100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Justīne Savitska
Savulaik ar draudzeni mēģinājām noskatīties visas filmas, kuras lekcijās pieminēja profesors Viktors Freibergs. Tieši pirms viņas pēdējās ciemošanās Rīgā tika atvērta Viktora Freiberga grāmata "Kinomāna slimības vēsture". Tikām pie grāmatas, lasījām un skaitījām, cik reizes Freibergs būs pieminējis Andreja Tarkovska filmu "Spogulis". Freibergs raksta, ka šo "daļēji fiktīvo dienasgrāmatu" sācis rakstīt, kad saslimis un domā, ka kino palīdz viņam izdzīvot.
Par Dzintara Dreiberga filmu, kas uzņemta pēc Aleksandra Grīna romāna „Dvēseļu putenis” motīviem atsauksmes ļoti atšķirīgas. Ir, kas saka: "iespaidīgi", "jāredz" un "labākā latviešu filma", citi tomēr nacionālajā lielfilmā drusku vīlušies. Pirms (vai pēc) dodaties skatīties, daļu grāmatas varat noklausīties. Radioteātra studijā aktieris Raimonds Celms (filmā atveido Edgaru Vanagu) ielasījis romāna fragmentus, kurus izvēlējies un sakārtojis filmas režisors Dreibergs. Skan arī Lolitas Ritmanis mūzika.
Nezinu, vai pareizi daru, saucot grupu „Ezeri” par eksperimenālo popu. Grupa saka, ka viņu otrais studijas albums "Sāls" ir eklektisks: izmantojuši gan popmūzikai raksturīgo, gan stīgas, saksofonus, elektroniku un samplus. 14. novembrī Kaņepes kultūras centrā "Ezeriem" būs koncerts.
16. novembra vakarā Tallinas ielas kvartālā Rīgā notiks "La Danza De La Realidad" jeb "Realitātes deja" – elektroniskās mūzikas labdarības pasākums, kura apmeklētāji var atbalstīt cilvēkus, kuri inficēti ar HIV vai slimo ar AIDS. Ienākumus no ieejas parolēm saņems biedrība AGIHAS (Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem). Ja ballēsiet visas 12 stundas, dzirdēsiet Tomasu Džeksonu no Argentīnas, Kodek, Mixmaster Raitis, grupu "Origo Boys", dīdžeju Trashy Kid, duetu "Siena" (postmetāla grupas "Tesa" basģitārists Kārlis Tone un čelliste Sarma Gabrēna), kā arī "Multilux", "Dartau" un "Ferneklang".

 
Egils Siliņš opernama repertuāru vēlas papildināt ar īrētām izrādēm un kopražojumiem
Darbu Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) valdes priekšsēdētāja amatā 5. novembrī sāk Egils Siliņš. Viņš vadības grožus pārņem no Zigmara Liepiņa, kurš operas vadībā bija iepriekšējos sešus gadus. Operdziedātājs ar 30 gadu pieredzi un direktora vietnieks mākslinieku aģentūrā Spānijā, Siliņš atzinīgi vērtē iepriekšējās vadības laikā sakārtoto operas finanšu stāvokli, bet ir apņēmības pilns piedāvāt jaunas idejas opernama attīstībai.
Grupa «Dziļi violets» ieskandina romantisko komēdiju «Jaungada taksometrs 2»
Mēnesi pirms režisora Māra Martinsona romantiskās komēdijas “Jaungada taksometrs 2” pirmizrādes filmas veidotāji aicina iepazīties ar filmas otrās daļas ievaddziesmu “Plkst. 0:00”, ko izpilda grupa “Dziļi violets”. Grupas solists Nauris Brikmanis filmā spēlē arī Andreja (Laura Reinika) drauga, kaimiņa inspektora Garšiņa lomu, kas filmas pirmajā daļā izdzīvoja pikantus Vecgada vakara mirkļus. Kā inspektoram klāsies filmas otrajā daļā, no 6. decembra varēs skatīties kinoteātros visa Latvijā, paziņojumā medijiem informē filmas veidotāji.
Ģertrūdes ielas teātra izrāde bez vārdiem piedzīvojusi pirmos skatītājus
Cik tālu var iet režisors, eksperimentējot ar formu un caur teātri pētot pasauli, sabiedrību un cilvēka dabu? Viens no atbilžu variantiem – “izslēgt” izrādei skaņu. Par to var pārliecināties Ģertrūdes ielas teātrī Krievijas viesrežisora Vsevoloda Ļisovska klusuma izrādē “Situāciju komēdija”. No komēdijas gan tajā nav ne vēsts, jo divas aktrises – Ināra Slucka un Jana Jacuka – uz skatuves saspēlējas klusumā, un tikai titri vēsta par viņu domu un piedzīvotā uzplaiksnījumiem.
Festivāls «Rīga Jūrmala 2020» izcels jaunos talantus
2020. gada vasarā, no 10. jūlija līdz 30. augustam, notiks mūzikas festivāla “Rīga Jūrmala” otrā sezona. Četrās nedēļas nogalēs Rīgā un Jūrmalā izskanēs 20 koncerti ar pasaules līmeņa simfonisko orķestru un solistu dalību. Šajā festivāla sezonā daudzpusīgo koncertu programmu papildinās divi nozīmīgi jaunumi – mūzikas meistarklašu sērija un papildkoncerts Liepājā, paziņojumā medijiem informē organizatori.
«Emīla nedarbi», «Aija» «Mērnieku laiki». Režisors Varis Brasla stāsta par savām filmām
"Katrs "ķinis" man ir gabaliņš no miesas, dvēseles vai dzīves," tā, lūkojoties uz savām filmām, atzīst režisors Varis Brasla. Novērtējot viņa izcilo ieguldījumu, tieši Varis Brasla šī gada „Lielā Kristapa” ceremonijā tiks sumināts par mūža ieguldījumu kino mākslā. Sarunā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo" kā pieturas punkti ir dažas no Vara Braslas uzņemtajām filmām.
Rīgā viesosies Krievijas neofolka grupa «Moon Far Away»
Otrdien, 5. novembrī, Ģertrūdes ielas teātrī ar koncertu viesosies neofolka grupa “Moon far Away". Krievijas grupa "Moon Far Away" no tālās Arhangeļskas dibināta 1994. gadā, 25 gadu laikā izveidojot un attīstot unikālu muzikālu un vizuālu stilu, ko grupas dalībnieki paši raksturo kā rituālu neofolku, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Režisors Pēteris Krilovs: Latvijā daudz kas notiek par spīti
5. novembrī kinoteātra "Splendid Palace" Mazajā zālē tiks atvērti maisi – nē, ne jau čekas, bet šī gada jubilāra – kino un teātra režisora, studentu ļoti mīlētā pedagoga Pētera Krilova arhīva maisi. Sarunā ar LR3 "Klasika" viņš stāsta par spiegu kariem un to, kā ticis pie sava uzvārda, atklāj, kāpēc izmests no skolas kora un kas kino kopīgs ar gleznošanu, kā arī pamato, kāpēc latviešu kino šobrīd ir labvēlīgs klimats, bet Dailes teātri pārbūvēt nebūtu gudri.
Novembrī Latvijas rakstnieki uzstāsies septiņās pasaules valstīs
Novembra laikā 11 Latvijas rakstnieki dosies uz 7 pasaules valstīm, lai piedalītos 16 dažādos lasījumos, diskusijās un performancēs. Rakstnieki šomēnes apmeklēs Singapūru, Norvēģiju, Vāciju, Somiju, Itāliju, Igauniju, Lietuvu, kā arī Makao un Honkongu, paziņojumā medijiem informē platformas “Latvian Literature” pārstāvji.
«Austras balvas 2019» koncertā uzstāsies 7 no 10 nominantiem
“Austras balvas 2019” pasniegšanas ceremonija un nominantu koncerts notiks piektdien, 15. novembrī, mūzikas namā “Daile”. Ikvienam interesentam ir iespēja pieteikties uz ierobežotu skaitu bezmaksas ielūgumu uz balvas pasniegšanas ceremoniju, paziņojumā medijiem informē organizatori. Savukārt tiem, kas nevarēs apmeklēt pasākumu klātienē, būs iespēja klausīties to tiešraidē “Latvijas Radio 5 – Pieci.lv” vai arī skatīties portālā LSM.lv.
Iznākusi grāmata par Karostas noslēpumiem
Liepājas Karostas leģendas ir dzīvas un vilinošas joprojām. Krievu caru izlolota, neatkarīgās Latvijas apgādāta un padomju laikos slēgta, tā kļuvusi par noslēpumu glabātuvi vairākiem gadsimtiem. Liepājas muzeja pārstāvji paziņojumā medijiem informē, ka daudzus no šiem noslēpumiem atklāj jaunās grāmatas “Noslēpumainā Karosta” autori Andžils Remess un Juris Raķis.
«Radio Naba» aicina piedalīties fotokonkursā «Troksnis»
Par godu LR6 – Latvijas Universitātes ''Radio Naba'' 17. dzimšanas dienai tiek izsludināts fotokonkurss ar tēmu “Troksnis”. Žūrijas 25 izvēlēti labākie darbi dosies ceļojošajā fotoizstādē “17x17", kā arī piedalīsies skatītāju simpātiju balsojumā Latvijas Televīzijas un Latvijas Radio vienotajā ziņu portālā LSM.lv. Trīs konkursa labāko fotogrāfiju autori saņems papildus ''Radio Naba'' sadarbības partneru balvas, tajā skaitā no starptautiskā mūzikas un mākslas festivāla “Laba Daba”, paziņojumā medijiem informē Latvijas Radio.
«Lielajā Kristapā» gaidāmas arī vairākas pirmizrādes
Nacionālais kino festivāls “Lielais Kristaps” sākas jau šonedēļ un ilgs no 7. līdz 12. novembrim kinoteātrī “Splendid Palace”. Tā laikā tiks demonstrētas ne tikai visas nominētās filmas, bet arī svinētas jaunu filmu pirmizrādes un rīkots mūža ieguldījuma balvas laureāta Vara Braslas goda seanss, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Latvijas Radio 3 – «Klasika» skanēs jauns raidījums «Kāpēc dizains?»
No 4. novembra pirmdienās pulksten 9.05 Latvijas Radio 3 – "Klasika" ēterā skanēs jauns raidījums "Kāpēc dizains?". Kopā ar raidījuma vadītājām – dizaina kritiķi, lektori un publikāciju autori Jeļenu Solovjovu un Latvijas Mākslas akadēmijas vieslektori un dizaina diskusiju vadītāju Ilzi Dobeli – klausītāji varēs vērīgāk palūkoties apkārt, ieraudzīt un izprast laba un slikta dizaina nozīmi mūsu apkārtējās vides veidošanā, kā arī iepazīt dizaina tapšanas procesu Latvijā un citviet pasaulē, paziņojumā medijiem informē Latvijas Radio.
Kārlim Skalbem – 140. Nāk klajā CD «Skalbe. Dzirnavās»
Paskatīties ar neierastu un svaigu skatu uz mūsu izcilākajām kultūras personībām – ar šādu ideju pirms četriem gadiem ''Radio Naba'' sāka veidot īpašu mūzikas un mākslas albumu ciklu. Jau nākuši klajā Veidenbaumam, Rozentālam un Aspazijai veltīti albumi, un šonedēļ tiem piepulcēsies veltījums Kārlim Skalbem, kuram šo ceturtdien aprit 140. gadskārta.
Literatūras zīmē – notikumus kultūrā iesaka rakstniece Ilze Jansone
Šīs nedēļas kultūras notikumi galvenokārt literatūras zīmē – beidzot sagaidīta filmas “Dvēseļu putenis” pirmizrāde, tiks atzīmēta Kārļa Skalbes 140. jubileja, pārlasāms daudzšķautnains katalāņu romāns, un arī Jāņa Šneidera gleznojumi atklāj detaļu svarīgumu. Par to visu sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras" žūrijas locekles, rakstnieces Ilzes Jansones ieteikumi.
«Sotheby's» šomēnes izsolīs Rotko gleznu
Kompānija “Sotheby's” šomēnes plāno izsolīt vairākus desmitiem miljonu dolāru vērtus mākslas darbus. Starp tiem ir arī pazīstamā un ar Latviju saistītā mākslinieka Marka Rotko darbs.   
Kuldīgas novada muzejā - sirsnīgi stāsti par Latvijas karogu
Sākoties Latvijas dzimšanas dienas mēnesim, Kuldīgas novada muzejā izveidota izstāde “Sarkanbaltsarkanā Latvijas karoga stāsti”. Tajā ceļojošā izstāde no Cēsu Vēstures un mākslas muzeja apvienota ar karoga stāstiem un mirkļiem no Kuldīgas novada. Katrā vēstījumā ir vairāku paaudžu mīlestības apliecinājums un ticība savai valstij. 
Uvertīra remontam. Lielās ģildes remontu gaidot.
“Klik, klik, klik,” noskan daudzo stīgu instrumentu lociņi pret nošu pultīm, un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mēģinājums ir beidzies. Pēc dažām dienām paredzēts koncerts sērijā “Simfoniskais hits ar Goran Gora”, tajā kā solists spēlēs jaunais, daudzsološais kontrabasists Oskars Bokanovs. Ar milzīgu cieņu un mīlestību Oskars lēni paņem savu lielo instrumentu: “Iesim, es jums parādīšu, kā mēs dzīvojam!”
FOTO: Atklāta gleznotājas Kristīnes Rublovskas personālizstāde
Piektdien, 1. novembrī, Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) sadarbībā ar “Semarah Hotels” dizaina viesnīcā “Grand Poet Hotel” atklāja jau piekto mākslas darbu izstādi. Šoreiz ikvienam interesentam ir iespēja iepazīties ar LMA šī gada absolventes Kristīnes Rublovskas darbiem personālizstādē “Būtnes”, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Balvēniete Aiga Jansone: Ja ir jauna kleita, uzreiz garastāvoklis ir labāks
Aiga Jansone ir jauniete no Balviem, kura pakāpeniski īsteno sapni par savu biznesu. Aiga strādā skolā un paralēli šim darbam ir apģērbu dizainere, šuj tērpus un ir izveidojusi savu zīmolu. Aiga ir ieguvusi finansējumu no vietējās pašvaldības savas uzņēmējdarbības attīstīšanai, iegādājoties dažādas šūšanai nepieciešamas iekārtas, tāpat ar savu ideju ir uzņemta biznesa inkubatorā. Aiga atzīst, ka tieši darot var vislabāk saprast, kā virzīties uz priekšu.
Kas var būt svaigāks par tīru skaņu?! Strauji tuvojas festivāls «Porta»
Pasaules mūzikas festivāls "Porta", kas šogad notiks Valmierā (8. novembrī), Rīgā (9. novembrī) un Rēzeknē (10. novembrī), jau atkal vedinās izjust pasaules daudzveidīgās stilu vēsmas. LR3 "Klasika" kopā ar vienu no "Portas" veidotājām Ilzi Lasmani-Broži un perkusionistu Nilu Īli ieskicē gan festivāla programmu, gan šī brīža pasaules mūzikas tendences.
Spoki un veļu laiks RIGA IFF filmu piedāvājumā. Post factum
Pavisam negaidīti vismaz divas Rīgas Starptautiskā kino festivāla (RIGA IFF) filmas - islandiešu režisora Hlinura Palmasona filma “Balta, balta diena” un kanādiešu režisora Denī Kotē filma “Spoku pilsētas antoloģija” - tematiski sasaukušās ar mūsu veļu laiku, un mitoloģiskās paralēles tajās liek aizdomāties, cik radniecīgs var būt dažādos kontinentos tapis kino... Par to raidījumā “Piejūras klimats” spriež festivāla viesi – islandiešu aktieris Ingvars Sigurdsons un kanādiešu režisors Denī Kotē.
Skatītāju vērtējumam nodota JRT izrāde «Meklējot Spēlmani»
Viena no Latvijas teātra vēsturē leģendārākajām izrādēm, kas iekļauta Latvijas Kultūras kanonā, režisora Pētera Pētersona izcilākā dzejas izrāde ir “Spēlē, Spēlmani!”, kas pirmizrādi piedzīvoja Jaunatnes teātrī 1972. gadā. Izrādes pamatā bija Aleksandra Čaka dzeja, un tā piedzīvoja milzīgu popularitāti – iestudējums repertuārā noturējās 16 sezonas, un daudzi to gāja skatīties atkārtoti. Vai tā būs arī ar šīs izrādes anatomiju Jaunajā Rīgas teātrī, rādīs laiks. 31. oktobrī pirmizrādi piedzīvojis Gata Šmita jauniestudējumu “Meklējot Spēlmani”.
Kāpēc Latvijas pamattauta lībieši runā par «izrakstīšanos» no Satversmes?
Valsts nepilda savas saistības pret Latvijas pamattautu – tā uzskata lībieši. Viņu redzējumā šis brīdis ir kā pēdējais vilciens, lai saglabātu un aizsargātu kultūrvēsturisko mantojumu un valodu nākamajām paaudzēm, un šobrīd visi centieni balstās tikai uz entuziastu pleciem. Tāpēc pavisam nesen šis jautājums aktualizēts arī pie Valsts prezidenta. Ja nesekos politiska izšķiršanās, lībieši pat rosina grozīt Latvijas Republikas Satversmi.
Liepājas muzejā atklās Imanta Klīdzēja keramikas un fotogrāfiju izstādi
Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē piektdien, 8. novembrī, atklās keramiķa Imanta Klīdzēja personālizstādi “Tumša saule”. Šajā izstādē ar keramikas un fotogrāfijas starpniecību mākslinieks pievērsies gaismas jēdzienam un tematikai par saules ritējumu, paziņojumā medijiem informē muzeja pārstāvji.
Galerijas