100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Kā ziņo vēstis no Dižjūras puses, Liepājas teātris nonācis grūtībās - pārslodzes dēļ Teātra dienas priekšvakarā aktieri piedraudējuši iesniegt atlūgumus. Steidzami tiek meklēti citi aktieri. Un ierodas… Rūķis Kautrīgais, Jurčiks, Žaklīna, Gatiņš, Baibiņa, Džejs Getsbijs un citi īpatņi. Kādi ir krīzes menedžmenta rezultāti, uzzināsiet sestdien Liepājas teātrī. Savārīto putru apņēmušies izstrēbt Edgars Pujāts, Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Everita Pjata-Gertnere, Leons Leščinskis, Kaspars Gods, Signe Dancīte u.c.
Režisors Gatis Šmits piedāvā pēdējo kinodarbu no cikla „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” - tēlojumus par brāzmaino revolūcijas laiku „1906”. Fabula sekojoša: tikai viena sociāldemokrātu grupa pēc 1905.gada revulūcijas sagrāves spītīgi turpina savu darbību un plāno pārgalvīgu uzbrukumu kādas Rīgas rūpnīcas kasei. Par operācijas vadītāju tiek nozīmēts ierindas kaujinieks Pelēkais, kurš operācijas plānošanas laikā Pelēkais satiek dzejnieci Violetu.
Ceturtdienas vakarā Lielajā ģildē otrā sērija pirms trim gadiem iesāktajai tangomūzikas programmai “Pjacolla un Galjāno”. Idejas autors un iniciators ir Raimonds Melderis - klasisks kamermūzikas ansamblis (stīgu kvartets un bass) satiekas ar akordeonu un ģitāru. Programmā - Pjacolla (arī Platona Buravicka pārlikumā īpaši šims sastāvam) un Kārlis Lācis.
Runājot par suņiem, kuri paši sev ceļ asti – vēlos ieteikt svētdienas vakarā iegriezties Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā „Zirgu pasts”, kur notiks etīžu teātra „NERTEN” jaunākās izrādes „Gribētos piebilst” premjera. Teātris šogad atzīmē savu 15 gadu pastāvēšanas jubileju, tāpēc rakstnieks Svens Kuzmins kopā ar šo rindu autoru pie jaunās programmas ir strādājuši jau kopš aizvadītās sezonas.
 
Sarkanie, zaļie, mūsējie, svešie. Recenzija par LTV daudzsēriju filmu «Sarkanais mežs»
Jauno LTV divpadsmit sēriju filmu par partizānu pretošanos okupācijai sauc “Sarkanais mežs”, veco (2002. gads) Marjus Ivaškeviča romānu par partizānu pretošanos okupācijai – “Zaļie”. Grāmatu no jauna izdeva 2018. gadā, kad Lietuva, tāpat kā Latvija un Igaunija, svinēja neatkarības simtgadi, un par autoru kārtējo reizi cita pēc citas tika iesniegtas sūdzības, piemēram, prokuratūrā – par tautas varoņu, “mežabrāļu”, gaišo tēlu aizskaršanu un simpatizēšanu čekistiem, citās instancēs – ar prasību atņemt Ivaškevičam valsts prēmiju. Ar “Sarkano mežu” skandālu nebūs, bez variantiem.
Sieviešu dienā – sieviešu kino! Aicina projekta «F-Rated» veidotāji un «Kino Bize»
"Latvijā pēdējos gados atdzimst Starptautiskās sieviešu tiesību dienas atzīmēšana 8. martā, tomēr lielākoties tajā pazūd uzsvars uz to, ko sievietes patiešām veikušas, – piemēram, radījušas lielisku mākslu," raksta projekta "F-Rated" veidotāji, aicinot sadarbībā ar "Kino Bize" svinēt šos svētkus triju dienu garumā, no 8. līdz 10. martam skatoties brīnišķīgas un neparastas sieviešu veidotas animācijas, dokumentālās un spēlfilmas.
Jānis Lūsēns 60. jubileju sagaida ar bagātīgu programmu
Savā mūzikā es radu tādu pasauli, kādā gribētu dzīvot – saka komponists Jānis Lūsēns, kuram pēc mēneša, 7. aprīlī, apritēs 60. gadskārta. Jubileju viņš sagaida ar bagātīgu programmu. Tikko klajā nākusi Ingunas Baueres grāmata “Jānis Lūsēns Trešais”, pēc divām nedēļām sāksies vērienīgi viņa jubilejas koncerti Rīgā, Rēzeknē un Liepājā, kā arī iznāks viņa populārāko dziesmu izlase jaunā skanējumā.
Atzīmēs Bārbijas 60. dzimšanas dienu
Sestdien, 9. martā, aprit 60 gadi kopš pasaulē populārākās lelles Bārbijas dzimšanas. Par godu jubilejai kompānija “Mattel” izgatavojusi īpašu šīs rotaļlietas modeli un arī piedāvā iepazīties ar tās “karjeru”.
Karaliene Elizabete II sāk izmantot «Instagram»
Lielbritānijas karaliene Elizabete II pirmo reizi ievietojusi fotogrāfiju sociālās saziņas vietnē “Instagram”. Tajā attēlota vēstule, ko matemātiķis un izgudrotājs Čārlzs Bebidžs 19. gadsimtā nosūtīja princim Albertam.  
Pirmoreiz Latvijā viesojas jaudīgais Gvinejas koras virtuozs Sekū Kojate
Latvijā uz savu pirmo koncertu mūsu pusē ieradies Gvinejas koras virtuozs Sekū Kojate. Viņš šim 13. gadsimtā izgudrotajam unikālajam afrikāņu daudzstīgu instrumentam radījis elektrisko versiju. Mūziķis pielīdzināts leģendārajam Džimijam Hendriksam, un viņa meistarību apliecina arī vairākas balvas un nominācijas, tostarp “Global Music Awards” zelta medaļa par 2015. gadā izdoto albumu “Sabaru”.
Trīs jaunie latviešu mūziķi saņem Arkādija Fomina fonda stipendijas
Jauno mūziķu atbalstam Čikāgā bāzētās starptautiskās organizācijas “The Music Makers” paspārnē 2015. gadā izveidots Arkādija Fomina stipendiju fonds jaunajiem mūziķiem, kas vienlaikus ir arī kā piemiņa slavenajam vijolniekam, diriģentam, pedagogam, bijušajam Dārziņskolas audzēknim Arkādijam Fominam.
«Lielajā dzintarā» uzstāsies talantīgā vijolniece Elīna Bukša ar «Trio Aventure»
Svētdien, 7. aprīlī, plkst. 17.00 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” gaidāms krāšņs kamermūzikas šedevru koncerts. Mūzikas dižgaru – Jozefa Haidna, Johannesa Brāmsa un Franča Šūberta – skaņdarbus klavierēm atskaņos viena no vadošajām latviešu vijolniece Elīna Bukša kopā ar sava ansambļa “Trio Aventure” mūziķiem – spilgto krievu pianistu Pāvelu Koļesņikovu (Pavel Kolesnikov) un virtuozo franču čellistu Aureljēnu Paskālu (Aurelien Pascal). Koncerts notiks kamerzāles koncertsērijas “Personīgi” ietvaros, informēja “Lielā dzintara” pārstāvji.
Mūziķe Laura Rizzotto  izdod singlu un videoklipu no drīzumā gaidāmā albuma
Losandželosā, ASV, dzīvojošā Brazīlijas latviete Laura Rizzotto, kas plašāku atpazīstamību Latvijā guva pēc uzvaras LTV dziesmu konkursā “Supernova 2018”, tādējādi kļūstot par Latvijas pārstāvi Eirovīzijas dziesmu konkursā Portugālē,  klausītājiem piedāvā savu jaunāko singlu ““Tightrope”.
Situācija Ukrainas literatūrā: autori lielāku atpazīstamību iegūst, publicējot darbus avīzēs vai tīmeklī
Pirmo reizi Eiropas Literatūras balvas pastāvēšanas laikā savu pretendentu balvai līdz ar 13 citām valstīm ir aicināta pieteikt arī Ukraina. Šo pavērsienu vēl bez citu organizāciju darba ir palīdzējusi veicināt arī Starptautiskās rakstnieku organizācijas PEN Ukrainas nodaļa, kuras prezidents Andrejs Kurkovs kopā ar Ukrainas Informācijas politikas ministrijas valsts sekretāru Artjomu Bidenko šonedēļ viesojās Rīgā, lai iepazīstinātu ar šī brīža situāciju Ukrainas literatūrā un tikšanās reizē Eiropas mājā ar citiem paneļdiskusijas dalībniekiem pārrunātu rakstnieka darba nozīmi vārda brīvības saglabāšanā propagandas apstākļos.
Mūzikas skanīgais trauslums koncertā Ernesta Vītiņa izstādē «Stikla labirints»
Lai radītu papildu šķautni tēlotājmākslas izstādēm un  atainotu tās ciešo saistību ar citām mākslas formām, izstāžu zāle “Rīgas Mākslas telpa” ir izveidojusi mākslas un mūzikas koncertvakaru programmu “1xMMM”. Ceturtdien, 7. martā, stikla mākslinieka Ernesta Vītiņa izstādē “Stikla labirints” satiksies pianiste Agnese Egliņa,  DJ Monsta, sitaminstrumentālists Juris Āzers un muzikologs Orests  Silabriedis. 
Beidzot prožektoru gaismā! Latvijas Radio bigbends sāk vēl nebijušu koncertsēriju
8. martā ar koncertu "No The Beatles līdz Ed Sheeran" Latvijas Radio bigbends aizsāk jaunu tradīciju, kuras startu iezīmēs četru koncertu sērija Spīķeru koncertzālē. Kā uzsver bigbenda mākslinieciskais vadītājs, saksofonists Kārlis Vanags, tās mērķis – parādīt gan plašo stilistisko spektru, ko bigbends spēj realizēt, gan radošo potenciālu, kāds piemīt Latvijas Radio bigbenda mūziķiem: "Mūsu bigbendā katrs mūziķis ir spilgta personība. Katrs no mums ne tikai spēlē savu partiju, bet arī komponē un aranžē. To visu gribējās apkopot un parādīt klausītājiem."
«Bravo - bravissimo!» jaunajiem izpildītājmāksliniekiem
Janvāra nogalē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā notika XXIV Latvijas mūzikas skolu pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu izpildītāju konkurss, kuru rīkoja biedrība ''Latvijas Jauniešu pūtēju orķestris''. 10.martā plkst.15.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā notiks konkursa laureātu apbalvošana un koncerts “Bravo - bravissimo!” diriģenta Jāņa Puriņa vadībā.
 
Ar Austrasbērnu koncertu sākas Austrasdienas Rīgā
Ceturtdien, 7. martā, pulksten 19.00 Austrasbērni aicina uz koncertu un  sadziedāšanos Latvijas 1. rokkafejnīcā (Vecrīgā, Mārstaļu ielā 2/4). Šis koncerts ieskandina Austrasdienas Rīgā un reizē noslēdz dziesminieku koncertu ciklu rokkafejnīcā, kas vēsta par Austras Pumpures iedibinātās tradīcijas turpinājumu dziesmās un cilvēkos, vēstīja koncerta rīkotāji.
Blaumaņa novele «Nezāle» Rēzeknē pārtapusi par kustību izrādi pusaudžiem
Rēzeknes teātrī “Joriks” režisore Paula Pļavniece pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles “Nezāle” motīviem iestudējusi kustību izrādi pusaudžiem. Izrādē piedalās vietējās deju studijas “Stop Time” dejotāji un Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskola audzēkņi. Dzīvās mūzikas pavadījumā hiphopa deju stilā izstāstītais Blaumaņa noveles sižets skatītājus uzrunā.
Izsludina pirmo starptautisko Jāņa Zābera vokālistu konkursu
Trešdien izsludināta pieteikšanās pirmajam starptautiskajam Jāņa Zābera vokālistu konkursam, kura idejas autors ir vokālais pedagogs Edgars Kramiņš un ko rīko Vokālā akadēmija. Konkurss notiks šā gada rudenī, un tajā aicināti piedalīties dažādu valstu mūzikas un vidusskolu audzēkņi, koledžu un mūzikas augstskolu studenti, kā arī profesionāli dziedātāji vecumā no 10 līdz 35 gadiem. 
«Dziedi ar arhīvu» jeb vēsture sākas šodien
Latviešu folkloras krātuve šobrīd īsteno sabiedrības iesaistes projektu, kura ietvaros norit dažādas aktivitātes. Viena no tām ir digitālā akcija "Dziedi ar arhīvu", kuras idejas autore Ieva Tihovska neslēpj – sarīkot šādu akciju rosinājusi vēlme cilvēkiem atgādināt, ka arhīvs – tā nav tikai pagātne, bet arī mūsdienas.
Šogad Siguldas opermūzikas svētkos Toskas lomā debitēs Maija Kovaļevska
Šovasar no 26. līdz 28. jūlijam jau 27. reizi Livonijas ordeņa Siguldas pils kļūs par greznu ietvaru izcilam mūzikas notikumam – Starptautiskajiem Siguldas Opermūzikas svētkiem. Svētku apmeklētājus gaida atkalredzēšanās ar izcilo Maiju Kovaļevsku, kura debitēs Toskas lomā Džakomo Pučīni operā “Toska”, Asmiku Grigorjanu un izcilo franču baritonu Pjēru Īvu Privo, informēja svētku organizatori.
Rīgā viesosies fiziskā teātra un laikmetīgā cirka kompānija no Somijas
Jau nākamnedēļ Rīgā viesosies izcila fiziskā teātra un laikmetīgā cirka kompānija “Kallo Collective” no Somijas. Viņu izrādi “Kāpuriņi” 15. un 16. martā pavadīs arī jautras Rīgas Cirka skolas aktivitātes, “Sarunas par cirku”, kā arī meistarklases par fizisko teātri skatuves mākslas profesionāļiem un studentiem, vēstīja Rīgas cirka pārstāvji.
Mēs varam tikai pietuvoties patiesībai. Intervija ar jauno režisoru Žulijennuhumu Kuļibaļi
Žulijennuhums Kuļibaļi ir jaunais kino režisors, kura dokumentālā filma “Aviācijas institūta bērni”, kas tapusi Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studiju ietvaros, turpina jauno režisoru filmu ciklu. Režisors uzrunā pirmo latviešu tumšādaino iedzīvotāju paaudzi, kurai pieder arī pats, ar filmu uzdodot jautājumu – ko nozīmē būt atšķirīgam un kā tas ietekmē šo cilvēku dzīvi?
Galerijas