100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Liene Jakovļeva
20. septembrī Lielajā ģildē jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Viens no pasaules labākajiem Bēthovena interpretiem Franks Pēters Cimmermanis būs solists nākamā gada lieljubilāra Vijolkoncertā, orķestra sezonas rezidējošā un Grieķijā dzīvojošā komponiste Gundega Šmite piedāvās savu jaundarbu “ΙΩ. Rītausmas dieve Ēosa”, un tam līdzās būs likta arī efektīgā Riharda Štrausa simfoniskā poēma „Tā runāja Zaratustra”.
Šonedēļ vairākas pirmizrādes. Labā ziņa ir tā, ka, atšķirībā no vienreizēji unikāliem koncertiem, izrāžu dzīvošanas ilgums ir krietni garāks un satikšanās reizes ar publiku - daudzskaitlīgas. Garu skatuves mūžu novēlam arī Nacionālā teātra izrādei „Katls”, kurā ar interesi vērosim ievērojamā latviešu kinorežisora Aivara Freimaņa pirmā un vienīgā romāna par Kurzemes katlu un mežabrāļiem pārmiesošanos režisores Ināras Sluckas veidotajā skatuves darbā.
Teātris un opera ir scenogrāfa Andra Freiberga stihijas. Kā atbalss no Ērika Ešenvalda operas „Iemūrētie” iestudējuma mūsu Baltajā namā mākslinieka piektā personālizstāde no 19. septembra aicina uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu. „Arsenāla” 56 pakāpieni summējas ar scenogrāfa laika dalījumu – 80 gadiem. Un iegūst autobiogrāfisku laiktelpu – personālizstādi “136 kāpieni”.
Arī Latvijas kinoainā iegaismojas jaunums – 17. septembrī Latvijas pirmizrādi gluži loģiski izvēlētā pilsētā Jelgavā piedzīvo Jura Podnieka studijas spēlfilma „Jelgava '94”. Režisors Jānis Ābele ar debitantiem un pieredzes bagātiem aktieriem pēc Jāņa Joņeva romāna veidotajā filmā sola atkāpties laikā, par kuru, stāsta varoņiem pieaugot, iespējams būs kauns, bet varbūt tas izrādīsies pats labākais posms dzīvē...

 
VIDEO: Aminata izdod dziesmu kopā ar «Tautumeitām»
Latvijas popdziedātāja Aminata turpina paplašināt savus muzikālos apvāršņus un laiž klajā jaunu dziesmu "Dzīvot citādāk", kas tapusi kopā ar postfolkloras meiteņu grupu "Tautumeitas", paziņojumā medijiem informē pārstāvji.
Izvēles, morāle, un cīņa – Nacionālajā teātrī trīs pirmizrādes vienā dienā
Nacionālajā teātrī ceturtdien 19. septembrī notiks trīs pirmizrādes. Lielajā zālē – Aivara Freimaņa romāna “Katls” dramatizējums Ināras Sluckas režijā. Aktieru zālē - Juha Jokela “Finlandizācija” Valtera Sīļa režijā. Jaunajā zālē – Ivo Brieža “Pēdējais salmiņš” Toma Treiņa režijā, informē Nacionālais teātris.
Latvija izvirza «Oskara» sacensībai Simtgades filmu «Tēvs Nakts»
Nu jau divpadsmito reizi arī Latvija izvirzījusi filmu, kas pretendēs uz nomināciju ASV Kinoakadēmijas balvai ''Oskars'', sacenšoties ar apmēram 80 valstu filmām, kas tapušas ārpus ASV kultūras telpas, - kategorijā, kurai šogad mainīts nosaukums. Nacionālā kino centra (NKC) izveidotā ekspertu komisija lēmumu pieņēma 16. septembrī, pēc ilgām diskusijām vienojoties izvirzīt režisora Dāvja Sīmaņa un studijas “Mistrus Media” Simtgades spēlfilmu “Tēvs Nakts”, paziņojumā medijiem informē Nacionālais kino centrs.
Kultūras ministrija aicina izvirzīt pretendentus Izcilības balvai kultūrā
Kultūras ministrija (KM) jau sesto gadu aicina pieteikt pretendentus Izcilības balvai kultūrā; pieteikumu iesniegšanas termiņš - šī gada 15. oktobris. Apbalvojuma pasniegšanas mērķis - izteikt Latvijas valsts atzinību par izciliem starptautiska mēroga sasniegumiem kultūrā, kas devuši būtisku ieguldījumu Latvijas kultūras vērtību popularizēšanā, veicinājuši pozitīvu Latvijas tēlu, cēluši Latvijas prestižu pasaulē un kultūras vērtību Latvijas sabiedrībā, informē Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
Tekstilmākliniece Edīte Pauls-Vīgnere veido jubilejas izstādi
Šodien, 16. septembrī - savā 80. dzimšanas dienā, tekstilmāksliniece Edīte Pauls-Vīgnere ir devusies uz Valmieru, kur noslēgusies viņas darināto vainagu izstāde "Koronetes”. Viņas darbu retrospektīva izstāde decembrī būs aplūkojama Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā.
Būs dzirdami Raimonda Paula jaunie projekti ar Dināru Rudāni un Anci Krauzi
"Esmu dzīves lutināta” – tā par savu iespēju muzicēt kopā ar Raimondu Paulu saka dziedātāja Dināra Rudāne. Pauls  savukārt augstu vērtē Dināras plašo balss diapazonu, profesionalitāti un nesavtīgo atdevi uz skatuves. Pirmdien, 16. septembrī, klajā nāk abu kopīgais albums "Viņa un Viņš”, un šovakar tajā iekļautā programma izskanēs arī koncertā VEF kultūras pilī. Pēc tam to varēs dzirdēt arī vairākos koncertos ārpus Rīgas. Drīzumā maestro nāks klajā arī ar jaunu, kopīgu programmu ar Anci Krauzi – "Sasala jūrīna”.
Folkloristi tiekas festivālā «Rudenāji»
Rudens nāk ne vien ar lietavām, bet arī ar pilniem apcirkņiem. Lai bagāta raža būtu arī nākamgad,
Ķekavas novada Katlakalnā  ar pateicības rituāliem un dziesmām folkloristi no piecām valstīm ražu daudzināja festivālā ''Rudenāji''.
Kā Līvānos un Preiļos interesanti pavadīt laiku par 20 eiro?
Kā jaunietim ir izklaidēties, atpūsties un paēst Līvānos un Preiļos ar 20 eiro kabatā? Tur devās pieci.lv komanda - Karmena Stepanova kopā ar fotogrāfu Emīlu Trauliņu. Ar viņiem uz Latgali kopā devās un tur izklaidēja latgalietis Lauris Zalāns. Viņam vienmēr Preiļos ir sajūta, ka atgriežas mājās. 
Dzeja un mīlestība: 5 stāsti par Latvijas literātiem
Aspazija un Rainis nav vienīgais Latvijas dzejnieku mīlasstāsts. Kamēr septembrī visā Latvijā tiek svinētas dzejas dienas, Latvijas Radio 3 ''Klasika'' ciklā "Dzejas dienu laiks" stāsta par dažādiem Latvijas dzejniekiem un viņu attiecībām ar mīlestību, par Latvijā dzīvojošiem dzejnieku pāriem, trimdas rakstniekiem, kas mīlēja un rūpējās par latviešu kultūru svešumā, arī par daudz plašāku mīlestību pret pasauli un cilvēci.
Ieskats dvēselē Intas Rukas acīm. Recenzija par izstādi «Zem tām pašām debesīm»
Intas Rukas foto izstāde „Zem tām pašām debesīm”, kas līdz 26. oktobrim apskatāma Mūkusalas Mākslas salona abos stāvos, sniedz plašu ieskatu autores jaunākajos darbos. Inta Ruka kopā ar kuratori Līgu Lindenbaumu piedāvā, mākslinieces daiļrades kopskatā vērtējot, jaunu skatījumu uz Balvos un to apkārtnē sastaptiem ļaudīm.     
Eiropas Kultūras mantojumu godina Sarkaņu baznīcā
Šīs nedēļas nogalē visā Latvijā notiek Eiropas Kultūras mantojuma dienas un dažādi to pasākumi aizvadīti arī Latgalē. To vidū jo īpaši liela uzmanība pievērsta Marijas Brīnumdarītājas svētgleznai un Sarkaņu Romas katoļu baznīcai Rēzeknes novadā. Šī vieta īpaša ar to, ka līdzīgi kā uz Aglonu, arī uz šejieni dodas svētceļnieki, turklāt pērn baznīcas iekštelpas un līdz ar tām vairākus simtus gadu senā svētglezna – restaurēta.
Režisors par izrādē «Purva bridējs ugunī» Liepājā: Sanāca romantiskāk, nekā biju domājis
Liepājas teātrī sestdien, 14. septembrī, pirmizrādi piedzīvos Regnāra Vaivara režijā tapušais mūzikls „Purva bridējs ugunī”. Režisors pats rakstījis libretu un dzeju, kā arī veidojis scenogrāfiju. Daudzslāņainu mūziku versijai par Rūdolfa Blaumaņa daiļdarbu komponējis komponists Kārlis Lācis. Kristīnes lomā iejutīsies Agnese Jēkabsone, savukārt Edgara tēlu uz Liepājas teātra skatuves pirmo reizi izspēlēs Dailes teātra aktieris Gints Grāvelis.
Pirmizrādi piedzīvojis Hermaņa iestudējuma «Vēlā mīla» pārcēlums dzimtenē
Pirms desmit gadiem Alvis Hermanis izrādi “Vēlā mīla” ar vācu aktieriem iestudēja Minhenes kamerteātrī, kur tā repertuārā ar nosaukumu “Vēlie kaimiņi” noturējās rekordilgu laiku. Vēlāk to pārpirka Hamburgas teātris. Jau tolaik, strādājot pie materiāla pirmoreiz, režisors esot zinājis, ka šo izrādi, kuras centrā ir veci un vientuļi cilvēki, vēlas iestudēt arī dzimtenē, un padomā bijuši konkrētie aktieri, ar kuru dalību “Vēlā mīla” 12. septembrī iesākusi arī Jaunā Rīgas teātra jauno sezonu. 
Jāņa Čakstes jubilejā Saeima aizsāk akciju «Dzimtas grāmatu plaukts»
Jāņa Čakstes 160.jubilejā Saeima aizsāk jaunu akciju “Dzimtas grāmatu plaukts”. Tajā ikviens ievērojamā valstsvīra dzimtas māju apmeklētājs aicināts papildināt “Auču” bibliotēku ar grāmatām, kas vēsta par viesa dzimto vietu, novadu, valsti vai ģimeni, informē Saeimas Preses dienests.
Jaunie vārdi: dzeju lasa un par sevi stāsta Ance Kristāla
"Es gribētu daudz vairāk noteikti rakstīt par sociālām tēmām," atzīst Ance Kristāla. Viņa ir studējusi kultūras socioloģiju un menedžmentu, bet tagad vairāk pievērsusies socioloģijai. Pusaudža maksimālismā domājusi, ka dzeja būs viņas pamatnodarbošanās. Latvijas Radio raidījuma "Kultūras Rondo" cikls „Jaunie vārdi” iepazīstina ar šībrīža jaunajiem dzejniekiem, kuri piedalās ikgadējās Dzejas dienās un ir pilntiesīgi piepulcējušies saviem vecākajiem kolēģiem. 
VIDEO: Publicēts spēlfilmas «Jelgava 94» treileris
Iznācis Jura Podnieka studijā pēc Jāņa Joņeva kulta romāna "Jelgava 94" tapušās spēlfilmas treileris. Filma pirmizrādi piedzīvos 17. septembrī Jelgavā un 18. septembrī Rīgā, savukārt no 20. septembra tā būs skatāma kinoteātros visā Latvijā, paziņojumā medijiem informē filmas pārstāvji. 
Jelgavā darbu sāk jaunā brīvdabas koncertzāle «Mītava»
Piektdien, 13. septembrī, ar svinīgu koncertu tiek atklāta brīvdabas koncertzāli “Mītava” Jelgavā, Pasta salā. Programmā latviešu un pasaules mūzika, kā arī Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna jaundarba “Kā ābeļdārzs tu, brīvība” pirmatskaņojums, informē Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” Sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Gaile.
Mākslas akadēmijas biennālē runā par nākotni un rada tai
Latvijas Mākslas akadēmijas simtgades notikumu ietvaros atklāta vērienīga Jaunās mākslas biennāle “Mākslas nākotne/Nākotnes zīmes”. Izstāde akadēmijas lielajā aulā notiek no 9. līdz 14. septembrim. Tā uzrāda dažādus mākslas nākotnes attīstības pieturas punktus visdažādākos medijos, visvairāk digitālajā jauno tehnoloģiju vidē.
Sievietes, kas uzvar gravitāciju: Kristīnas Normanas izrāde festivālā «Homo Novus»
No 5. līdz 13. septembrim Rīgā norisinās starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus”. Igauņu māksliniece Kristīna Normana festivālā piedalās ar dokumentāli poētisku izrādi “Vieglāk par sievieti.” Darba pamatā ir Kristīnas Normanas pētījums par ukraiņu sievietēm – veco ļaužu aprūpētājām Itālijā, kuras tur dēvē speciālā vārdā – par badantēm.
Jaunie vārdi: Dzeju lasa un par sevi stāsta Gundars Smuidris
Jaunais dzejnieks - tas ir jaunais mēģinātājs radīt cilvēkos emocijas no valodas, uzskata Gundars Smuidris. Viņa dzejoļi, lai arī negatīvi iesākti, vienmēr beigsies optimistiski. Bet par skumjām dzejā viņam ir dalītas jūtas. Latvijas Radio raidījuma "Kultūras Rondo" ciklā „Jaunie vārdi” iepazīstina ar šībrīža jaunajiem dzejniekiem, kuri piedalās ikgadējās Dzejas dienās un ir pilntiesīgi piepulcējušies saviem vecākajiem kolēģiem. 
Galerijas