100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Lilita Eglīte
Manuprāt, ir vērts uzkāpt izstāžu zāles „Arsenāls” Radošajā darbnīcā, lai piedalītos trīs jaunu mākslinieču kopizstādē “Melos”. Svarīgs šoreiz ir vārdiņš “piedalīties’, jo Anna Ceipe, Vika Eksta un Līga Spunde skatās uz tik populāro melodrāmas žanru caur ironijas prizmu, reizē aicinot ikvienu iejusties kādas melodrāmas varoņa ādā. Vēl divas nedēļas Nacionālajā mākslas muzejā var apskatīt mākslinieces Ievas Jurjānes personālizstādi “Gals & sākums”. Sirmgalvju un bērnu portreti liek domāt par laika nepielūdzamo dabu. Izstāde, kura, pateicoties skatītāju balsojumam, iekļuvusi starp balvas „Kilograms kultūras 2018” gada finālistēm.
Kinoteātris „Splendid Palace”, kas „Kilograms kultūras” balsojumā izvēlēts par Rīgas galveno kultūrvietu, turpina daudzu iecienīto kinolektoriju “Tas, ko tu nedrīksti nezināt”. 23. janvārī plkst. 19.00 skaista iespēja noskatīties režisora Jura Podnieka filmu “Vai viegli būt jaunam? “ Dokumentālā filma, kas 80. gados ieguva kulta filmas statusu, manuprāt nenoveco. Kinoseanss varētu būt laba platforma dažādu paaudžu sarunām un atklāsmēm: cik daudz ir kopīgā, kas mūs vieno!
Vitolda Mašnovska izcilais veikums – enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1. sējums atgādina, kāda nozīme baltvācu kultūrai ir mūsu kultūrvēsturē, un arī ir starp balvas „Kilograms kultūras” finālistiem. Muižu likteņi Latvijā apbrīnojamā kārtā sasaistāmi ar kādu Āgenskalna apkaimes šā brīža aktualitāti: apdraudēta ir Āgenskalna vingrošanas un sporta biedrības ēka, kas tika uzcelta 1910. gadā pēc arhitekta Leopolda Rīmera projekta. Jaunākos laikos tā vairāk zināma kā Tenisa klubs. Ēkas kultūrvēsturiskā vērtība šķiet neapšaubāma, taču privātajiem investoriem esot savi plāni. Tāpēc ir vērts aiziet uz sabiedrisko apspriešanu Rīgas domē 24. janvārī.
 
Nacionālajā teātrī top izrāde par vācbaltiešiem «Baltiešu gredzens»
Latvijas Nacionālajā teātrī top Zigfrīda fon Fēgezaka “Baltiešu gredzens”. Tas ir viens no ļoti retajiem literārajiem darbiem, kurā dzīve Latvijā tiek tēlota no vācbaltieša skatu punkta. Dramatizējuma autore Inga Ābele, režisors Viesturs Kairišs, bet pirmizrāde gaidāma 7. februārī, informēja Latvijas Nacionālajā teātrī.
Rundāles pils direktore Lūse plāno ekspozīcijas modernizēšanu, pētniecību un teritorijas attīstīšanu
Laura Lūse šodien noslēdz pirmo nedēļu Rundāles pils muzeja direktores amatā. Viņas plāni – grandiozi. Sākot no jumta remonta, turpinot ar pils iekļaušanu UNESCO mantojuma sarakstā, neizsmeļamu pētniecisko darbu un beidzot ar muzeja ekspozīcijas modernizēšanu un teritorijas attīstīšanu gan konferenču norisēm, gan izveidojot 18. gadsimta tradīcijās veidotu bērnu rotaļu laukumu. 
Atklās desmito epizodi izstāžu virknē «Zemūdeņu karš»
Pārdaugavā, tirdzniecības centra “Riga Plaza” telpās, kur aktīvi darbojas “M Art Gallery”, sestdien durvis vērs plaša Latvijas dizaineru un domubiedru grupas izstāde. Tā būs kārtējā, nu jau desmitā epizode no 1995. gadā aizsāktā izstāžu seriāla “Zemūdeņu karš”. 
Pasaku un mītu pasaules mūzika: Rīgā uzstājas multiinstrumentālists Alizbars
Sestdien Lielajā ģildē uzstāsies moldāvu un ungāru multiintrumentālists Alizbars ar ansambli “Ann’Sannat”. Uz seno tautu muzikālajām tradīcijām balstītais grupas skanējums ir pasakains un reizē arī meditatīvs. Tomēr, kā teic grupas līderis, tas ir pietiekami nopietns, tādēļ koncerta publikā būtu vēlams redzēt tikai pieaugušos.
Martā kinoteātros sāks demonstrēt režisores Alises Zariņas debijas pilnmetrāžas filmu «Blakus»
Izbaudījusi simtgades filmu maratonu, Latvija ir gatava ceļojumu turpināt, dodoties pretī jauniem atklājumiem, jauniem žanriem un jaunam kino. “Blakus” ir neierasta filma Latvijai, taču citur šis žanrs tiek apzīmēts kā neatkarīgais kino un arī kā ceļa filma (“road movie”) – filma, kas saglabā vieglumu un cilvēcību, taču izvairās no klišejām vai ikdienišķības, informēja filmas veidotāju pārstāvji. 
Aivara Freimaņa leģendārajai filmai «Dzīvīte» aprit 30 gadu
Šogad 30. dzimšanas diena aprit Aivara Freimaņa (1936–2018) leģendārajai filmai “Dzīvīte”. Pats režisors diemžēl pērn devās mūžībā, taču viņa atstātais kino mantojums nudien ir izcils. 1989. gadā izveidotā “Dzīvīte” pieder pie Freimaņa nepelnīti līdz galam nenovērtētajām, šobrīd pat diezgan aizmirstajām filmām. Interesanti, ka viņš pats “Dzīvītes” stilistiku nodēvējis par brīvu improvizāciju par Krišjāņa Barona dzīvi “inscenēti dokumetālā freimaniskā stilā”. 
Jānis Skutelis smīdinās Latvijas Televīzijā   
No 11. janvāra Latvijas Televīzijas skatītāji piektdienu vakarus varēs pavadīt kopā ar Jāni Skuteli raidījumā “Pusnakts šovs septiņos ar Jāni Skuteli”. Smaidīgā un smieklīgā atmosfērā šovā tiek apkopotas svarīgas, mazāk svarīgas un reizēm arī pavisam nesvarīgas Latvijas un pasaules norises.
Aktrises Rainas Praudiņas piemiņai
Maskavas teātris izziņojis sēru vēsti: Maskavā 83 gadu vecumā mirusi Raina Praudiņa. Aktrise, kura sekoja savam dzīvesbiedram, slavenajam režisoram Arkādijam Kacam, kad viņš 80. gadu beigās aizbrauca no Rīgas. Pirms tam gandrīz trīsdesmit gadu Praudiņa bija Rīgas Krievu drāmas vadošā aktrise.  
Rihards Zaļupe: Svēti ticu - lietas, ko vēlies visvairāk, piepildās
Rihardam Zaļupem aizvadītais gads bijis pārpilns dažādu lietu, domu un emociju. "Es pats to sauktu par pārdomu gadu. Vasarā bija jāpaņem pauze, lai visu sakārtotu pa plauktiņiem un izlemtu, ko gribu darīt muzikālajā jomā, jo radošo sfēru ir tik daudz... Pateicoties filmai "Nameja gredzens", viennozīmīgi pieņēmu lēmumu, ka gribu būt filmmūzikas komponists,” intervijā "Klasikai" atklāj Zaļupe.
Galerijas