100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
Iekšupvērstās mūzikas festivāls „AD LUCEM” nu jau ir neatņemama vasaras mūzikas daļa. 26.jūnija vakars Pēterbaznīcā būs savdabīga meditācija ar īpašu skanējumu, jo līdzās klasiskajam čellam un Baha svītām skanēs Krētas lira, kurai grieķis Jorgs Kaludis piedarinājis ceturto stīgu – tā, lai basi sulīgāki. Būs paša mūziķa rakstītas kompozīcijas, improvizācijas un gaisotne, ko rada atnācēji, kas ļaujas.
Sarunu festivāls LAMPA, kas ik gadu notiek Cēsu pils parkā, ir uzbriedis līdz 350 pasākumiem. Lai arī tas izvērsts divās dienās (28. un 29. jūnijā), visu neiespēt. Tālab ieteicams izpētīt plānu un izveidot savējo. Bet var rīkoties spontāni un klīst no vienas skatuves līdz otrai, no teltīm līdz kuģītim, uz kura darbosies Latvijas Radio komandas. Šī gada epicentrā būs Drosme, tāpēc par drosmīgu un objektīvu kritiku subjektīvai mākslai diskutēs Signe Lagzdiņa un Dāvis Eņģelis, būs arī politiķu cepiens, ekonomikas un sociālās tēmas.
Ja kāds vēl nav bijis mājīgajā Kampenhauzenu dzimtas namā un parkā - Ungurmuižā, tad 29.jūnijs ir īstā diena, kad to piepildīt. Jau 15. gadu tur notiks mazie operas svētki. Pianistes Ilzes Ozoliņas pavadījumā dziedās soprāni Laura Leivāne, Evita Zālīte, mecosoprāns Ilona Bagele, tenors Mihails Čuļpajevs un baritons Rihards Millers. Arī franču soprānu Perīnu Madefu (Jāņa Apeiņa dzīvesbiedri) varam uzskatīt par mūsējo. Pēc Mocarta populārajām ārijām un duetiem skanēs amerikāņu mūziklu melodijas, ko radījuši leģendārie meistari Gēršvins, Bernsteins un Rodžerss.
Franču rakstnieka, režisora un grafiķa Žana Kokto līdz šim neeksponētu grafiku izstāde Liepājas muzejā. Darbi ir no Kesauri ģimenes kolekcijas, tie veltīti Kokto draugam Pablo Pikaso un radīti PP iecienītajā tehnikā – vienkāršas, nepārtrauktas līnijas, kas attēlu veido ar kontūru palīdzību. Draudzības ar izcilām personībām – Stravinski, Satī, Šanelu, Marē un daudzām citām – krāšņojušas Kokto radošo dzīvi un dāvājušas savstarpējus nospiedumus. Viņš būtu brīnišķīgs diskusiju festivāla LAMPA dalībnieks.

 
Aleksandrs Antoņenko uzstāsies «Jūrmalas festivālā»
Jau piekto gadu Dzintaru koncertzālē norisināsies krāšņākais vasaras muzikālais notikums “Jūrmalas festivāls”. 26. jūlija vakarā pirmo reizi “Jūrmalas festivālā” izskanēs itāļu komponista Pjetro Maskanji slavenākās operas “Zemnieka gods” koncertuzvedums ar Aleksandra Antoņenko piedalīšanos, informē Dzintaru koncertzāle.  
Džeza gardēžiem - ķīniešu «brīnumbērna» un eksotisku valstu trio koncerti
4. jūlijā “VEF Jazz club” koncertsērija sadarbībā ar festivālu “Rīgas ritmi” uzņems pie sevis ārvalstu mūziķus: VEF Kultūras pils vestibilā programmas pirmajā daļā varēs dzirdēt ķīniešu “brīnumbērnu” pianistu A Bu, bet otrajā daļā – mūzikas apvienību “Freedoms Trio”, kura dalībnieki nāk no Brazīlijas, Norvēģijas un Mozambikas, informē VEF Kultūras pils.
Aleksandrs Vasiļjevs aicina uz šovu par leģendārām stila ikonām
28. septembrī Daugavpils Kultūras pilī un 29. septembrī Rīgas Kongresu namā notiks slavenā modes vēsturnieka, kostīmu mākslinieka, scenogrāfa, kolekcionāra, televīzijas raidījumu vadītāja, vairāk nekā 30 grāmatu autora Aleksandra Vasiļjeva lekcija un teatralizēts šovs “Modes alķīmija. Stila ikonas”, informē mārketinga aģentūra “PR līnija”.
Saulgriežos Latvijas pierobežā notiks akcija «Izgaismo Latviju»
21. jūnijā jau otro gadu notiks akcija “Izgaismo Latviju”, ko organizē Imanta Ziedoņa muzejs un Latvijas pierobežas pašvaldības. Šogad atšķirībā no pērnā gada dalībnieki akcijā varēs piedalīties sev visērtākajā laikā, informē Imanta Ziedoņa muzeja pārstāvji.
Aktieris un režisors Alfrēds Jaunušans grāmatā «Labdien un sveiki!»
Šis ir Latvijas Nacionālā teātra izcilā aktiera un režisora Alfrēda Jaunušana 100. jubilejas gads. Pirms vairākiem mēnešiem teātrī notika viņa piemiņas vakars, spilgti pierādot, cik paliekošas pēdas viņš atstājis gan teātra cilvēkos, gan skatītājos. Savukārt rīt atvēršanas svētkus piedzīvos Intas Kārkliņas grāmata „Labdien un sveiki! Alfrēds Jaunušans”, kas ietver viņa dzīvesstāstu.
Dobelē atklāta koncertzāle «Zinta»
Kamēr Rīgā nerimst diskusijas par akustiskās koncertzāles nepieciešamību, priecīgu kultūrvēsturisku notikumu piedzīvojusi Dobele. Tur atklāta renovētā Mūzikas skola un koncertzāle “Zinta”, kas tapusi ar bijušā dobelnieka, Krievijas Revīzijas palātas vadītāja Alekseja Kudrina un Pētera Avena labdarības fonda “Paaudze” atbalstu. Atklāšanas koncertā kamerzāles lielisko akustiku atzinīgi novērtēja gan pianists Andrejs Osokins, gan Mūzikas skolas bijušie un esošie audzēkņi. 
Senās mūzikas festivālu atklās ar itāļu baroka meistardarbiem
25. Starptautisko senās mūzikas festivālu 10. jūlijā Mazajā ģildē atklās vairāku prestižu Eiropas senās mūzikas konkursu laureāts, vijolnieks un kontrtenors Dmitrijs Siņkovskis, čelliste Ilze Grudule un klavesīniste Ieva Saliete, atskaņojot itāļu baroka meistardarbus, informē "Latvijas koncerti".
Krastmalā līgos ar Paula joku dziesmām un jestrām dejām
23. jūnijā 11. novembra krastmalā no plkst. 17 līdz pat 4.30 izskanēs vērienīga svētku programma “Līgosim krastmalā! Pirms simt gadiem Daugavmalā...” kopā ar tautā iemīļotiem mūziķiem, TV personībām un dīdžejiem, informē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments.
Gadsimta garāko līgodziesmu noslēgs sadziedāšanās zibakcija Teterovska vadībā
Piektdien, 21. jūnijā, kad atzīmējam vasaras saulgriežus, Latvijas Radio 2 ēterā skanēs Gadsimta garākā līgodziesma. To noslēgs vērienīga koru un dažādu mūzikas apvienību sadziedāšanās Rīgā, Doma laukumā, kuras laikā virsdiriģenta Inta Teterovska vadībā izskanēs latviešu līgo dziesmas un izcilu komponistu skaņdarbi, informē Latvijas Radio.   
«Mākslai vajag telpu» Vasaras mājā Indulim Zariņam veltītu izstādi veido māksliniece un studente
Jau piekto vasaru fonds „Mākslai vajag telpu” rīko īpašu izstāžu ciklu, ar mērķi panākt Latvijas Modernās mākslas muzeja izveidi Rīgā. Iepriekšējos gadus izstādes notika fonda Vasaras mājā Kalnciema ielā, bet šogad tā pārvietota uz pašu Rīgas centru – Esplanādi, tieši blakus Mākslas akadēmijai, jo izstāžu cikls būs veltīts akadēmijas simtgadei. Pirmo izstādi atklās otrdien, un tās centrālais varonis būs gleznotājs un savulaik arī akadēmijas rektors Indulis Zariņš, kam tieši rīt apritētu 90.jubileja.
Kas jauns Latvijas mūzikā? Ieskats 12 pavasarī izdotos albumos
Mūsdienās daudz tiek runāts par to, kāda jēga vairs no mūzikas albumu apskatiem. Savā ziņā albumus aizvieto dziesmu saraksti (pleilistes), kur mūzikas stili mainās ik pa dziesmai, un mūzikas digitālie straumēšanas dienesti mūziku sistematizējuši atbilstošu dažādiem noskaņojumiem.
Ludmila Vessele par Daugavpilī iestudēto Kļavas lugu: It’s My Life… 
Ņikita (Miroslavs Blakunovs) ir jauns un skaists. Viņam ir darbs, auto, dzīvoklis, stāvoklis sabiedrībā un mīļotā sieviete. Viņš, protams, sataisa nepatikšanas un tāpēc zaudē darbu un mīļoto, taču viss ir vēršams par labu, ja nenolaiž rokas un labo kļūdas. Taču tā vietā mūsu varonis ierodas vecāku mājās, kuras sen atstājis, un kur, kā viņam liekas, par viņu ne pārāk priecājas, un ieslīgst dziļā depresijā. Daugavpils teātris sezonu beidzis ar Justīnes Kļavas lugas “Tas, ko mēs dzirdējām” iestudējuma krievu valodā pirmizrādi Paulas Pļavnieces režijā.        
Grosvaldi#1919. Parīzes Miera konferencē risina jautājumus par Latvijas «de facto» neatkarības atzīšanu
Parīzē nedēļa iesākas ar Miera konferences Baltijas komisijas sapulci, kurā tie risināti jautājumi par “de facto” neatkarības atzīšanu. Lielbritānijas priekšstāvis Sir Esme Hovards sēdē uzsver, ka: “Tomēr galvenā Latvijas prasība – pēc pilnīgākas neatkarības atzīšanas, tagad neesot izpildāma. Lielvalstis esot tajos uzskatos, ka galīgu Latvijas stāvokļa nokārtošanu nevarot izdarīt bez Krievijas valdības piekrišanas.”
Kopā būšanas spēks un sociālā atbildība – «Fonds Līdzskaņa» sniedz palīdzību nelaimē vai grūtībās nonākušos mūziķiem
No 26. līdz 29. augustam “Fonds Līdzskaņa” rīkos jau trešo sociāli radošo nometni, kuras mērķis ir pulcēt pazīstamus mūziķus, kā arī nelaimē vai grūtībās nonākušos mūziķus, lai kopā radītu un vienkārši būtu līdzās. Nometnē ne tikai taps jauni skaņdarbi, bet notiks arī meditācijas, jogas un gleznošanas meistarklases un psihologu lekcijas.
Galerijas