100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Lilita Eglīte
Nedēļā, kad alkstam izdzīvot emocionāli piepildītus mirkļus, noteikti iederēsies kinorežisores Dzintras Gekas jaunā filma “Katra diena simtgadē. Gadalaiki”. Unikāls projekts, kuru īstenojusi daudzskaitlīga operatoru, montāžas režisoru un citu palīgu komanda, dos iespēju vēlreiz izbaudīt vai no jauna piedzīvot 2018. gada notikumus. Ledus skulptūru festivāls Jelgavā un izcilā Guna Zariņa manā vismīļākajā JRT izrādē “Dieviņš pillā”, līvu sanākšana jūras krastā un ērģelniece Iveta Apkalna, ūdens policija un Aglonas svētceļnieki, riteņbraucēju un mazbānīša ātruma rekordi, „Aerodium” vēja tunelis Siguldā un “Pūt, vējiņi!” Dziesmu svētku noslēguma koncertā... Filmas pirmizrāde šodien, 18. novembrī, kinoteātrī “Splendid Palace”.
“Kā ābeļdārzs ir brīvība”- tik poētiski dziļu nosaukumu savai jaunajai muzikālajai poēmai devuši dzejniece Māra Zālīte un komponists Jānis Lūsēns. Simboliski, ka uzveduma pirmizrāde 23. novembrī notiks Jelgavā – pilsētā, kurā 1919. gada novembrī tika sakauts Bermonta karaspēks. Ticību brīvai Latvijai palīdzēs stiprināt lieliski mākslinieki: aktieri Artūrs Skrastiņš un Ilze Ķuzule – Skrastiņa, dziedātāji Andris Ērglis un Kristīne Zadovska, Jelgavas meiteņu koris “Spīgo”, jauktais koris “Balti” un vīru koris “Frachori”.
Mākslinieks Juris Dimiters allaž pratis paskatīties uz notikumiem no cita, tikai sev raksturīga leņķa, izpelnoties gan apbrīnu, gan nopēlumu. Eleganti asprātīgs un sāpīgi urdošs Dimiters varētu būt arī savā personālizstādē “Mana laika zīmes”, kas aptver mākslinieka radošo darbību no 1960. gadiem līdz mūsdienām. Paradoksi, metaforas, asprātības, bijušo parādību nebijušas kombinācijas un citas Dimitera laika zīmes no 22. novembra būs apskatāmas izstādē Rīgā, mākslas galerijā “MuseumLV” .
Nedēļas nogalē vilina arī Liepāja. Tur varēs klausīties afrikāņu džeza, soula un fanka mūziku un dzīvajā izpildījumā dzirdēt arī K O R U. Šoreiz ar to nav domāts sievietes vārds, bet afrikāņu stīgu instruments jeb Rietumāfrikas arfa. Tradicionāli šo instrumentu spēlē tikai afrikāņu vīrieši, kuri dzimuši Rietumāfrikas trubadūru ģimenēs. Taču koncertzālē “Lielais dzintars” 23. novembrī plkst. 18.00 muzicēs koras virtuoze no Gambijas Sona Džobarte ( Sona Jobarteh) ar savu grupu. Intriģējoši, ka viņa nāk no trubadūru dzimtas un ir pirmā sieviete pasaulē, kas kļuvusi par koras virtuozi.

 
«Dvēseļu puteņa» mūzikas autore Ritmane: Latvieši vienmēr uzvar
Amerikāņi viņu sauc par savējo, un ne velti: Oregonā dzimusī un Losandželosā dzīvojošā komponiste Lolita Ritmane-Matsone ir daudzu Holivudas televīzijas seriālu mūzikas autore un vienīgā latviešu komponiste, kuras veikums novērtēts ar prestižo "Emmy" balvu. Nu viņas kontā arī filmas "Dvēseļu putenis" brīnumskaistā mūzika.
Teiksma par varonību un cilvēcību. Filmas «Dvēseļu putenis» recenzija
Aleksandra Grīna romāns, likteņstāsts "Dvēseļu putenis" vismaz manā apziņā nekad nav bijusi tikai literatūra. Tumšzilais, biezais sējums, kas deviņdesmitajos gados ilgi stāvēja līdzās vecāku gultai un centrālajā vietā grāmatu plauktā, iedvesa bijību vēl nelasīts un neatvērts. Pietāti raisīja gan romāna biedējošais un izteiksmīgais nosaukums, gan apkārtējo attiekšanās pret šo grāmatu – to nedrīkstētu mētāt, ķēpāt, tā bija nāves grāmata, svētā grāmata, piemineklis un kapa krusts kritušajiem, kam simboliska nozīme bija pašai par sevi ar to vien, ka tā vispār pastāv un ir uzrakstīta. Ar līdzīgu apziņu, šķiet, pie darba ķērušies arī pēc romāna motīviem veidotās filmas "Dvēseļu putenis" (2019) autori. 
«Austras balvu 2019» iegūst grupa «Tribes Of The City»
15. novembra vakarā mūzikas namā “Daile” notika “Austras balvas 2019” nominantu koncerts un balvas pasniegšanas ceremonija, kura ietvaros tika noskaidrots, ka šī gada “Austras balvu” ieguvusi grupa "Tribes Of The City" par savu albumu “Rust And Gold”. Tikmēr portāla “Delfi” simpātiju balvu, kuras uzvarētāju nosaka portāla lasītāji īpašā balsojumā, ieguva elektroniskās mūzikas producents "Kashuks", kas “Austras balvai 2019” bija nominēts par albumu “Lost Echo”, medijus informē organizatori.
Īstermiņa finansējums un ilgtermiņa krīze. Kultūras mediji uzsāk vienotu cīņu
Gada beigās eksistenci bija nolēmis beigt žurnāls “Mūzikas Saule”, oktobrī līdzekļus pastāvēšanai vāca “Rīgas Laiks”, bet vēl aizvien neziņā par nākotni ir portāls Kroders.lv. Šobrīd top Kultūras ministrijai adresēta kultūras mediju vēstule, lai rastu risinājumu sen milzušai problēmai un lai kultūras periodika neiznīktu pavisam. Līdzīgi krīzes brīži notiek katru gadu, taču, kā norāda Rīgas Stradiņa Universitātes (RSU) asociētā profesore, mediju eksperte Anda Rožukalne – šobrīd novērojama daudz nopietnāka krīze, “kas liktu izmainīt pašu pieeju, kā tiek finansēti kultūras mediji.”
VIDEO: «Austras balvas 2019» pasniegšanas ceremonija un koncerts
Mūzikas namā “Daile” piektdien, 15. novembrī, notiek “Austras balvas 2019” pasniegšanas ceremonija un nominantu koncerts. Balvas pasniegšanas ceremonijas ietvaros uzstājas Ozols, Viņa, ''Astro’n’out'', ''Tribes Of The City'', Kashuks, Juuk un Lupa. Pasākumu vada “Pieci.lv” ētera personības Aleksis Vilciņš un Linda Samsonova, savukārt par muzikālo noformējumu uzstāšanās starplaikos rūpējas “Pieci.lv” dīdžejs un “Austras balvas” žūrijas loceklis Artis Volfs.
«Dziedošā zeme» Cīrihē. Koncertā skan Baltijas un Šveices kormūzika
Cīrihē atkal skanēs latviešu kormūzika – jau otro gadu Šveicē norisinās projekts “Terra Choralis” jeb “Dziedošā zeme”. Tā ir Šveicē dzīvojoša latvieša, mūsu kultūras vēstneša un entuziasta Ulda Mākuļa īstenota ideja, kas dzima pirms Latvijas simtgades ar vēlmi meklēt kopīgo un izcelt atšķirīgo Latvijas un Šveices kormūzikas tradīcijās. Pērn Cīrihē “Terra Choralis” koncertā skanēja tikai Latvijas un Šveices kormūzika, šogad – arī Lietuvas un Igaunijas komponistu skaņdarbi.
