«Melu detektors»: Vai Pēteris Krīgers saka patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Latvijas Brīvo ardobiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Pēteris Krīgers 18.aprīļa LBAS preses konferencē sacīja, ka Latvijas Bankai (LB) vēlas vēl vairāk samazināt līdzekļus veselības aprūpes nozarei. 

"Valsts banka aizrunājās arī pietiekoši tālu, lai pateiktu, ka viņi uzskata, ka veselības aprūpei vēl vairāk jāsamazina līdzekļi, ka pašreizējā situācija ar 3 procentiem [no IKP] ir pārāk grezna dzīve," teica arodbiedrību līderis.

To viņš tajā pašā dienā atkārtoja arī Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena".

Krīgers Lsm.lv, pieci.lv un pētniecības centra "Re:Baltica" kopprojektam "Melu detektors" sacīja, ka runājis par Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes vadītāja Ulda Rutkastes teikto, "ka jādara viss, lai samazinātu veselības aprūpes finansējumu". Savukārt uz piebildi, ka tā gluži ekonomists neteica, Krīgers atbildēja, ka nestaigā "ar Rutkastes citātiem kabatā".

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

 

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

 

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

 

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains

 

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija neatbilst esošajai situācijai.

  Ko patiesībā teica Rutkaste? Krīgera sašutumu izraisīja LB amatpersonas komentārs 13.aprīļa LTV "Panorāmas" sižetā par ieceri palielināt valsts budžeta deficītu, lai piešķirtu papildu līdzekļus veselības aprūpei. Runājot par iespēju saņemt Eiropas Komisijas akceptu šādai rīcībai, Rutkaste sižetā sacīja: "Šajā gadījumā šīm strukturālajām reformām ir jābūt būtiskām, tām ir jābūt skaidri nodefinētām un principā jau ieviešanas stadijā, un tām ir jānodrošina, lai vidējā termiņā budžeta deficīts mazinātos, lai faktiski vidējā termiņā mums līdzekļu vajadzība šai nozarei mazinātos. Manuprāt, šobrīd neizpildās neviens no šiem nosacījumiem".

Arī LB norāda, ka tā nekad nav runājusi par nepieciešamību samazināt līdzekļus veselības aprūpei, taču uzskata, ka jāveic strukturālās reformas, lai efektīvāk izmantotu jau esošo naudu. Rutkaste jau minētajā sižetā arī pauda, ka bez reformām budžeta deficīta palielināšana būtu "ūdens liešana caurā spainī vai naudas likšana caurā maisā".

LB priekšlikums ir obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana, sistēmā ieguldot arī valsts budžeta līdzekļus. Savukārt arodbiedrības uzskata, ka vienīgā atlikusī reforma ir finansējuma palielinājums nozarei, viedokli pamatojot ar starptautisko institūciju atzinumiem. LBAS paziņojusi, ka 1.maijā rīkos tautas sapulci "Par cienīgu darbu un cienīgu darba samaksu veselam un izglītotam cilvēkam Latvijā", kurā runās arī par veselības aprūpē strādājošo problēmām.

Birka: Tukšas pļāpas

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti