100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Liene Jakovļeva
20. septembrī Lielajā ģildē jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Viens no pasaules labākajiem Bēthovena interpretiem Franks Pēters Cimmermanis būs solists nākamā gada lieljubilāra Vijolkoncertā, orķestra sezonas rezidējošā un Grieķijā dzīvojošā komponiste Gundega Šmite piedāvās savu jaundarbu “ΙΩ. Rītausmas dieve Ēosa”, un tam līdzās būs likta arī efektīgā Riharda Štrausa simfoniskā poēma „Tā runāja Zaratustra”.
Šonedēļ vairākas pirmizrādes. Labā ziņa ir tā, ka, atšķirībā no vienreizēji unikāliem koncertiem, izrāžu dzīvošanas ilgums ir krietni garāks un satikšanās reizes ar publiku - daudzskaitlīgas. Garu skatuves mūžu novēlam arī Nacionālā teātra izrādei „Katls”, kurā ar interesi vērosim ievērojamā latviešu kinorežisora Aivara Freimaņa pirmā un vienīgā romāna par Kurzemes katlu un mežabrāļiem pārmiesošanos režisores Ināras Sluckas veidotajā skatuves darbā.
Teātris un opera ir scenogrāfa Andra Freiberga stihijas. Kā atbalss no Ērika Ešenvalda operas „Iemūrētie” iestudējuma mūsu Baltajā namā mākslinieka piektā personālizstāde no 19. septembra aicina uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu. „Arsenāla” 56 pakāpieni summējas ar scenogrāfa laika dalījumu – 80 gadiem. Un iegūst autobiogrāfisku laiktelpu – personālizstādi “136 kāpieni”.
Arī Latvijas kinoainā iegaismojas jaunums – 17. septembrī Latvijas pirmizrādi gluži loģiski izvēlētā pilsētā Jelgavā piedzīvo Jura Podnieka studijas spēlfilma „Jelgava '94”. Režisors Jānis Ābele ar debitantiem un pieredzes bagātiem aktieriem pēc Jāņa Joņeva romāna veidotajā filmā sola atkāpties laikā, par kuru, stāsta varoņiem pieaugot, iespējams būs kauns, bet varbūt tas izrādīsies pats labākais posms dzīvē...

 
Grosvaldu ģimenes stāsts turpinās Mākslas muzejā
No sestdienas, 7. septembra, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā būs skatāma apjomīga starpdisciplināra izstāde “Mērijas ceļojums. Grosvaldu ģimenes stāsts”, kas Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros vēstīs par Latvijas kultūrai un ārpolitikai tik nozīmīgās Grosvaldu dzimtas devumu. Izstādes izejas punkts ir Mērija Grīnberga jaunākā, par kuru pērn tapa Kristīnes Želves filma. Tagad tapis Mērijas dzīves ceļojums, kura pieturas stabiņi ir viņas dzimta un Latvijas vēstures notikumi.
«Auļu» programmā «Senču balsis» skanēs vīrišķā enerģija
Bungu un dūdu grupa "Auļi" devušies pasaulē, lai satiktos un iepazītos ar dziedātājiem, kuri pārstāv senas un neparastas dziedāšanas tradīcijas un tehnikas. Rezultātā dzimusi programma "Senču balsis" – albuma atklāšana tiks svinēta 11. septembrī VEF Kultūras pilī, kad arī notiks pirmais no pieciem koncertiem.
«Baltajā naktī» svaigu programmu piedāvās «Skaņu mežs»
Nepieradinātās mūzikas festivāls "Skaņu mežs" jau vairākus gadus ir neiztrūkstošs kultūras foruma "Baltā nakts" viesis, turklāt pēc divu gadu pārtraukuma savu programmu tas atkal izvērsīs Anglikāņu baznīcā. "Šī ir pateicīga vieta, lai strādātu ar telpisku skaņu," atzīmē biedrības "Skaņu mežs" vadītājs Viestarts Gailītis.
Klusā vēsture - izstādēs stāsta par neredzīgo kopienu un Braila raksta attīstību Latvijā
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Simtgades informācijas centrā, aplūkojama fotoizstāde “Klusie vēstures veidotāji” un taustāmā izstāde “Latvijas grāmatniecības klusie dalībnieki 1918. – 2018.”. Fotoizstādē stāstīts par tām personībām, kuras veicinājušas Latvijas neredzīgo kopienas izaugsmi un attīstību, veltot šim mērķim ilgus darba gadus. Savukārt taustāmā izstāde stāsta par Braila raksta grāmatu attīstību Latvijā.
Rīgā uzstāsies slavenais džeza ģitārists Čārlijs Hanters
Improvizācijas un džeza mūzikas koncertsērijā "Art of Riga Jazz" 15. un 16. novembrī Latvijas Radio 1. studijā koncertēs džeza pasaulē labi zināmais ģitārists Čārlijs Hanters (Charlie Hunter) un dziedātāja Lūsija Vudvarda (Lucy Woodward), informē organizatori.
Dzejnieki aicina dejot un runāt par Dzejas katedras dibināšanu
Latvijas Mākslas akadēmijā (LMA) ir jābūt Dzejas katedrai – tā domā Latvijas brīvie dzejnieki, kuri izveidojuši manifestu un apņēmušies parakstu vākšanas kampaņā un diskotēkā gūt atbalstu savai idejai, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pastāstīja dzejnieks Raimonds Ķirķis.
Klasika un avangards desmit dienu garumā. Ko piedāvā «Dzejas dienas 2019»?
Gan klasiski, gan avangardiski pasākumi veidos šī gada Dzejas dienu programmu, ko atklās piektdien, 6. sepetmbrī, un kas ilgs desmit dienu garumā. Līdzās klasiķu vakaram un atceres brīdim Raiņa kapos programmā būs arī Dzintara Soduma festivāls, Montai Kromai veltīta pastaiga, ceļojums ar dzejniekiem pa Ziepniekkalnu un pat dzejas diskotēka un dzejas lasījumi peldbaseinā.
Dzejas dienas pulcēs dzejniekus un atdzejotājus no 11 valstīm
Jau ierasti septembrī dzejas profesionāļus un citus šī žanra cienītājus dzejas lasījumos un dzejai veltītos pasākumos visā Latvijā pulcē Starptautiskais profesionālās dzejas festivāls “Dzejas dienas”. Dažādos pasākumos piedalīsies vairāk nekā 80 dzejnieki un atdzejotāji no 11 valstīm.
Ģertrūdes ielas teātris jauno sezonu sāks ar jubilejas svinībām
Šajā sezonā Ģertrūdes ielas teātrim (ĢIT) aprit 10 gadi. Viens no Latvijas vadošajiem neatkarīgajiem teātriem joprojām ir vieta radošiem eksperimentiem un jauno talantu karjeras sākumam. Šajā sezonā teātris piedāvās labāko iestudējumu retrospekciju, kā arī septiņus jauniestudējumus, informēja teātra pārstāvji.
«Homo Novus» šogad meklēs dziļākus slāņus un neparastas tēmas
Latvijā par tradīciju kļuvušais Starptautiskais Jaunā teātra festivāls “Homo Novus” sāksies jau šonedēļ, 5. septembrī. Šogad, tā piecpadsmitās jubilejas reizē, uzmanības centrā mākslas darbi, kas paver realitātes virskārtu, lai skatītājiem atklātu, kas atrodas pasaules un cilvēku uztveres dziļākos slāņos.
Liepājas ērģeļmūzikas festivāla rīkotāja Dace Bluķe: Ērģeļmūzika šobrīd bauda ziedu laikus
No 7. līdz 21. septembrim ar krāšņu un daudzveidīgu programmu jau 18. reizi Kurzemi pāršalks Liepājas ērģeļmūzikas festivāls. Kā ierasts, galvenā notikumu vieta būs Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāle, taču festivāls viesosies arī citur, toskait Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē, Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā, koncertzālē “Lielais dzintars” un pirmo reizi festivāla vēsturē – arī Liepājas ielās.
Rudenī Rīgā būs skatāmas Daugavpils teātra viesizrādes
Daugavpils teātris no septembra līdz oktobrim Rīgā piedāvās viesizrāžu programmu, kas piedāvās noskatīties gan mūziklu "Džeina Eira", gan "Spēlmaņu nakts" žūrijas atzinīgi novērtētās izrādes "Jubileja ‘98" un "Kliedzēji", kā arī provokatīvo izrādi "Kailais karalis", informē teātra pārstāve Janīna Ivanova.
Voldemārs Johansons un viņa «Haosa kinematēka»
Kultūras foruma "Baltā nakts" ietvaros 7. septembrī no plkst. 21.00 līdz 3.00 laukumā pie kinoteātra “Splendid Palace” uz eksperimentālu seansu un skaitliski modelētu formu veidošanas laboratoriju aicina mākslinieks Voldemārs Johansons. "Visam pamatā ir mana ilgstošā interese par dažāda veida nelineārajām parādībām, kas novērojamas mums apkārt dabā - tās ir organiskas dabas formas, ko iespējams aprakstīt ar pavisam racionālām metodēm," skaidro mākslinieks.
Orķestris «Rīga» Baltajā naktī piedāvā ceļojumu uz Indiju
Sestdien, 7. septembrī, Rīgā notiks ikgadējais mūsdienu kultūras forums “Baltā nakts”. Programmā ir iekļauti vairāk nekā 50 pasākumi, kas pārstāvēs plašu laikmetīgās kultūras piedāvājumu - mūziku, kino, video, dzeju, performances u.c. Mākslas projekti un koncerti koncentrēsies Rīgas centrā, Vecrīgā, Tallinas kvartālā, Pārdaugavā, Pļavniekos u.c. Foruma programma www.baltanakts.lv
Vitolds Kucins izstādē piedāvā redzējumu par Lamanša šauruma ģeogrāfisko izveidošanos
Eiropas Savienības mājā Aspazijas bulvārī kopš 2. septembra iespējams iepazīt mākslinieka Vitolda Kucina variāciju par Lamanša šauruma ģeogrāfisko izveidošanos. Izstādē “Lamanša kods” piedāvātas glezniecības refleksijas par aizvēsturisko periodu, kad Lielbritānija atdalījās no pārējās Eiropas – tajās risinātas arī domu paralēles ar notiekošo Eiropā mūsdienās.
Septembrī Latvijas baznīcās aicina uz kultūras notikumu «Vertikāle V»
Eiropas kultūras mantojuma un dzejas dienu notikums "Vertikāle V" sāksies 7. un 8. septembrī Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē, aicinot iepazīt katedrāli - Eiropas pērli priekšlasījumos, meistardarbnīcā un dzejas, mūzikas, mākslas un gaismas performancē, LSM.lv informē pasākuma rīkotāji.
Pieci.lv dīdžeju skola meklē talantīgus jauniešus
Latvijas Radio 5 - pieci.lv izsludina konkursu 15 līdz 19 gadus veciem jauniešiem, kuri vēlas kopā ar pieci.lv dīdžejiem Tomu Grēviņu, Magnusu Eriņu, Martu Grigali, Aleksi Vilciņu, Karmenu Stepanovu un Lindu Samsonovu apgūt radio dīdžeja prasmes. Praktisko meistarklašu ietvaros jaunieši varēs izmēģināt spēkus radio raidījumu veidošanā un vadīšanā, uzzināt daudz jauna par radio aizkulisēm, kā arī darboties īpašā pop-up interneta radio. 
Latvijas Ainavu arhitektūras balva aicina uz lekcijām un diskusiju
Latvijas Ainavu arhitektūras balva (LAABA), kas šogad tiks pasniegta pirmo reizi, aicina uz lekcijām “LAABAs Lekcijas” un diskusiju “Landscape Shift (Ainavas maiņa)”. Uz pasākumiem aicināti visi plānošanas jomas profesionāļi, studenti un citi pilsētu attīstības interesenti, sociālajos tīklos ziņo rīkotāji.
Septembris atnācis ar Dzejas dienām
Preses konferencē, kas veltīta starptautiskā profesionālās dzejas festivāla "Dzejas dienas 2019" norisei,  peldošā mākslas galerija "NOASS" šodien tiek pasludināta par festivāla "Dzejas dienas" vēstniecību, uz kuras būs arī grāmatu maiņas punkts.
Galerijas