100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
Iekšupvērstās mūzikas festivāls „AD LUCEM” nu jau ir neatņemama vasaras mūzikas daļa. 26.jūnija vakars Pēterbaznīcā būs savdabīga meditācija ar īpašu skanējumu, jo līdzās klasiskajam čellam un Baha svītām skanēs Krētas lira, kurai grieķis Jorgs Kaludis piedarinājis ceturto stīgu – tā, lai basi sulīgāki. Būs paša mūziķa rakstītas kompozīcijas, improvizācijas un gaisotne, ko rada atnācēji, kas ļaujas.
Sarunu festivāls LAMPA, kas ik gadu notiek Cēsu pils parkā, ir uzbriedis līdz 350 pasākumiem. Lai arī tas izvērsts divās dienās (28. un 29. jūnijā), visu neiespēt. Tālab ieteicams izpētīt plānu un izveidot savējo. Bet var rīkoties spontāni un klīst no vienas skatuves līdz otrai, no teltīm līdz kuģītim, uz kura darbosies Latvijas Radio komandas. Šī gada epicentrā būs Drosme, tāpēc par drosmīgu un objektīvu kritiku subjektīvai mākslai diskutēs Signe Lagzdiņa un Dāvis Eņģelis, būs arī politiķu cepiens, ekonomikas un sociālās tēmas.
Ja kāds vēl nav bijis mājīgajā Kampenhauzenu dzimtas namā un parkā - Ungurmuižā, tad 29.jūnijs ir īstā diena, kad to piepildīt. Jau 15. gadu tur notiks mazie operas svētki. Pianistes Ilzes Ozoliņas pavadījumā dziedās soprāni Laura Leivāne, Evita Zālīte, mecosoprāns Ilona Bagele, tenors Mihails Čuļpajevs un baritons Rihards Millers. Arī franču soprānu Perīnu Madefu (Jāņa Apeiņa dzīvesbiedri) varam uzskatīt par mūsējo. Pēc Mocarta populārajām ārijām un duetiem skanēs amerikāņu mūziklu melodijas, ko radījuši leģendārie meistari Gēršvins, Bernsteins un Rodžerss.
Franču rakstnieka, režisora un grafiķa Žana Kokto līdz šim neeksponētu grafiku izstāde Liepājas muzejā. Darbi ir no Kesauri ģimenes kolekcijas, tie veltīti Kokto draugam Pablo Pikaso un radīti PP iecienītajā tehnikā – vienkāršas, nepārtrauktas līnijas, kas attēlu veido ar kontūru palīdzību. Draudzības ar izcilām personībām – Stravinski, Satī, Šanelu, Marē un daudzām citām – krāšņojušas Kokto radošo dzīvi un dāvājušas savstarpējus nospiedumus. Viņš būtu brīnišķīgs diskusiju festivāla LAMPA dalībnieks.

 
Performances festivāla dienasgrāmata: Izaicinājums emocionālajām un fiziskajām robežām
Otrais Rīgas starptautiskais performanču festivāls Starptelpa jau rit pilnā sparā kopš nedēļas sākuma – notiek performatīvas akcijas, izrādes un meistarklases, no kurām vienu pieredzēt bija iespēja arī Annai Vilānei. Viņa raksta, ka Larisas Bauges meistarklase „Melnās avis nemelo” lika izaicināt emocionālās un fiziskās robežas un uzdot jautājumu, kāpēc viņa vispār nodarbojos ar performanču mākslu, kāpēc ir svarīgi emocionāli atkailināt sevi auditorijas priekšā un ko tas no pašas prasa prasa.
Klavesīniste Ieva Saliete: Mūsu vīzija ir stiprāka par matēriju, kas atrodas zem pirkstiem
Latvijas Radio 3 "Klasika" jaunā cikla "Zvaigžņu ceļi pasaulē" ietvaros Orests Silabriedis uz tikšanos aicina klavesīnisti, āmuriņklaviernieci un "Lielās mūzikas balvas 2017" ieguvēju Ievu Salieti - visupirms viņas Latvijas mītnesvietā Pocelujevkā uz Rēzeknes sliekšņa, bet pēcāk - Vācijas Nacionālajā muzejā Nirnbergā, kur glabājas spoža jo spoža klavesīnu un āmuriņklavieru kolekcija...
