Zanda Ozola-Balode

Zanda Ozola-Balode

Panorāma

Apskatīt autora rakstus: Angliski Latviski Krieviski

Autora ziņas
Jauno ārstu aptauja: Vairākās slimnīcās mediķi būtisku informāciju savstarpēji nodod krievu valodā
Jauno ārstu aptauja: Vairākās slimnīcās mediķi būtisku informāciju savstarpēji nodod krievu valodā
Lai gan šonedēļ pieņemtais regulējums akcentē ārstniecības personāla tiesības saziņai ar pacientu neizmantot svešvalodas, to skaitā krievu valodu, Jauno ārstu asociācija norāda uz valodas jautājumu arī medicīnas personāla savstarpējā saziņā. Asociācijas aptauja liecina, ka vairākās slimnīcās mediķi būtisku informāciju savstarpēji nodod krievu valodā.
Noris visu laiku lielākās «Baltops» NATO militārās mācības
Noris visu laiku lielākās «Baltops» NATO militārās mācības
Lai demonstrētu NATO dalībvalstu spēju ātri reaģēt uz jebkura veida apdraudējumu, pašlaik Baltijas jūras reģionā notiek ikgadējās "Baltops" mācības. Tās tiek rīkotas jau ilgāk nekā pusgadsimtu – 53. reizi. Sākotnēji mācības veidotas, lai spētu pretoties Padomju Savienības militārajam potenciālam, tagad šī ir NATO austrumu flanga stiprināšana. Mācību mērķis – veicināt jebkura veida sadarbību starp zemes, gaisa un jūras spēkiem. Un grūtākais ir panākt, lai 20 valstu karavīri, kas piedalās mācībās, darbotos, kā vienots veselums.
Krasā izmaksu pieauguma dēļ «Rail Baltica» projektu līdz 2030. gadam īstenos tikai daļēji
(papildinā...
Krasā izmaksu pieauguma dēļ «Rail Baltica» projektu līdz 2030. gadam īstenos tikai daļēji (papildināts)
No sākotnēji nepilniem sešiem miljardiem eiro līdz gandrīz 24 miljardiem eiro – aptuveni tik daudz Baltijas valstīs izmaksās vērienīgais dzelzceļa projekts "Rail Baltica". Tā pirmdien paziņoja projekta vadība. Projekta sadārdzinājums ir tik vērienīgs, ka līdz 2030. gadam plānots īstenot tikai projekta pirmo kārtu – divsliežu ceļa vietā pamatā izbūvējot viensliežu ceļu.
Neoficiālie dati: Eiroparlamenta vēlēšanās līderos «Jaunā Vienotība» un Nacionālā apvienība
(papildi...
Neoficiālie dati: Eiroparlamenta vēlēšanās līderos «Jaunā Vienotība» un Nacionālā apvienība (papildināts)
Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās Latvijā lielāko balsu skaitu varētu būt ieguvušas "Jaunā Vienotība" (JV) un Nacionālā apvienība (NA), liecina Latvijas Televīzijas (LTV) rīcībā esošie neoficiālie dati par rezultātu tendencēm. Oficiāli provizoriskos rezultātus Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) publiskos līdz ar pārējām Eiropas Savienības valstīm svētdienas, 9. jūnija, noslēgumā (pusnaktī).
Pēc sievietes notriekšanas uz gājēju pārejas Murjāņu ielā Rīgas dome sola meklēt risinājumus
Pēc sievietes notriekšanas uz gājēju pārejas Murjāņu ielā Rīgas dome sola meklēt risinājumus
Šajā gadā jau vairāk nekā 50 cilvēkiem auto uzbraucis brīdī, kad viņi šķērsojuši gājēju pāreju. 16 gadījumos satiksmi regulējis luksofors.  Šajā statistikā ieguls arī notikums ceturtdien Rīgā, Murjāņu ielā, kur aptuveni 30 gadus vecu sievieti uz gājēju pārejas notrieca auto. Lai gan par šo vietu iedzīvotāji bija ziņojuši jau iepriekš, pašvaldība to līdz šim uzskatīja par atbilstīgu standartiem. Tikmēr pilsētvides eksperti aicina pārskatīt pašus drošības standartus.
Rīgas domei bažas par Andrejsalas attīstītāja nesaskaņotām aktivitātēm; pieļauj sadarbības pārtraukš...
Rīgas domei bažas par Andrejsalas attīstītāja nesaskaņotām aktivitātēm; pieļauj sadarbības pārtraukšanu (papildināts)
Pēc publiskotās investora ieceres Andrejsalā celt dzīvokļus un viesnīcas, vilinot ārzemniekus ar iespēju apmaiņā pret 250 000 eiro ieguldījumu iegūt uzturēšanās atļauju Latvijā un Eiropas Savienībā, Rīgas domei radušās bažas, ka investors neievēro sadarbības memorandu. Pašvaldība no Andrejsalas attīstītāja "Eagle Hills" pieprasījusi paskaidrojumus un neizslēdz vienpusēju atkāpšanos no sadarbības memoranda.
Eksperti: Eiropas Parlamenta vēlēšanu priekšvakarā dezinformācijas draudi ir zemi
Eksperti: Eiropas Parlamenta vēlēšanu priekšvakarā dezinformācijas draudi ir zemi
Pašlaik dezinformācijas draudi Latvijā, mēģinot ietekmēt Eiropas Parlamenta vēlēšanu rezultātus, ir zemi, vērtē eksperti. Bet jāsaglabā augsta modrība, – tieši pēdējā pirmsvēlēšanu perioda nedēļā dezinformatori var kļūt aktīvi, jo tad vairs nav iespējas pietiekami savlaicīgi reaģēt uz izplatītajiem maldiem.
No Harkivas apgabala izglābtie suņi ierodas Rīgas «Labajās mājās»
No Harkivas apgabala izglābtie suņi ierodas Rīgas «Labajās mājās»
Vovčanskā, Harkivas apgabalā, nāvējošs lādiņš var trāpīt jebkurā mirklī. Glābjot dzīvību un pametot māju, daudziem iedzīvotājiem nav izvēles. Viņu mīļie četrkājaiņi jāatdod dzīvnieku glābējiem, kas tos nogādā drošībā. Piektdien, 31. maijā, Rīgā ieradās auto ar ķepaiņiem, kuru ģimeni un mājas izpostījis karš.
Pieaug ziņojumu skaits par bērnu seksuālu izmantošanu internetā
Pieaug ziņojumu skaits par bērnu seksuālu izmantošanu internetā
Šā gada pirmajos piecos mēnešos Latvijā saņemti vairāk nekā 13 000 ziņojumu par internetā ievietotiem bērnu pavedināšanas vai bērnu seksuālu izmantošanu saturošiem materiāliem. Šie materiāli izvietoti serveros Latvijā. Un, lai gan tas nenozīmē, ka cietušie un saturā radītāji ir no Latvijas, speciālisti uzsver, ka šī statistika norāda uz tendencēm globālā līmenī.
Piketā pieprasa sabiedrisko mediju krievu redakciju slēgšanu
Piketā pieprasa sabiedrisko mediju krievu redakciju slēgšanu
Daži desmiti piketētāju otrdien, 28. maijā, Doma laukumā, Rīgā, pieprasīja nekavējoties slēgt sabiedrisko mediju krievu redakcijas, kā arī kritizēja sabiedriskos medijus.  Tikmēr Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (SEPLP) norāda, ka sabiedrisko mediju saturs mazākumtautību valodās mainīsies.
Aptauja: Vairāk nekā pusei topošo ārstu – vājas vai ļoti vājas krievu valodas zināšanas
Aptauja: Vairāk nekā pusei topošo ārstu – vājas vai ļoti vājas krievu valodas zināšanas
Vairāk nekā puse topošo ārstu un medicīnas aprūpes speciālistu aptaujā atzinuši, ka viņiem ir vājas vai ļoti vājas krievu valodas zināšanas. Šādu aptauju veikusi Jauno ārstu asociācija. Tā arī ceļ trauksmi par latviešu valodā runājošu jauno medicīnas speciālistu diskrimināciju gan studijās, gan vēlāk darba vietās Latvijā. Un viens no satraukuma cēloņiem ir arī  eksāmens, kurā topošais mediķis var tikt pie pacienta, kurš nerunā latviešu valodā.  
Bēglim no Ukrainas sarežģījumi Latvijā saņemt savas valsts pasi
Bēglim no Ukrainas sarežģījumi Latvijā saņemt savas valsts pasi
Sarežģītā situācijā, iespējams, tieši Ukrainā apstiprinātā mobilizācijas likuma dēļ nokļuvis kara bēglis, kurš Latvijā ieradās, vēl būdams pusaudzis. Jaunietim līdz nākamajam gadam ir tiesības uzturēties Latvijā. Ivans Ignatenko kopā ar deju partneri Esteri Annu Silenieci izcīnījis tiesības pārstāvēt Latviju pasaules čempionātā sporta dejās Ķīnā. Taču jau otro mēnesi viņš nevar atjaunot Ukrainas ārzemju pasi, kas viņam ļautu izceļot ārpus Latvijas.
Piemaksas ģimenes ārstu praksēs reģionos, papildu kolēģis, mentori jaunajiem mediķiem: ko paredz VM...
Piemaksas ģimenes ārstu praksēs reģionos, papildu kolēģis, mentori jaunajiem mediķiem: ko paredz VM primārās veselības aprūpes plāns (papildināts)
Lai iedzīvotājiem nodrošinātu efektīvāku un vienlīdzīgāku veselības aprūpi un samazinātu speciālistu un slimnīcu noslodzi, Latvijā nepieciešams stiprināt primāro veselības aprūpi, secinājusi Veselības ministrija (VM), kas sadarbībā ar esošajiem un topošajiem ģimenes ārstiem izstrādājusi vairākus priekšlikumus, kas paredz, piemēram, atslogot mediķus ģimenes ārstu praksēs no birokrātijas, uzlabot speciālistu sasniedzamību un rosināt jaunos ārstus studēt ģimenes medicīnu. Informatīvais ziņojums otrdien, 21. maijā, uzklausīts valdībā.
Bažās par akadēmisko cenzūru augstskolas atsaka dalību Āzijas studiju konferencē Latvijas Universitā...
Bažās par akadēmisko cenzūru augstskolas atsaka dalību Āzijas studiju konferencē Latvijas Universitātē
Bažas par akadēmiskās brīvības principu neievērošanu, iespējamu Ķīnas valdību atbalstošu nostāju, kā arī satraukumu par iespējamu akadēmisko cenzūru pauduši divu Lietuvas universitāšu Āzijas studiju centri, atsakot dalību Baltijas Āzijas studiju alianses rīkotajā konferencē. Tai jānotiek nākamnedēļ Latvijas Universitātē. Tikmēr Latvijas Universitāte, kurai šogad jāuzņem konferences dalībnieki, norādījusi, ka ir noticis pārpratums, kas tikšot rūpīgi izmeklēts. 
Vidzemes tirgū Rīgā atklāj sezonu un diskutē par attīstību
Vidzemes tirgū Rīgā atklāj sezonu un diskutē par attīstību
Atklājot vasaras tirgošanās sezonu, Vidzemes tirgū vienlaikus sarīkota arī diskusija, par to, kā attīstīt šo vietu. Jaunie arhitekti, kuri piedalījušies ideju izstrādē, norādīja uz degradēto vidi un nepieciešamību pēc nozīmīgām pārmaiņām. Uz tām cer arī tirgotāji un pircēji. Savukārt tirgus pārvaldnieks SIA "Rīgas nami" stāsta, ka pašiem par pārsteigumu pērn aizsāktais Nakts tirgus izrādījies veiksmīgs un tirgošanās notikusi visa gada garumā.  
Darba likumā grib mazināt iespējas nepamatoti prasīt krievu valodas zināšanas
Darba likumā grib mazināt iespējas nepamatoti prasīt krievu valodas zināšanas
Lai gan Darba likums jau pašlaik darba devējam uzliek par pienākumu pamatot prasību pēc svešvalodu zināšanām, Saeimas atbildīgā komisija vērtē, kā likumu grozīt, lai šo normu pastiprinātu. Runa ir par darba devēju prasību pēc krievu valodas zināšanām un par diskrimināciju darba tirgū pret tiem, kuri šo valodu nezina. Divu nedēļu laikā likumprojekts jānoslīpē, lai tas varētu turpināt virzību uz otro lasījumu.
Latvijā ik gadu vidē nonāk aptuveni 118 tonnas tabakas izsmēķu
Latvijā ik gadu vidē nonāk aptuveni 118 tonnas tabakas izsmēķu
Pētījumi liecina, ka aptuveni 30% cigarešu lietotāju dažreiz vai regulāri izmet izsmēķus tam neparedzētā vietā un vidē nonāk aptuveni 118 tonnas tabakas izsmēķu gadā. Izsmēķi ir visizplatītākais plastmasas atkritumu veids pasaulē. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību izsmēķu atkritumu problēmai, "Latvijas Zaļais punkts" atklāja kampaņu un vides objektu Rīgā, Vērmanes dārzā. 
Balsošana pa pastu EP vēlēšanās – tikai no ārvalstīm
Balsošana pa pastu EP vēlēšanās – tikai no ārvalstīm
Pirmo reizi Eiropas Parlamenta vēlēšanās vēlētāji drīkstēs balsot jebkurā iecirknī, un pirmo reizi Latvijas vēlētāji ārvalstīs balsošanai pa pastu var pieteikties caur portālu Latvija.lv. Lai gan īstā vēlēšanu diena ir 8. jūnijs, tautiešiem, kas dzīvo ārpus Latvijas, vēlēšanas jau ir sākušās 4. maijā. Tas attiecas uz tiem ārvalstīs esošajiem vēlētājiem, kuri balsošanai izmanto pasta pakalpojumus. Un līdz ar jauno sistēmu ir arī pirmie pārpratumi.
Kultūras ministrija plāno integrēt iebraucējus ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām
Kultūras ministrija plāno integrēt iebraucējus ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām
Sabiedrībā plašu ažiotāžu ieguvis kāds fragments no Kultūras ministrijas (KM) plāna par saliedētu un pilsoniski aktīvu sabiedrību. No teikuma, kurā minēts trešo valstu pilsoņu īpatsvara pieaugums, piemēram, Nacionālā apvienība (NA) secinājusi, ka ministrija plāno imigrācijas palielināšanu. Nozares ministre šādus apgalvojumus nosauc par klaju dezinformāciju.    
Uz Ukrainu dodas dronu vadības centri
Uz Ukrainu dodas dronu vadības centri
Pēc īpaša Ukrainas karavīru lūguma uz Ukrainu dodas pielāgoti busiņi jeb dronu vadības centri. Šie busiņi ir daļa no "Ganta fonda" sagādātā vairāk nekā 150 tūkstošus eiro vērtā palīdzības sūtījuma. Krava, kurā ir arī daudz medicīnas un higiēnas preču karā cietušajiem, no Rīgas dodas šodien. Un tās sūtītāji norāda – viss apjomīgais vedums sagādāts pateicoties ziedotājiem un brīvprātīgo nesavtīgam ieguldījumam. 
Uz Ukrainu dodas ziedotāju sarūpētā palīdzības krava
Uz Ukrainu dodas ziedotāju sarūpētā palīdzības krava
Ukrainai palīdzību vajag bez pārtraukuma un Latvijā joprojām ir brīvprātīgo organizācijas, kas to turpina nodrošināt. Viena no tām - "Ganta fonds," kas kopā ar vēl citiem  brīvprātīgajiem pirmdien, 6. maijā, uz Ukrainu aizsūtīja divus kravas furgonus ar medicīnas precēm, automašīnas, kā arī busiņus, kas pārveidoti par dronu vadības centriem. Palīdzības kravā ir arī konkrētu armijas vienību karavīru lūgtās preces.
Slimnīcas saņems «digitalizācijas maksājumu» – būs elektroniski jāievada informācija par pacientiem...
Slimnīcas saņems «digitalizācijas maksājumu» – būs elektroniski jāievada informācija par pacientiem (papildināts)
Valdība nule apstiprinājusi Veselības ministrijas informatīvo ziņojumu par "Slimnīcu tīkla attīstību", kas paredz vairākas nozīmīgas izmaiņas. Viena no tām – slimnīcas saņems tā saukto digitalizācijas maksājumu. Tas domāts, lai pilnīgi visas slimnīcas beidzot sāktu pilnvērtīgi ievadīt informāciju par pacientiem vienotā sistēmā elektroniski. Un tieši par šo jautājumu šodien valdībā izcēlās karstas diskusijas. 
Tiesai būs vēlreiz jāskata lieta par bēgšanu no policijas pirms 5 gadiem
Tiesai būs vēlreiz jāskata lieta par bēgšanu no policijas pirms 5 gadiem
Tiesai būs atkārtoti jāizskata krimināllieta par notikumiem pirms aptuveni pieciem gadiem, kad kāds autovadītājs narkotisko vielu reibumā izraisīja satiksmes negadījumu un bēga no policijas. Pakaļdzīšanās laikā cieta trīs likumsargi, šoferi izdevās apturēt, tikai pielietojot šaujamieroci. Un tieši ar vīrieša ievainojumu galvā un tā sekām saistīts Augstākās tiesas senāta lēmums daļēji atcelt tiesas spriedumu piemērot šoferim piecarpus gadu cietumsodu.   
Smags negadījums ar cietušu bērnu Pierīgā. Vai ātruma ierobežojums būtu mazinājis avārijas sekas?
Smags negadījums ar cietušu bērnu Pierīgā. Vai ātruma ierobežojums būtu mazinājis avārijas sekas?
Aizvadīto gadu satiksmes negadījumu statistika parāda, ka smagi cietušo un bojāgājušo skaitam nav tendences būtiski samazināties. Pērn negadījumos mira 142 cilvēki, mirušo vidū ir 10 bērni. 41 bērns cietis smagi, bet kopumā satiksmes negadījumos pērn ievainoti 665 bērni. Eksperti norāda, ka satiksmes dalībnieki mēdz kļūdīties, taču satiksmes organizētāju ziņā ir iespēja mazināt šo kļūdu sekas.
Piemin 38 gadus kopš sprādziena Čornobiļas atomelektrostacijā
Piemin 38 gadus kopš sprādziena Čornobiļas atomelektrostacijā
Pirms 38 gadiem 26. aprīļa nakts notikumi neatgriezeniski izmainīja tūkstošiem cilvēku dzīvi. Sprādziens Čornobiļas atomreaktorā nav aizmirsts. Tā sekas – tūkstošiem priekšlaicīgi mirušo un sakropļoto. Lai likvidētu katastrofas sekas, no visas Padomju Savienības uz Čornobiļu nosūtīja vairāk nekā pusmiljonu cilvēku. Vairākus tūkstošus arī no Latvijas. Ik gadu Stradiņa slimnīcas pagalmā šajā datumā traģēdijā cietušie atceras vienu no lielākajām katastrofām cilvēces vēsturē un to, kā padomju režīms sagrāva nevainīgu cilvēku veselību.
Vēsturisks lēmums: Latvijas skolās no 2026./2027. mācību gada jāsāk atteikties no krievu valodas kā...
Vēsturisks lēmums: Latvijas skolās no 2026./2027. mācību gada jāsāk atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas (papildināts)
Skolās no 2026./.2027. mācību gada sāks pakāpeniski atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves pamatizglītībā, to paredz otrdien, 23. aprīlī, valdībā akceptētās izmaiņas Ministru kabineta noteikumos "Par valsts pamatizglītības standartu un pamatizglītības programmu paraugiem". Skolām noteikts pienākums krievu valodu pakāpeniski aizstāt ar vienu no Eiropas Savienības (ES) oficiālajām valodām. 

Vairāk

Svarīgākais šobrīd