100 g kultūras
 
Īsfilmu festivāla «2Annas» piedāvājums nedēļas nogalē
No piektdienas līdz svētdienai (14.02-16.02) īsfilmu festivālā “2Annas” Kaņepes Kultūras centra kino “Augusts” notiks Roberta Gobziņa filmas “Ceļojums uz Ogri” pirmizrāde gan Rīgā, gan Baltijas valstīs. Skatāmas būs arī pasaulē radītās jaunākās īsfilmas un kino bērniem konkursa programmu seansos, gan arī fokusa programmas “Redzi mani” un “Melnais caurums”, medijus informē festivāla organizatori.
Kā tie kartupeļi aug? Tuvojas «Kilograms kultūras» ceremonija
Sabiedrisko mediju gada balvas "Kilograms kultūras 2019" fināla balsojums ir noslēdzies, un jau 15. februārī tiks paziņoti laureāti. Ceremonijas norisi pulksten 21.25 tiešraidē piedāvās Latvijas Televīzija, Latvijas Radio 3 "Klasika" un sabiedrisko mediju portāls LSM.lv. Portālā LSM.lv no pulksten 20.30 būs skatāma arī tiešraide no ceremonijas sarkanā paklāja. Bet par to, cik karstas bijušas žūrijas diskusijas un kādas novitātes gaidāmas šī gada ceremonijā, intervijā "Klasikai" stāsta balvas "Kilograms kultūras" žūrijas vadītāja Ieva Rozentāle un žūrijas pārstāve Henrieta Verhoustinska, kuras pārziņā šogad ir arī ceremonijas scenārijs.
Sākas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku skašu maratons
13. februārī ar Latvijas izglītības iestāžu vokāli instrumentālo ansambļu, instrumentālo kolektīvu un popgrupu festivālu-konkursu “No baroka līdz rokam” Talsos aizsāksies intensīvākais laiks ceļā uz XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem – skates, kurās tradicionāli tiek pārbaudīta koprepertuāra apguve un noskaidroti svētku dalībnieki, medijus informē Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku organizatori.
Atklāta izstāde par ansambļa «Rīgas pantomīma» darbības pirmo desmitgadi
Ar izstādes “Pieskarties debesīm. Pirmā desmitgade” atklāšanu Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA), biedrība “Histrions” aizsāk Dailes teātra aktiera, ansambļa “Rīgas pantomīma” dibinātāja, režisora un dvēseles Roberta Ligera (1931-2013) 90 gadu jubilejas svinībām veltīto ceļojošo izstāžu ciklu, medijus informē LZA pārstāvji.
Komponists Andrejs Selickis: Katru dienu jūtos kā jaunpiedzimis
Kaut arī 13. februārī komponistam Andrejam Selickim aprit sešdesmit, ik dienu viņš jūtas kā jaunpiedzimis: "Man ir laime tā justies!" Beidzamie gadi kompozīcijā bijuši īpaši ražīgi, un autors neslēpj – darbam visvairāk rosinot viņa eņģeļi mūzikā: "Gandrīz viss, ko esmu rakstījis beidzamajos gados, saistīts ar Latvijas Radio kori – tas ir Sigvards Kļava, kurš ģenerē manu personību un mūziku."
Top rokoperas «Kaupēn, mans mīļais» jauns iestudējums. Veidotājus iedvesmo jauniešu līdzdalība
Leģendārā rokopera "Kaupēn, mans mīļais” atdzimusi jauniestudējumā, šoreiz koncertuzveduma versijā. Ir pagājuši 20 gadi kopš Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna rokoperas pirmā iestudējuma Liepājas teātrī, taču vēsturiskais stāsts par sabiedrības apjūsmoto noziedznieku savu aktualitāti nav zaudējis arī šodien. Pirmizrāde notiks 15. februārī Vidzemes koncertzālē "Cēsis".
Aicina pieteikt autorus Dzintara Soduma balvai literatūrā
Jau astoto gadu Ikšķiles novada pašvaldība aicina Latvijas grāmatu apgādus pieteikt autorus rakstnieka un tulkotāja Dzintara Soduma balvai par novatorismu literatūrā dzejas, prozas, dramaturģijas un tulkojumu žanrā, medijus informē Ikšķiles novada pašvaldības pārstāvji.
Kinoteātros izrādīs godalgoto franču režisores Selīnas Siamas filmu «Lēdijas portrets ugunī»
14. februārī kinoteātrī “Kino Bize” gaidāma filmas “Lēdijas portrets ugunī” (“Portrait of a Lady on Fire”) Latvijas pirmizrāde. Filma ieguvusi balvu par labāko scenāriju Kannu kinofestivālā un Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā, kā arī izpelnījusies vietu starp kino kritiķu 2019. gada atzītākajām filmām, medijus informē “Kino Bize” pārstāvji.
Rīgā uzstāsies Baltkrievijas pagānmetāla grupa «Gods Tower»
Būt metālistam Baltkrievijā — tas joprojām ir bezkompromisa dzīvesveids, tā pirms dažiem gadiem, pošoties dalībai pirmajā festivālā “Zobens un lemess” (2015), intervijā atzina grupas “Gods Tower” dziedātājs. Pērn grupa ar izpārdotiem koncertiem atzīmēja savu 30 gadu jubileju. Savukārt šo gadu Baltkrievijas metālisti sāk ar koncertu Latvijā un aicina uz pasākumu Rīgā, klubā “Melnā piektdiena”, medijus informē koncerta organizatori.
Andreja Žagara «Pīķa dāmas» atjaunojumā – citas paaudzes balss
Pieminot Latvijas Nacionālās operas direktoru Andreju Žagaru, 20. februārī atjaunojuma pirmizrādi piedzīvos Pētera Čaikovska operas “Pīķa dāma” iestudējums. Andreja Žagara režijā šis uzvedums iestudēts 2005. gadā un guva labus panākumus Latvijā un ārzemju viesizrādēs.
Skolēnu dziesmu un deju svētku dalībnieki būs zināmi maija sākumā
Šodien, 13. februārī, gatavojoties Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem, sākas amatierkolektīvu skates. Kā pirmie iespējami labāko sniegumu centīsies demonstrēt vokāli instrumentālie ansambļi, instrumentālie kolektīvi un popgrupas. Skates ilgs teju divus mēnešus, un maija sākumā jau būs zināmi visi skolēnu dziesmu un deju svētku dalībnieki.
Baltijas baleta festivālā uz skatuves atgriezīsies sen neredzētas baleta dīvas
Pēc mēneša baleta cienītājus Latvijā uz baleta mākslai veltītām izstādēm, izrādēm un meistarklasēm jau 25. reizi pulcēs Starptautiskais Baltijas baleta festivāls. Atšķirīgu dejas žanru mākslinieki no Kubas, ASV, Francijas un Somijas uzstāsies Rīgā, Ventspilī, Rēzeknē un Preiļos. Kā īpašu pārsteigumu festivāla rīkotāji sola sen neredzētu Latvijas baleta dīvu atgriešanos uz skatuves.
«Ēnu diena» skatuves mākslas tempļos
Trešdien, 12. februārī, “Ēnu dienā” tūkstošiem jauniešu devās uz dažādām darba vietām, lai iepazītu atšķirīgu profesiju specifiku, aizkulises un ikdienu, tostarp divos skatuves mākslas tempļos – Latvijas Nacionālajā operā un baletā un Latvijas Nacionālajā teātrī, kur aktieriem un režisoriem bija pieteikušās vairāk nekā astoņdesmit ēnas.
Klajā nāk albums «Pēteris Plakidis: Atskatīšanās» diriģenta Vasīlija Sinaiska vadībā
Nacionālā ierakstu kompānija “Skani” 12. februārī laiž klajā jaunu ierakstu albumu "Pēteris Plakidis: Atskatīšanās", kurā ieskaņoti izcilā latviešu komponista ievērojamākie simfoniskie opusi – “Leģenda”, “Dziedājums”, “Variācijas” un “Atskatīšanās”, medijus informē “Skani” izpildproducents, Latvijas Mūzikas informācijas centra direktors Egīls Šēfers.
Filmas «Pilsēta pie upes» veidotāji Rīgas Kino muzejam dāvina gleznu no filmas
Trešdien, 11. februārī, filmas “Pilsēta pie upes” īpašajā seansā kinoteātri “Splendid Palace”, Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Rīgas Kino muzejs saņēma dāvinājumu no filmas veidotājiem – mākslinieka Reiņa Pētersona gleznoto ebreju tirgotāja Bernšteina (Gundars Āboliņš) portreta kopiju, kas izmantota filmas uzņemšanas procesā, medijus informē Kino muzeja pārstāvji.
Grupa «Raxtu Raxti» pavasarī koncertēs Rūmenē, Rēzeknē, Cēsīs
Muzikālā apvienība “Raxtu Raxti” šopavasar klausītājiem gatavo īpašu svētku programmu, aicinot uz Latvijas svētku svinībām Cēsīs un Rēzeknē un ieskandinot Lieldienas nesen atklātajā kultūras un svinību telpā “Kūts” Rūmenes muižā, medijus informē grupas pārstāvji.
Margaritas Germanes izstāde «Metamorfoze»: Skulptūra sāka veidoties pati no sevis
Metamorfoze jeb pārvēršanās no vienas formas otrā laikā uzrunājusi ne vienu vien mākslinieku, ļaujoties iztēlei par krasām esamības vai apkārtējās pasaules pārmaiņām. Mākslinieces Margaritas Germanes laikmetīgās tēlniecības izstādē Rīgas mākslas telpā ar tieši šādu nosaukumu "Metamorfoze" ir vērojama kā pārējas process, kad esi vairākās izmaiņu stadijās vienlaikus.
Laikmetīgās mākslas centrs rīko starptautisku simpoziju par klusēšanu
Simpozijs “Klusēšanas šķautnes” notiks Igaunijas Mākslas akadēmijā Tallinā 21.-22. februārī, un tajā uzstāsies mākslinieki, kuratori, mākslas zinātnieki, filozofijas, literatūras, arhitektūras, teātra un kino pētnieki, kas pievērsušies nesenās pagātnes izpētē nozīmīgajai klusēšanas problemātikai, īpaši – noklusējumiem par Otrā pasaules kara un pēckara laiku, kā arī nesenāko padomju periodu, un to atbalsošanos šodienā, medijus informē organizatori.
Balvas «Zelta mikrofons» balsojumā par «Origo Zelta dziesmu» līderos: Dons, «Singapūras satīns» un Horens Stalbe, «Bermudu divstūris»
Otrdien, 18. februārī, Dailes teātrī tiks godināti aizvadītā gada spožākie ieraksti mūzikas profesionāļu vērtējumā un pasniegtas gada ierakstu balvas “Zelta mikrofons”. Vienīgā kategorija, kurā savu favorītu var izvēlēties klausītāji, ir “''Origo'' Zelta dziesma", medijus informē balvas “Zelta mikrofona” organizatori. Klausītāju balsojums turpinās līdz 16. februārim "Origo" mājaslapā. Uzvarētājs tiks atklāts balvu pasniegšanas ceremonijā, bet pašlaik līderu trijniekā izvirzījušās šādas dziesmas (alfabētiskā secībā): Dons – “Es nāktu mājās”; “Singapūras satīns” un Horens Stalbe – “Piededzini mann”; “Bermudu divstūris” – “Sarkanbaltsarkanais”.
Galerijas