100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Liene Jakovļeva
20. septembrī Lielajā ģildē jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Viens no pasaules labākajiem Bēthovena interpretiem Franks Pēters Cimmermanis būs solists nākamā gada lieljubilāra Vijolkoncertā, orķestra sezonas rezidējošā un Grieķijā dzīvojošā komponiste Gundega Šmite piedāvās savu jaundarbu “ΙΩ. Rītausmas dieve Ēosa”, un tam līdzās būs likta arī efektīgā Riharda Štrausa simfoniskā poēma „Tā runāja Zaratustra”.
Šonedēļ vairākas pirmizrādes. Labā ziņa ir tā, ka, atšķirībā no vienreizēji unikāliem koncertiem, izrāžu dzīvošanas ilgums ir krietni garāks un satikšanās reizes ar publiku - daudzskaitlīgas. Garu skatuves mūžu novēlam arī Nacionālā teātra izrādei „Katls”, kurā ar interesi vērosim ievērojamā latviešu kinorežisora Aivara Freimaņa pirmā un vienīgā romāna par Kurzemes katlu un mežabrāļiem pārmiesošanos režisores Ināras Sluckas veidotajā skatuves darbā.
Teātris un opera ir scenogrāfa Andra Freiberga stihijas. Kā atbalss no Ērika Ešenvalda operas „Iemūrētie” iestudējuma mūsu Baltajā namā mākslinieka piektā personālizstāde no 19. septembra aicina uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu. „Arsenāla” 56 pakāpieni summējas ar scenogrāfa laika dalījumu – 80 gadiem. Un iegūst autobiogrāfisku laiktelpu – personālizstādi “136 kāpieni”.
Arī Latvijas kinoainā iegaismojas jaunums – 17. septembrī Latvijas pirmizrādi gluži loģiski izvēlētā pilsētā Jelgavā piedzīvo Jura Podnieka studijas spēlfilma „Jelgava '94”. Režisors Jānis Ābele ar debitantiem un pieredzes bagātiem aktieriem pēc Jāņa Joņeva romāna veidotajā filmā sola atkāpties laikā, par kuru, stāsta varoņiem pieaugot, iespējams būs kauns, bet varbūt tas izrādīsies pats labākais posms dzīvē...

 
VIDEO: Publicēts spēlfilmas «Jelgava 94» treileris
Iznācis Jura Podnieka studijā pēc Jāņa Joņeva kulta romāna "Jelgava 94" tapušās spēlfilmas treileris. Filma pirmizrādi piedzīvos 17. septembrī Jelgavā un 18. septembrī Rīgā, savukārt no 20. septembra tā būs skatāma kinoteātros visā Latvijā, paziņojumā medijiem informē filmas pārstāvji. 
Jelgavā darbu sāk jaunā brīvdabas koncertzāle «Mītava»
Piektdien, 13. septembrī, ar svinīgu koncertu tiek atklāta brīvdabas koncertzāli “Mītava” Jelgavā, Pasta salā. Programmā latviešu un pasaules mūzika, kā arī Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna jaundarba “Kā ābeļdārzs tu, brīvība” pirmatskaņojums, informē Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” Sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Gaile.
Mākslas akadēmijas biennālē runā par nākotni un rada tai
Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades notikumu ietvaros atklāta vērienīga Jaunās mākslas biennāle “Mākslas nākotne/Nākotnes zīmes”. Izstāde akadēmijas lielajā aulā notiek no 9. līdz 14. septembrim. Tā uzrāda dažādus mākslas nākotnes attīstības pieturas punktus visdažādākos medijos, visvairāk digitālajā jauno tehnoloģiju vidē.
Sievietes, kas uzvar gravitāciju: Kristīnas Normanas izrāde festivālā «Homo Novus»
No 5. līdz 13. septembrim Rīgā norisinās starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”. Igauņu māksliniece Kristīna Normana festivālā piedalās ar dokumentāli poētisku izrādi “Vieglāk par sievieti.” Darba pamatā ir Kristīnas Normanas pētījums par ukraiņu sievietēm – veco ļaužu aprūpētājām Itālijā, kuras tur dēvē speciālā vārdā – par badantēm.
Jaunie vārdi: Dzeju lasa un par sevi stāsta Gundars Smuidris
Jaunais dzejnieks - tas ir jaunais mēģinātājs radīt cilvēkos emocijas no valodas, uzskata Gundars Smuidris. Viņa dzejoļi, lai arī negatīvi iesākti, vienmēr beigsies optimistiski. Bet par skumjām dzejā viņam ir dalītas jūtas. Latvijas Radio raidījuma "Kultūras Rondo" ciklā „Jaunie vārdi” iepazīstina ar šībrīža jaunajiem dzejniekiem, kuri piedalās ikgadējās Dzejas dienās un ir pilntiesīgi piepulcējušies saviem vecākajiem kolēģiem. 
Aicina uz amatierteātru festivālu «Rīga spēlē teātri»
Rīdzinieki un ikviens teātra mākslas cienītājs no 12. līdz 15. septembrim VEF Kultūras pilī ir aicināts apmeklēt izrādes, tostarp klasikas, oriģināldramaturģijas, kustību un pantomīmas iestudējumus, kā arī muzikālu un multimediālu dzejas uzvedumu, informē Rīgas Domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību vadītāja Indra Vilde.
Nācis klajā Māras Zālītes dzejas krājums ķīniešu valodā
Māras Zālītes dzejas krājums "15 dzejoļi" tikko nācis klajā. Tas ir pirmais latviešu autora darbu atdzejojums ķīniešu valodā. To ar savu specifisku tulkošanas stratēģiju kopā atdzejojuši sinologi Ieva Lapiņa un Franks Kraushārs un ķīniešu dzejnieks un tulkotājs Lui Huižu.
«Splendid Palace» radošajā vakarā – režisores Ilonas Brūveres daiļrade
Latvijas Kinematogrāfistu savienības rīkotajā radošajā vakarā kinoteātrī "Splendid Palace" 10. septembrī režisores Ilonas Brūveres radošajā vakarā vairāk nekā divas stundas bija skatāma tikai un vienīgi viņas daiļrade. Tā bija izraudzīta pēc iespējas dažādāka, izsijājot no 40 gadu radošās darbības periodā paveiktā.
VIDEO: Tapis vēsturiskās kara drāmas «Dvēseļu putenis» treileris
Trešdien, 11. septembrī, publiskots vēsturiskās kara drāmas "Dvēseļu putenis" treileris. Pati filma pēc piecu gadu veidošanas uz kino ekrāniem visā Latvijā nonāks šā gada 8. novembrī – 100 gadus pēc Latvijas brīvības cīņām, ievadot novembra svētku un neatkarības nedēļu, informē filmas "Dvēseļu putenis" sabiedrisko attiecību vadītāja Eva Šķēle.
Jaunie vārdi: dzeju lasa un par sevi stāsta Lāsma Olte
"Man dzīvē nekas tik viegli nav nācis kā dzejolīši, un es no tā ļoti mulstu," atzīst Lāsma Olte. Viņa vispirms apguvusi prozas rakstīšanu, bet kādā Prozas dienu pasākumā dzirdējusi dzejnieku rakstīto prozu, kas mudinājis pašu izteikties dzejā. Latvijas Radio raidījuma "Kultūras Rondo" ciklā „Jaunie vārdi” iepazīstina ar šībrīža jaunajiem dzejniekiem, kuri piedalās ikgadējās Dzejas dienās un ir pilntiesīgi piepulcējušies saviem vecākajiem kolēģiem. 
Elitas Kļaviņas filmai «Zorjana Horobraja» – starptautiskā pirmizrāde Sanktpēterburgā
Sanktpēterburgā, Krievijā, no 14. līdz 21. septembrim norisināsies 29. starptautiskais filmu festivāls “Vēstījums cilvēkam / Message to Man”, kur starptautisko pirmizrādi piedzīvos Elitas Kļaviņas dokumentālā filma "Zorjana Horobraja" – diplomdarbs, absolvējot kinorežijas studijas Latvijas Kultūras akadēmijā, paziņojumā medijiem informē Nacionālais kino centrs.
13. septembrī pasniegs pirmo Ainavu arhitektūras balvu
Pirmās Latvijas Ainavu arhitektūras balvas (LAABA) pasniegšanas ceremonija norisināsies 13. septembrī no pulksten 16.00 līdz pulksten 20.30 Klīversalas kvartāla sajūtu dārzos Zunda krastā, paziņojumā medijiem informē LAABA pārstāvji. 
Ņujorkā izrāda Hilfigera un Zendajas tērpus
Amerikas Savienoto Valstu lielpilsētā Ņujorkā notikusi slavenā modes dizainera Tomija Hilfigera un aktrises un dziedātājas Zendajas kopīgā tērpu skate . Tā sarīkota ikgadējās modes nedēļas ietvaros.  
«Mazajā ģildē» izskanējis kaislīgs tango čellam un vibrofonam
Uzsākot jauno koncertsezonu, Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrā “Mazā ģilde” 9. septembrī tango noskaņās izskanēja pirmais kamermūzikas vakars. Koncertā “Tango čellam un vibrofonam” atskaņojot Astora Pjacollas darbus kopā muzicēja čelliste Tatjana Rediko un kamerorķestra “Kremerata Baltica” mūziķis, vibrofonists Andrejs Puškarevs.
Kustību teātra režisora Rūtentāla mīlestība visiem galerijā «Istaba»
Galerijā “Istaba” līdz 12. oktobrim skatāma mīma, pedagoga un Kustību teātra režisora Anša Rūtentāla piemiņas izstāde “Es mīlu jūs visus”. Tajā apmeklētāji var arī apgulties uz skatuves un klausīties viņa mūzikas kolekciju, lai atrastu īsto sajūtu un uztvertu mākslinieku un viņa atstāto mantojumu.
Ilmārs Šlāpins «nemāk komatus»
Otrdien, 10. septembrī, Ilmārs Šlāpins svin sava jaunā dzejoļu krājuma ““Es nemāku, komatus” jeb dzejoļi grūti audzinātiem bērniem” atvēršanu. Intervijā Latvijas Televīzijai viņš atklāja, kā radies krājuma nosaukums un pastāsta, ka tajā apkopti dzejoļi par to, kā ir nesaprast.
Latvieši Indonēzijā filmē Ziemassvētku piedzīvojumu filmu bērniem
“Studijas Lokomotīve” filmēšanas grupa septembra sākumā devusies uz Indonēziju, lai sāktu filmēt jaunu piedzīvojumu filmu bērniem – “Ziemassvētki džungļos”, kas stāstīs par Paulas un viņas drauga Ahima bīstamo un aizraujošo ceļu džungļu biezoknī, meklējot Ziemassvētku brīnumu, paziņojumā medijiem informē “Studija Lokomotīve”.
«Dagamba» koncertu Maskavā apmeklē 30 000 klausītāju
Klasiskās mūzikas huligāni “Dagamba” nedēļas nogalē uzstājās uz Maskavas pilsētas svētku galvenās skatuves un izpildīja Pētera Čaikovska iedvesmotus darbus. Kopumā “Dagambas” koncertu apmeklēja vairāk nekā 30 000 klausītāju, paziņojumā medijiem informē grupas menedžments.
Jaunie vārdi: dzeju lasa un par sevi stāsta Anna Belkovska
"Mana dzejas būtība atšķiras no manas būtības," par sevi saka Anna Belkovska. Pirmais dzejas krājums, kas viņu spēcīgi uzrunājis, bijis Imanta Ziedoņa “Ceļmallapas”. Bet dzeju rakstīt viņa sākusi, jo kādai frāzei nav varējusi atrast piemērotu stāstu. Latvijas Radio raidījums "Kultūras Rondo" ciklā "Jaunie vārdi" tiekas ar jauno dzejnieci Annu Belkovsku. Viņa raksta arī dramaturģiju, bet ikdienā tulko subtitrus televīzijas raidījumiem.
FOTO: Jaunā raidījuma «Kultūrdeva» pirmā ieraksta aizkulises
Latvijas Televīzijas 2. studijā 9. septembrī aizvadīta jaunā LTV projekta “Kultūrdeva” pirmā raidījuma filmēšana. No 10. septembra otrdienās pulksten 19.30 LTV1 un Replay.lv skatītājiem būs pieejams raidījums “Kultūrdeva”. Tas būs izklaidējošs un informatīvs kultūras sarunu šovs par notikumiem un aktualitātēm Latvijā, informē Latvijas Televīzija.
Galerijas