Visos pašvaldības bērnudārzos būs jānodrošina iespēja mācīties latviski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

No 2021.gada septembra pašvaldībām būs pienākums nodrošināt izglītības programmu pieejamību valsts valodā ikvienā pašvaldības bērnudārzā pēc vecāku pieprasījuma, paredz Saeimas  ceturtdien, 14. maijā, pēc ilgākām diskusijām galīgajā lasījumā atbalstītie grozījumi Izglītības Vispārējās izglītības likumā.

Paredzēts, ka noteikumu stāsies spēkā 2021 gada 1.septembrī.  

Grozījumus virzīja Nacionālā apvienība (NA). Plenārsēdes laikā grozījumus aktīvi kritizēja opozīcijas esošās "Saskaņas" pārstāvji. Deputāts Boriss Cilēvičs paziņoja, ka koalīcijas politiķiem ir jāatzīst, ka viņi plāno panākt, ka izglītība ir pilnībā tikai latviešu valodā un mazākumtautību valodās tā nav pieejama.

Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars uzsver, ka līdz ar grozījumiem vairs neveidosies situācijas, kad kādā pašvaldības bērnudārzā izglītības pakalpojums pieejams tikai krievu valodā.

Iepriekš Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā atbalstītie grozījumi Vispārējās izglītības likumā arī nosaka, ka izglītības iestādēm, kuras īsteno pirmsskolas izglītības programmas, jāsniedz atbalsts latviešu valodas apguvei tiem bērniem, kuriem tas nepieciešams - tostarp bērniem, kuriem latviešu valoda nav dzimtā.

Savukārt grozījumi Izglītības likumā paredz, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nodrošina elektronisku bērnu reģistrācijas un uzskaites sistēmu, kurā vecāki vai personas, kas realizē aizgādību, var elektroniski pieteikt bērnu pirmsskolas izglītības programmu apguvei.

Sistēmā iecerēts reģistrēt bērnus vecumā no pusotra gada vecuma līdz pamatizglītības ieguves uzsākšanai.

“Esmu gandarīts, ka par spīti dažādu agresīvu organizāciju centieniem bremzēt šo normu pieņemšanu šodien ilgais likuma grozījumu ceļš ir noslēdzies ar vienu nozīmīgu soli latviskas Latvijas virzienā.

Strādāsim pie turpmākiem soļiem un izglītības jomā tas nozīmē pilnīgu pāreju uz izglītību valsts valodā visos izglītības līmeņos,” pēc Saeimas balsojuma uzsvēra Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars.

 Nacionālā apvienība jau 2019.gada rudenī vērsa uzmanību uz situāciju, ka nereti pašvaldība ģimenes dzīvesvietas tuvumā var piedāvāt vietu tikai mazākumtautību bērnudārzā, kurā netiek nodrošināta programma valsts valodā. Tātad latviešu ģimenei vai nu jāizvēlas bērnudārzs tālu no mājām, vai jāmaksā par privātās izglītības iestādes pakalpojumiem, vai jāpiekrīt bērnu sūtīt dārziņā, kurā nodarbības notiek krieviski.

Pērn septembrī koalīcija vienojās, ka visos izglītības līmeņos īstenojama pilnīga pāreja uz mācībām valsts valodā, attiecīgs plāns būs jāizstrādā Izglītības un zinātnes ministrijai.

NA norādīja: sagatavotie likuma grozījumi, kas nosaka pašvaldībām pienākumu nodrošināt izglītības programmu apguvi valsts valodā ikvienā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, tai skaitā mazākumtautību bērnudārzos, ja to pieprasa bērna vecāki, varētu kalpot kā pārejas posma risinājums. Saeima šos grozījumus sāka izskatīt pērn septembra nogalē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti