100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
Iekšupvērstās mūzikas festivāls „AD LUCEM” nu jau ir neatņemama vasaras mūzikas daļa. 26.jūnija vakars Pēterbaznīcā būs savdabīga meditācija ar īpašu skanējumu, jo līdzās klasiskajam čellam un Baha svītām skanēs Krētas lira, kurai grieķis Jorgs Kaludis piedarinājis ceturto stīgu – tā, lai basi sulīgāki. Būs paša mūziķa rakstītas kompozīcijas, improvizācijas un gaisotne, ko rada atnācēji, kas ļaujas.
Sarunu festivāls LAMPA, kas ik gadu notiek Cēsu pils parkā, ir uzbriedis līdz 350 pasākumiem. Lai arī tas izvērsts divās dienās (28. un 29. jūnijā), visu neiespēt. Tālab ieteicams izpētīt plānu un izveidot savējo. Bet var rīkoties spontāni un klīst no vienas skatuves līdz otrai, no teltīm līdz kuģītim, uz kura darbosies Latvijas Radio komandas. Šī gada epicentrā būs Drosme, tāpēc par drosmīgu un objektīvu kritiku subjektīvai mākslai diskutēs Signe Lagzdiņa un Dāvis Eņģelis, būs arī politiķu cepiens, ekonomikas un sociālās tēmas.
Ja kāds vēl nav bijis mājīgajā Kampenhauzenu dzimtas namā un parkā - Ungurmuižā, tad 29.jūnijs ir īstā diena, kad to piepildīt. Jau 15. gadu tur notiks mazie operas svētki. Pianistes Ilzes Ozoliņas pavadījumā dziedās soprāni Laura Leivāne, Evita Zālīte, mecosoprāns Ilona Bagele, tenors Mihails Čuļpajevs un baritons Rihards Millers. Arī franču soprānu Perīnu Madefu (Jāņa Apeiņa dzīvesbiedri) varam uzskatīt par mūsējo. Pēc Mocarta populārajām ārijām un duetiem skanēs amerikāņu mūziklu melodijas, ko radījuši leģendārie meistari Gēršvins, Bernsteins un Rodžerss.
Franču rakstnieka, režisora un grafiķa Žana Kokto līdz šim neeksponētu grafiku izstāde Liepājas muzejā. Darbi ir no Kesauri ģimenes kolekcijas, tie veltīti Kokto draugam Pablo Pikaso un radīti PP iecienītajā tehnikā – vienkāršas, nepārtrauktas līnijas, kas attēlu veido ar kontūru palīdzību. Draudzības ar izcilām personībām – Stravinski, Satī, Šanelu, Marē un daudzām citām – krāšņojušas Kokto radošo dzīvi un dāvājušas savstarpējus nospiedumus. Viņš būtu brīnišķīgs diskusiju festivāla LAMPA dalībnieks.

 
Spēlfilmas «Gads pirms kara» uzņemšanā galvenās lomas atveidotājs guvis traumu; filmēšana apturēta
Režisora Dāvja Sīmaņa jaunās spēlfilmas "Gads pirms kara" filmēšana apturēta — galvenās lomas atveidotājs, čehu aktieris Petrs Buhta filmēšanas laukumā guvis nopietnu traumu. Vēsturiskais trilleris seko leģendārā anarhista Pētera Māldera traģikomiskajam un sirreālajam ceļojumam, un tā uzņemšana tiks pabeigta rudenī, kad aktieris būs atveseļojies un atkal gatavs filmēties, informē Nacionālā kino centra (NKC) pārstāve Kristīne Matīsa.
«Aizliegtā paņēmiena» izlaušanās spēles «Latvija» formāts atzinīgi novērtēts Eiropā
Pērn, gatavojoties Saeimas vēlēšanām, Latvijas Televīzijas (LTV) Ziņu dienesta raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” komanda radīja jaunu un Latvijas televīzijās neredzētu pārbaudījumu partiju līderiem – “Izlaušanās spēli “Latvija””. Eiropas raidorganizāciju apvienība (EBU) raidījuma komandas veidoto formātu novērtējusi, un tas izvirzīts oriģinālformātu skatei, kas notiks EBU Radošuma forumā septembrī.
Izstāde atklāj Rīgas mikrorajonu spožumu un postu
Latvijas Arhitektūras muzejā ir skatāma izstāžu cikla “Rīga, kuras nav. Kartes un plāni” piektā izstāde “Mikrorajoni. Spožums un posts”, kas analizē būvniecības procesus laikā no 20. gadsimta 60. līdz 80. gadiem no mūsdienu skatupunkta, kad varam novērtēt ieguvumus un zaudējumus, informē Rīgas Arhitektūras muzejs.
Šovakar pie VEF Kultūras pils - ielīgošana ar koklēm un «Duceli»
Šodien ielīgošanas pasākumā pie VEF Kultūras pils piecu stundu garumā apmeklētājiem būs iespēja baudīt piesātinātu programmu, kurā mūziķu un dejotāju priekšnesumi mīsies ar aktivitātēm publikai – kopīgu rotaļās iešanu, dančiem, Jāņu tradīcijām veltītām radošajām darbnīcām. Ikvienam būs iespēja piedalīties kopīgas svētku noskaņas radīšanā, vēstīts VEF Kultūras pils mājaslapā.
Jūrmalā atjaunota Mellužu estrāde
Jūrmalā atjaunots vēsturiskā Mellužu parka estrādes komplekss un gliemežvāka formas brīvdabas koncertestrāde, informē Jūrmalas pilsētas dome.
Klajā nācis Osvalda Zebra romāns «Māra»
Pirms diviem gadiem rakstnieks Osvalds Zebris par romānu “Gaiļu kalna ēnā” ieguva Eiropas Savienības Literatūras balvu. Kamēr godalgotais romāns piedzīvo arvien jaunus tulkojumus dažādās valodās, rakstnieks nav dusējis uz lauriem, bet radījis jaunu opusu “Māra”. Romāns ir par mūsdienu Rīgas jauniešiem un viņu dzīvē svarīgām izvēlēm, vēsta LTV ''Kultūras ziņas''.
Skatāma stikla mākslas maģistrantu darbu izstāde
Līdz 21. jūnijam mākslas centra “Zuzeum” mazajā zālē ir apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas stikla mākslas maģistra studentu darbu pop-up izstāde “3 ± 1”, informē Mākslas akadēmijas studenti.
Latvijas diaspora līdz jūnija beigām tiešsaistē varēs skatīt latviešu filmas
Nacionālā kino centra (NKC) portāls Filmas.lv 19. jūnijā uzsācis pirmo tiešsaistes festivālu “Latvijas filmas pasaulē”, kas ilgs divas nedēļas līdz jūnija beigām. Festivāla ietvaros 10 Latvijas filmas kā īpašs sveiciens latviešu diasporai nacionālajos svētkos būs pieejamas noskatīšanai datorā jebkurā pasaules vietā, kur vien atrodams interneta pārklājums, informē NKC.
Linda Leen koncertos interpretēs īsākās nakts skaņu
Dziedātāja Linda Leen atgriezusies pie kamermuzicēšanas, lai izbaudītu saulgriežu laiku. Koncerti “Sapnis pilsētas naktī” kopā ar ģitāristu Rihardu Lībieti notiks 19. un 20. jūnijā virs Rīgas jumtiem – uz bāra “Herbārijs” terases.
Baza Lurmena interpretācija par Romeo un Džuljetu - vienīgajā seansā Rīgā
Kinoteātris “Splendid Palace” un kinoprojekts “Kino Kults” 20. jūnijā aicina nosvinēt “Splendid Palace” 95. jubilejas sezonas noslēgumu “Vasaras nakts ar Šekspīru”. Lielajā zālē plkst. 19 skatītājus gaidīs visslavenākā Šekspīra traģēdija visneparastākajā veidolā – 1996. gadā tapusī Baza Lurmena filma “Romeo + Juliet”, informē kinoprojekta "Kino Kults" pārstāvji. 
«Skroderdienas Silmačos» atgriežas Leļļu teātrī
Leļļu teātra aktieri sezonas izskaņā atkal uzspodrina pirms 12 gadiem radīto režisoru Kārļa Auškāpa un Valda Pavlovska iestudējumu Rūdolfa Blaumaņa lugai “Skroderdienas Silmačos”, vēsta LTV “Rīta Panorāma”.
Introvertās mūzikas festivālā - Laima Jansone un mūziķi no Kanādas un Grieķijas
Pēc saulgriežiem pievērsties savai iekšējai pasaulei aicina 18. introvertās mākslas festivāls “Ad Lucem”. Ar vienīgo koncertu Baltijā festivālā 30. jūnijā plkst. 19 Spīķeru koncertzālē viesosies pasaules mūzikas ansamblis “Constantinople” no Kanādas, bet klausītājus priecēs arī citi Latvijas un pasaules mūziķi, informē festivāla organizatori. 
Trauslums un vieglums - Ērikas Zuteres tekstilmākslas izstādē
No 27. jūnija galerijā "Istaba" – trauslums, vieglums un caurspīdīgums tekstilmākslinieces Ērikas Zuteres personālizstādē “Šķērsgriezums”, informē galerija "Istaba". Izstāde demonstrē mākslinieces laikietilpīgās izklaides – spēles ar “papīru un piedevām”, dabā atrastajiem materiāliem, krāsām un kontrastiem, – spēles, kas izaugušas no pēdējo gadu aizraušanās ar papīra izgatavošanu.
Atklās piemiņas vietu kādreiz tik slavenajam, bet vēlāk aizmirstajam dziedonim Jānim Vītiņam
Aizvadītajā gadā no ilgstošas aizmirstības tika izcelts savulaik ļoti slavens operdziedātājs un dedzīgs Latvijas brīvības cīnītājs Jānis Vītiņš. Iniciators tam bija Siguldas opersvētku rīkotājs Dainis Kalns, kurš svētku galveno notikumu – operu „Andrē Šenjē” - veltīja šī mūsu vēsturē patiešām ļoti īpašā cilvēka piemiņai. Uzturot spēkā Daiņa Kalna iesākto, šonedēļ sekos vēl viens notikums – piektdien Auces novada Īlē, Spārnu pilskalnā, ar īpašu koncertu atklās Jāņa Vītiņa piemiņas vietu.
Kopienu teātra izrādes ciklā «Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani»
Vairākās pasaules valstīs, jo īpaši Lielbritānijā, aktīvi darbojas tā sauktie kopienu teātri. Latvijā tas ir jaunums, un šajā vasarā pie skatītājiem nonāks vairākas mūsu kopienu teātra izrādes. Tās tapušas Latvijas simtgades zīmē, un tās vieno nosaukums “Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani”.
Ieva Iltnere izstāžu ciklā «LMA100» piedāvā Indulim Zariņam veltītu izstādi
Šovakar durvis ver fonda “Mākslai vajag telpu” Vasaras māja, kas par godu Latvijas Mākslas akadēmijas simtgadei pārcelta uz Esplanādi, tā teikt, tuvāk “jubilārei”. Tai veltīts arī šī gada izstāžu cikls “LMA100”, kurā katra izstāde būs interpretācija par kādu personību, kas dzīvi saistījusi ar akadēmiju. Šovakar kā pirmo atklāj izstādi, kas veltīta vienam no harismātiskākajiem Mākslas akadēmijas rektoriem Indulim Zariņam un ko veidojusi akadēmijas studente Envija un gleznotāja Ieva Iltnere.
Režisore Krista Burāne: Ticība savai valstij, šķiet, ir sašķobījusies
22. jūnijā Cēsīs ar plašu un daudzveidīgu norišu programmu tiks svinēta Latvijas Uzvaras diena, Cēsu kauju simtgade. "Tas, kas toreizējos cēsniekus atšķīra no mūsdienu Latvijas iedzīvotājiem, – lielākā daļa no viņiem ticēja, ka Latvijas valstij jābūt brīvai un ka mums jāspēj ziedot kaut kas ļoti būtisks, lai šī brīvība pastāvētu. Manuprāt, šis atgādinājums šobrīd ir īpaši nepieciešams, jo ticība savai valstij, šķiet, ir sašķobījusies - un arī brīvības sajūta ir sašķobījusies. Šai izjūtai ir jāatgriežas, saprotot, ka tikai brīvi cilvēki spēj noturēt brīvu valsti," ir pārliecināta viena no Latvijas Uzvaras dienas svinību rīkotājām - režisore Krista Burāne.
Paziņoti šā gada «Spēlmaņu nakts» nominanti
Paziņoti šā gada "Spēlmaņu nakts" nominanti 16 kategorijās. Visvairāk nomināciju šogad izpelnījušās trīs izrādes: "Pūt, vējiņi" Nacionālajā teātrī, "Vēstures izpētes komisija" Jaunajā Rīgas teātrī un "MUMU" Rīgas Krievu teātrī.
Nora Ikstena: Melbārdes vadībā kultūras nozarei bija izcili un stabili gadi
Latvijas kultūrai tie ir bijuši izcili un stabili gadi – tā Daces Melbārdes (Nacionālā apvienība) darbu kultūras ministres amatā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" vērtēja rakstniece Nora Ikstena. Melbārde otrdien, 18. jūnijā, aizvadīja pēdējo valdības sēdi, jo pavisam drīz viņa stāsies Eiropas Parlamenta (EP) deputātes amatā.
Galerijas