100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Lilita Eglīte
Manuprāt, ir vērts uzkāpt izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā, lai piedalītos trīs jaunu mākslinieču kopizstādē “Melos”. Svarīgs šoreiz ir vārdiņš “piedalīties’, jo Anna Ceipe, Vika Eksta un Līga Spunde skatās uz tik populāro melodrāmas žanru caur ironijas prizmu, reizē aicinot ikvienu iejusties kādas melodrāmas varoņa ādā. Vēl divas nedēļas Nacionālajā mākslas muzejā var apskatīt mākslinieces Ievas Jurjānes personālizstādi “Gals & sākums”. Sirmgalvju un bērnu portreti liek domāt par laika nepielūdzamo dabu. Izstāde, kura, pateicoties skatītāju balsojumam, iekļuvusi starp balvas „Kilograms kultūras 2018” gada finālistēm.
Kinoteātris „Splendid Palace”, kas „Kilograms kultūras” balsojumā izvēlēts par Rīgas galveno kultūrvietu, turpina daudzu iecienīto kinolektoriju “Tas, ko tu nedrīksti nezināt”. 23. janvārī plkst. 19.00 skaista iespēja noskatīties režisora Jura Podnieka filmu “Vai viegli būt jaunam? “ Dokumentālā filma, kas 80. gados ieguva kulta filmas statusu, manuprāt nenoveco. Kinoseanss varētu būt laba platforma dažādu paaudžu sarunām un atklāsmēm: cik daudz ir kopīgā, kas mūs vieno!
Vitolda Mašnovska izcilais veikums – enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1. sējums atgādina, kāda nozīme baltvācu kultūrai ir mūsu kultūrvēsturē, un arī ir starp balvas „Kilograms kultūras” finālistiem. Muižu likteņi Latvijā apbrīnojamā kārtā sasaistāmi ar kādu Āgenskalna apkaimes šā brīža aktualitāti: apdraudēta ir Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrības ēka, kas tika uzcelta 1910. gadā pēc arhitekta Leopolda Rīmera projekta. Jaunākos laikos tā vairāk zināma kā Tenisa klubs. Ēkas kultūrvēsturiskā vērtība šķiet neapšaubāma, taču privātajiem investoriem esot savi plāni. Tāpēc ir vērts aiziet uz sabiedrisko apspriešanu Rīgas domē 24. janvārī.
 
Sākas fināla balsojums par «Muzikālās Bankas» gada vērtīgāko dziesmu
Ceturtdien, 3. janvārī, sākas fināla balsojums par gada vērtīgāko popa un roka dziesmu Latvijas Radio 2 aptaujā “Muzikālā Banka 2018”. Balsošana notiek divās kārtās: līdz 14. janvāra pusnaktij iespējams balsot par 25 populārākajām gada dziesmām, bet no 15. līdz 31. janvārim par tām 15 kompozīcijām, kuras būs izvirzījušas pirmās kārtas vadībā. Izvēlēties un nobalsot par savu gada vērtīgāko dziesmu iespējams aptaujas mājaslapā, informēja Latvijas Radio.
Komponiste Maija Einfelde: Liekvārdība ir tā, kas mani kaitina
Komponistei Maijai Einfeldei 2. janvārī apritēja astoņdesmit. Moža, asprātīga, paškritiska, ar lielisku melnā humora izjūtu – tāda joprojām ir Einfelde, kuru 1997. gadā pasaules slavas augstumos burtiski uzsvieda uzvara prestižajā Bārlova kompozīciju konkursā Amerikā. Ja nu liktenis būtu lēmis citādi? "Domāju, mana dzīve būtu izvērtusies stipri savādāka," ir pārliecināta komponiste.
Liepājā atklās Raida Kalniņa un viņa tēva Vika pirmo dubultizstādi
Piektdien, 11. janvārī, plkst. 18.00 Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslas telpā “Civita Nova” mākslinieks Raids Kalniņš un rakstnieks Viks atklās savu pirmo dēla un tēva dubultizstādi “Atpakaļ uz konstrukcijas laiku”, informēja “Lielā Dzintara” pārstāvji.
Šogad sešdesmit gadu jubileju atzīmētu Klāvs Elsbergs
Klāvs Elsbergs (03.01.1959–05.02.1987) ir dzejnieks, kura darbi jau viņa īsā mūža laikā uzrunāja teju visas paaudzes, sākot ar vecākiem klasiskās formas cienītājiem un beidzot ar brīvdomīgiem pusaudžiem. Arī šodien – 30 gadus vēlāk – viņa dzeja nezaudē laikmetību un sagādā tīru, neviltotu pārdzīvojumu.
Klajā nācis Sandras Vensko romāns «Adele»
Dzejniece, dramaturģe un prozaiķe Sandra Vensko rakstniecībā darbojas jau trīs gadu desmitus. Sāka ar dramaturģiju, turpināja ar dzeju un stāstiem, līdz 2014. gadā devās pie lasītājiem ar pirmo romānu “Maigā okupācija”. Nule klajā laists viņas otrais romāns  “Adele”, informēja apgāda “Dienas Grāmata” pārstāvji.
Janvārī Rēzeknē un Rīgā atkal skanēs vīru kora «Pravoslavnije pevčije» balsis
Piektdien, 11. janvārī, plkst. 18.00 Latgales vēstniecībā "Gors“ pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal skanēs Maskavas vīru kora "Pravoslavnije pevčije“ ("Pareizticīgie dziedoņi") balsis. Koris diriģenta Georgija Smirnova vadībā izdziedās krievu komponistu rakstīto garīgo mūziku un krievu tautas tradicionālo mūziku, informēja "Gors" pārstāvji. 
Jūrmalas pilsētas muzejā aplūkojamas trīs dažādas izstādes
Jūrmalas pilsētas muzejā tiks atklāts jauns izstāžu cikls, kurā skatītājiem tiks piedāvātas trīs dažādas izstādes –  jaunās gleznotājas Natālijas Maļikovas personālizstāde “Dzīvības koks”, ilggadējam operas scenogrāfam  un dekoratoram  Eduardam Vītolam veltīta izstāde “Eduards Vītols. Zināmais un nezināmais” un izstāde no Jūrmalas pilsētas muzeja mākslas krājuma “Interjers un eksterjers”, informēja muzeja pārstāvji.
Latvijas Radio 1. studijā un «Klasikas» tiešraidē pirmo reizi muzicēs trio «Tempus Balticus»
7. janvārī plkst. 18.00 Latvijas Radio 1. studijā un "Klasikas" tiešraidē pirmo reizi muzicēs trio "Tempus Balticus" – čelliste Māra Botmane un klarnetists Jānis Tretjuks no Latvijas, kā arī pianists Johans Randvere no Igaunijas. Koncerta apmeklējumam klātienē var pieteikties, zvanot pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai sūtot e-pastu [email protected] (vietu skaits ierobežots). Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 7. janvārī no plkst. 17.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.
«Splendid Palace» sāks demonstrēt Jāņa Ābeles debijas filmu «7 miljardi gadu pirms pasaules gala»
Sākot ar 2019. gada 1. februāri, kinoteātra “Splendid Palace” repertuārā ienāks Jāņa Ābeles debijas filma “7 miljardi gadu pirms pasaules gala”. Latvijā līdz šim filma bija skatāma tikai Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) 2018. gada konkursa programmā un tika izrādīta vienā izpārdotā seansā. Festivālā filma saņēma festivāla īpašo skatītāju simpātiju balvu, informēja kinoteātra pārstāvji.
«Teātris.zip» LTV atgriežas ar jaunām izrādēm
Latvijas Televīzijas (LTV) ēterā atgriezīsies raidījums "Teātris.zip" ar sarunām par teātri un izrāžu televīzijas pirmizrādēm. Janvāra sestdienu vakaros būs iespējams noskatīties Nacionālā teātra izrādes "Zēns" un "Žilbinoši" un Valmieras Drāmas teātrī iestudēto "Pazudušo dēlu", bet mazajiem skatītājiem tiks demonstrēta režisora Jāņa Znotiņa izrādi "Staburaga bērni", kas veidota pēc Valda (īstajā vārdā – Valdis Zālītis) stāsta motīviem.
Mazo bibliotēku atbalstam rīko dzejas un mūzikas vakarus
Mazās lauku bibliotēkās no Gatartas līdz Līkupēniem notiks pieci dzejas un alternatīvās mūzikas vakari, lai apliecinātu mazo kultūras iestāžu nozīmību lauku apvidos. Oriģināldzeju lasīs Guntars Godiņš, Madara Gruntmane, Raibīs un Toms Treibergs, jaunu albumu prezentēs grupa "Nielslens Lielsliens", informēja biedrībā “Drustu acs”.
Pirmoreiz Baltijā mežā izstādīti divu izcilu dabas fotogrāfu darbi
Divu izcilu dabas fotogrāfu – Andra Apses no Jaunzēlandes un Andra Eglīša no Latvijas – satikšanās  “Valguma pasaules” mākslas telpā mežā skatītāju iedvesmo ar spēju ieraudzīt un, galvenais, sajust dabas varenību. Astoņdesmit lielformāta fotogrāfijas,  iekārtas starp varenajām dabas parka eglēm, ir pirmā šāda veida izstāde Baltijā. 
Aicina rakstīt jaunus skaņdarbus un apdares pūtēju orķestriem un koklētāju ansambļiem
Latvijas Nacionālais kultūras centrs aicina mūzikas autorus piedāvāt jaunus skaņdarbus Latvijas pūtēju orķestru un koncertkokļu ansambļu repertuāram. Pirmajā šāda veida uzsaukumā pirms trim gadiem tika iesniegti 36 skaņdarbi pūtēju orķestriem, bet tagad autori aicināti iesniegt darbus arī koklētāju ansambļiem, lai paplašinātu repertuāru ceļā uz nākamajiem dziesmu svētkiem.
Ar «taupīga kāmja» sajūtu. «Klasika» uztaktē Jauno gadu!
1. janvāris pavisam oficiāli uzskatāms par Latvijas Radio 3 "Klasika" dzimšanas dienu, turklāt 2019. gadā "Klasika" svin jau divdesmit trešo. Sūtot laba vēlējumus visiem klasiķiem, autoriem, sadarbības partneriem un klausītājiem, Latvijas Radio 3 lūkoja, kāds būs šis radiogads.
Kino zinātnieks Freibergs: nozari nākamajā gadā sagaida kritums
Milzu uzplaukumu Latvijas simtgades gadā piedzīvojušo kino nozari nākamajā gadā sagaida kritums, uzskata kino zinātnieks Viktors Freibergs. Viņš gan cer, ka kino nozare atradīs papildu finansējumu, kā arī jau uzņemtās filmas tiks rādītas visā Latvijā, ne tikai Rīgā.
VIDEO: Kādas bijušas 2018. gada tendences kultūrā?
Kino šogad ir sasniedzis savu devīto vilni. Tas liecina par to, ka spēles kino nostiprinājusies vidējā paaudze. Tātad jauna paaudze ir pie ruļļiem, un viņiem ir svarīgi stāstīt vēsturiskus notikumus caur personisku prizmu.
Galerijas