100 g kultūras
 
Grupai «Sudden Lights» pirmajā lielajā koncertturnejā piebiedrosies vietējie kori
Pirmajai lielajai koncertu tūrei pošas latviešu alternatīvā pop/rock grupa “Sudden Lights”. Interesanti, ka pirmā tūre notiek astoņus gadus pēc apvienības izveidošanas, divu albumu klajā laišanas un pēc veiksmīgā starta Latvijas Televīzijas šovā “Supernova”, kas grupai rezultējās ar 2. vietu finālā. Pašmāju tūrei izvēlētas četras pieturvietas, un pirmais koncerts gaidāms 22. februārī. Uz skatuves mūziķi solās būt ļoti kuplā skaitā.
Lielās mūzikas balvas nominants Edgars Cīrulis: Mana šī gada apņemšanās – būt klātesošam
Vēl nesen pianists Edgars Cīrulis, kurš "Lielajai mūzikas balvai 2019" izvirzīts kategorijā "Gada jaunais mākslinieks", dzīvoja Dānijā un plānoja doties uz Austriju. Taču Vecgada vakarā pieņēmis negaidītu lēmumu atgriezties mājās. "Ja man būtu jāformulē šī gada apņemšanās, tie būtu divi vārdi – būt klātesošam, lai ko tas arī nozīmētu. Vai tas ir mūzikā, mākslā, ģimenē, kopā ar draugiem, koncertos, vienalga. Galvenais – būt klātesošam."
Nacionālā simfoniskā orķestra nominācija Lielajai mūzikas balvai – mērķtiecīgas attīstības rezultāts
Kategorijā "Par izcilu sniegumu gada garumā" uz "Lielo mūzikas balvu 2019" līdzās dziedātājam Rinaldam Kandalincevam un Guntai Ābelei pretendē arī Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris. Pagājušajā sezonā tam bijusi iespēja sadarboties ar dažādiem diriģentiem: Vladimiru Fedosejevu, Tadeušu Voicehovski, Modestu Pitrenu, Vasiliju Sinaiski, Fuadu Ibrahimovu, Lio Kuokmanu, Aināru Rubiķi, Gunti Kuzmu, Jāni Liepiņu un, protams, orķestra māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Katrs no šiem diriģentiem gan orķestra skanējumā, gan attieksmē spēj iedvest ko jaunu.
Lielās mūzikas balvas nominants Rinalds Kandalincevs: Esmu teātra cilvēks
"Aizvadītajā gadā bija vairāki lieli notikumi, bet pats lielākais no tiem bija sen, sen gaidītā un beidzot pienākusī debija Latvijas Nacionālajā operā, kas dažādu iemeslu dēļ tika atlikta un atlikta, iekavējusies ilgus gadus. Nu beidzot tas notika – ar operu "Bohēma" tieši pirms gada martā bija tā iespēja spert pirmo soli uz skatuves. Tas bija ļoti, ļoti liels notikums," sajūsmināti stāsta dziedātājs Rihards Kandalincevs, kurš "Lielajai mūzikas balvai 2019" nominēts kategorijā "Par izcilu sniegumu gada garumā".
Rīgā uzstāsies Brazīlijas džeza leģendas Flora Purima un Airto Moreira
Sadarbībā ar Baltijā lielāko džeza festivālu “Jazzkaar” 28. aprīlī Rīgā, kultūrvietā “Hanzas perons”, uzstāsies Brazīlijas džeza leģendas – dziedātāja Flora Purima un sitamo instrumentu mākslinieks Airto Moreira, kas spēlējuši kopā ar tādām džeza mūzikas ikonām kā Mailsu Deivisu, Džilu Evansu, Čiku Korea, medijus informē organizatori.
«Latvijas Grāmatu izstādē 2020» viesosies Ukrainas autori un izdevēji
No 28. februāra līdz 1. martam Ķīpsalā notiks starptautiskā grāmatu un izdevniecību izstāde “Latvijas Grāmatu izstāde 2020”, kurā daudzveidīgu grāmatu klāstu piedāvās arī ārvalstu izdevniecības. Jau otro gadu izstādē būs Ukrainas nacionālā ekspozīcija “Ukrainas grāmata”, kur varēs iepazīt ukraiņu literatūru un tikties ar autoriem, medijus informē organizatori.
Nacionālajā teātrī top izrāde «Dzīvnieks» Reiņa Suhanova režijā
Latvijas Nacionālā teātra Aktieru zālē režisors Reinis Suhanovs iestudē izrādi “Dzīvnieks”. Izrādes pamatā somu kulta rakstnieka Arto Pāsilinnas romāns “Zaķa gads”, bet dramatizējuma autors ir Artūrs Dīcis. Pirmizrāde gaidāma 6. martā, medijus informē teātra pārstāvji.
Koklētāji ar trim koncertiem ieskandinās Skolēnu dziesmu un deju svētkus
22. februārī Jūrmalā sāksies trīs koncertu cikls, kurā būs dzirdami koklētāju ansambļi no visas Latvijas. Pirmajā koncertā Jūrmalas mūzikas vidusskolas Dubultu koncertzālē piedalīsies ap 120 koklētāju no 10 Kurzemes un Zemgales pilsētām. Koncertā izskanēs tautas dziesmu apdares un latviešu komponistu oriģināldarbi atsevišķu ansambļu un apvienoto ansambļu izpildījumā.
Lielā mūzikas balva. Vērtē klausītāji Kristīne Circene, Lauris Liepa un Oskars Herliņš
Vairāk paraudzīties uz mūsdienu komponistu daiļradi, rīkot ne tikai Rīgā mūzikas notikums ar lielo burtu, bet domāt arī par reģionālajām koncertzālēm, kā arī izcelt nelielus festivālus iesaka klausītāji. Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo" vērtējumu par Lielās mūzikas balvas nominantiem un mūzikas dzīves notikumiem aizvadītajā gadā izsaka Rīgas Doma kora skolas vokālā pedagoģe Kristīne Circene, jurists Lauris Liepa un komponists Oskars Herliņš.
Restauratoru darbnīcā sadegušas vērtīgas Siguldas Jaunās pils interjera detaļas
Ugunsgrēkā uzņēmuma “RERE MEISTARI” darbnīcā gājušas bojā nozīmīgas Siguldas Jaunās pils vēsturiskā interjera vērtības no pagājušā gadsimta 30. gadiem, Latvijas Radio uzzināja Nacionālajā kultūras mantojuma pārvaldē. Atklājies, ka ugunsgrēks noticis jau pērn jūlijā, bet Siguldas Jaunās pils restaurācijas darbu veicējs “RERE BŪVE 1” tikai pēc pusgada par to informējis Siguldas novada pašvaldību.
Bulduros atklās mākslinieces Marutas Raudes darbu izstādi «Laimes akmentiņi»
Marutas Raudes (1965-2018) personālizstāde “Laimes akmentiņi” Bulduru Izstāžu namā tiks atklāta 22. februārī. Izstāde veidota kā mākslinieces daiļrades retrospekcija, kurā iekļauti darbi no iepriekšējo gadu izstādēm, kā arī senāki mākslinieces darbi, tai skaitā 1999. gadā radītā instalācija “Galds ieaudzis zālē”, kura pirmo reizi tika rādīta Tallinas Lietišķās mākslas triennālē, medijus informē Bulduru izstāžu nama pārstāvji.
Rīgā gaidāma jauna formāta skatuves mākslas notikumu sērija «Pārmija»
22. martā ar pirmo epizodi Latvijas kultūrtelpā sevi pieteiks jauna formāta laikmetīgu izrāžu sērija “Pārmija”. Reizi mēnesī svētdienās kultūras un mākslas telpā “Hanzas perons” apmeklētājus gaidīs divi augstvērtīgi Latvijā un ārvalstīs tapuši skatuves mākslas darbi teātra, mūzikas, mākslas vai dejas žanrā, medijus informē organizatori.
Operas ēkā tuvākajos piecos gados vajadzētu ieguldīt 4 līdz 5 miljonus eiro
Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) ēkā nākamajos piecos gados vajadzētu ieguldīt 4 līdz 5 miljonus eiro, Latvijas Radio pastāstīja LNOB valdes loceklis Sandis Voldiņš. Viņš uzsvēra, ka fokusam nākamajos gados jābūt uz operas vecās ēkas iekšējo tīklu sakārtošanu un energoefektivitātes uzlabošanu.
Pasniegtas prestižās Britu mūzikas balvas
Lielbritānijas galvaspilsētā Londonā pasniegtas prestižās Britu mūzikas ierakstu industrijas balvas. Galvenās godalgas piešķirtas britu reperiem Stormzijam un Deivam, kā arī skotu dziedātājam un dziesmu autoram Lūisam Kapaldi.
Nost no iestaigātās taciņas. Ģertrūdes ielas teātrī top «Malkas ceļi»
“Kad es kurinu plīti, es domāju tikai par malku. (..) Un ne par kādu tur mežu, ne par kokiem, ne cilvēkiem, kas tos kokus gāzuši,” – tā savā spožajā stāstu krājumā “Stum, stum” savulaik rakstīja Andra Neiburga. Šīs rindas nāk prātā, domājot par kādu citu topošu mākslas darbu, kura iedvesmas avots gan nav Neiburgas stāsti, bet gan vācu filozofa Martina Heidegera eseju krājums “Malkasceļi”. Ar nosaukumu «Malkas ceļi» pašlaik Ģertrūdes ielas teātrī Rīgā top neierasta teātra izrāde, kuras radošā komanda caur spēli ar koksnes materialitāti tiecas runāt par lietu mainību un mūsu attiecībām ar to.
Ņujorkā filmu skatē iepazīstina ar Baltijas un Ziemeļvalstu kino
Ņujorkas Laikmetīgās mākslas centrā MoMA un Skandināvijas namā aizvadīta Baltijas un Ziemeļvalstu filmu skate, kurā izrādītas 20 filmas – tās, kuras šīs valstis bija izvirzījušas Amerikas kinoakadēmijas balvai “Oskars”. Starp tām arī vairākkārt godalgoti Latvijas autoru un producentu darbi.
Galerijas