100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Kā ziņo vēstis no Dižjūras puses, Liepājas teātris nonācis grūtībās - pārslodzes dēļ Teātra dienas priekšvakarā aktieri piedraudējuši iesniegt atlūgumus. Steidzami tiek meklēti citi aktieri. Un ierodas… Rūķis Kautrīgais, Jurčiks, Žaklīna, Gatiņš, Baibiņa, Džejs Getsbijs un citi īpatņi. Kādi ir krīzes menedžmenta rezultāti, uzzināsiet sestdien Liepājas teātrī. Savārīto putru apņēmušies izstrēbt Edgars Pujāts, Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Everita Pjata-Gertnere, Leons Leščinskis, Kaspars Gods, Signe Dancīte u.c.
Režisors Gatis Šmits piedāvā pēdējo kinodarbu no cikla „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” - tēlojumus par brāzmaino revolūcijas laiku „1906”. Fabula sekojoša: tikai viena sociāldemokrātu grupa pēc 1905.gada revulūcijas sagrāves spītīgi turpina savu darbību un plāno pārgalvīgu uzbrukumu kādas Rīgas rūpnīcas kasei. Par operācijas vadītāju tiek nozīmēts ierindas kaujinieks Pelēkais, kurš operācijas plānošanas laikā Pelēkais satiek dzejnieci Violetu.
Ceturtdienas vakarā Lielajā ģildē otrā sērija pirms trim gadiem iesāktajai tangomūzikas programmai “Pjacolla un Galjāno”. Idejas autors un iniciators ir Raimonds Melderis - klasisks kamermūzikas ansamblis (stīgu kvartets un bass) satiekas ar akordeonu un ģitāru. Programmā - Pjacolla (arī Platona Buravicka pārlikumā īpaši šims sastāvam) un Kārlis Lācis.
Runājot par suņiem, kuri paši sev ceļ asti – vēlos ieteikt svētdienas vakarā iegriezties Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā „Zirgu pasts”, kur notiks etīžu teātra „NERTEN” jaunākās izrādes „Gribētos piebilst” premjera. Teātris šogad atzīmē savu 15 gadu pastāvēšanas jubileju, tāpēc rakstnieks Svens Kuzmins kopā ar šo rindu autoru pie jaunās programmas ir strādājuši jau kopš aizvadītās sezonas.
 
Pavasara kultūras ēdienkarte. Ieteikumi šai nedēļai
Pavasara negribīgo, tomēr neapturamo ienākšanu pavada koša un gadalaikam atbilstīga kultūras notikumu liste. Šai nedēļai kultūrpieturas iesaka sabiedrisko mediju balvas "Kilograms kultūras” žūrijas locekle, LTV Kultūras ziņu žurnāliste un māksliniece Anete Lesīte.
Katovices jaunā koncertzāle – starptautisks veiksmes stāsts, no kura jāmācās arī Rīgai
"Lielās mūzikas balvas 2018" ceremonijā balvu par Gada jaundarbu komponistam Georgam Pelēcim pasniedza Polijas Nacionālā radio simfoniskā orķestra Katovicē koncertzāles direktore Eva Boguša-Mūra. Koncertzāle, kas durvis vērusi 2014. gada 1. oktobrī, ir starptautisks veiksmes stāsts un lielisks iedrošinājums arī mums, kas esam vēl tikai ceļā uz sapņu piepildījumu - akustisko koncertzāli Rīgā. "Turēšu īkšķus, lai arī jums būtu jauna koncertzāle!" intervijas noslēgumā novēl harismatiskā poliete.
Kristīne Zadovska: Pateicoties māsai, jubilejas koncerts notiks operā, kur dziedātas visskaistākās lomas
Dziedātājas Kristīnes Zadovskas 50. jubilejas koncerts 13. martā Latvijas Nacionālajā operā būs īstena draugu satikšanās: skanēs ļoti dažāda mūzika un līs kārtīgs zvaigžņu lietus. "Pateicoties manai māsai Andai, koncerts notiks uz manas mīļās, dzimtās un vienīgās skatuves, uz kuras esmu nodziedājusi visskaistākās lomas, kādas vispār mecosoprāns var nodziedāt. Dažs labs skaņdarbs šai vakarā tiks atskaņots pirmoreiz:  jāmēģina mobilizēties un koncentrēties – galvenais, lai veselība turas!" intervijā Latvijas Radio 3 "Klasika" atzīst jubilāre.
«Sarkanā meža» operators Uldis Jancis: Visgrūtāk nofilmēt nakti
“Sarkanā meža” trešajā sērijā Vitolds dodas prom no Anglijas. Kopā ar pārinieku Rubeni viņš, pārceļoties pāri jūrai, naktī nonāk dzimtajā Latvijā. Vitolds braucienu pārcieš gluži labi, taču Rubenis – ne pārāk. Tomēr abi pret rītu sasniedz krastu. Un tieši šis bija viens no uzņemšanas komandas lielākajiem izaicinājumiem.
Sākusies pieteikšanās studentu mūzikas grupu konkursam «Hadrons 2019»
Radio “Naba” sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) Studentu padomi jau 14 gadus izaicina studējošo jaunatni pierādīt un parādīt savas radošās, muzikālās spējas un aicina pieteikties studentu jauno mūzikas grupu un izpildītāju konkursam “Hadrons'19”. Pieteikšanās konkursam līdz 1. aprīlim.
Rīgas kamerkoris «Ave Sol» aicina uz 50 gadu jubilejas koncertu 
2019. gadā leģendārais Rīgas kamerkoris “Ave Sol” svin savu pusgadsimta jubileju. Jubilejas koncertā 21. martā plkst. 19.00 VEF Kultūras pilī diriģenta Andra Veismaņa vadībā izskanēs Karla Orfa monumentālā un dzīvi apliecinošā oratorija “Carmina burana”, informēja koncerta rīkotāji. 
Festivāls «Country Bauska» šogad atklās jaunas vēsmas kantrimūzikā
Šogad starptautiskais “Country Bauska” festivāls norisināsies 12. un 13. jūlijā Bauskas Pilskalna estrādē. Festivāls izskanēs 21. reizi pēc kārtas, un tajā dalību apstiprinājuši daudzi iecienīti Latvijas un ārvalstu mākslinieki, tostarp “Cousin Hatfield” no Nīderlandes. 
#Grosvaldi1919: Top memorands par labu Latvijas neatkarībai, vēstules, dienasgrāmatas
Marta sākums ir rosīgs, Margarēta pilda savus sekretāres pienākumus, apņēmīgi turpinot apgūt oficiālo, diplomātisko vēstuļu sagatavošanas mākslu angļu un franču valodā. Ilgojas pēc brāļa Jāzepa vēstulēm un laimīgi skatās uz viņa portretu pie sienas. Raksta vēstuli brālim Oļģerdam, pieminot arī uzbrukumus Latvijas Pagaidu valdībai angļu laikrakstā “Morning Post”. Par to satraucas arī Oļģerds un citi vīri, kas cītīgi strādā Latvijas delegācijas sastāvā Parīzes Miera konferencē.
Nacionālā teātra izrādes «Baltiešu gredzens» apskats: Sakņu arheoloģija
Runāt par vēsturi nozīmē izaicināt uz viedokļu tuvcīņu. Arī šoreiz režisora Viestura Kairiša iestudējums Nacionālajā teātrī “Baltiešu gredzens” ir skatpunktu sadursmes vieta, zemei putot un šņirkstot zem kājām. Šis darbs ir savdabīgs rekviēms aizgājībai politisko manipulāciju laikā, noslaukot laika aizelpoto lodziņu uz it kā muižu laužu likteņiem laikā līdz 1939. gadam, bet vairāk tomēr ļaujot ieraudzīt kāda laikmeta beigas.
«Kultūršoks»: Vai valstij nāksies samaksāt Gaismas pils būvniekiem vēl 9 miljonus eiro?
Pirms nedēļas tiesa pasludināja spriedumu Nacionālās būvkompānijas strīdā ar Kultūras ministriju par Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas celtniecību. Lai arī valsts par bibliotēkas ēkas celtniecību samaksājusi jau 195 miljonus eiro, tiesa lēma, ka valstij būvniekiem jāsamaksā vēl 9 miljoni eiro. Kultūras ministrija uzskata lēmumu par nepamatotu un gatavojas to pārsūdzēt.   
XV Starptautiskajā akordeonistu festivālā Limbažos koncertē mūziķi no piecām valstīm
Reizi divos gados Limbaži kļūst par mājvietu ievērojamam un plašu skanējumu ieguvušam pasākumam - Starptautiskajam akordeonistu festivālam, kas ir svētki mūzikai un godinājums šim mūzikas instrumentam. Šonedēļ festivāls norisinās jau 15. reizi, pulcējot ne tikai pašmāju akordeona spēles virtuozus, bet arī mūziķus no Itālijas, Dānijas, Krievijas, Lietuvas un Igaunijas, kuri vairākos koncertos rāda, cik dažāds var būt šī instrumenta skanējums. 
Literatūra kā psihoanalīzes seanss: Sandras Vensko romāns «Adele»
Liepājnieces Sandras Vensko jaunākais romāns “Adele” atvēršanas svētkus piedzīvoja Ķīpsalā, Latvijas grāmatu izstādē. Jauna sieviete – Adele – sēžas psihoterapeita krēslā un ļaujas haotiskam ceļojumam pa atmiņu drumslām, sāpīgiem emocionāliem impulsiem. Viņa pie ārsta ir atnākusi, lai pateiktu, ka nevēlas vairs nākt uz seansiem. Viņa vēlas tikt no pašas piedzīvotā vaļā, dzīvot te un tagad. Bet atcerēšanās, stāstīšana ir vienīgais ceļš uz skaidrību, jaunu attiecību ar vīrieti iespēja – neskaitāmie impulsi, kuros sajaucas bērnības atmiņas, ar vēl senākiem stāstiem – vecāku un vecvecāku piedzīvoto – neizdzīvoti un nesakārtoti, tie traucē.
Klāt mūzikas zvaigžņu festivāls Liepājā
Šovakar koncertzālē „Lielais dzintars” sāksies 27. starptautiskais zvaigžņu festivāls, kuru tradicionāli organizē Liepājas Simfoniskais orķestris. Līdz pat 16. martam divu nedēļu garumā izskanēs pieci izcili koncerti, kas līdzās orķestra skanējumam mūzikas baudītājus iepriecinās ar pasaulslavenā čellista Miša Maiska, talantīgā pianista Vestarda Šimkus, spožā igauņu diriģenta Risto Josta, kamerorķestra "Sinfonietta Rīga", Valsts akadēmiskā kora "Latvija", kā arī citu zvaigžņu uzstāšanos.
Galerijas