Panorāma

Dreiliņupītē konstatē piesārņojumu

Panorāma

Aprūpes centri un slimnīcas jūtas kā ķīlnieki

Obligāta vakcinācija, visticamāk, arī policistiem un ugunsdzēsējiem

Visticamāk, arī policistiem un ugunsdzēsējiem būs obligāti jāvakcinējas pret Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Obligāta vakcinācija, visticamāk, būs arī policistiem un ugunsdzēsējiem, izriet no iekšlietu ministres Marijas Golubevas ("Attīstībai/Par!") teiktā. Dienestu vadītāji uzskata, ka prasība pēc Covid-19 sertifikāta par vakcināciju vai izslimošanu ir pamatota.

Lai gan likuma grozījumos par obligāto vakcināciju īpaši izceltas izglītības, sociālās aprūpes un ārstniecības iestādes, valsts institūcijām pienākums nodrošināt epidemioloģiski drošu pakalpojumu nozīmē, ka pienākums vakcinēties būs krietni plašākam lokam darbinieku. Kuriem tieši – to noteiks iestāžu vadītāji. Ar obligāto vakcināciju, visticamāk, jārēķinās iekšlietu dienestos strādājošajiem.

"Ja šis likums stāsies spēkā, tad, protams, mēs rīkosimies saskaņā ar šo likumu, un iekšlietu nozarē pakalpojumus cilvēkiem varēs sniegt vakcinēti vai ar Covid-19 izslimojuši nodarbinātie," stāstīja Golubeva.

Valsts policijā šobrīd vakcināciju pabeiguši 46% darbinieku, savukārt 9% Covid-19 pārslimojuši, norādīja priekšnieka vietnieks Andrejs Grišins. Tā kā likums nav stājies spēkā, viņš konkrēti neatbildēja, vai vakcināciju plānots noteikt par obligātu, tomēr, visticamāk, vairākās darbības jomās tā tas būs, piemēram, sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, izmeklēšanā un operatīvajā darbībā.

"Stājoties policijas rindās, mēs nestājamies tikai darba tiesiskajās attiecībās. Mēs iestājāmies dienestā. Mums ir jāziedo kaut kas arī vairāk, nekā parastajā darbā tas tiek prasīts. Iespējams, ka šis ir tas izaicinājums, kurā policijas darbiniekam jāparāda sava stāja un jāizdara pareizā izvēle," sacīja Grišins.

Ugunsdzēsēju vidū vakcinēto ir mazāk. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons stāstīja, ka vakcinēti ir 32% darbinieku. Vēl 12% Covid-19 izslimojuši. Lai gan Eklons atzina, ka rezultāts nav labs, tendence esot pozitīva. Nākamnedēļ ugunsdzēsējiem būšot seminārs par vakcināciju, lai kliedētu bažas un mītus. Eklons cer, ka darbiniekus izdosies pārliecināt vakcinēties pašiem, taču dienests atbalsta arī vakcinācijas noteikšanu par obligātu pienākumu. 

"Tas ir labs rīks, ja nenostrādās vienkārši pārliecināšana. Tomēr neaizmirsīsim – mūsu valsts ir uzdevusi konkrētus uzdevumus, funkcijas, kuras mums ir jāīsteno. Daži vienkārši varbūt ir apmaldījušies savās interesēs, aizmirstot par to misiju, to pienākumu, ko viņi ir apņēmušies, uzsākot dienestu," izteicās Eklons.

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības vadītājs Armands Augustāns norādīja, ka obligātā vakcinācija dienestos esot sarežģīts jautājums un principā arodbiedrība atbalsta brīvprātības pieeju. Tomēr Augustāns atzina, ka obligāta vakcinācija būtu pieļaujama, ja tai ir pamatojums.

"Tas būtu pieļaujams, ja dienests noargumentē to, ka konkrētā struktūrvienībā nevar savādāk [strādāt], kā tikai vakcinējoties. [..] Ja viņš strādā ar sabiedrību, ja viņš tiekas ar cilvēkiem, tad tam cilvēkam ir tiesības nesaslimst no amatpersonas, un faktiski amatpersonai būtu jādomā, ka viņai ir tiesības nesaslimst no tā iedzīvotāja puses," klāstīja Augustāns.

KONTEKSTS:

Latvijā pieaugot Covid-19 vīrusa lipīgākā delta varianta izplatībai, valdība atbalstīja obligātu vakcinācijas pret Covid-19 prasību ārstniecības, sociālās aprūpes un izglītības iestādēs no 1. oktobra. Savukārt citās nozarēs, ja darbinieks strādā saskarsmē ar klientiem vai ir nozīmīgs uzņēmuma darbībai, darba devējiem būs tiesības pēc 1. oktobra atlaist nepotētos darbiniekus

Valdība likuma grozījumos paredzējusi, ka valsts institūcijās līdz gada beigām vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu varēs aizstāt ar paša apmaksātu negatīvu Covid-19 testu, kas gan būtu jāveic ik pa divām dienām. Saeima grozījumus par obligāto vakcināciju varētu skatīt augusta sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti