Sadaļas Sadaļas

De Facto

De Facto

De Facto

Latviju aicina no Atveseļošanās naudas vairāk tērēt sociālajiem izaicinājumiem

Prokurora akadēmisko darbu vērtēšanu iniciējis apsūdzētais Sprūds

Prokurora Cinkmaņa akadēmiskos darbus LU vērtēja arī pēc viņa apsūdzētā Sprūda iesniegumiem

Pēdējo nedēļu laikā publiskajā telpā vairākkārt locīts prokurora Ulda Cinkmaņa vārds. Latvijas Universitātes (LU) Juridiskā fakultāte lēmusi anulēt viņa bakalaura diplomu, saglabājot maģistra diplomu. Tāpat prokurors šonedēļ publiski atvainojies sabiedrībai par savu uzvedību Rēzeknes koncertzālē “Gors” pērn rudenī, kas tika nofilmēta un atspoguļota medijos. Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “De facto” Cinkmanis solīja pārsūdzēt bakalaura grāda anulēšanu un norādīja, ka iesniegumus LU rakstījis bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds, kuram viņš savulaik uzrādījis apsūdzību. Tikmēr Sprūds apgalvoja – neesot svarīgi, kurš tieši norādījis uz plaģiātu, un pauda sašutumu, ka Cinkmanis ir saglabājis maģistra grādu un līdz ar to arī prokurora amatu. 

ĪSUMĀ:

  • Par uzvedību koncertzālē “Gors” Cinkmanis publiski atvainojies un savu uzvedību nožēlo. 
  • Prokurors uzskata, ka publikācijas medijos ir ar apzinātu vēlmi viņu diskreditēt. 
  • Savas aizdomas prokurors vērš uz bijušo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu. 
  • Jau iepriekš tiesa secinājusi, ka starp Cinkmani un Sprūdu ir personisks konflikts.
  • Sprūds lūdzis Latvijas Universitātei izvērtēt iespējamo plaģiātismu Cinkmaņa maģistra darbā.
  • Prokurora maģistra darbā konstatēti būtiski trūkumi, bet ne plaģiāts. Bakalaura darbu komisija noraidīja. 
  • Sprūds uzskata, ka nav svarīgi, kurš ir norādījis uz plaģiātu. Viņaprāt, svarīgi konstatēt negodprātību.

“Es atvainojos visiem par savu rīcību, jo tā neatbilda prokuroru ētikas kodeksa prasībām. Mana uzvedība nebija pieņemama, un varēja radīt kļūdainu priekšstatu par prokurora amatu un prokuratūras kopējo tēlu. Es nožēloju notikušo, esmu izvērtējis savu rīcību un turpmāk pārkāpumus nepieļaušu. Ceru uz jūsu sapratni un vēlu visiem labu.” 

Šādi Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras prokurors Uldis Cinkmanis atvainojās par vairākos interneta portālos publicētos video redzēto – viņa lamāšanos un klaigāšanu Latgales vēstniecībā “Gors” latviešu metāla grupas “Skyforger” koncerta vakarā pērn oktobrī.  Prokuroru atestācijas komisija nolēma disciplinārsodu Cinkmanim nepiemērot, tomēr lika viņam publiski atvainoties par ētikas pamatprincipu neievērošanu.

Intervijā “De facto” Cinkmanis arī norādīja, ka nožēlo savu uzvedību koncerta laikā, tomēr pauda aizdomas, ka

dažu mēnešu garumā tiražētās publikācijas medijos par to ir saistītas ar vēlmi viņu apzināti diskreditēt, kuras pamatā ir prokurora profesionālā darbība.

“Ja tā filmēšana pati nenotika, teiksim, attiecīgo personu uzdevumā, tad tālākais, šiem ierakstiem nonākot pie šīm personām, tālākās gan publikācijas, gan intereses turpināt uzturēt masu medijos, manuprāt, pietiekami skaidri norāda to, ka pret mani tiek vērtas kaut kādas konkrētas darbības, lai mani diskreditētu, lai parādītu manu kaut kāda veida neobjektivitāti, neprofesionālismu, tādā veidā, es domāju, arī tālāk ietekmētu šī procesa izskatīšanu,” savu viedokli pauda Cinkmanis.

Prokurors runāja par “Trasta komercbankas” likvidācijas krimināllietu, kurā starp vairākiem apsūdzētajiem redzamākais ir bijušais maksātnespējas administrators Māris Sprūds. Cinkmanis šai lietā cēla apsūdzību, taču tiesas procesā vairs nepiedalās. Tiesa apmierināja Sprūda aizstāvības pieteikto noraidījumu Cinkmanim, jo starp prokuroru un apsūdzēto esot personisks konflikts –

pēc Sprūda iesniegumiem Cinkmanis tika disciplināri sodīts par kāda liecinieka personas datu izsniegšanu apsūdzētājiem līdz ar lietas materiāliem. 

Tagad tieši Sprūds bija tas, kas LU lūdza izvērtēt iespējamo plaģiātu Cinkmaņa maģistra darbā –  jau pēc tam, kad tika nolemts vērtēt prokurora bakalaura darbu. 

Cinkmanis skaidroja notikušo: “Viens ir par bakalaura darbu, bet 2020. gada 23. septembrī tiek saņemts Sprūda pašrocīgi parakstīts iesniegums, kura pielikumā atkal ir Universitātē iznīcināta maģistra darba kopija, kurā atkal ir kaut kādi pieņēmumi par šī maģistra darba plaģiātu. Un to iesniedz jau persona, kurai es esmu cēlis apsūdzību par sevišķi smagiem noziegumiem.”

Abus Cinkmaņa darbus vērtēja LU studiju programmas “Tiesību zinātne” Bakalaura un maģistra gala pārbaudījuma komisija. 2010. gada maģistra darbā komisija konstatēja visai būtiskus trūkumus, taču ne plaģiātu. Savukārt par Cinkmaņa 2008. gada bakalaura darbu komisija norādīja: “Ir pārkāpts akadēmiskais godīgums, tajā ir konstatējams plaģiāts”. Līdz ar to komisija rekomendēja anulēt vērtējumu par bakalaura darbu un atcelt lēmumu par sociālo zinātņu bakalaura grāda tiesību zinātnē piešķiršanu Cinkmanim. 

Šo komisijas lēmumu apstiprināja Juridiskās fakultātes dome. Līdz aprīļa vidum Cinkmanis to var apstrīdēt rektoram, ko viņš grasās darīt, jo neatzīst ne to, ka būtu pieļāvis plaģiātu, ne šādas pārbaudes veikšanas likumību un procedūru.

“Man nebija nekādas ne nojausmas, ka es esmu kaut ko nepareizi izdarījis, ne arī man kāds ir pārmetis šos 13 gadus. Un šobrīd saistībā ar to, ka es veicu savus profesionālos pienākumus godprātīgi, pret mani vēršas mana bijusī augstskola. Un es faktiski esmu nonācis kaut kādā tādā absurdā ķīlnieka lomā, jo aizstāvēties es īsti nevaru, jo Universitāte pašu šo darbu ir iznīcinājusi. Viņi vērtē apsūdzētā vai ar apsūdzēto saistītu personu kaut kādus iesniegtus materiālus, kurus, izejot no tām pēdējām atbildēm, kuras es esmu saņēmis no Juridiskās fakultātes, viņi pat nav salīdzinājuši ar kaut kādiem oriģināliem,” atzīmēja prokurors. 

Tikmēr Māris Sprūds retoriski vaicāja – kāda nozīme esot tam, kurš tieši ir norādījis uz plaģiātu. Tomēr viņš nenoliedza, ka ne jau cīņa par akadēmisko godīgumu motivēja viņa iesniegumus.

Sprūda ieskatā, Juridiskā fakultāte tagad esot apliecinājusi prokurora Cinkmaņa negodprātību, no kā varot izdarīt tālākus secinājumus.

Sprūds norādīja: “Es domāju, ka arī manā krimināllietā mēs lietas izskatīšanas gaitā konstatēsim gan liecinieku nelikumīgu ietekmēšanu, gan dokumentu viltošanas faktus, gan mēs konstatēsim arī nepatiesu tulkojumu lietās. Tas vēl viss mums ir priekšā.” Vienlaikus Sprūds arī norādīja, ka iesniegumi ir bijuši daļa no viņā aizstāvības taktikas. 

Tā kā maģistra grāds Cinkmanim anulēts nav, viņš var turpināt strādāt par prokuroru. Sprūds ir pārliecināts, ka plaģiāts maģistra darbā esot bijis, par ko liecinot arī nesen veikta tulkojuma ekspertīze. Taču komisija to neesot cītīgi izvērtējusi, jo ņēmusi vērā Cinkmaņa tagadējo amatu. 

Savu sašutumu pauda bijušais maksātnespējas administrators: “Nu, manuprāt, tas ir pilnīgi nepieļaujami. Tad ko – sanāk, ja cilvēks strādā privātajā sektorā, tad pret viņu bargāk, bet ja valsts sektorā un ir pārstāvējis valsts intereses, faktiski – prettiesiski realizējis valsts varu – tad pret viņu ir saudzīgāks režīms? Pilnīgi nekāda loģika tam nav. (..) Tikai tādēļ, ka cilvēks strādā prokuratūrā – tad ko, viņa darba plaģiāts nav jāvērtē tik rūpīgi? Pilnīgi absurdi manuprāt.”

Savukārt Cinkmanis par absurdu uzskata to, ka

pēc daudziem gadiem tiek izvērtēti piešķirtie akadēmiskie grādi, un domā, ka nākotnē tas varot radīt problēmas pašai LU.

“Ja mana šī situācija atrisinās man nelabvēlīgi un rektors tik tiešām pieņem tādu lēmumu, ka man tiek anulēts bakalaura darbs, es tieku ierauts garā, garā tiesāšanās procesā, Universitātē vai citās izglītības iestādēs šādi iesniegumi – tie sāks birt. Nu nav noslēpums, ka mums ir dažādas arī privāti uzturētas un publiski pieejamas šādas plaģiāta meklēšanas sistēmas, kuras par noteiktu atlīdzību šos plaģiātus arī varētu atrast,” sacīja Cinkmanis. 

Tikmēr Juridiskā fakultāte ceturtdien atkārtoti uzsvēra, ka maģistra diploma anulēšanai neesot tiesiska pamata. Tomēr Prokuroru atestācijas komisija vēl vērtēs to, vai pēc bakalaura diploma anulēšanas un secinājuma par konstatēto plaģiātu – ja tas paliks spēkā – Cinkmanis joprojām atbilst Prokuratūras likumā noteiktajām prasībām, proti, vai viņam ir nevainojama reputācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt