100 g kultūras
 
Būvkultūras zīmē – sākas Eiropas Kultūras mantojuma dienas
Šī gada Eiropas Kultūras mantojuma dienu atklāšana notiks 24. septembrī. Pašā Vecrīgas sirdī, “Trīs brāļos”, tiks uzvilkts pasākuma zili balti dzeltenais karogs un tiks sumināta šī gada tēma – būvkultūra, informēja Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē (NKMP).
«Vienmēr gatavs!» – filma «Mans mīļākais karš» dodas pie skatītājiem
Godīgi, bez patosa, ļoti emocionāli. Caur personīgajām atmiņām par kolektīvajām. Tie ir Latvijas skatītāju pirmie secinājumi par režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas animācijas dokumentālo spēlfilmu “Mans mīļākais karš”. Trīs mēnešus pēc uzvaras vienā no prestižākajiem pasaules animācijas filmu festivāliem tā piedzīvojusi Latvijas pirmizrādi.
Kā runāt par mākslas vēsturi šodien? Saruna ar muzeju vadītājiem Māru Lāci un Kasparu Vanagu
“Dzirdam atkal un atkal šo mantru, ka māksla runā pati par sevi. Ne nieka viņa nerunā pati par sevi,” atzīmē Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktors Kaspars Vanags sarunā ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktori Māru Lāci, apspriežot Valsts mākslas muzeja simtgadei veltīto izstādi Rīgas Biržā, muzeju pārmaiņas gadsimta laikā un to, kā muzeji turpinās mainīties.
Spēlējam tad, kad vēl nedrīkst. Saruna ar «Dzelzs vilku» un dziesmas pirmatskaņojums
Uzstāšanās Covid-19 pandēmijas laikā bijusi interesanta pieredze, kas vienmēr paliks atmiņā. Tā atzīst grupas “Dzelzs vilks” dalībnieki Juris Kaukulis un Kaspars Tobis, kuriem bija iespēja piedalīties gan autokoncertā, gan klātienes koncertā, kurā klausītājiem jāievēro distance vienam no otram. Savukārt 7. novembrī Rīgā plānotie Jura Kaukuļa jubilejas koncerti noslēgs tūri, kura Latvijas pilsētās skaļi izskanēja jau gada sākumā, pirms pandēmijas.
Kad citi aizveras. Trešo gadu notiks Ulda Rudaka rīkotais festivāls «Kartupeļpalma»
“Atveras, kad citi aizveras” – ar šādi devīzi piektdien, 25. septembrī, Salaspilī notiks trešais festivāls “Kartupeļpalma”, ko veido pazīstamais mūzikas žurnālists un vēsturnieks Uldis Rudaks. Devīze raksturo gan festivāla nosaukumam izraudzīto augu, gan festivāla saturu, jo tajā spēlē mūziķi, kurus lielākoties var sadzirdēt tikai tad, kad pieklust visskaļāk reklamētie mākslinieki. Ulda Rudaka izvēles kritērijs ir tikai un vienīgi oriģinalitāte un nevis mūziķu popularitāte vai komerciālie panākumi.
Iveta Kažoka: «Marinēt» finālistus ir sliktākais, ko ministrs amatu konkursos var darīt
Konkurss uz Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktora amatu radījis jautājumus, cik liela drīkst būt ministra ietekme uz rezultātiem un vai tā negrauj uzticību profesionāli rīkotiem konkursiem uz augsta līmeņa vadītāju amatiem valsts pārvaldē. Ministrs un viņa partija stingri aizstāv tiesības izvērtēt labākos kandidātus pirms gala lēmuma pieņemšanas, premjers diplomātiski aicina sekot “labas pārvaldības principiem”, bet pārvaldības eksperti aicina politiķus piebremzēt personiskās ambīcijas, bez skaidra pamatojuma apšaubot žūrijas komisijas lēmumu.
Nozares pārstāvji: Valdības virzītās nodokļu reformas var būtiski pasliktināt tieši trūcīgo radošo personu situāciju
Aplikšana ar Valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), vienlaikus nesniedzot skaidras garantijas, ka šo naudu būs iespējams nopelnīt, padarīs trūcīgas radošas personas vienīgi sociāli mazāk nodrošinātas, un tās būs spiestas doties pelēkajā zonā vai pilnībā atteikties no jebkādas radošas darbības, uzskata Laikmetīgās kultūras nevalstisko organizāciju (NVO) asociācija un Latvijas Radošo savienību padome.
FOTO: Režisors Martinsons gatavojas filmas «Zeme, kas dzied» uzņemšanai
Šobrīd norisinās sagatavošanās process režisora Māra Martinsona vēsturiskās spēlfilmas “Zeme, kas dzied” filmēšanai. Lai arī tās uzņemšana sāksies nākamgad, jau 21. septembrī radošā komanda un aktieri pirmo reizi pilnā sastāvā sanāca kopā, lai pielaikotu kostīmus, grimu un kopā ar scenārija autoriem Daini Īvānu un Māri Martinsonu izrunātu filmas vēsturiskos aspektus, informē filmas veidotāji.
Pasaule pēc klimata krīzes – Riga IFF aicina uz bezmaksas filmas seansu un diskusiju
Kāda nākotne gaidāma pasaulē, kuru plosa klimata pārmaiņu krustugunis? Rīgas Starptautiskais kinofestivāls (Riga IFF), sadarbībā ar Latvijas Dabas fondu piedāvās šo jautājumu apskatīt no zviedru režisores Pellas Kogermanes skatpunkta, zinātniskās fantastikas drāmā “Aniara” un pēc filmas seansa to apspriest žurnālistes Sandras Kropas vadītajā diskusijā, informēja festivāla pārstāvji.
Galerijas