Zaķupītē Salacgrīvas novadā konstatē būtisku piesārņojumu ar digestātu

Salacgrīvas novadā ar organisko mēslojumu digestātu piesārņots aptuveni 10 kilometrus garš Zaķupītes posms, kā arī aptuveni 5 kilometri notekgrāvju. Digestāts pa Zaķupīti nokļuvis līdz tās ietekai Rīgas jūras līcī, piesārņojumam nokļūstot arī Rīgas jūras līcī, konstatēja Valsts vides dienests (VVD).

VVD pirmdien, 7. decembrī, pārbaudot no iedzīvotājiem saņemto informāciju, apsekoja Zaķupīti tās ieplūdes vietā Tūjā. Uz akmens 50 metrus no ieplūdes vietas jūrā tika konstatēts viens beigts taimiņš.

Turpinot pārbaudi, konstatēts, ka piesārņojums Zaķupītē nokļuvis no notekgrāvjiem.

Pārbaudes laikā VVD inspektori identificēja piesārņojuma izcelsmes vietu – lauku, no kura digestāts bija ieplūdis grāvī un vēlāk jau pa citu savienotu grāvi nokļuvis Zaķupītē.

Pārbaudes laikā noskaidrota iespējamā par piesārņojuma radīšanu atbildīgā saimniecība, kurai uzdots nekavējoties novērst tālāku piesārņojuma noplūdi no koplietošanas ūdensnotekas, kā arī savākt izplūdušo digestātu un iztīrīt notekgrāvi.

8. decembrī VVD veica uzraudzības pārbaudi, lai pārliecinātos par situāciju. Tika apsekots Zaķupītes posms no Tūjas ciema centrā esoša tilta pār Zaķupīti līdz upītes ieplūdes vietai līcī. Apsekojot upītes krastus, nobeigušās zivis netika konstatētas.

Pie upītes ieplūdes līcī tika konstatēts, ka līdz ar upītes ūdeni līcī ieplūst arī digestāts (tā šķidrā frakcija, kas sajaukusies ar ūdeni) ar digestātam raksturīgo smaku. Atkārtoti tika apsekota digestāta noplūdes vieta, konstatējot, ka tiek veikti darbi piesārņojuma savākšanai un mazināšanai, t.sk., dienas sākumā iztīrīta caurteka.

VVD secinājis, ka atkārtotais digestāta pieplūdums Zaķupītei izveidojies tāpēc, ka tika atbrīvota šī caurteka, nodrošinot grāvī uzkrātā digestāta pieplūdi.

Vietās, kur konstatēts piesārņojums, paņemti virszemes ūdens paraugi, kas nodoti testēšanai akreditētā “Bior” laboratorijā.

Par konstatēto piesārņojumu ierosināts administratīvā pārkāpuma process. Tiks noskaidrota konkrētu personu atbildība, kā arī vidē novadītā digestāta daudzums un tiks lemts par videi nodarīto zaudējumu aprēķināšanu.

VVD informāciju par konstatēto nosūtījis Valsts augu aizsardzības dienestam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt