100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Justīne Savitska
Latvijas vizuālās mākslas divgadu apbalvojuma gaidās Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā atvērta Purvīša balvas izstāde. Tajā apskatāmi astoņu mākslinieku un autoru kolektīvu darbi, kuri izvirzīti balvai par izcilāko sniegumu 2017. un 2018. gadā. Purvīša balvu 12. aprīlī saņems tikai viens – žūrijas izvēlēts, tomēr arī izstādes apmeklētāji var balsot par savu favorītu. Nominēti Ēriks Apaļais par gleznu sēriju “Zemes dienasgrāmatas” (“Diaries from Earth”, 2014–2018), Ieva Epnere – par personālizstādi “Dzīvo atmiņu jūra”, Kristaps Epners par projektu SAN, Romāns Korovins par personālizstādi “Meistara Vu un Meistara Lī satori”, Paulis Liepa – par izstādi “Daiļo mākslu kabinets”, Rasa Šmite un Raitis Šmits par izstādi “Mikropasauļu svārstības”, savukārt tekstgrupa "Orbīta" – par izstādi “No kā rodas dzeja?”.
Līdz nedēļas beigām platformā Replay.lv pieejama Ginta Grūbes dokumentālā filma "Lustrum". Tajā redzami cilvēki, kuri atzīst vai noliedz savu sadarbību ar Valsts drošības komiteju (VDK) un skaidro VDK darba metodes pagājušā gadsimta 80. gados un 90. gadu sākumā. Ja gribat izpratnē tikt tālāk, līdztekus filmai iesaku noklausīties zinātnieku stāstījumus Latvijas Radio par dažādām ar VDK saistītām tēmām, piemēram, ekonomiskajiem noziegumiem, represīvo psihiatriju, ārzemnieku un padomju pilsoņu komunikāciju, medijiem, patiesību pašlustrācijas stāstos. Podkāstu lietotnēs atrodami ar nosaukumu "Vēsturnieku esejas par VDK darbību Padomju Latvijā".
Kino zinātnieks Viktors Freibergs un režisore Alise Zariņa (filma "Blakus" skatāma kinoteātros) ar sarunu par ceļojumfilmām otrdien, 26. martā ievadīs režisora Žana Lika Godāra 1963. gadā uzņemto franču jaunā viļņa drāmu "Nicinājums". Kinokritiķe Daira Āboliņa skaidro, ka filmā "režisors ironizē gan par kino pasaules kaislībām, gan par filmu uzņemšanas aizkulisēm. Žana Lika Godāra biogrāfijas zinātāji pamanīs režisora personiskās dzīves un laulības dzīves krīzes motīvus, kas iepīti filmas sižetā". Šajā "Splendid Palace" "Desmit izcilu kino ceļojumu" ciklā šogad varēs noskatīties arī režisora Ridlija Skota "Telmu un Luīzi", Martin Skorsēzes "Taksistu", Vima Vendersa "Parīze Teksasa", Jāņa Streiča "Limuzīns Jānu nakts krāsā" un citus kino darbus.

 
Eksperimentālā kino festivāls «Process» šogad veltīts analogajam kino
Mūsdienu kino nav iedomājams bez digitālā laikmeta tehnoloģijām. Tomēr joprojām aktuāls ir arī kino pirmsākumu aprīkojums. Trešdien sākas eksperimentālā kino festivāls “Process”, kurā piedalās uz 8 vai 16 milimetru lentām filmētas filmas, kas tiks demonstrētas ar klasiskiem projektoriem. 
«Latvijas Arhitektūras gada balvai 2019» pieteikti 45 darbi
Šogad prestižākajam apbalvojumam Latvijas arhitektūrā pieteikti 45 darbi un, kā ierasts, konkursā iesniegtos darbus vērtēs divās kategorijās – "Objekti" un "Procesi". Žūrija šajās nedēļās uzsāk atsevišķu objektu apskati klātienē, ņemot vērā iesniegtos darbus un atlases žūrijas locekļu individuālos novērtējumus, informēja Latvijas Arhitektu savienībā. 
Garīgā enerģija ir dejas sākumpunkts. Performances meistarklašu dienasgrāmata
Šī gada sākums bijis piesātināts ar Latvijas performances mākslas videi nozīmīgiem pasākumiem – jaunizveidotais Latvijas Performances mākslas centrs, kas radis telpu mākslinieku rezidenču centrā “Mā telpa”, iesildot performances mākslas festivālu “Starptelpa”, kas gaidāms jūnijā, piedāvāja iespēju pieredzēt ārvalstu performances mākslinieku meistarklases. Uz vienu no tām – Morīnas Flemingas meistarklasi – atskatās Ketija Riteniece. 
Katra ideja ir citādāka. Intervija ar animācijas režisoru Gintu Zilbalodi
Gints Zilbalodis ir animācijas filmu režisors un mākslinieks, kurš interesējies par kino jau no agras bērnības. 2014. gadā Gints absolvēja Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu ar diplomdarbu – animācijas filmu “Prioritātes”. Tas ir stāsts par jaunu vīrieti, kurš cīnās par savu izdzīvošanu, un viņa suni, kurš cīnās tikai par saimnieka uzmanību.
Rīgas Krievu teātrī Māra Ķimele iestudējusi Ingas Ābeles lugu
Ingai Ābelei padodas radīt sulīgus, katram atpazīstamus stāstus, un tā ir liela vērtība – atzīst režisore Māra Ķimele. Vienu no šiem stāstiem režisore šobrīd iestudē Rīgas Krievu teātrī, kur top izrāde “Jūras vējš”, kam pamatā ir Ingas Ābeles luga “Sala”.
Atklāta «Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā» pretendentu izstāde
Otrdien Svētā Pētera baznīcā Rīgā atklāta “Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” pretendentu izstāde. Gleznotāja, slavenā latviešu ainavista un pasniedzēja Jāzepa Pīgožņa vārdā nosaukto balvu šogad pasniegs jau piekto reizi.  Paziņoti arī profesionālās žūrijas izraudzītie balvas nominanti, un nosaukts Rīgas domes simpātijas balvas laureāts. 
Aprīļa beigās izsludinās Latvijas Nacionālā teātra piebūves metu konkursu
Tieši pēc mēneša izsludinās Latvijas Nacionālā teātra piebūves metu konkursu – tā otrdien vienojušies teātra un pašvaldības pārstāvji. Vietā, kur vēl patlaban atrodas āra tenisa korti, iecerēta teātra paplašināšanās – jauna zāle ar apmēram 350 skatītāju vietām, darbnīcām, jaunu mēģinājumu telpu. 
Londonas Grāmatu tirgus iestrādes: turpinājums būs atkarīgs no pieejamā finansējuma
Noslēdzies 47. Londonas Grāmatu tirgus, kur līdz ar pārējām Baltijas valstīm piedalījās arī Latvijas delegācija, iepazīstinot ar saviem autoriem, māksliniekiem, izdevējiem un arī poligrāfiem. Salīdzinot ar pagājušo gadu, šis Londonas Grāmatu tirgus nosacīti aizritēja mierīgākā noskaņā. Stends piesaistīja plašu apmeklētāju loku, taču pašu izdevēju interese šogad bija daudz mazāka par līdzdalību tirgū.
Nacionālajā operā notiks kamermūzikas koncerts «No solo līdz kvartetam»
23. martā plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās operas Beletāžas zālē notiks kamermūzikas koncerts “No solo līdz kvartetam”, informēja Latvijas Nacionālajā operā. Koncertā Franca Lista un Johannesa Brāmsa opusus interpretēs jaunie operdziedātāji Laura Teivāne (soprāns), Sabīne Krilova (mecosoprāns), Juris Vizbulis (tenors), Kalvis Kalniņš (baritons) un koncertmeistares Ilze Ozoliņa un Veronika Zubairova. Koncertu vadīs Liene Jakovļeva.
Anna Salmane izstādē «Sērga» stāsta par īpašo dejošanas sērgu viduslaiku Eiropā
Parādīt laikmetīgās mākslas dažādību un saikni starp to, kas mākslā bijis iepriekš un kas ir tagad – to sola Carevas galerija un tās vadītāja Alise Careva. Galerija nupat sākusi darbu jaunās telpās Kaļķu ielā un skatītājiem piedāvā divas jaunas izstādes – grupas izstādi "Spēles, ko cilvēki spēlē” un Annas Salmanes perosnālizstādi "Sērga”, kas māksliniecei raksturīgā minimālismā ataino cilvēka dabu reakcijā uz apkārtējo pasauli.
Lādezerā notiks projekta «Kāda deja der laukiem?» noslēguma pasākums
Sestdien, 23. martā, plkst. 12.00 Lādezera pamatskolā norisināsies laikmetīgās dejas projekta “Kāda deja der laukiem?” noslēguma pasākums. Apmeklētājiem būs iespēja gan izdzīvot visu līdzšinējo projekta gaitu, gan gūt ieskatu horeogrāfes Agates Bankavas solo izrādē “Membra”, kas Lādezerā viesosies pirmo reizi, informēja “Dance.lv Žurnāla” pārstāvji.
Rīgas Starptautiskais kino festivāls aicina iesniegt pieteikumus konkursiem
Rīgas Starptautiskais kino festivāls (RIGA IFF) aicina iesniegt pieteikumus trīs konkursiem: Starptautiskajam pilnmetrāžas filmu konkursam, SHORT RIGA Starptautiskajam konkursam un SHORT RIGA Baltijas mūzikas video konkursam (BMV). Šoruden RIGA IFF norisināsies no 17. līdz 27. oktobrim, informēja festivāla rīkotāji.
Galerijas