100 g kultūras
 
Gada nogalē Nacionālajā operā koncertēs Elīna Garanča un Ginters Groisbeks
Novembrī un decembrī Latvijas Nacionālā operā gaidāmi spoži koncerti – 30. novembrī solokoncertu sniegs izcilais austriešu bass Ginters Groisbeks, 16. decembrī notiks pasaulslavenā mecosoprāna Elīnas Garančas solokoncerts, savukārt gada nogalē gaidāmi tradicionālie gadumijas koncerti, informēja Latvijas Nacionālās operas un baleta pārstāvji.
Latvijas pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma par pirmo režisori kino vēsturē
26. septembrī kinoteātrī “Kino Bize” notiks Rīgas Fotogrāfijas biennāles 2020 “Kino sestdiena”, aicinot uz šī gada biennālē aktualizētajām tēmām paraudzīties caur kino prizmu. Programmas pirmajā daļā savu pirmizrādi Latvijā piedzīvos amerikāņu režisores Pamelas B. Grīnas dokumentālā filma “Esi dabiska: Alises Gijas-Blašē neizstāstītais stāsts" par pirmo sievieti režisori kino vēsturē, informēja organizatori.
Upīte atkopjas pēc ugunsgrēka, lai nākamgad 20. reizi ieskandinātu «Uobeļduorzu»
Sestdien, 19. septembrī, Viļakas novada Upītē aizvadīts vecākais latgaliešu dzejas un dziesmu festivāls “Upītes uobeļduorzs”. Tas gan šoreiz nenoritēja, kā ierasts, jo neilgi pirms pasākuma noslēguma to pārtrauca ugunsgrēks. Tomēr festivāla rīkotāji ir apņēmušies tradīciju turpināt, nākamgad organizējot nu jau 20. “Upītes uobeļduorzu”.
Brīvdabas muzejā notiks Rudens ražas svētki
Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs ielūdz uz Rudens ražas svētkiem svētdien, 27. septembrī, no pulksten 10.00 līdz 16.00. Svētku viesiem būs iespēja iegādāties lauku labumus un amatnieku darinājumus Miķeļa dienas tirgū, doties rotaļās ar folkloras kopām, izmēģināt veiklību senajās spēlēs un nogaršot rudens zupu, informēja muzeja pārstāvji.
Uzņemta filma par dabaszinātnieku Deividu Atenboro
Uzņemta dokumentāla filma par angļu dabaszinātnieka un televīzijas pārraižu veidotāja sera Deivida Atenboro dzīvi un darbu. To jau tuvākajā laikā demonstrēs kinoteātros un varēs vērot straumēšanas platformā “Netflix”.
Rīgas projektu koris koncertēs Rīgā, Rēzeknē un tiešsaistē
Pēc garās pauzes kopš kora pēdējiem koncertiem 2020. gada februārī šoruden Rīgas projektu koris (RPK) ar trīs dažādām programmām uzstāsies Rīgā un Rēzeknē. Pirmo reizi pilnvērtīgi koncertu ieraksti būs pieejami arī tiešsaistē — RPK “YouTube” kanālā, informēja RPK pārstāvji.
Vai glābt bijušo Centrālkomitejas ēku? Speciālistu viedokļi joprojām diametrāli pretēji
Suņi rej, bet karavāna iet tālāk – par spīti arhitektūras profesionāļu iebildumiem, Kultūras ministrija nav atkāpusies no Nacionālās koncertzāles ieceres Elizabetes ielā 2 un pošas arhitektūras studentu plenēram un starptautiskam metu konkursam. Sākusies arī padziļināta tehniskā izpēte bijušajai Centrālkomitejas ēkai, kas atrodas iecerētās koncertzāles vietā. Vai šo modernisma arhitektūras paraugu varētu integrēt koncertzālē? Arhitekti par to šaubās.
FOTO: Mākslas gaismas un ēnu spēles leļļu mākslas festivālā
Pateicoties Eiropas Profesionālās leļļu mākslas festivāla izstādei, līdz 23. septembrim Latvijas Dzelzceļa muzeja telpās valdīs mākslas gaismas un ēnu spēles. Mākslinieces Ināras Liepas izlolotais festivāls maina virzienu un izstādēs pamazām iekļauj ne tikai leļļu mākslu, bet arī tēlniecības un tekstila darbus, kinētiskos objektus, glezniecību un instalācijas.
Tukumā atklāts pasaules kultūras telpas «Tukku Magi» pagalms
Neredzēta rosība 20. septembrī valdīja Tukuma sirdī, agrākajā Fermentu rūpnīcā, kur pēc pāris gadiem durvis plāno vērt pasaules kultūras telpa “Tukku Magi”. Tika sperts pirmais solis topošā daudzkultūru muzeja izveidē – “Tukku Magi” pagalma atvēršanas svētki.
Jaunās skaņu platēs atkārtoti izdotas Raimonda Paula pirmās dziesmas
Klajā laista jauna skaņuplate ar komponista Raimonda Paula pirmo dziesmu ierakstiem, kas tapuši 1968. un 1969. gadā Rīgas skaņu ierakstu studijā un kas līdz mūsdienām saglabājušies oriģinālajā magnētiskajā lentē. Pirms gada ieraksti piedzīvoja skrupulozu restaurāciju, un 21. septembrī pie klausītājiem nonācis jauns dubultplašu izdevums. Kā apgalvo tā izdevējs, izdevniecība “Plate”, šis ir īpašs laidiens, jo visi iepriekšējie ir bijuši sava laika un tehnisko iespēju ķīlnieki.
Latvijas Universitātes Lībiešu institūts izdevis «Ludzas igauņu valodas ābeci»
Latvijas Universitātes (LU) Lībiešu institūts sadarbībā ar Ludzas pilsētas galveno bibliotēku izdevis “Ludzas igauņu valodas ābeci”, kuras nolūks ir iepazīstināt ar savdabīgu un mazāk zināmu Latvijas kultūras un Latgales kultūrvēsturiskās identitātes daļu – Ludzas igauņiem un to valodu, informēja institūta pārstāvji.
48 stundu kino radošā izaicinājuma galveno balvu saņem filma «Cirtenis»
Radošā izaicinājuma “Tukuma 48h kino komūna Cinevillā” galvenā balva 20. septembrī piešķirta filmai “Cirtenis”, informēja pasākuma organizatori. Īsfilmu radīšanas izaicinājumā 48 stundu laikā, filmējot kinopilsētiņā “Cinevilla” un Tukuma novadā, 10 dalībnieku komandām bija jāizveido īsfilma par tēmu “virtuālais cilvēks”.
Jāzepa Pīgožņa balvu Latvijas ainavu glezniecībā iegūst Agra Ritiņa
19. septembrī jau sesto gadu pēc kārtas Preiļos tika pasniegta Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā. Šogad Jāņa Strupuļa veidoto laureāta medaļu, Zelta diplomu un Preiļu novada domes piešķirto naudas balvu 3000 eiro par darbu “Otrie Ziemassvētki” saņēma māksliniece Agra Ritiņa, informēja Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja speciāliste vēstures jautājumos Ilona Vilcāne.
Minhenē sācies neoficiālais «Oktoberfest»
Covid-19 pandēmijas dēļ šogad atcelti populārie Vācijas alus svētki – “Oktoberfest”. Tomēr cilvēki šajās dienas dodas uz Minhenes krogiem baudīt tradicionālo dzērienu, bet darbinieki sola ievērot sociālās distancēšanās un profilakses pasākumus.
Galerijas