Valsts svētkos tiek izdots deju lielizrādes «Abas malas» mūzikas albums
Ir apritējis gads, kopš Latvijas valsts simtajā dzimšanas dienā pirmizrādi piedzīvoja vērienīgais multimediju notikums, deju lielizrāde “Abas malas”. Šogad, Latvijas valsts dzimšanas dienas priekšvakarā, ceļā pie klausītājiem ir dāvana – mūzikas albums, kurā ietverta komponistu Andra Sējāna un Reiņa Sējāna unikālajai lielizrādei radītā mūzika, paziņojumā medijiem informē lielizrādes “Abas malas” sabiedrisko attiecību speciāliste Lelde Kristiāna Vozņesenska.
12 Latvijas filmas bez maksas skatāmas tiešsaistes festivālā visā pasaulē
Valsts svētku mēnesī - novembrī - Nacionālais kino centrs (NKC) rīko jau otro tiešsaistes festivālu “Latvijas filmas pasaulē”, no 14. novembra līdz 25. novembrim portālā filmas.lv piedāvājot atkal jaunu sveicienu latviešu diasporai svētkos – 12 Latvijas filmas (tai skaitā piecas Simtgades filmas), kas pieejamas skatīties bez maksas datorā jebkurā pasaules vietā, kur vien atrodams interneta pārklājums, paziņojumā medijiem informē NKC pārstāvji.
Režisors Ivars Zviedris: Nav kauns skatīties acīs savu filmu varoņiem
"Lielajā Kristapā" līdzās nominēto filmu skatēm ierasti tiek svinētas arī jaunāko latviešu filmu pirmizrādes, un tieši tā tas bija arī šogad. Divas no tām – 17 minūšu garo mātes un dēla dialogu "Afigenna", kā arī stāstu par trīs bērnu un viņu mammu dzīvi "Meikots Īrijā" – veidojis dokumentālā kino režisors Ivars Zviedris, kurš nu jau dzīvo savas visjaunākās filmas "Valkātājs" pirmizrādes gaidās. Tā stāsta par cilvēkiem, kas Latgalē pāri Eiropas Savienības robežai ved imigrantus. Pēc vairāku gadu darba un gaidīšanas, kamēr galvenais filmas varonis bija cietumā, filma pirmizrādi piedzīvos 1. decembrī.
FOTO: Latvijas komanda Parīzē rīko gastronomisku performanci zīmolam «Hugo Boss»
No Parīzes atgriezusies radošās apvienības “Skudras metropole” komanda – pirmie latvieši, kas rīkojuši pasākumu prestižajam modes zīmolam “Boss”. Gastronomisko performanci, kas ļāva iepazīt jauno zīmola kolekciju, modes metropolē apmeklēja “Hugo Boss” klienti no dažādām pasaules valstīm, kuri vēroja un baudīja gan ēdamas kleitas, gan modes skati galda projekcijās, medijus informē organizatori.
«Austras balvas» pasniegšanas ceremonija un koncerts piektdien – arī LSM.lv tiešraidē
Mūzikas namā “Daile” piektdien, 15. novembrī, notiks “Austras balvas 2019” pasniegšanas ceremonija un nominantu koncerts. Balvas pasniegšanas ceremonijas ietvaros uzstāsies Ozols, Viņa, ''Astro’n’out'', ''Tribes Of The City'', Kashuks, Juuk un Lupa, pasākumu vadīs “Pieci.lv” ētera personības Aleksis Vilciņš un Linda Samsonova, savukārt par muzikālo noformējumu uzstāšanās starplaikos rūpēsies “Pieci.lv” dīdžejs un “Austras balvas” žūrijas loceklis Artis Volfs, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Mākslas zinātniece: Džemma Skulme visu mūžu kalpoja Latvijas kultūrai
Spoža sabiedriskās domas līdere un izcila māksliniece – šīs abas lomas vienlīdz svarīgas, runājot par Džemmu Skulmi, kura 9. novembrī devās mūžības ceļos. Par Latvijas mākslas attīstību viņa aktīvi iestājās gan padomju gados, kad vadīja Mākslinieku savienību, gan Atmodas un neatkarības laikā. Viens no viņas gleznu centrālajiem tēliem ir stipras, bet reizē pārlaicīgas latviešu sievas, un šie tēli trāpīgi atklāj arī viņas pašas būtību.
Tulkotāja un pasniedzēja Astra Skrābane par sadarbību ar VDK: Man ir kauns, cik es biju stulba un naiva
Ventspils Augstskolas asociētā profesore, filoloģijas zinātņu doktore, franču valodas un literatūras eksperte, tulkotāja un pasniedzēja Astra Skrābane atzīst – viņa ir sadarbojusies ar Valsts drošības komiteju (VDK), bet ar to, protams, nelepojas. Tā sauktajos “čekas maisos” viņas kartītē ierakstīts segvārds “Stella”, savervēšanas datums – 28.11.1986., lai gan, kā pati stāsta, viss sācies jau pirms 1986. gada novembra. Kartītē minētos vervētājus Skrābane nekad nav satikusi, viņas kontaktpersona bija Valērijs.
16 kultūras dižgari saņem ministrijas atzinības rakstus
Svinīga gaisotne 14. novembrī valdīja Latvijas Nacionālās operas un baleta Beletāžas zālē. Tur vairākām kultūras personībām kā pateicību par viņu radošo ieguldījumu kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība) pasniedza Kultūras ministrijas (KM) atzinības rakstus.
Dziedātāja, profesore Lilija Greidāne: Galvenais ir dvēsele, spējas, emocionālā pasaule
14. novembrī 75. dzimšanas dienu svin siltās un skanīgās balss īpašniece, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas ilggadējā profesore un starptautiski pazīstamās čellistes Kristīnes Blaumanes māmiņa Lilija Greidāne. Šarmantā māksliniece neslēpj, ka jau vairākus gadus savus ierakstus neklausās, toties aktīvi seko jaunajām tendencēm opermūzikā, ar prieku iet uz teātri un mākslas izstādēm.
Janvārī «Arēnā Rīga» uzstāsies slavenais tenors Andrea Bočelli
12. janvārī ar ilgi gaidītu koncertu “Arēnā Rīga” uzstāsies klasiskās mūzikas mākslinieks Andrea Bočelli. Kā paziņojumā medijiem informē koncerta pārstāve Danute Vareikaite, šobrīd kļuvuši zināmi koncerta viesi – starp tiem ir tuvs dziedātāja draugs, kā arī viena no perspektīvākajām Itālijas operas izpildītājām. Koncertā piedalīsies Kauņas Valsts koris un Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris.
Vācieša literāro prēmiju dzejā saņem Arvis Viguls par krājumu «Grāmata»
Dzejnieka Ojāra Vācieša 86. dzimšanas dienā, 13. novembrī, Carnikavas novada pašvaldība 17. reizi pasniedza Ojāra Vācieša literāro prēmiju dzejā. Par prēmijas laureātu kļuva dzejnieks Arvis Viguls, kurš naudas balvu – 1000 eiro – saņem par krājumu “Grāmata”, paziņojumā medijiem informē organizatori.
Kļūt par izdevēju valstī, kurā cilvēki nelasa. Saruna ar Polijas izdevniecības «Karakter» vadītāju
Novembra pirmajā pusē notikušajā sarunu ciklā "Sarunas par izdevējdarbību un dizainu”, kuru kopā ar starptautisku komandu realizē Latvijas literatūras eksporta platforma "Latvian Literature”, īpaša vērība tika veltīta Polijas grāmatizdevēju, ilustratoru un dizaineru pieredzei. Sarunā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo" arhitektūras un dizaina izdevniecības "Karakter” vadītājs Pržemeks Dembovskis stāsta par to, kā sākt savu izdevniecību un cik ilgs laiks nepieciešams, lai lasītāji ievērotu tajā izdotās grāmatas. 
Galerijas