Zāļu kompensācijas kārtību atzīst par Satversmei atbilstošu (papildināts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Pirms gada mainītā zāļu kompensācijas sistēma atbilst Satversmei, tā lēmusi Satversmes tiesa (ST). Izmaiņas joprojām nodrošina vienlīdzību likuma un tiesas priekšā un valsts ar izmaiņām aizvien garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu. Ģimenes ārsti gan uzskata, ka bija nepieciešams atstāt iepriekšējo kārtību un labas izmaiņas nav sagaidītas.

Pagājušā gada sākumā valstī mainījās kompensējamo zāļu sistēma, un pirmreizējie pacienti, kuri līdz šim nav saņēmuši valsts apmaksātas zāles, varēja saņemt lētāko no medikamentiem. Pārējie, kas jau agrāk saņēmuši kompensējamās zāles, varēja turpināt iegādāties tādas pat kā līdz šim.

Pieteikuma ST iesniedzēji - 20 Saeimas deputāti - norādīja, ka izmaiņas ārstniecībā sadala pacientu divās grupās, tā nostādot tos nevienlīdzīgā situācijā, jo izmaiņas paredz atšķirīgu attieksmi pret slimniekiem ar vienādu diagnozi, un šāds dalījums nav objektīvs vai saprātīgs.

Tomēr ST lēmusi, ka izmaiņas ir labvēlīgas pacientiem, jo samazina zāļu cenu un valsts joprojām garantē medicīniskās palīdzības minimumu, saglabājot līdzvērtīgu attieksmi. ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris skaidroja: „Satversmes tiesa secina, ka pieteikuma iesniedzēju norādītās personu grupas neatrodas vienādos un savstarpēji salīdzināmos apstākļos, un apstrīdētās normas līdz ar to nav pretrunā ar satversmes 91. panta pirmā teikumā nostiprināto vienlīdzības principu. Līdz ar to Satversmes normas atbilst 91., 111. pantam.”

Veselības ministrija rēķina, ka pagājušā gadā jaunā sistēma ir ļāvusi ietaupīt 3,5 miljonus latu, kas nonākuši pie citiem pacietiem, tātad līdz ar izmaiņām iespējams palīdzēt vairāk cilvēkiem un domāt par jaunu zāļu kompensāciju. Ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš uzskata, ka iebildumi pret izmaiņām bija no farmācijas kompānijām, lai noturētu savus ieņēmumus - jau tagad medikamentiem cenas samazinās. „Jebkura samaksas sistēma izsmeļ savas iespējas, tomēr tagad redzam, ka sistēma ir turpināma, un esam gandarīti, ka tā ir atzīta par tiesisku. Tas nav virzīts uz naudas ietaupīšanu, bet diemžēl Latvijas sabiedrība noveco, aizvien vairāk pacientiem nepieciešami medikamenti. Ja cena ir saprātīga, lielāks skaits tos saņem,” skaidroja Muciņš.

Ģimenes ārstu asociācijas vadītājs Pauls Princis gan norāda, ka pirmreizējo pacientu ir maz, tomēr tendences, kuras ārsti novērojot, nav iepriecinošas. Viņš vērtē, ka bija nepieciešams saglābāt iepriekšējo sistēmu un ļaut pacientiem izvēlēties, piemēram, no vairākām lētākajām zālēm. „Zāļu pieejamība ir mazāka, riski, ka pacients paliks bez zālēm, ir lielāki. Ieguvējs ir tikai valsts ekonomika. Ārstēšana ir noņemta no ārsta pleciem, un medikamentu izvēle ir valsts funkcija. Ārsts izvēlas tikai medikamentu grupu,” atzīmēja Princis.

Īsi pēc tam, kad pirms gada grozījumi stājās spēkā, aptiekās trūka lētāko medikamentu. Ministrija norāda, ka no šādām situācijām pilnībā izvairīties nav iespējams, bet tas nelabvēlīgi atsaucas uz ražotāju.

ST spriedums ir galīgs un nepārsūdzams, tas stājās spēkā pasludināšanas brīdī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti