100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
Iekšupvērstās mūzikas festivāls „AD LUCEM” nu jau ir neatņemama vasaras mūzikas daļa. 26.jūnija vakars Pēterbaznīcā būs savdabīga meditācija ar īpašu skanējumu, jo līdzās klasiskajam čellam un Baha svītām skanēs Krētas lira, kurai grieķis Jorgs Kaludis piedarinājis ceturto stīgu – tā, lai basi sulīgāki. Būs paša mūziķa rakstītas kompozīcijas, improvizācijas un gaisotne, ko rada atnācēji, kas ļaujas.
Sarunu festivāls LAMPA, kas ik gadu notiek Cēsu pils parkā, ir uzbriedis līdz 350 pasākumiem. Lai arī tas izvērsts divās dienās (28. un 29. jūnijā), visu neiespēt. Tālab ieteicams izpētīt plānu un izveidot savējo. Bet var rīkoties spontāni un klīst no vienas skatuves līdz otrai, no teltīm līdz kuģītim, uz kura darbosies Latvijas Radio komandas. Šī gada epicentrā būs Drosme, tāpēc par drosmīgu un objektīvu kritiku subjektīvai mākslai diskutēs Signe Lagzdiņa un Dāvis Eņģelis, būs arī politiķu cepiens, ekonomikas un sociālās tēmas.
Ja kāds vēl nav bijis mājīgajā Kampenhauzenu dzimtas namā un parkā - Ungurmuižā, tad 29.jūnijs ir īstā diena, kad to piepildīt. Jau 15. gadu tur notiks mazie operas svētki. Pianistes Ilzes Ozoliņas pavadījumā dziedās soprāni Laura Leivāne, Evita Zālīte, mecosoprāns Ilona Bagele, tenors Mihails Čuļpajevs un baritons Rihards Millers. Arī franču soprānu Perīnu Madefu (Jāņa Apeiņa dzīvesbiedri) varam uzskatīt par mūsējo. Pēc Mocarta populārajām ārijām un duetiem skanēs amerikāņu mūziklu melodijas, ko radījuši leģendārie meistari Gēršvins, Bernsteins un Rodžerss.
Franču rakstnieka, režisora un grafiķa Žana Kokto līdz šim neeksponētu grafiku izstāde Liepājas muzejā. Darbi ir no Kesauri ģimenes kolekcijas, tie veltīti Kokto draugam Pablo Pikaso un radīti PP iecienītajā tehnikā – vienkāršas, nepārtrauktas līnijas, kas attēlu veido ar kontūru palīdzību. Draudzības ar izcilām personībām – Stravinski, Satī, Šanelu, Marē un daudzām citām – krāšņojušas Kokto radošo dzīvi un dāvājušas savstarpējus nospiedumus. Viņš būtu brīnišķīgs diskusiju festivāla LAMPA dalībnieks.

 
«MuseumLV» aplūkojama Kristīnes Kutepovas personālizstāde «Apziņas fiksācijas»
Māksla ir tā joma, kurā esmu sevi pa īstam atradusi, – atzīst gleznotāja Kristīne Kutepova, kura pirms studijām Mākslas akadēmijā iemēģinājusi roku arī ekonomikā un floristikā. Plašāk iepazīt Kristīnes Kutepovas rokrakstu no ceturtdienas varēs galerijā “MuseumLV”, kur vaļā vērta viņas personālizstāde “Apziņas fiksācijas”. Katrs gleznotājas darbs ietver kādu viņai ļoti personisku stāstu, taču skatītājam tas nebūt netraucēs veidot pašam savas asociācijas.
Aktieris Leonardo Di Kaprio brīdina par klimata izmaiņu postu
Holivudas zvaigžņotais aktieris Leonardo Di Kaprio kritizē pasaules valstu valdības un lielos uzņēmumus par to, ka tie pietiekami aktīvi nerisina klimata izmaiņu krīzi. Viņš producējis dokumentālo filmu ar nosaukumu “Ledus ugunī”, kas vēsta par temperatūras paaugstināšanos un tā sekām.
Ar programmu iepazīstina festivāls «Rīgas ritmi»
Vasaras tradicionālie svētki improvizācijas, džeza un pasaules mūzikas gardēžiem festivālā “Rīgas ritmi” šogad veltīti Eiropas džeza simtgadei. Festivālā viesosies dažādu paaudžu mūziķi no Amerikas, Francijas un Zviedrijas. Latvijā pirmo reizi uzstāsies džeza mākslinieki no Ķīnas. Festivāla viesi ne tikai uzstāsies koncertos, bet ar savas muzicēšanas prasmi dalīsies arī īpašās meistarklasēs. 
Dzejniece Anna Rancāne atzīmē 60 gadu jubileju
Dzejniecei un publicistei Anna Rancāne – 60. Viņas devums ir deviņi dzejoļu krājumi, kā arī vairākas grāmatas par Latgali un tās spilgtākajām personībām. Jubilārei  jau ir jaunas ieceres nākamajiem darbiem.
Īsfilmu festivāls 2ANNAS turpmāk notiks februāra vidū
Lai piedāvātu vislabāko kino pieredzi, Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS turpmāk priecēs skatītājus ar lielisku programmu februāra vidū, un jau 24. festivāls gaidīs visus interesentus 2020. gadā no 10. līdz 16. februārim, informēja festivāla organizatori.
Dzejā viņš bija ārpusnieks. Iznācis Anda Surgunta dzejoļu apkopojums
Izdevniecība "Orbīta" laidusi klajā dzejnieka Anda Surgunta dzejoļu apkopojumu "Skaistākā no aizmiršanās hipotēzēm", kurā iekļauti no 2003. līdz 2018. gadam rakstītie darbi. Diemžēl šis ir pēcnāves krājums, jo pagājušajā gadā dzejnieka dzīve traģiski aprāvās 34 gadu vecumā.
Mākslinieces Katrīna Neiburga un Zane Zelmene radījušas īpašu videomākslu uzvedumam «Pagānu gadagrāmata»
Sestdien, 15. jūnijā, vakarā Valmiermuižas parkā etnofestivālā "Sviests 2019" īpašā noformējumā izskanēs Uģa Prauliņa tautas mūzikas cikls “Pagānu gadagrāmata”, kuru izpildīs Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) vīru koris “Gaudeamus” un “Pagānu gadagrāmatas” etnoroka grupa. Savukārt pirmo reizi “Pagānu gadagrāmatas” uzvedumam īpašu videomākslas noformējumu veido viena no izcilākajām personībām Latvijas laikmetīgajā mākslā, māksliniece Katrīna Neiburga kopā ar vīdžeju Zani Zelmeni, un to vienīgo reizi būs iespējams noskatīties festivāla laikā, informēja festivāla rīkotāji.
Senioru festivālā Esplanādē – amatnieku tirdziņš un radošās darbnīcas
Ceturtdien, 13. jūnijā, Rīgas sirdī – Esplanādes parkā – būs senioru festivāls “Zelta ritmi”. Tas notiks jau ceturto gadu, un neatņemama pasākuma sastāvdaļa ir senioru amatnieku darinājumu “Zelta tirgus”, kurā visi no tirdzniecības gūtie ienākumi paliek pašiem meistariem. Šogad ikviens interesents aicināts ne tikai iepirkties, bet arī piedalīties radošo senioru vadītajās radošajās darbnīcās.
Ainavas un iekšējā smaida tēli: Jūrmalas muzejā aplūkojamas divas izstādes
Rīt Jūrmalas pilsētas muzejā tiek atklātas divu atšķirīgu paaudžu mākslinieku gleznu izstādes. Jānis Gunārs Kalnmalis pārstāv Latvijas glezniecības klasiķu paaudzi, un personālizstāde “Gleznas” veltīta mākslinieka 80. gadu jubilejai un viņa radītās daudzveidīgās glezniecības retrospektīvai. Savukārt Ilzes Mucenieces-Adamaites reālo un izdomāto tēlu galerija apskatāma mākslinieces jaunāko darbu izstādē “Introverse. Iekšējais smaids”.
Māksliniekam Mārim Bišofam aprit 80
Māksliniekam, karikatūristam Mārim Bišofam 11. jūnijā aprit apaļi 80. Viņa ironiski dzēlīgais un oriģinālais zīmējumu rokraksts pazīstams daudziem - gan šeit Latvijā, gan savulaik Izraēlā un ASV, kur mākslinieks ilgus gadus zīmēja ietekmīgākajiem Vašingtonas un Ņujorkas preses izdevumiem. 
Dzīvot mūzikā pāri laikam. Atskats uz Stinga koncertu
Pirmdienas, 10. jūnija, vakarā, "Arēnā Rīga"  ar koncertprogrammu “Sting: My Songs” uzstājās dziedātājs Stings, parādot, kāds spēks piemīt mūzikai arī mūsdienu vizuālajā laikmetā. Dziedātājs iemantoja pasaules slavu jau 20. gadsimta septiņdesmito gadu beigās grupas “The Police” sastāvā, un tieši šajā laikā mūziķis sarakstījis tādas dziesmas kā "Englishman in New York", “Every Breath You Take”, “Roxanne”, “Walking on the Moon” un citas, laužot dažādus rekordus un iemantojot klausītāju mīlestību pāri laikam un pāri aktuālajai modei.
«Kim?» atklās pirmo programmas direktora Groševa kūrēto grupas izstādi «Ļoti mazs lodziņš»
20. jūnijā plkst. 18.00 tiks atklāta jaunā “Kim?” programmas direktora Kaspara Groševa pirmā kūrētā izstāde “Kim?” “Ļoti mazs lodziņš”, vēstīja “Kim?” pārstāvji. Izstāde atklās veidus, kādos mākslinieki sadarbojas ārpus valodas robežām – latviešu mākslinieki Viktors Timofejevs un Evita Vasiļjeva radīs kopēju performatīvu telpu, izvēršot vizuālu un telpisku sarunu ar somu mākslinieku Jāko Pallasvuo un turku mākslinieku Boru Akindžiturku. 
Performances festivāla dienasgrāmata: «Smilšu pulkstenis» iztek katra skatītāja personīgās interpretācijās
Pirmdien, 10. jūnijā, sākās otrais starptautiskais performances mākslas festivāls “Starptelpa”, to organizē Latvijas Performances mākslas centrs, biedrība “Laboratory of Stage Arts” un mākslinieku rezidenču un izglītības centrs “MĀ TELPA”. Festivāls notiek jau otro gadu, un tajā piedalīsies mākslinieki no 20 valstīm. Festivāla laikā notiks meistarklases, performances, izstādes un izrādes. Šī gada festivāla tēma ir “Kontroles fenomens”. Sadarbībā ar festivāla organizatoriem LSM.lv arī šogad piedāvā festivāla dienasgrāmatu. 
Publikas mīlulis pianists Antons Ļahovskis: Pārāk liela burzma novērš uzmanību no galvenā
Rīgas festivālā šī ir pianistu nedēļa: 15. jūnijā Skrjabina klavierdarbu koncertu Lielajā ģildē sniegs Vestards Šimkus, bet ceturtdien, 13. jūnijā, uz Lista Otrā klavierkoncerta atskaņojumu kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri Andra Pogas vadībā gaidām Latvijas publikas mīluli - pianistu Antonu Ļahovski no Sanktpēterburgas, kurš jau pārdesmit gadu dzīvo Londonā. Tur “Klasikai” izdevās viņu sazvanīt, lai uzzinātu ko tuvāk gan par Lista Otro klavierkoncertu Antona repertuārā, gan arī par pianista dzīves jaunumiem.
Īrijas latviešu deju kopas kopīgi izdejo un nofilmē «Es izjāju prūšu zemi»
Horeogrāfa un Deju svētku virsvadītāja Jāņa Ērgļa deja “Es izjāju prūšu zemi” jau vairāk nekā gadu iekaro pasauli. Tā tiek izdejota ārpus skatuvēm un deju grīdām, pavisam neparastās vietās – uz kuģīša klāja Turcijā, Ņujorkas ielās, pansionātā Latvijā un kalna pakājē Austrālijā. Nu tā apvienojusi Īrijā dzīvojošus latviešu vīrus un puišus, kuri to izdejojuši  kalnu ieskauta ezera krastā.
Varšavā aizvadīts Eiropas dizaina festivāls
No 6. līdz 9.jūnijam Polijas galvaspilsētā Varšavā norisinājās Eiropas dizaina festivāls - notika dizainam veltītas izstādes, lekcijas, radošās darbnīcas, konkurss, tikšanās un, protams, balvu pasniegšanas ceremonija.
Mākslas festivāla «Survival Kit 10.1» kuratores aicina uz ekskursiju izstādē
Ceturtdien, 13. jūnijā, plkst. 18.30 bijušajā Latvijas Universitātes (LU) fizmatu fakultātē Zeļļu ielā 25 laikmetīgās mākslas festivāla “Survival Kit 10.1” kuratores Solvita Krese un Inga Lāce aicina doties kopīgā pastaigā pa šī gada izstādi “Outlands”. Tā būs iespēja uzzināt vairāk par izstādes kuratoru vēstījumu, mākslas darbiem un to māksliniekiem, kas caur personīgiem un globāliem stāstījumiem veido šī gada izstādi, informēja festivāla rīkotāji.
Galerijas