Saeima vērtēs ieceri nodrošināt mācības valsts valodā visos pašvaldību bērnudārzos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saeima sēdē ceturtdien, 26. septembrī, nolēma nodot komisijām Vispārējās izglītības likuma grozījumus un arī Izglītības likuma grozījumus, kas paredz pienākumu pašvaldībām nodrošināt izglītības programmu apguvi valsts valodā ikvienā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, ja to pieprasa bērna vecāki.

Grozījumus likumos rosināja Nacionālā apvienība (NA), kuras priekšsēdētājs, deputāts Raivis Dzintars Saeimas plenārsēdē norādīja, ka grozījumu mērķis ir tuvoties pilnīgai pārejai uz mācībām valsts valodā.

Saeima vērtēs ieceri nodrošināt mācības valsts valodā visos pašvaldību bērnudārzos
00:00 / 04:53
Lejuplādēt

Dzintars uzsvēra – ir ģimenes, kuru bērniem nav vietas bērnudārzā, kur mācības notiek latviešu valodā, tāpēc tās spiestas savus bērnus laist privātajā bērnudārzā vai arī pirmsskolas izglītības iestādē, kur mācības notiek krievu valodā.

Ar likumu grozījumiem pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādei būs pienākums nodrošināt pakalpojumu latviešu valodā, ja to pieprasīs vecāki.

Pret likuma grozījumiem iestājās opozīcijā esošās partijas "Saskaņas" deputāti. Deputāts Vjačeslavs Dombrovskis ("Saskaņa") norādīja, ka problēma ar bērnudārzu pieejamību pastāv gan latviešu, gan krievvalodīgo ģimeņu bērniem.

"Saskaņas" deputāts Valērijs Agešins pauda viedokli, ka ar šiem grozījumiem tiktu radīta nevajadzīga sociālā spriedze sabiedrībā, turklāt tie prasītu papildu budžeta izdevumus.

Ar vairāk nekā 60 balsīm par un 23 balsīm pret likumu grozījumi nodoti vērtēšanai Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā.

Rīgas mazākumtautību pirmsskolās Latvijas Radio nelabprāt komentē iecerētās izmaiņas. Sarunai uzreiz piekrita Rīgas 104. bērnudārza vadītāja Svetlana Jansone. Pirmsskolā jau sen mācās bilingvāli.

Bērni dodas uz skolu, mācās tur bilingvāli un ļoti ātri apgūst valodu, stāstīja Jansone. Visās bērnudārza grupās strādā latviešu valodas skolotāji. Mazākumtautību skolotāji latviski runāt „tīri” bērnus iemācīt nevarot. Arī Jansone saskaras ar pedagogu trūkumu.

Raivis Dzintars gan norāda - pedagogu trūkst arī citās jomās.

Šajā mācību gadā Rīgā pašvaldības padotībā ir 146 pirmsskolas. No tām apmēram pusē jeb 72 bērnudārzos ir latviešu mācību valoda. 39  - gan latviešu, gan mazākumtautību (krievu). Nedaudz mazāk – 35 pirmsskolās mācību valoda ir mazākumtautību (krievu). Rīgā pieprasījums pēc vietām pirmsskolu grupās ar latviešu mācību valodu audzis.

KONTEKSTS:

NA šonedēļ paziņoja, ka koalīcijas sadarbības padome, apspriežot NA piedāvātos grozījumus Izglītības likumā, vienojās, ka visos izglītības līmeņos īstenojama pilnīga pāreja uz mācībām valsts valodā. Attiecīgs plāns būs jāizstrādā Izglītības un zinātnes ministrijai. 

NA norādīja: sagatavotie likuma grozījumi, kas nosaka pašvaldībām pienākumu nodrošināt izglītības programmu apguvi valsts valodā ikvienā pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, tai skaitā mazākumtautību bērnudārzos, ja to pieprasa bērna vecāki, varētu kalpot kā pārejas posma risinājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti