100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Justīne Savitska
Savulaik ar draudzeni mēģinājām noskatīties visas filmas, kuras lekcijās pieminēja profesors Viktors Freibergs. Tieši pirms viņas pēdējās ciemošanās Rīgā tika atvērta Viktora Freiberga grāmata "Kinomāna slimības vēsture". Tikām pie grāmatas, lasījām un skaitījām, cik reizes Freibergs būs pieminējis Andreja Tarkovska filmu "Spogulis". Freibergs raksta, ka šo "daļēji fiktīvo dienasgrāmatu" sācis rakstīt, kad saslimis un domā, ka kino palīdz viņam izdzīvot.
Par Dzintara Dreiberga filmu, kas uzņemta pēc Aleksandra Grīna romāna „Dvēseļu putenis” motīviem atsauksmes ļoti atšķirīgas. Ir, kas saka: "iespaidīgi", "jāredz" un "labākā latviešu filma", citi tomēr nacionālajā lielfilmā drusku vīlušies. Pirms (vai pēc) dodaties skatīties, daļu grāmatas varat noklausīties. Radioteātra studijā aktieris Raimonds Celms (filmā atveido Edgaru Vanagu) ielasījis romāna fragmentus, kurus izvēlējies un sakārtojis filmas režisors Dreibergs. Skan arī Lolitas Ritmanis mūzika.
Nezinu, vai pareizi daru, saucot grupu „Ezeri” par eksperimenālo popu. Grupa saka, ka viņu otrais studijas albums "Sāls" ir eklektisks: izmantojuši gan popmūzikai raksturīgo, gan stīgas, saksofonus, elektroniku un samplus. 14. novembrī Kaņepes kultūras centrā "Ezeriem" būs koncerts.
16. novembra vakarā Tallinas ielas kvartālā Rīgā notiks "La Danza De La Realidad" jeb "Realitātes deja" – elektroniskās mūzikas labdarības pasākums, kura apmeklētāji var atbalstīt cilvēkus, kuri inficēti ar HIV vai slimo ar AIDS. Ienākumus no ieejas parolēm saņems biedrība AGIHAS (Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem). Ja ballēsiet visas 12 stundas, dzirdēsiet Tomasu Džeksonu no Argentīnas, Kodek, Mixmaster Raitis, grupu "Origo Boys", dīdžeju Trashy Kid, duetu "Siena" (postmetāla grupas "Tesa" basģitārists Kārlis Tone un čelliste Sarma Gabrēna), kā arī "Multilux", "Dartau" un "Ferneklang".

 
Latvijas Radio 3 – «Klasika» Lāčplēša dienas koncerta epicentrā – Dambja jaundarba pasaules pirmatskaņojums
11. novembrī plkst. 18.00 Latvijas Radio 1. studijā valdīs sirsnīga patriotisma cauraustas noskaņas – "Klasika" aicina uz Lāčplēša dienas koncertu, kurā latviešu kamermūzikas pērles interpretēs trīs labi draugi un domubiedri mūzikā: dziedātāja Evija Martinsone (soprāns), pianiste Agnese Egliņa un klarnetists Mārtiņš Circenis, bet koncertu vadīs Orests Silabriedis.
Filma «Putina liecinieki» nominēta Eiropas Kino akadēmijas balvai
Latvijas studijā “Vertov” tapusī Vitālija Manska filma “Putina liecinieki” ir viena no piecām dokumentālajām filmām, kas nominētas Eiropas Kino akadēmijas balvai dokumentālo filmu kategorijā. To Eiropas Kino akadēmija (European Film Academy, EFA) paziņoja 9.novembrī Seviljas kinofestivālā notikušajā preses konferencē. 
Mūžībā aizgājusi māksliniece Džemma Skulme
9. novembra rītā 94 gadu vecumā mūžībā aizgājusi izcilā latviešu gleznotāja Džemma Skulme, ziņo LTV "Panorāma". Mākslinieces dēls Juris Dimiters apstiprināja Latvijas Radio, ka Džemma Skulme mirusi mājās.