Siliņš: Lēmumu par operas vadīšanu man būtu gribējies pieņemt piecus gadus vēlāk
"Varbūt tas izklausīsies skaļi, bet vēlos kaut ko dot Latvijai atpakaļ – savulaik izglītību šeit saņēmu par brīvu. Un tā bija laba izglītība," savu lēmumu piedalīties konkursā uz Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes locekļa amatu pamato Baltā nama jaunais vadītājs, basbaritons Egils Siliņš. Sarunā ar Latvijas Radio 3 "Klasika" direktori Gundu Vaivodi un mūzikas žurnālisti Laumu Mellēnu-Bartkeviču viņš stāsta, ka labprāt par operas vadītāju būtu kļuvis piecus gadus vēlāk. Siliņš arī dalās ar teātra un paša mākslinieciskajiem plāniem, kliedējot bažas, ka aktīvi muzicējošam solistam nebūs laika rūpēm par operu.
Zemes, kuru robežas nesāp: Recenzija par festivāla «Survival Kit» izstādi
Šobrīd noris “Survival Kit” laikmetīgās mākslas desmitais festivāls “Ārpuszemes” (Outlands), kuru organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs. Bijušajā Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes ēkā, Zeļļu ielā 25, divos stāvos skatāms bagātīgs starptautiskas mākslinieku grupas piedāvājums, paplašinājums pagājušā gada pavasarī Rīgas cirka ēkā notikušajai festivāla prelūdijai.
Valdība par nacionālās koncertzāles vietu spriedīs pēc Jāņiem
Par to, vai būvēt nacionālo koncertzāli uz AB dambja, valdība varētu izšķirties pēc Jāņiem. Pretrunīgā sabiedrības reakcija likusi Kultūras ministrijai nogaidīt ar 118 miljonu eiro vērtā projekta virzīšanu uz Ministru kabinetu. Jaunā konservatīvā partija jau paziņojusi, ka koncertzāles būvniecību uz AB dambja neatbalstīs. 
Noslēdzies virtuālais mākslas minifestivāls «Survival Dick»
Rīgā šonedēļ noslēdzas 1. starptautiskais virtuālais mākslas minifestivāls “Survival Dick”, kurā galvenā tēma ir salīdzinoši jauna fenomena izpēte – dikpiku jeb vīriešu dzimumorgānu attēlu izplatīšana e-vidē, vēstīja festivāla veidotāji. Festivāla mākslinieki radīja mirkļbirku #DickToo, kas aicina būt modriem un apzināties riskus, ko var izraisīt neapdomīga dikpiku sūtīšana e-pastos un sociālajos medijos. #DickToo kustības lozungs ir “Neklusē, ja gadās”.
Vairāk nekā pauze. Kinokoncerts Milānas katedrāles laukumā - uz «Splendid Palace» lielā ekrāna
9. jūnijā Milānas katedrāles laukumā orķestris "Filarmonica della Scala" maestro Rikardo Šaijī vadībā atskaņoja skaistas kinomelodijas un Antonīna Dvoržāka Devīto simfoniju "No Jaunās pasaules". Šo brīvdabas koncertu klātienē skatījās un klausījās tūkstošiem itāļu un Milānas viesu. Koncerts tika iemūžināts, un kinoteātris "Splendid Palace" 15. jūnija vakarā plkst. 19.00 piedāvā izbaudīt šī koncerta ierakstu.
Performances festivāla dienasgrāmata: «Intervija ar Frānsisu Bēkonu»
Uz starptautiskā performances festivāla “Starptelpa” ceturto dienu atskatās izrādes dalībniece Laura Feldberga, performanci fotogrāfijās dokumentējis Māris Ločmelis. "Intervija ar Frānsisu Bēkonu'' skatītājiem pieteikta kā izrāde / performance dejas valodā. Tā veidota, balstoties britu gleznotāja Frānsisa Bēkona (1909–1992) mākslas tēlos un viņa personības izpētē. Izrādē var dzirdēt fragmentus no intervijām ar Frānsisu Bēkonu un var redzēt viņa gleznu elementus video projekcijās un dejotāju radītās un atkal izjauktās dzīvās kompozīcijās.
