100 g kultūras
 
«Jerusalema» izaicinājuma trakums: ko pauž dziesma un no kurienes deja?
Jerusalema "dance challenge" jeb dejas izaicinājums ir globāla aktivitāte, kuras laikā cilvēki visā pasaulē vienojas kopīgos deju soļos izpildītāja Master KG dziesmas "Jerusalema" pavadījumā. Izaicinājums kļuvis populārs Ķīnas sociālajā tīklā "TikTok", kurā cilvēki dalās ar īsiem video. Arī Latvijas pilsētas un iestādes ir ļāvušās šīs dejas trakumam. Ko pauž dziesma, un kā tā izlauzusies slavas zenītā?
Baha «Goldbergu variāciju» kults. Saruna ar pianistu Reini Zariņu
17. oktobrī Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē Rudens kamermūzikas festivālā pianists Reinis Zariņš atskaņos Johana Sebastiāna Baha “Goldberga variācijas”. Leģenda vēsta, ka grāfs Keizerlings Baham to pasūtinājis ar īpašu vēlmi, lai kliedētu bezmiegu, bet atskaņotājs bijis talantīgs klavesīnists Johans Gotlībs Goldbergs, ar kura vārdu nosaukumu šo darbu pazīstam.
Liepāja pieteiksies Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam 2027. gadā
Liepājas pilsētas dome šonedēļ nolēma atbalstīt Liepājas dalību un pieteikuma sagatavošanu Eiropas kultūras galvaspilsētas titula iegūšanai 2027. gadā. Liepājai ir senas tradīcijas un potenciāls, kas ir viens no priekšnoteikumiem šāda nosaukuma iegūšanai, un tas vairotu pilsētas atpazīstamību starptautiskā mēroga.
Pēc 20 gadu pārtraukuma Ķimele atgriežas Liepājas teātrī – pirmizrādi piedzīvos «Saviļņojums»
Pēc 20 gadu pārtraukuma Liepājas teātrī tapis jauns iestudējums Māras Ķimeles režijā.  Kādas slavenības stāsts un garīga cilvēka ceļš pie sevis savu pirmizrādi piedzīvos sestdien vakarā. Režisore Māra Ķimele pievērsusi uzmanību krievu dramaturga Ivana Viripajeva darbam, kas runā par mīlestību, dzīves jēgu un aktualizē mākslinieka radošās brīvības jautājumus.  
Daugavpilī apskatāma padomju laika interjera izstāde
No šīs nedēļas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā apmeklētājiem pieejama izstāde „Padomju laika dzīvoklī”. Izstādē apskatāmi pagājušā gadsimta sešdesmito un septiņdesmito gadu interjera un sadzīves priekšmeti no muzeja krājuma.
Palikt sēžot, nedejot. Atskats uz «Very Cool People» koncertu «Hanzas peronā»
14. oktobrī kultūrvietā “Hanzas perons” ar diviem programmas “Pa apli” koncertiem uzstājās grupa “Very Cool People” kopā ar īpašajiem viesiem – dziedātāju Kristīni Prauliņu, reperiem ansi un Edavārdi. Sākotnēji martā plānotais lielais koncerts epidemioloģisko ierobežojumu dēļ tika pārcelts uz rudeni, sadalīts divos mazākos pasākumos un notika, publikai sēžot. Parasti “Very Cool People” koncertā nesēž, jo vienkārši, šai mūzikai skanot, nevar nosēdēt. Ko darīt, ja ir neparasti?
Cēsīs skanēs Latvijas Radio kora 80. jubilejas koncerts «Diena aust»
Sestdien, 17. oktobrī, koncertzālē “Cēsis” ar latviešu klasisko kora dziesmu programmu “Diena aust” savu 80. jubilejas gadu atklās Latvijas Radio koris, kas pirmo reizi pie Radiofona mikrofoniem stājās 1940. gada 1. novembrī. Cēsīs skanēs Jāzepa Vītola, Emīla Dārziņa, Alfrēda Kalniņa, Emiļa Melngaiļa un Jāņa Mediņa skaistākās dziesmas.
Pētera Vaska fonda konkursā apbalvo četrus jaunos komponistus
Ceturtdien, 15. oktobrī, Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijā norisinājās tradicionālais Pētera Vaska fonda konkurss sadarbībā ar Selgas Mences vadīto Kompozīcijas katedru un profesora Jura Kalnciema vadīto klavieru katedru. Žūrija lēma konkursā nepiešķirt 1. vietu, bet izvēlējās divus 2. un divus 3. vietas ieguvējus, apbalvojot četrus jaunos komponistus.
Vides filmu studijas vērienīgie projekti ceļo pa pasaules festivāliem
Rīgā 15. oktobrī sākās Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) ar ļoti vērienīgu filmu programmu no visas pasaules. Citviet pasaulē savukārt šoruden plaši izrāda Latvijas filmas un Latvijas kopražojumus. To vidū īpaši izceļams Vides filmu studijas veikums – divi ļoti interesanti kopražojuma projekti, kas ceļo pa dažādu valstu festivāliem.
Dzeja ir vienojošais – grupa «Pērkons» ar koncertprogrammu godina Māri Čaklo
Rokgrupa “Pērkons” sarūpējusi īpašu koncertprogrammu par godu dzejnieka Māra Čaklā 80. jubilejai. Programmā, kas pirmo reizi izskanēs 17. oktobrī VEF Kultūras pilī, ir divu lieldarbu atjaunojumi ar Māra Čaklā dzeju. Viena ir rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess”, otra – rokopera “Čigāns sapnī”.  Kā atzina “Pērkona” mūziķi, Māra Čaklā dzeja savulaik aizliegtajai grupai palīdzēja atgriezties uz skatuves.
Top dokumentālā filma «Ogre. Strēlnieki. Daugava»
Piesaistot brīvprātīgos aktierus, tostarp no zemessargu rindām, Ogrē tapusi dokumentālā īsfilma par latviešu strēlnieku kauju Daugavas krastos pie Ogres 1916. gada 18. oktobrī. Lai ar dažādu apstākļu sakritības dēļ tolaik strēlnieki uzvaru neguva, kauja bija viens no posmiem ceļā uz brīvu Latviju.
«Zelts. Gaisma. Krāsa. Līnija» – laikmetīgā un sakrālā māksla piecu mākslinieču kopizstādē
No 15. oktobra līdz pat Ziemassvētkiem Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzejā aplūkojams piecu mākslinieču kopīgi veidots radošo darbu cikls, kurā savijas laikmetīgā un sakrālā māksla. Ikonu, gleznu un grafiku izstāde “Zelts. Gaisma. Krāsa. Līnija” atklāj kopīgo atšķirīgu mākslinieku rokrakstos, apmeklētājiem dodot iespēju iepazīt zelta, gaismas, krāsu un līniju dažādos uztveres un atainošanas veidus.
Fotogrāmata «Stikla Strenči» nominēta starptautiskos konkursos
Mākslinieku grupas "Orbīta” izdotā grāmata "Stikla Strenči nominēta konkursa “Paris Photo–Aperture Foundation PhotoBook Awards” kategorijā “Gada fotogrāmata 2020”, kā arī fotofestivāla “Rencontres d'Arles” gada balvai kategorijā “Vēsturiskā grāmata 2020”. Abos konkursos grāmata “Stikla Stenči”/ “Glass Strenci” iekļuvusi finālistu sarakstā starp pasaules 10 labākajām fotogrāmatām, informēja “Orbītas” pārstāvji.
Romantikas deva – Mazajā ģildē skanēs koncerts «Šūmaņa iedvesmotie»
Rudens kamermūzikas festivālā 15. oktobrī Mazajā ģildē komponista Roberta Šūmaņa 210. dzimšanas dienas vakariņas komponista iedvesmotajiem sarūpējuši trīs izcili solisti – azartiskā pianiste ar atklājējas garu Agnese Egliņa, diriģents un klarnetists Guntis Kuzma un Amsterdamas Karaliskā “Concertgebouw” orķestra altu grupas mūziķe Santa Vižine.
Galerijas