Latviešu valodas diktāta rakstīšanā piedalījušies 2054 cilvēki
Piektajā pasaules diktātā latviešu valodā, kas norisinājās 9. novembrī, tiešsaistē un klātienē kopā piedalījās 2054 dalībnieki, kas ir par 25% vairāk nekā pērn. Kā intervijā Latvijas Radio atklāja aktieris Vilis Daudziņš, vienā no diktāta lasījumiem viņš izlaidis vārdu "rasa".
Opolais par Andreju Žagaru: Mēs abi skatījāmies vienā virzienā – bijām ambiciozi, un mums patika sapņot
9. novembrī koncertzālē "Cēsis" skanēs saviļņojošs koncerts - "Kristīne Opolais, Egils Siliņš un LNSO. Draugi Andrejam Žagaram". Biļetes sen izpārdotas, bet ierakstus ar laiku varēsim baudīt Latvijas Radio 3 "Klasika". Dienu pirms koncerta "Klasikas" direktore Gunda Vaivode tiekas gan ar pasaulslaveno soprānu Kristīni Opolais, gan viņas sirsnīgo sabiedroto gan uz skatuves, gan dzīvē – Čīlē dzimušo amerikāņu tenoru Džonatanu Tetelmanu, kurš laipni piekritis piedalīties šajā koncertā. "Mēs abi skatījāmies vienā virzienā – abi bijām ambiciozi, un mums patika sapņot. Viņam arī patika, ka biju drusku dulla un darīju visu, ko viņš grib," – tā par Andreju Žagaru šodien saka Opolais.
Muzeju krātuvju komplekss gandrīz gatavs, gaida ekspluatācijas komisiju
Pulka ielas Muzeju krātuves 30 tūkstošos kvadrātmetru izmitināsies un savus dārgumus – kopumā 2,5 miljonus muzeju vienību – glabās četri muzeji: Nacionālais vēstures muzejs, Nacionālais mākslas muzejs, Rakstniecības un mūzikas muzejs un Kino muzejs. Tā ir pirmā tik vērienīgā tieši muzeju vajadzībām būvētā ēka Latvijā, un, iespējams, vienīgā visā Eiropā. Muzeju darbinieki neslēpj prieku par rezultātu, jo ceļš uz to nav bijis viegls. Šobrīd celtniecība ir pabeigta, ēkā rit uzkopšanas darbi, tiek gaidīta ekspluatācijas komisija.
«No realitātes līdz abstrakcionismam» – Kaspara Zariņa izstāde Kuldīgā
Kuldīgas Mākslas namā atklāta gleznotāja Kaspara Zariņa darbu izstāde “No realitātes līdz abstrakcionismam”, kurā eksponēti darbi no diviem cikliem – “Iekšējā balss” un gleznas, kas ilustrējušas Džona Banjana grāmatu “Svētceļnieka taka”. Ilustrācijas novembra beigās nomainīs darbi no šogad tapušā cikla “Prieka gēns”.
VIDEO: «Kino Citadele» visās zālēs pirmizrāda «Dvēseļu puteni»
Piektdien, 8. novembrī, īpaši kino svētki, jo pirmizrādi piedzīvo sengaidītā vērienīgā latviešu pilnmetrāžas spēlfilma – kara drāma “Dvēseļu putenis”, kas uzņemta pēc Aleksandra Grīna 1935.gadā izdotā romāna ar tādu pašu nosaukumu. Filmas darbība risinās Pirmā pasaules kara un Latvijas brīvības cīņu laikā un stāsta par latviešu strēlniekiem.
«Dvēseļu puteņa» scenāriju Boriss Frumins radījis, nelasot grāmatu. Intervija ar filmas veidotāju
Nacionālajā kino balvā “Lielais Kristaps” ir izveidojusies laba tradīcija – žūrijā pieaicināt ārvalstu speciālistus. Šogad starp viņiem ir arī režisors, scenārists un kino pedagogs Boriss Frumins. Dzimis rīdzinieks un savulaik strādājis Rīgas Kinostudijā, vēlāk padomju laiku filmu ražošanas gigantā “Ļenfiļm”, bet nu jau vairākus gadu desmitus darbojas ASV un citur pasaulē. Pēdējā laikā Borisa Frumina kontakti ar filmu veidotājiem Latvijā ir bijuši ciešāki, jo tieši viņš tika uzaicināts strādāt pie mūsu dižfilmas “Dvēseļu putenis” scenārija. 
Deju nozare piedāvā idejas nākamo Dziesmu un deju svētku konkursu nolikumiem
Latviešu skatuviskās tautas dejas nozares pārstāvji ceturtdien, 7. novembrī, darba grupu diskusijās debatēja par principiem un piedāvāja idejas 2023. gada Dziesmu un deju svētku deju lieluzveduma un koncerta veidošanai, paziņojumā medijiem informē Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) pārstāvji. Šajā diskusijā izstrādātos priekšlikumus un idejas LNKC izmantos par pamatu deju svētku lieluzveduma un koncerta konkursu nolikumu izstrādei, ko tālāk vērtēs Deju nozares padome un svētku Mākslinieciskā padome. Nolikumus plānots izstrādāt līdz 2019. gada beigām.
Kārļa Skalbes mantojums rosina jaunas interpretācijas: top romāns un pētījums
Rakstnieka Kārļa Skalbes 140. jubilejas gadā top dažādi jauni viņa atstātā literārā matojuma rosināti darbi. Grāmatu sērijā "Es esmu.." viens no 12 autoriem, par kuru top romāns un arī pētījums, ir Kārlis Skalbe. Grāmatu sērijas ieceres autores, rakstnieces Gundegas Repšes, uzrunāti, literāro darbu par Kārli Skalbi raksta Pauls Bankovskis, savukārt pētījumu veido literatūrzinātniece Lita Silova.
Latvijā filmē vērienīgu Somijas šausmu filmu «Hatching»
Novembrī Latvijā notiek vērienīgas Somijas un Zviedrijas kopprodukcijas filmas “Hatching” uzņemšana. Filmas režisore ir Hanna Bergholma (Somija), paziņojumā medijiem informē studija “Mistrus Media”, kas somiem nodrošina filmēšanas servisu Latvijā.
Raidījums «Dzimtaskoks» ar Kārli Būmeisteru atklās Latvijas vēsturē nozīmīgu dzimtu stāstus
No 9. novembra pie LTV1 skatītājiem nokļūs jauns Latvijas Televīzijas (LTV) veidots raidījums “Dzimtaskoks”. Seši raidījumi atklās sešu Latvijas vēsturē nozīmīgu dzimtu stāstus. Raidījuma vadītājs – mūziķis Kārlis Būmeisters. Kārļa interese par savām saknēm arī bijusi impulss raidījuma tapšanai, un pirmās sērijas stāsts veltīts tieši viņa dzimtas koka stāstam, paziņojumā medijiem informē LTV.
«Dvēseļu puteņa» veidotāji dalās pārdomās pirms pirmizrādes
Ilgi gaidītās latviešu filmas “Dvēseļu putenis” pirmizrāde notiks piektdienas, 8. novembra,  vakarā. Gandrīz vienlaikus filmu rādīs kino “Citadele”, kur to piektdienas vakarā izrādīs visās zālēs, un kinoteātrī “Splendid Palace”, kur ar filmu tiks atklāts nacionālais kino festivāls “Lielais Kristaps”. Piecus gadus tapusī filma ir liels notikums ne tikai Latvijas kino industrijā. Stāsts ir gaidīts arī tāpēc, ka šis darbs ir jauna un vizuāli spēcīga liecība par to, kā latviešu strēlnieki 20. gadsimta sākumā izcīnīja mūsu valsti.
Jāmācās dzīvot brīvībā. Saruna ar «Dvēseļu puteņa» režisoru Dzintaru Dreibergu
Latvijas simtgades svinības ir likušas no jauna uzplaukt Latvijas kino, izveidoto kino darbu kvantitātei roku rokā ejot ar kvalitāti. Vēsturiskā kara drāma “Dvēseļu putenis” pavisam noteikti ir viens no gaidītākajiem Latvijas kino notikumiem pēdējo gadu laikā, un piektdien, 8. novembrī, 100 gadus pēc Latvijas brīvības cīņām, ievadot novembra svētku un neatkarības nedēļu, tā piedzīvo pirmizrādi.
Māra Zālīte un citi Latvijas pārstāvji atzīmē Berlīnes mūra krišanu
Novembra pirmajā pusē veselu nedēļu Vācijas galvaspilsētā Berlīnē ar vairāk nekā 200 sarīkojumiem, izstādēm un koncertiem atzīmē Vācijas atkalapvienošanās 30. gadadienu. Betona mūris, kas stiepās 155 kilometru garumā, 28 gadus valsti sadalīja divās politiski, ekonomiski un citādi atšķirīgās nometnēs. Nav noslēpums, ka mūra krišanu lielā mērā ietekmēja baltiešu akcija “Baltijas ceļš”, tāpēc plašajā brīvības svētku programmā Berlīnē īpaša uzmanība veltīta Baltijas valstīm.
Diriģents Butāns: Festivāls «Trīs zvaigznes» krietni kuplinājis mūsu nošu krājumus
Valsts svētku laikā tradicionāli koncertdzīvi Latvijā kuplina orķestris "Rīga", un tā būs arī šogad – novembrī pat veseli trīs koncerti. Ar šiem koncertiem noslēgsies arī festivāls "Trīs zvaigznes". Orķestra "Rīga" mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns LR3 "Klasika" atklāj, ka, pateicoties festivālam, latviešu mūzika pēdējos gados kļuvusi bagātāka, kas arī bijis viens no festivāla mērķiem.
 
Ņujorkā sākas Baltijas filmu festivāls, Latviju pārstāv 5 filmas
Ceturtdien, 7. novembrī, Ņujorkā (ASV) tiek atklāts Baltijas filmu festivāls, kas norisināsies līdz 11. novembrim, tā ietvaros tiks izrādītas 14 filmas no trim Baltijas valstīm. Latviju programmā pārstāv piecas filmas, starp tām arī Simtgades programmā veidotās; īpašu fokusu šāgada programmai piešķir Baltijas ceļa 30 gadu atcere, paziņojumā medijiem informē Nacionālā kino centra pārstāvji.
Iznāk romāns par Dainu tēva ģimenes līkločiem
Savam mūža darbam – dainu vākšanai un apkopošanai – Krišjānis Barons pievērsās galvenokārt mūža otrajā pusē, bet daudz mazāk zināmas ir viņa gaitas jaunības un brieduma gados. Tieši šiem mazāk izpētītajiem aspektiem savā jaunākajā romānā “Mazā, klusā sirds. Dārta un Krišjānis pirms tautasdziesmas” pievērsusies populārā rakstniece Inguna Bauere, paziņojumā medijiem informē apgāds “Zvaigzne ABC”.
Svētki, parūkas, tērpi un grims – «Latvian Sound Quartet» rīko Vīnes balli
10. novembrī kultūras pilī “Ziemeļblāzma” balles noskaņu varēs izbaudīt koncertprogrammā “Vīnes balle”, kas veidota kā teatrāls uzvedums ar galma atmosfērai raksturīgu atribūtiku – parūkām, tērpiem un grimu. To visu piedāvā "Latvian Sound Quartet" – četras jaunas, brīnišķīgas dāmas, kuras klausītājus valdzina ar atraktīvo priekšnesumu un muzikālajām kvalitātēm. Kvarteta sastāvā muzicē obojiste Jana Zeļenska, vijolniece Līva Plociņa-Janova, čelliste Māra Botmane un pianiste Roksana Tarvide.
Mākslinieks starp atmiņu un iztēli. Izstāde «Pārvietojumi» mākslas stacijā «Dubulti»
Mākslas stacijā "Dubulti" no 8. novembra būs skatāma laikmetīgās mākslas izstāde "Pārvietojumi / Starp atmiņu un iztēli", ko veido seši mākslinieki no Latvijas, Lielbritānijas, Somijas un ASV.  Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo" ar izstādi iepazīstina kuratores Vineta Kaulača un Inga Šteimane un mākslinieki Sigita Daugule, Kaisu Koivisto un Kārlis Rekevics.
Galerijas