Latvijas Nacionālajā teātrī sākas «Skroderdienu» laiks
Latvijas Nacionālajā teātrī tūlīt atkal sāksies “Skroderdienu” laiks, šogad Indras Rogas iestudējuma ansamblis savus skatītājus gaidīs jau 10. sezonu, un 16. jūnijā plkst. 12.00 tiks spēlēta 100. šī iestudējuma izrāde, informēja Nacionālajā teātrī.
Abgunstes muižas saimnieki - noskretušā skaistuma meklētāji
Lai gan Abgunstes muižā mūs sagaida idilliska ainava ar lakstīgalas dziesmu un varžu koncertu fonā, bet pagalmā, ieradušās vasaras praksē, rosās Rīgas Dizaina mākslas skolas meitenes, vēl tikai pirms trim gadiem šī vieta bijusi skumīga un aizaugusi. Līdz 70. gadiem te darbojusies skola, bet vēlāk ierīkoti dzīvokļi un savulaik arī veikals.
Latvijas filmas iekļautas Šanhajas kinofestivālā 
Sestdien, 15. jūnijā, Ķīnas lielpilsētā Šanhajā sākas kinofestivāls, uz kuru dodas Latvijas delegācija, jo festivāla programmā dažādos konkursos iekļautas piecas Latvijas filmas – “Laika tilti”, “Tēvs Nakts”, “Lote un pazudušie pūķi”, “Projām” un “Bille” , informēja Latvijas Nacionālajā kino centrā.
Performances festivāla dienasgrāmata: Maskava asarām tic
Uz Starptautiskā performances festivāla “Starptelpa” trešo dienu atskatās Latvijas Kultūras akadēmijas teātra režijas students Linards Āboltiņš, performanci fotogrāfijās dokumentējis Dāvis Valbaks. Paralēli notika Tīnas Luīzas Kortermandas (Dānija) meistarklases, kuru fotostāstu sarūpējusi Līva Kalniņa.
Izsludināta Starptautiskā jaunā teātra festivāla «Homo Novus» programma
Trešdien tukšajā skolas ēkā Aristida Briāna ielā 13 notika 15. starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” programmas atklāšanas svētki, kuros par festivāla viesizrādēm stāstīja skatītāji Santa Remere, Francis Virtmanis, Andris Breže, Māra Lāce un Armands Siliņš, tādējādi uzsverot to, cik būtiska loma ikvienā teātra izrādē un festivālā ir tieši skatītājam, informēja Latvijas Jaunā teātra institūta pārstāvji.
Latvijas Televīzija aicina Jāņus svinēt mūzikas un kino noskaņās
Kā ierasts, Jāņos Latvijas Televīzija (LTV) piedāvā īpašu svētku programmu jautrākai līgošanai un jestrākai Jāņu dienai. Līgo vakarā būs iespēja dziedāt līdzi Raimonda Paula melodijām maestro joku dziesmu koncertam “Viena tante teica…” LTV1 tiešraidē no 11. novembra krastmalas, bet Jāņu vakarā īpaša pirmizrāde – Imanta Krenberga filmas “Īsa pamācība mīlēšanā” filmas arheoloģijas pirmizrāde, vēstīja Latvijas Televīzijā.
Televīzijas seriāls par Černobiļu veicina tūristu interesi par katastrofas vietu
Pasaulē populārais TV seriāls “Černobiļa”, kas izpelnījies ļoti augstu kritiķu atzinību, veicinājis ievērojamu tūristu skaita pieplūdumu uz katastrofas vietu. Tā ziņo Ukrainas ekskursiju organizētāji. Viņi sniedz iespēju arvien vairāk interesentiem apskatīt dzīvē krāsmatas, kurās kādreiz notika traģiskā kodolkatastrofa un kur joprojām daļa no teritorijas ir bīstama cilvēkiem augstā radiācijas līmeņa dēļ.
Galerijas