100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Liene Jakovļeva
20. septembrī Lielajā ģildē jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Viens no pasaules labākajiem Bēthovena interpretiem Franks Pēters Cimmermanis būs solists nākamā gada lieljubilāra Vijolkoncertā, orķestra sezonas rezidējošā un Grieķijā dzīvojošā komponiste Gundega Šmite piedāvās savu jaundarbu “ΙΩ. Rītausmas dieve Ēosa”, un tam līdzās būs likta arī efektīgā Riharda Štrausa simfoniskā poēma „Tā runāja Zaratustra”.
Šonedēļ vairākas pirmizrādes. Labā ziņa ir tā, ka, atšķirībā no vienreizēji unikāliem koncertiem, izrāžu dzīvošanas ilgums ir krietni garāks un satikšanās reizes ar publiku - daudzskaitlīgas. Garu skatuves mūžu novēlam arī Nacionālā teātra izrādei „Katls”, kurā ar interesi vērosim ievērojamā latviešu kinorežisora Aivara Freimaņa pirmā un vienīgā romāna par Kurzemes katlu un mežabrāļiem pārmiesošanos režisores Ināras Sluckas veidotajā skatuves darbā.
Teātris un opera ir scenogrāfa Andra Freiberga stihijas. Kā atbalss no Ērika Ešenvalda operas „Iemūrētie” iestudējuma mūsu Baltajā namā mākslinieka piektā personālizstāde no 19. septembra aicina uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu. „Arsenāla” 56 pakāpieni summējas ar scenogrāfa laika dalījumu – 80 gadiem. Un iegūst autobiogrāfisku laiktelpu – personālizstādi “136 kāpieni”.
Arī Latvijas kinoainā iegaismojas jaunums – 17. septembrī Latvijas pirmizrādi gluži loģiski izvēlētā pilsētā Jelgavā piedzīvo Jura Podnieka studijas spēlfilma „Jelgava '94”. Režisors Jānis Ābele ar debitantiem un pieredzes bagātiem aktieriem pēc Jāņa Joņeva romāna veidotajā filmā sola atkāpties laikā, par kuru, stāsta varoņiem pieaugot, iespējams būs kauns, bet varbūt tas izrādīsies pats labākais posms dzīvē...

 
Diriģente: Uģa Prauliņa skaņdarbs Baltijas jūras konkursam būs klupšanas akmens visiem koriem
Nevis kvantitāte, bet kvalitāte – ar šādu pieeju septembra beigās Jūrmalā startēs jau ceturtais starptautiskais Baltijas jūras koru konkurss. Šogad konkursam atlasīti deviņi kori no septiņām valstīm, aiz svītras atstājot virkni zemāka līmeņa pretendentu. Konkursa rīkotāji turpina ceļu uz sākotnēji nosprausto mērķi – padarīt Jūrmalas konkursu par vienu no pasaules koru konkursu smagsvara – Eiropas „Grand Prix” – posmiem.
Izrādē «Viktorija» Valmierā – arī jauno aktieru pirmās mīlestības stāsti
Valmieras teātra aktieru kurss nedēļas nogalē piedzīvojis lielu notikumu, pirmo reizi kopā izejot skatītāju priekšā un spēlējot izrādē “Viktorija” viņu pedagogu Indras Rogas un Mihaila Gruzdova režijā. Valmieras Drāmas teātra izrāde veidota pēc izcilā norvēģu rakstnieka Knuta Hamsuna jauniešu romāna “Viktorija”, ievijot arī reālus, katra topošā aktiera, dziļi personiskus stāstus par mīlestību. Tā tiek spēlēta divos sastāvos, tāpēc skatītājiem iespējams noskatīties divas atšķirīgas izrādes.
Eiropas Kultūras mantojuma dienās aicina izzināt restaurāciju
Visā Latvijā no 13. līdz 15. septembrim norisināsies Eiropas Kultūras mantojuma dienas, kam 2019. gadā izvēlēta tēma “Restaurācija”, paziņojumā medijiem informē Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde. Ekskursijās, sarunās un meistarklasēs dažādās Latvijas pilsētās būs iespēja gan uzzināt par pabeigtu kultūras pieminekļu restaurāciju, gan iepazīties ar restaurācijas procesu, vērojot, piemēram, Limbažu vecā rātsnama sienu gleznojumu atjaunošanu vai apmeklējot praktiskas nodarbības.
«Jaunie vārdi»: Dzeju lasa un par sevi stāsta dzejnieks Rihards Ošenieks
Jaunais dzejnieks Rihards Ošenieks apgūst Kultūras un mākslu studijas Latvijas Kultūras akadēmijā, sevi cenšas uzturēt, strādājot bārā, bet par savu dzeju saka, ka vēlas nostabilizēt sevi ar savu īsto balsi. Latvijas Radio raidījumā Dzejas dienu laikā skan cikls „Jaunie vārdi”, kas iepazīstina ar šībrīža jaunajiem dzejniekiem, kuri piedalās ikgadējās Dzejas dienās un ir pilntiesīgi piepulcējušies saviem vecākajiem kolēģiem. 
Publiskots Reinika dziesmas «Izvēdināt galvu» videoklips ar ainām no cietumiem
Noslēdzot vasaras sezonu, mūziķis un aktieris Lauris Reiniks skatītāju un klausītāju vērtējumam nodod video versiju šīs vasaras dziesmai “Izvēdināt galvu”. “Tas ir komisks stāsts ar kriminālfilmas elementiem par cilvēku, kurš ir pārdedzis un pārstrādājies savā darbā,” paziņojumā presei informē Reinika menedžments.
JRT pirmizrādi piedzīvos «Vēlā mīla» Alvja Hermaņa režijā
Noskatoties jūsu izrādi, es atguvu ticību teātrim – tā savulaik režisoram Alvim Hermanim atzina ievērojamais vācu teātra kritiķis Ivans Nāgels. Tas bija Vācijā, pēc Hermaņa iestudētās izrādes "Vēlā mīla" noskatīšanās. Izrāde ļoti patika arī citiem skatītājiem, Minhenes "Kammerspiele" teātrī tā noturējās rekordilgu laiku, pēc tam to pārpirka Hamburgas teātris un beidza spēlēt tikai pērn.
Kuldīgas muzejā bērni iepazīst Alberta Kronenberga daiļradi
Pašiem pamēģināt sarīmēt kādu dzejas rindu, iejusties mazā ganiņa tēlā vai minēt mīklas – šīs un vēl daudzas nodarbes izstādē "Zīmē un rīmē!" iespējamas, lai vairāk iepzītu savulaik tik populārā bērnu autora Alberta Kronenberga daiļradi. Tā ir ceļojošā izstāde, kas nu piestājusi Kuldīgas novada muzejā, kur to izbaudīja trešklasnieki.
Top jauns koncertstāsts Latvijai - «Sirdspuksti»
Valsts svētku mēnesī pie skatītājiem dosies jauns koncertstāsts “Sirdspuksti”. Vienpadsmito gadu pēc kārtas ciklā “Ar cieņas apliecinājumu savai zemei un rotaļīgu vieglumu mūzikā”, apzinoties un stiprinot latvisko identitāti, jaunā koncertprogramma viesosies vairākās Latvijas pilsētās, ceļojumu uzsākot 8. novembrī Ogres Kultūras centrā.  
Ungāru režisore: Neētiski būtu filmas varones paverdzinātājiem nemaksāt
Ungāru režisore Bernadeta Tuza-Ritere pusotru gadu filmēja ungāru sievieti, kura jau desmito gadu ir ieslodzīta, strādā par velti un tiek nemitīgi pazemota. Viņa ir viena no aptuveni 40 miljoniem mūsdienu vergu – tie ir cilvēki, kuri spiesti strādāt šausmīgos apstākļos par ļoti niecīgu samaksu, nesaņem atalgojumu vispār, tiek iesaistīti piespiedu laulībās vai tiek seksuāli izmantoti.
Spiegam pa pēdām. Intervija ar japāņu režisoru Akiru Takajamu
Rīgā no 5. līdz 13. septembrim notiek 15. starptautiskais jaunā teātra festivāls „Homo Novus”, kas skatītājiem piedāvā svaigu un nepieradinātu teātra pieredzi. Viena no interesantākajām šī gada festivāla sadaļām ir trīs japāņu mākslinieku pirmizrādes. Latvijas Radio uz sarunu aicināja vienu no viņiem – teātra režisoru un vizuālo mākslinieku Akiru Takajamu.
Valmieras teātrī pirmizrāde iestudējumam «Viktorija»
Valmieras teātrī pirmizrādi piedzīvo režisoru Indras Rogas un Mihaila Gruzdova versija par Knuta Hamsuna "Viktoriju". Stāstu par mīlestību izdzīvos Valmieras teātra aktieru 3. kursa studenti, kuri ir arī iestudējuma līdzautori.
Teātrī «Joriks» gaidāma pirmizrāde - Viljama Šekspīra «Otello»
Rēzeknes teātris „Joriks”, sākoties 30. sezonai, skatītājiem piedāvā Viljama Šekspīra lugas „Otello” iestudējumu latviešu trupā. Pirmizrāde notiks 8. septembrī. To veidojis igauņu režisors Antons Kiseļuss, kurš iestudējumā akcentē cilvēkos pastāvošās galējības.
«Kultūršoks»: Vai Nacionālās koncertzāles epopejā atkal sāks visu no nulles?
Latvijas nacionālajai akustiskajai koncertzālei rezervētos 23 miljonus eiro no Eiropas Savienības struktūrfondiem plānots izmantot citām vajadzībām, tikmēr Kultūras ministrija un kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) neizslēdz jaunu koncertzāles arhitektūras ideju konkursu un meklē citu finansēšanas modeli.
Opera un balets atklāj 101. sezonu
Svētku gaisotnē 5. septembra vakarā Latvijas Nacionālā opera un balets atklāja savas darbības 101.sezonu. Nacionālā baleta trupa atklāšanas galā koncertam bija izvēlējušies gan klasiku, gan fragmentus no pagājušas sezonas spilgtākajiem iestudējumiem un arī jauno horeogrāfu darbiem. Savukārt operas solisti līdzās opermākslas klasikai jau ieskandināja fragmentus no sezonas pirmā jauniestudējuma - Imanta Kalniņa operas “Spēlēju ,dancoju”, kā arī no operām “Pīķa dāma” un “Dons Žuans”.  
Daniila Silova spēlfilma «Tā saucamā mīlestība» būs «liriska komēdija ar jēgu»
Šovasar Rīgā pabeigta pirmā no trim Latvijas spēlfilmas “Tā saucamā mīlestība” daļām. Filmas režisors Daniils Silovs filmu raksturo kā “lirisku komēdiju ar jēgu”. Nākamgad klajā nākošā filmā būs režisora debija lielformāta žanrā. Tajā tiks atainoti trīs vakari trīs pāru dzīvē, un filmā būs redzami labi zināmi Krievijas un Latvijas aktieri, medijus informē pārstāvji. 
Vēlas veidot spēlfilmu par pirmajiem Dziesmu svētkiem
Tiek attīstīta ideja par spēlfilmas veidošanu par pirmajiem Dziesmu svētkiem 1873. gadā. Pirmizrāde iecerēta 2023. gadā kā veltījums šīs tradīcijas 150. gadskārtai, un šobrīd tiek gatavots projekta pieteikums Nacionālā kino centra konkursā. Ideju atbalsta Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku mākslinieciskā padome, medijus informē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
Viņu izveidoja neveiksmes un zaudējumi. Koko Šaneles noslēpumi izrādē «Chanel nr.1»
Nevis viegla un nodrošināta dzīve, bet neveiksmes un zaudējumi viņu izveidoja par neatkārtojami spilgtu personību, kas radīja apvērsumu modes pasaulē, un tā ir Koko Šanele. Par viņu ir daudz zināmā un daudz nezināmā, viņu apvij leģendas un noslēpumi, un kādu daļu no tiem šķetina arī jaunais iestudējums Rīgas Krievu teātrī "Chanel nr.1", kam piektdien būs pirmizrāde.
Berlīnē atklāts nākotnes muzejs ar Latvijas mākslinieku Šmitu instalāciju
Berlīnē nākotnes muzeja “Futurium” lielās atklāšanas ietvaros 5. septembrī tika atklāta arī izstāde, kurā par daļu no “Futurium” pastāvīgās ekspozīcijas kļūs mākslinieku un jauno mediju kultūras centra RIXC dibinātāju Rasas Šmites un Raita Šmita instalācija "Biotricity – baktēriju laiks", paziņojumā medijiem informē RIXC pārstāvji.
Galerijas