Ziņu analīze
Vakcinācija krustugunīs: apšaubītāju nav daudz, bet infekciju riski – gana augsti
Diskusijas par nepieciešamību vakcinēties uzvirmo ik reizi, kad mediķu uzmanības lokā nonāk gadījumi, kad kāds smagi saslimst vai mirst no slimībām, pret kurām iespējams vakcinēties. Šis jautājums satrauc arī jaunos vecākus. Tikmēr mediķi uzsver - pat ja slimību izdodas likvidēt, ir svarīgi turpināt vakcinēties. Turklāt vecāki nereti baidās no vakcīnu blakusparādībām, nezinot, ko nozīmē pati slimība.
Demilitarizācija – iespējama, bet vai vajadzīga?
Pasaulē ir 195 oficiāli atzītas valstis, 27 no tām nav savas armijas, bet septiņas no šīm valstīm (Kostarika, Dominikāna, Grenāda, Haiti, Lihtenšteina, Monako un Panama) ir demilitarizētas. Ar jēdzienu "demilitarizācija" ir saprotama atteikšanās no militārajiem spēkiem – profesionālas armijas, tankiem, ložmetējiem, kaujas lidmašīnām, bet saglabājot policiju, robežsardzi un glābējus. Taču kādēļ tikai 3% visu pasaules valstu ir nolēmušas spert šo soli? Kādi ir argumenti par un pret demilitarizāciju?
Aizdomīgi iepirkumi – hroniska kaite kopš «Rīgas satiksmes» pirmsākumiem
Vairāk nekā 100 miljonus eiro liela pašvaldības dotācija, astoņi tramvaju, 17 trolejbusu un vairāk nekā pussimts autobusu maršrutu. Vairāk nekā 4000 darbinieku. Šie ir skaitļi, kas raksturo pašvaldības uzņēmumu "Rīgas satiksme". Tomēr to raksturo arī miljonus vērti iepirkumi, skaļi korupcijas skandāli un tiesvedības.
Bērnam nav jātulko pieaugušo dzīves sarežģījumi. Četru nedzirdīgo vecāku stāsti
Sarunā ar četrām dzirdīgām sievietēm – nedzirdīgu vecāku meitām – nācies secināt, ka bērniem nebūtu jātulko vecāku dzīves, jo tas var atņemt bērnību un kropļot attiecības ģimenē. Latvijas Radio ielūkojas arī stāsta otrā pusē, uzrunājot četras nedzirdīgas mātes ar atšķirīgiem likteņiem – Anitu Cepli, Sanitu Gabrāni, Vinetu Kozlovu un Zani Teteri – par to, kā nedzirdīgam cilvēkam ir audzināt bērnus – gan dzirdīgus, gan nedzirdīgus.
Daugavpilī virkne būvprojektu sadārdzinās un ievelkas
Daugavpilī vairāku Eiropas Savienības (ES) fondu un pašvaldības finansēti būvobjektu, tostarp izglītības iestāžu, nodošana ekspluatācijā ir iekavējusies vairs ne vien mēnešu, bet gadu griezumā. Izmaksas pēdējos gados iesāktajiem un nepabeigtajiem objektiem pieaugušas teju par diviem miljoniem eiro.
Taivānas neatkarība - vai neaizsniedzama ilūzija pēc «Gomiņdan» uzvaras?
Pavisam nesen, 24. novembrī, Taivānā notikušajās pašvaldību vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja partija "Gomiņdan", pārspējot Demokrātiski Progresīvo partiju. Ķīnas Tautas Republikas mediji ir pasludinājuši, ka vēlētāji pārliecinoši noraidījuši “Demokrātiski Progresīvās partijas separātisko nostāju”. Tomēr realitāte ir daudz niansētāka.
Verdzība 21. gadsimtā – starptautiska problēma, kas skar katru suverēnu valsti
Lielākajai daļai cilvēku, izdzirdot vārdu "verdzība", pirmās asociācijas, kas nāk prātā, ir  transatlantiskā vergu tirdzniecība 16. - 19. gadsimtā, kuras ietvaros aptuveni 12 miljoni afrikāņu tika transportēti uz eiropiešu jaunatklāto Amerikas kontinentu. Ir pagājuši vairāk nekā 200 gadi kopš verdzības aizliegšanas, un mūsdienās visas suverēnās valstis ir pieņēmušas verdzību un cilvēku tirdzniecību kā nelegālu darbību, kas sodāma ar kriminālatbildību. Tomēr mūsdienās verdzība un cilvēku tirdzniecība ir kļuvusi par ienesīgu biznesu noziedzniekiem, un tā ietvaros pašlaik vairāk nekā 40 miljoni cilvēku pasaulē ir pakļauti verdzībai.
Evaņģēlisko kristiešu atbalsts ASV republikāņiem – politiskās simpātijas vai kas vairāk?
Ir pamats uzskatīt, ka mūsdienu attīstītajās demokrātijās reliģija un politika vairs nav cieši sasaistītas. Virspusēji to pašu varētu teikt arī par Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV). Tomēr, aplūkojot Džordža Buša, Donalda Trampa un republikāņu partijas lielākos atbalstītājus, var novērot, ka pietiekami lielu nozīmi ieņem kāds konkrēts reliģisks grupējums, proti, baltādainie evaņģēliskie kristieši. Vai tās ir vienkārši politiskās simpātijas vai kas vairāk?
Vai mums nākotnē būs supervaroņi?
Nākotni un tās vīzijas veido tie stāsti, ko mēs rakstām tagad – tātad labas nākotnes pamatā ir labi stāsti par šodienu. No ASV popkultūras varoņiem mēs uzzinām par ASV problēmām un iespējamiem risinājumiem. Arī mūsu vēsture ir pilna ar varoņiem – īstiem un izdomātiem. Viņi varētu klāstīt savas izdomātas vai reālākas idejas Latvijas nākotnei! Taču daļa varoņu ir aizmirsti, dēvēti par upuriem vai nav pat pamanīti. Vai pēc simt  gadiem būs citādāk?
Saūda Arābijas Ahileja papēdis – ieilgušais Jemenas pilsoņu karš pēc Hašogi nāves
Jemenas pilsoņu karš norisinās jau gadiem. Par varu teritorijā cīnās huti nemiernieki un valdības spēki, kurus atbalsta Saūda Arābijas vadītā koalīcija. Vēl joprojām nevienai konfliktā iesaistītajai pusei nav izdevies gūt virsroku. Pēdējā laika notikumu un konflikta dārgo izmaksu dēļ Saūda Arābija izjūt starptautisku spiedienu atkāpties no iesaistes Jemenas pilsoņu karā.
Kam varēsim uzticēties pēc 100 gadiem?
Distopiskās nākotnēs vīzijās bieži tiek rādītas pasaules, kurās cilvēki viens otram neuzticas. Valdība vai kopienas līderis kultivē savstarpējo neuzticību, vienlaikus pieprasot aklu uzticību valsts vadītājam. Šādi režīmi pieredzēti arī pasaules vēsturē. Cilvēki ir pieļāvuši neskaitāmas kļūdas, izvēloties, kam uzticēties. Arī katra individuālā ikdiena ir piepildīta ar lēmumiem par uzticību – jāizraugās, par ko balsot, kuru mediju lasīt, kuram ārstam prasīt padomu. Problēma gan, ka kļūdas gandrīz vienmēr ir ieraugāmas tikai pēc kāda laika. Nākotnē, kurā turpināsim runāt par tehnoloģiju attīstību, mūsu pašu spējas izvērtēt, kam uzticēties, tiks arvien pārbaudītas.
«Melu detektors»: 8 apgalvojumi Saeimā iesniegtajā rezolūcijā par ANO migrācijas paktu. Vai tie ir patiesi?
Nacionālās apvienības un vairāku citu partiju Saeimas deputāti cenšas parlamentā panākt atbalstu rezolūcijas projektam, ar kuru aicinātu valdību nepievienoties ANO migrācijas paktam, kas paredz mērķus veiksmīgākai migrācijas pārvaldīšanai vietējā, nacionālā, reģionālā un globālā līmenī. “Melu detektora” pārbaude, vai rezolūcijā iekļautie apgalvojumi ir patiesi un izriet no pakta satura.
Krievijas un Baltkrievijas šahs: gājiens ar vēstnieku
Kamēr Krievijā mazinās prezidenta Vladimira Putina popularitāte, parādās spekulācija no kādreizējā Putina iekšējā loka – vienīgā operācija, kas varētu būtiski celt sabiedrības atbalstu Putinam un noturēt reitingu ilgu laiku, ir faktiska Baltkrievijas aneksija. Pret to ir Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, ar kuru diplomātiskajā sparingā Minskā tagad spēkojas kāds īpašs Krievijas smagsvars.  
Jaunākie
Interesanti