikām. Mums tā visa nav. Mūsu himna ir skaidra un dziļa savā vienkāršībā. Tā ir miermīlīga, cilvēcīga. [..] Es domāju, ir vienmēr labi apzināties mūsu himnā, tās tekstā iekodēto priekšstatu par latviešiem, par Latvijas zemi un valsti, par mūsu valodu un kultūru," par valsts simbolu – himnu – Rakstniecības un mūzikas muzeja videostāstu sērijā "Mans himnas stāsts" saka Valsts prezidents Egils Levits.
«Esam pārilgojušies!» – Rīgas lielākie muzeji sagaida pirmos apmeklētājus
Ar saukli #TiekamiesTagad pēc divu mēnešu dīkstāves 19. maijā darbu atsācis Latvijas Nacionālais vēstures muzejs, kas apmeklētājiem piedāvā Latvijas vēstures ekspozīciju un izstādi “Latvijas gadsimts”. Apmeklētājiem durvis vērušas arī trīs Latvijas Nacionālā mākslas muzeja struktūrvienības – mākslas muzeja galvenā ēka, “Rīgas Birža” un Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs.
«Gors» aicina uz mazo koncertu un mājīgā kino programmām
No 20. maija Latgales vēstniecība “Gors” atkal piedāvā piedzīvot kultūras notikumus klātienē – sestdienās aicinot uz koncertu programmu, bet trešdienās un piektdienās uz kino. Katrā notikumā, ņemot vērā arī mākslinieku skaitu, varēs piedalīties līdz 25 apmeklētājiem, medijus informē “Gors” pārstāvji.
Valsts muzeju direktoru amatu pilnvaras būs uz 5 gadiem; termiņu skaitu neierobežos
Valdība 19. maijā apstiprinājusi Kultūras ministrijas (KM) izstrādātos grozījumi Muzeju likumā, kas papildu esošajai nosaka alternatīvu juridiskās darbības formu valsts muzejos, paredzot, ka tie varēs darboties arī kā atvasinātas publiskas personas. Likuma grozījumi arī precizē muzeju akreditācijas kārtību un ievieš valsts muzeju direktoriem amata pilnvaru termiņus uz pieciem gadiem, neierobežojot termiņu skaitu, medijus informēja Kultūras ministrijā.
Skuja Braden «Samsāra». Kā jauniegūtā digitālā pieredze varētu noderēt muzejiem nākotnē?
Durvis apmeklētājiem atkal vēris Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, taču mākslinieču dueta Skuja Braden izstāde "Samsāra” tiks pieminēta kā pirmā izstāde vēsturē, kuras atklāšana notika virtuāli. Divus mēnešus par šo izstādi varējām interesēties attālināti ne tikai Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja mājaslapā un sociālo tīklu kontos, bet vairākus no izstādes mākslas darbiem varēja apskatīt digitalizētus. Kā tas realizēts un kā jauniegūtā pieredze varētu tikt izmantota muzeju darbā nākotnē, Latvijas Radio 3 raidījumā “Kāpēc dizains?” stāsta Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska, uzņēmuma "Vividly" dibinātāja Gunita Kuļikovska un māksliniece Ingūna Skuja.
«Lielais dzintars» ver durvis izstādēm un ekskursijām
No 19. maija Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” atkal ver durvis izstāžu un ekskursiju apmeklētājiem, nodrošina informācijas centra darbību. Savukārt koncertus klātienē varēs apmeklēt līdz 25 dalībniekiem, medijus informē koncertzāles pārstāvji.  
Durvis atkal ver Nacionālais mākslas muzejs un Vēstures muzejs
Vairāki muzeji pakāpeniski atsāk darbību un aicina apmeklētājus ievērot distancēšanās prasības. Otrdien, 19. maijā, durvis ver Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un tā struktūrvienības, kur iespējams aplūkot pirms ārkārtas situācijas atklātās izstādes, kā arī neredzētas ekspozīcijas. Tāpat turpmāk var apmeklēt arī Vēstures muzeju, kas drīzumā cer atklāt arī valsts neatkarības atgūšanas gadadienai sagatavoto izstādi liepu alejā pretī muzejam.
Diskusijā meklē atbildi uz jautājumu: Kāpēc vīrieši lasa mazāk?
Uz interneta vidi pārceļas ne tikai teātra izrādes un koncerti, bet arī kultūras jautājumiem veltītas diskusijas. 18. maijā Latvijas Nacionālās bibliotēkas speciālisti sarunā centās saprast, kādi ir vīriešu un sieviešu lasīšanas paradumi un kāpēc sievietes, kā liecina pētījumi, mūsdienās ir cītīgākas grāmatu lasītājas.
Latvijas Muzeju biedrība: Visgrūtāk dīkstāvi bijis pārciest lielajiem muzejiem
18. maijā jau 43. gadu muzeji visā pasaulē atzīmē savus profesionālos svētkus – Starptautisko Muzeju dienu. Tai ik gadu Eiropā tiek pieskaņota arī Muzeju nakts, kam vajadzēja norisināties aizvadītās nedēļas nogalē, taču ārkārtējās situācijas un spēkā esošo pulcēšanās ierobežojumu dēļ tā nenotika. Kā atzīst Latvijas Muzeju biedrībā, visgrūtāk piespiedu dīkstāves laiku bijis pārciest lielajiem muzejiem, kuri spēj sevi ikdienā uzturēt un pelnīt ar ieejas biļetēm un pasākumiem.
Koalīcija konceptuāli atbalsta kultūras glābšanas plānu; KM vēl precizēs izmaksas
Koalīcijas partijas konceptuāli atbalstījušas Nacionālās apvienības piedāvāto kultūras nozares glābšanas plānu, lai mazinātu Covid-19 krīzes radītās negatīvās sekas, tas paredz kompensēt zaudējumus kultūras organizācijām par pilnībā pārtraukto darbību ārkārtējās situācijas laikā, atbalstu radošām personām un valsts pasūtījumu kultūras nozarē.
Aleksandra Čaka muzejdzīvoklim – 20
Tieši pirms 20 gadiem – 2000. gada 18. maijā, Starptautiskajā Muzeju dienā, tika atklāts Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Aleksandra Čaka memoriālais dzīvoklis-muzejs. Dzimšanas diena šogad aizvadīta bez svinīga pasākuma un svētku tortes, toties ar labi padarīta darba sajūtu un skaistām atmiņām par satiktajiem cilvēkiem.
Apmeklētājiem durvis ver Memoriālo muzeju apvienības muzeji
Pēc vairāk nekā divu mēnešu pārtraukuma Memoriālo muzeju apvienības 10 muzeji atkal ver durvis apmeklētājiem, aicinot ciemoties rakstnieku, mākslinieku un sabiedrības darbinieku memoriālajās telpās un dārzos, medijus informē Memoriālo muzeju apvienībā.
Galerijas