VK: Iekšlietu ministrija neefektīvi izmanto policijai atvēlētos līdzekļus

Pārbaudot Iekšlietu ministrijas (IeM) Valsts policijas funkciju īstenošanai nepieciešamo materiāli tehnisko apgādi un tās izmantošanu, Valsts kontrole (VK) konstatējusi, ka milzu summas iztērētas modernām informācijas sistēmām, kuras nelieto kā plānots, datori sasniedz policistus tikai 6-7 mēnešus pēc to iegādes, bet ekonomiskāku automašīnu vietā tiek iepirkti apvidus auto.

IeM kopumā darbojas 27 valsts informācijas sistēmas, gadā tām tērē 7,5 miljonus latu. Revidenti konstatējuši, ka IeM nav izstrādāta vienota informācijas tehnoloģiju (IT) jomas attīstības stratēģija un prasības IT projektu uzraudzībai, izveidotās pārvaldības institūcijas darbojas formāli, teikts VK ziņojumā.

Kopš 2012.gada teorētiski ir ieviesta lietošanā Biometrijas datu apstrādes sistēma (BDAS), taču vēl 2014.gada 1.janvārī Valsts policijas rīcībā nebija visa tās lietošanai nepieciešamā aprīkojuma un sistēma netika lietota kā plānots. Sākotnēji plānoto 2,8 miljonu latu vietā BDAS ieviešana izmaksās vismaz 6 miljonus latu, vēl būs nepieciešami līdzekļi tehnikas un licenču iegādei. Puse šīs summas tiks izlietota, lai segtu licenču iegādes cenu palielinājumu.

Līdzīgi ir ar Kriminālprocesa informācijas sistēma (KRASS) izveidi un lietošanu, kuras izveidē iztērēti vairāk nekā 600 tūkstoši latu.

VK secina, ka informācijas sistēmas Valsts policijā netiek izmantotas noteiktajiem mērķiem un plānotajā apjomā, tādēļ valsts budžeta līdzekļu – gandrīz 4,5 miljoni latu izlietojums nav bijis efektīvs. Tomēr situāciju vēl varētu labot, ja IeM veiks pasākumus, lai sistēmas sāktu pilnvērtīgi lietot.

Par trūkumiem IT jomā liecina arī datortehnikas iegāde un sadalījums. 2012.gada beigās no citās jomās ietaupītajiem līdzekļiem VP novecojušās datortehnikas nomaiņai nopirkti 1000 datori, taču šie datori savus lietotājus sasniedza tikai pusgadu pēc to iegādes.

Revīzijā arī atklājās, ka 2011. un 2012. gadā veiktajā transportlīdzekļu nomas iepirkumā paredzētās 81 apvidus automašīnas vietā nomā iegādātas 216, bet 431 vidējās klases transportlīdzekļa vietā – 139. Atvēlētajā iepirkuma kopsummā policija iekļāvās, taču saņēma vismaz par 38 automašīnām mazāk nekā plānots un ekspluatācijā krietni dārgāko apvidus auto lielais pārsvars stipri palielinās izdevumus. Rezultātā nomas līgumu darbības laikā neekonomiski tiks tērēti vairāk nekā miljons latu.

Lai nodrošinātu efektīvu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, pilnveidotu iekšlietu nozares IT jomas pārvaldību, kā arī novērstu trūkumus transportlīdzekļu ekspluatācijā, VK sniegusi IeM un Valsts policijai piecus ieteikumus.

Iekšlietu ministrija savukārt informēja medijus, ka tās padotības iestādes ir saņēmušas Valsts kontroles izvērtējumu par Kriminālprocesa informācijas un Biometrijas datu apstrādes sistēmu ieviešanu un lietošanu Valsts policijā. Ministrija uzskata un to jau ir paudusi Valsts kontroles revīzijas departamenta vadībai, ka informācijas tehnoloģiju projekti ir īstenoti atbilstoši mērķiem un valsts budžeta līdzekļi šai jomā ir izlietoti efektīvi. Vienlaikus ministrija ir gatava ņemt vērā atsevišķus Valsts kontroles ieteikumus, lai nodrošinātu informācijas sistēmu pilnvērtīgu izmantošanu pēc to pilnas ieviešanas ekspluatācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti