100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Kā ziņo vēstis no Dižjūras puses, Liepājas teātris nonācis grūtībās - pārslodzes dēļ Teātra dienas priekšvakarā aktieri piedraudējuši iesniegt atlūgumus. Steidzami tiek meklēti citi aktieri. Un ierodas… Rūķis Kautrīgais, Jurčiks, Žaklīna, Gatiņš, Baibiņa, Džejs Getsbijs un citi īpatņi. Kādi ir krīzes menedžmenta rezultāti, uzzināsiet sestdien Liepājas teātrī. Savārīto putru apņēmušies izstrēbt Edgars Pujāts, Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Everita Pjata-Gertnere, Leons Leščinskis, Kaspars Gods, Signe Dancīte u.c.
Režisors Gatis Šmits piedāvā pēdējo kinodarbu no cikla „Latvijas filmas Latvijas simtgadei” - tēlojumus par brāzmaino revolūcijas laiku „1906”. Fabula sekojoša: tikai viena sociāldemokrātu grupa pēc 1905.gada revulūcijas sagrāves spītīgi turpina savu darbību un plāno pārgalvīgu uzbrukumu kādas Rīgas rūpnīcas kasei. Par operācijas vadītāju tiek nozīmēts ierindas kaujinieks Pelēkais, kurš operācijas plānošanas laikā Pelēkais satiek dzejnieci Violetu.
Ceturtdienas vakarā Lielajā ģildē otrā sērija pirms trim gadiem iesāktajai tangomūzikas programmai “Pjacolla un Galjāno”. Idejas autors un iniciators ir Raimonds Melderis - klasisks kamermūzikas ansamblis (stīgu kvartets un bass) satiekas ar akordeonu un ģitāru. Programmā - Pjacolla (arī Platona Buravicka pārlikumā īpaši šims sastāvam) un Kārlis Lācis.
Runājot par suņiem, kuri paši sev ceļ asti – vēlos ieteikt svētdienas vakarā iegriezties Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra mājā „Zirgu pasts”, kur notiks etīžu teātra „NERTEN” jaunākās izrādes „Gribētos piebilst” premjera. Teātris šogad atzīmē savu 15 gadu pastāvēšanas jubileju, tāpēc rakstnieks Svens Kuzmins kopā ar šo rindu autoru pie jaunās programmas ir strādājuši jau kopš aizvadītās sezonas.
 
Baltijas valstu ilustratoru veikums piesaista Londonas Grāmatu tirgus publiku
Rit Londonas Grāmatu tirgus otrā diena līdz ar Latvijas literatūras eksporta platformas „Latvian Literature” dalību tajā. Vakar, 12.martā, Bērnu literatūras centrā pasākumu sērijā „Uzlecošās zvaigznes” notika tikšanās ar Baltijas valstu bērnu grāmatu ilustratorēm. Igauniju tajā pārstāvēja Ulla Sāra, Lietuvu – Monika Vaicanavičiene savukārt Latviju – Elīna Brasliņa.
Kur glabājas jūsu vecmāmiņas parunas, un kāpēc tās ir vērtība visai Latvijai
Jau piecus gadus tiek aktīvi attīstīts un popularizēts Latviešu folkloras krātuves digitālais arhīvs. Taču nevajag, spriežot pēc nosaukuma, domāt, ka runa ir tikai par latviešu mutvārdu tautas daiļrades pierakstiem, uzsver šī arhīva zinātniskā līdzstrādniece Ieva Tihovska. Krātuve ar prieku pieņem dāvinājumā visu Latvijas tautu folkloras paraugus, viņa norāda.
Trīs Līgo no Rīgas: Recenzija par Alises Zariņas filmu «Blakus»
Cik tuvu būt otram ir prieks un cik – nelaime –, vai uz šo jautājumu jādod konkrēta atbilde? Patiesība kaut kur ir – bet kur tieši? Nez vai Alises Zariņas filma “Blakus” varēs izsmeļoši atbildēt uz šiem jautājumiem, taču, iespējams, tā izvirzīs pavisam citus jautājumus.
Māris Kupčs Kopenhāgenas jaunajā opernamā iestudē Monteverdi operu «Popejas kronēšana»
Kopenhāgenas jaunajā opernamā diriģenta Māra Kupča vadībā Dānijas publikai 18., 20., 22. un 24. martā tiks piedāvātas 17. gadsimta itāļu komponista Klaudio Monteverdi pēdējās operas “Popejas kronēšana” pirmizrādes, ko atskaņos Kopenhāgenas operas jaunie solisti, kā arī baroka orķestris ''Collegium Musicum Riga'', informē Rīgas Senās mūzikas centrā.
«Lielais dzintars» vasaras koncertos priecēs ar enerģētisku džezu un blūzu
Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” izsludina vasaras koncertu programmu. Šovasar klausītājus gaida trīs īpaši saulaini  un dzirkstoši koncerti – sezonu koncertzāle atklās ar elektrizējošu enerģiju franču grupas “Electro Deluxe” sniegumā un turpinās ar blūza dvēseli Jūdžinu “Hideaway” Bridžesu no ASV. Vasaras koncertus “Lielajā dzintarā” vainagos amerikāņu džeza dīva Šeina Stīla, informē koncertzāles pārstāve Santa Margeviča.
Deju koncerts «Lieliskais baleta gadsimts» - ceļojums laikā
Svinot Latvijas  simtgades  svētkus, trīs Baltijas valstu baletskolas un Latvijas Nacionālās operas un baleta koncerts “Lieliskais baleta gadsimts”, kurā godinās Latvijas baleta izcilākos horeogrāfus, būs ceļojums laikā, LTV “Rīta panorāmā” atzina koncerta mākslinieciskā vadītāja Regīna Kaupuža.
Animācijas režisore Anita Brūvere: Ir svarīgi atstāt vietu interpretācijai
Aita Brūvere ir jaunā animācijas filmu režisore, kura pašlaik studē Nacionālajā filmu un televīzijas skolā Lielbritānijā. Viņas animācijas filma “Zivspuika” ir sirreāls stāsts par visaptverošo vainas sajūtu. Filma tikusi nominēta nacionālajai kino balvai “Lielais Kristaps” studentu filmu kategorijā, kā arī izrādīta filmu festivālos Latvijā.
Ar izrādi par nāvi debitē jauna teātra apvienība «PERFOrācija»
Mūsu sabiedrībā nav ierasts nenopietni vai ar ironiju runāt par dažādiem ar nāvi saistītiem jautājumiem. Tieši tāpēc, piesakot jaunas teātra apvienības “PERFOrācija” debiju, Latvijas Kultūras akadēmijas jaunās teātra mākslinieces Pamela Butāne un Beatrise Zaķe izvēlējušās pirmo apvienības izrādi “Natum Ante Mortem” veltīt nāves tēmai. Iestudējums vienlaikus bija arī maģistra diplomdarbs, Pamelai Butānei absolvējot Latvijas Kultūras akadēmijas Teātra režijas programmu.

“Par nāvi jau, protams, ir jādomā. Un to var ļoti dažādi darīt, un tas šajā izrādē arī bija. Ļoti labi, ka tā liek aizdomāties un uztvert dažas lietas ne tik nopietni,” norāda teātra apskatnieks Armands Kalniņš. 
Nacionālajā teātrī  top Teātra dienas koncerts «Divi vienā»
Kā katru gadu šajā laikā Latvijas Nacionālajā teātrī top Teātra dienas koncerts, šoreiz tas sastāvēs no divām žanriski un intonatīvi atšķirīgām daļām, kas atspoguļojas jau nosaukumā “Divi vienā”, ar apakšvirsrakstiem “Poēma par skatuvi” un “Circeņa pavasaris”. Koncerta režisors Edmunds Freibergs, Circeņa Driskas lomā Jānis Skanis, informēja Nacionālajā teātrī.
Iznāk grāmatas «Kinomāksla. Ievads» tulkojums latviešu valodā
Nacionālais kino centrs un Eiropas Savienības (ES) programmas “Radošā Eiropa MEDIA” informācijas birojs ieguldījis divu gadu darbu un Eiropas finansējumu, lai latviešu valodā iznāktu respektabls, apjomīgs un kinomākslas interesentiem nepieciešams izdevums – ietekmīgo kinozinātnieku Deivida Bordvela un Kristīnas Tompsones grāmata “Kinomāksla. Ievads”. Vērtīgais izdevums nonāks Latvijas publiskajās bibliotēkās, augstskolās un citās specializētās mācību iestādēs.
Samanta Tīna izdod dziesmu «Vilku bars»
Samanta Tīna ar mūziķiem DJ Rudd un Matīsu Kļaviņu īpašā “Radio SWH” pirmatskaņojumā piedāvā jaunu dziesmu “Vilku bars”, kas tapusi pagājušā gada rudenī dziesmu rakstīšanas nometnē “RIGaLIVE”.
Uzņemta jauna filma par zilonīti Dambo
Volta Disneja kompānija uzņēmusi jaunu filmu par zilonēnu Dambo. Projektā atkalapvienojušies režisors Tims Bērtons un aktieri Maikls Kītons un Denijs de Vito. 
Valmierā atklāta kultūrzīme Jautrītes Putniņas un viņas brāļa piemiņai
Valmieras mūzikas dzīvē nu jau par ikgadēju tradīciju ir kļuvis Ziemas mūzikas festivāls janvārī, bet vasarā – dārza koncerti. Tos savulaik iedibināja izcilā latviešu pianiste Jautrīte Putniņa. Atzīmējot viņas 90 gadu jubileju, Valmierā, pie ēkas Brīvības ielā, kur viņa dzīvoja, tagad atklāta kultūrzīme “Rokas pieskārieni”, tā veltīta gan Jautrītei Putniņai, gan arī viņas brālim, māksliniekam Gundabam Putniņam.
Galerijas