Ziņu analīze
Sprādzieni Šrilankā - «trešās paaudzes» terorisms?
Otro Lieldienu rītā pasauli pāršalca ziņa par sen neredzēta mēroga teroraktiem Šrilankas galvaspilsētā Kolombo, kur sprādzienos trīs ekskluzīvās viesnīcās un divās  kristiešu baznīcās tika nogalināti teju 260 cilvēku un ievainoti 500, tajā skaitā 37 ārzemnieki. Lai gan atmosfēra Šrilankā un tās galvaspilsētā joprojām ir nokaitēta, pasaule, šķiet, jau piemirsusi pagājušās nedēļas karsto ziņu. Taču analītiķu izteikumi neļauj Lieldienu teroraktu Šrilankā pieskaitīt pie “kārtējiem” radikālo islāmistu asinsdarbiem un izskanējušie novērtējumi liek secināt, ka tie iezīmē pāreju uz jaunākās paaudzes terorismu. Vai ir pamats šādam trauksmainam apgalvojumam?
Vērtējam Pabrika padarīto Eiroparlamentā. Svārstīgs starp Latvijas un Eiropas līmeni
Bijušais un esošais aizsardzības ministrs, kā arī bijušais ārlietu ministrs un Saeimas deputāts Artis Pabriks Eiropas Parlamentu (EP) pameta, lai pēdējās Saeimas vēlēšanās kandidētu uz premjera krēslu no „Attīstībai Par!” saraksta. Pēc Pabrika ievēlēšanas Saeimā viņa vietā Briselē atgriezās divkārtējais bijušais izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. Lai gan nākamais rindā uz šo amatu bija “Jaunās Vienotības” politiķis Ojārs Ēriks Kalniņš, viņš no EP deputāta mandāta atteicies, jo tika ievēlēts 13. Saeimā. Savukārt Šadurskis Saeimas deputāta mandātu neieguva, paliekot pirmais “aiz strīpas”.
«KPV LV» frakcijas deputāti vairs negrib palikt Kaimiņa ēnā
Pirms pusgada Saeimas vēlēšanās otro labāko rezultātu guvusī partija “KPV LV” piedzīvo kārtējo krīzi. Partijas līdzpriekšsēdētājs Artuss Kaimiņš pēc frakcijas vadītāja Ata Zakatistova iniciatīvas nupat zaudēja amatu frakcijā. Pats Kaimiņš LTV raidījumam “De facto” apgalvoja, ka iemesls esot abu personiskās nesaskaņas. Taču vairāku partijas politiķu teiktais liecina, ka viņi vēlētos, lai “KPV LV” vairs neasociētos ar vienu līderi un redzamāki kļūtu citi deputāti.
Linkopība Latvijā praktiski iznīkusi; turas vien linu pārstrādes nozare
Lai arī veikalos linu apģērbu netrūkst, no Latvijā audzētajiem liniem austos kreklus, galdautus un gultasveļu pašreiz var atrast vien vecāsmātes pūralādē. Jau vairāk nekā 10 gadus Latvijā linu nozare ir apsīkusi un audumi, linu šķiedra un linu produkti tiek ievesti no Eiropas Savienības un citām valstīm.
Nepilnības Talsu bāriņtiesā. Ko darīt, lai visās vietvarās strādātu bērnu labā?
Valsts kontroles revīzijā par bērnu ārpusģimenes aprūpi atbildīgo iestāžu darbu spilgti iezīmējās Talsu pašvaldība, kur novada bērni bieži nonākuši bērnunamos un netika meklēti audžuvecāki. Nu Talsos bāriņtiesas sastāvs teju pilnībā nomainīts un situācija esot uzlabojusies. Savukārt iecere bāriņtiesas nodot valsts pārraudzībā ātru risinājumu nesniegšot. Tā vietā jāstiprina un jāizglīto institūcijas un vecāki, un jādod precīzas vadlīnijas, norāda nozares biedrībās.
Vērtējam Kalnietes padarīto Eiroparlamentā. Aktīva ārpolitikā, Eiropas un Krievijas attiecībās
Bijusī Latvijas vēstniece ANO un Francijā, vēlāk Latvijas ārlietu ministre. Sandra Kalniete Eiropas Parlamentā (EP) ir jau divus sasaukumus. Pirmo reizi, pirms desmit gadiem, Eiropas Parlamentā viņu ievēlēja no „Pilsoniskās savienības”. Uz otro termiņu – no "Vienotības" saraksta. Sandra Kalniete bijusi nu jau likvidētās partijas „Jaunais laiks” biedre un no šī saraksta ievēlēta Saeimā, tad iestājās partijā „Pilsoniskā savienība”, kas vēlāk apvienojās ar partiju „Vienotība”.
Ekskluzīvie «grausti». Vai jauna shēma nodokļa apiešanai?
Pēdējo divu gadu laikā daudziem miljonu vērtiem namiem, tirdzniecības centriem un viesnīcām Rīgā un Jūrmalā strauji kritusies ēkas vērtība, kas nozīmē, ka ēku īpašnieki nekustamā īpašuma nodokli par tām var maksāt mazāk. LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” vēta, vai tā ir objektīva parādība vai namu īpašnieku un ēku vērtētāju masveida shēma, lai apietu nodokļus.
Brandava lietā KNAB pēta Martinsona lomu un «mikriņu» konkursu
Pirms mēneša Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) uz brīdi bija aizturējis Aleksandru Brandavu – nu jau bijušo “Rīgas satiksmes” darbinieku un tās meitasfirmas “Rīgas karte” valdes locekli. Brandavs tiek turēts aizdomās par starpnieka izmantošanu kukuļa tālākai nodošanai kādām vārdā nesauktām amatpersonām. Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” noskaidroja, ka lieta ir saistīta ar pilnsabiedrību “Rīgas mikroautobusu satiksme” (RMS), kurā Brandavs ir labuma guvējs. Šobrīd KNAB pēta arī to, kāda loma Brandava lietā varētu būt skandalozajam uzņēmējam Mārim Martinsonam un “Taureņu” pirtij Babītē.
Pirms aizgāja LVRTC valde, apturēti ES projekta maksājumi; policija sāk pārbaudi
Par Eiropas Savienības fondu finansējumu atbildīga Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) apturējusi maksājumus 50 miljonus eiro vērtajā platjoslas interneta projektā, ziņo LTV raidījums “De facto”. Raidījums skaidro, ka problēmas un nesaskaņas ap šo projektu ir viens no galvenajiem iemesliem Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes (LVRTC) aiziešanai. “D facto” ziņo, ka iemesls maksājumu apturēšanai ir gan neskaidrības projekta mērķu izpildē, gan iekšējie konflikti starp projekta īstenotājiem un savstarpējās pretenzijas.
Pēc «kapitālā remonta» banku uzraugs Putniņš tiks nomainīts
Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa sāktais “kapitālais remonts” finanšu nozarē faktiski nozīmē banku uzrauga – Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) – vadības atbrīvošanu pirms pilnvaru termiņa beigām. Kariņš gan noliedz, ka kādam tiek izteikta neuzticība, bet FKTK vadītājs tieši tā to saprot, 14. aprīlī ziņo LTV raidījums “De facto”.
Mediķi ar HIV slimai grūtniecei atsaka pieņemšanu, iespējams, aizspriedumu dēļ
Aizspriedumi un nezināšana – šie ir divi iemesli, kuru dēļ HIV inficētie pacienti ne reizi vien nav saņēmuši gaidīto atbalstu un attieksmi no mediķiem. “De facto” savu stāstu uzticēja kāda jaunā māmiņa, kura uzskata – privāta medicīnas iestāde atteikusies viņu ņemt grūtniecības uzskaitē tieši tādēļ, ka viņa ir HIV pozitīva.
Centienos apkarot nelicencētās azartspēles vērsīsies pret spēlētājiem un interneta nodrošinātājiem
Pirms nepilnas nedēļas kopā ar šā gada valsts budžetu Saeima galīgajā lasījumā pieņēma arī vairāku likumu grozījumus, kas attiecas uz azartspēļu jomu. To „iedarbināšana” var sagādāt nepatīkamus brīžus tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, kas mēdz spēlēt azartspēles nelicencētās virtuālajās „spēļu ellēs”. Formālais Saeimā pieņemto likumu mērķis ir vērsties pret nelegālu azartspēļu spēlēšanu internetā.
Golānas augstieņu konflikts – vai ir sagaidāma konflikta eskalācija?
Izraēla okupēja Golānas augstienes 1967. gada arābu-Izraēlas jeb Sešu dienu kara laikā un vēlāk vienpusēji to teritoriju pievienoja sev 1981. gadā. Mūsdienās Izraēla joprojām atsakās atdot šo teritoriju Sīrijai. Šī gada 25. martā ASV prezidents Donalds Tramps, atzīstot Golānas augstienes par Izraēlas teritoriju, atkal cēla gaismā iesaldēto konfliktu, izraisot dažādu viedokļu apmaiņas un neskaidrību par turpmāko kaimiņvalstu attiecībām un reģiona nākotni.
LTV vadībai izraudzītā Giela pārzināts uzņēmums palicis valstij parādā ap 77 000 eiro
Latvijas Televīzijas (LTV) vadītāja amatam izraudzītā Eināra Giela piemērotība amatam apšaubīta vairākkārt. Norādot, ka viņam trūkst pieredzes mediju jomā, nav izpratnes par vārda brīvību un prasmju liela uzņēmuma vadīšanā. Tagad klāt nākusi jauna informācija. Tā liecina, ka savulaik Giela pārziņā bijusi arhitektu firma valstij palikusi parādā ap 77 000 eiro. Viņš pats saka – tās bijušas cilvēciskas un tehniskas kļūdas. Eksperti norāda – notikušais ir visai līdzīgs maksātnespējas shēmām. 
Katrs trešais romu bērns mācās pēc speciālās programmas. Aizdomas par paviršām diagnozēm
Latvijā mācās gandrīz viens tūkstotis romu tautības bērnu, no kuriem vairāk nekā trešdaļa izglītību iegūst pēc speciālās programmas. Aptuveni 150 romu bērniem ir nepieciešama īpaša apmācība, jo ir garīgās veselības problēmas. Procentuāli tas ir krietni vairāk nekā citu tautību bērniem Latvijā. Lai gan Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) tam nepiekrīt, eksperti norāda, ka ne visiem romu bērniem, kas mācās speciālajās skolās vai programmās, tiešām ir kaut kādas veselības problēmas. Šie bērni mācās speciālajā izglītībā, jo romu ģimenēm joprojām izglītība nav vērtība, bet sabiedrībā valda aizspriedumi, tādēļ ir grūtāk iejusties skolā un pēc tam atrast darbu.
Alžīrijas protesti: nācija pret politisko eliti un prezidenta piekto termiņu
Alžīrijas 82 gadus vecais prezidents Abdelazizs Buteflika (Abdelaziz Bouteflika) ir bijis atkārtoti amatā ievēlēts jau kopš 1999. gada. Neskatoties uz smago insultu, ko Buteflika pieredzēja pirms sešiem gadiem, viņš ir turpinājis pildīt savus amata pienākumus, esot piesaistīts ratiņkrēslam un nesniedzot publiskas runas. Šī gada 10. februārī prezidents izvirzīja savu atkārtotu kandidatūru vēlēšanāmkas notiks 18. aprīlī. Neapmierināta ar novecojošo un stagnējošo valsts politisko eliti, Alžīrijas tauta ir izgājusi ielās ar saukli "nē piektajam termiņam", cenšoties panākt prezidenta atkāpšanos no amata un pārmaiņas valstī.
Jaunākie
Interesanti