Vidzemē un Pierīgā pret Covid-19 vakcinējas aktīvāk

Centrālā statistikas pārvalde apkopojusi jaunākās ziņas par tiem Latvijas iedzīvotājiem, kas saņēmuši poti pret Covid-19. Saskaņā ar šiem datiem Latvijā pret Covid-19 vakcinēti vien 54% senioru. Aktīvāk iedzīvotāji vakcinējas Vidzemē un Pierīgā.

Tiesa, dati pieejami vēl veco novadu robežās. Turklāt pret Covid-19 vakcinēto īpatsvars rēķināts pret visiem iedzīvotājiem – arī tiem, kam patlaban pote nemaz nav pieejama. Tāpat jāņem vērā, ka dati ir par gaidāmo situāciju uz 1. novembri, proti, statistikā ir iekļauti visi tie, kas līdz 18. oktobrim bija saņēmuši potes otro devu, tātad līdz novembrim būs pabeiguši vakcinācijas kursu.

 

Saskaņā ar šiem datiem Latvijā kopumā vakcinēti 48% no visiem iedzīvotājiem. Augstākie rādītāji ir Rūjienā, Rucavā un arī Carnikavā. Jāizceļ arī Valmiera – 57% iedzīvotāju saņēmuši poti pret Covid-19.

Rīgā un Jūrmalā aptuveni puse iedzīvotāju vakcinējušies, bet pārējās valstspilsētās vakcinēts mazāk iedzīvotāju.

Aizvien zema vakcinācijas aptvere ir Latgalē. Riebiņos vien 28%, Rēzeknes novadā –  29% un Ciblas novadā, kā arī Dagdā aptuveni 30% iedzīvotāju potēti pret Covid-19.

Bet vecuma grupa, kas īpaši satrauc ārstus, ir seniori vecumā virs 60 gadiem. Tas tāpēc, ka šīs nedēļas sākumā no slimnīcās esošajiem Covid-19 pacientiem vairums bija tieši seniori – 66% no vidēji smagi slimajiem un 60% pacientu ar smagu slimības gaitu bija vecāki par 60 gadiem.

Un kā potēšanās veikusies šajā vecuma grupā? Patlaban no visiem senioriem Latvijā pret Covid-19 vakcinēta tikai nedaudz vairāk nekā puse – 54%. Situācija līdzīga visā Latvijā. Vien nedaudz aktīvāki seniori bijuši Vidzemē un atsevišķās Pierīgas pašvaldībās, arī Rūjienā un Rucavā.

Bet atkal jālūkojas Latgales virzienā. Riebiņi, Cibla, arī Rēzeknes novads un citas pašvaldības pierobežā ir tās, kur poti pret Covid-19 saņēmis tikai katrs trešais seniors vecumā virs 60 gadiem.

Tikmēr, piemēram, Kurzemes, vakcinācijas aptvere senioriem vidēji ap 50%, aktīvāk Dundagā, Rucavā, Grobiņā, bet Kuldīgā – 55% senioru vakcinēti.

Bet kas notiek ar citu tautību iedzīvotājiem?

Kopumā Latvijā tikai 43% citu tautību senioru ir vakcinēti. Turklāt, zemi rādītāji ir redzami daudzās Latvijas pašvaldībās.

Tie ir dati par attiecīgajā teritorijā dzīvojošajiem – pret tiem arī mērīts vakcinēto īpatsvars.

Rīgā, piemēram, tikai 44% cittautiešu senioru vakcinējušies. Latgalē – Viļānos, Riebiņos, arī Rēzeknes un Vārkavas novados – vakcinējies tikai katrs piektais vai katrs ceturtais seniors, kurš ir cittautietis.

Situācija pagastos

Visaugstākais – 80% vakcinēto senioru – īpatsvars ir Palsmanes pagastā, tuvu tam – 75% Gaujienas, Grundzāles, Jaunlutriņu, Jūrkalnes, Lejasciema, Nīgrandes, Pampāļu, Plāņu, Pūres, Rundāles, Viesatu, Vietalvas un Zaņas pagastos, kā arī Ainažos, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Viszemākais valstī – 15% senioru vakcinācijas līmenis ir Andzeļu, Rundēnu un Sokolku pagastos Latgalē. 20% vakcinēto senioru ir 11 Latvijas pagastos – Biķernieku, Čornajas, Goliševas, Indras, Kantinieku, Mākoņkalna, Piedrujas, Pildas, Skrudalienas, Sventes un Vecsalienas.

KONTEKSTS:

Gausā vakcinācija ir viens no iemesliem saslimstības ar Covid-19 pieaugumam, kā dēļ ir noteikts "lokdauns".

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Paredzēts, ka līdz 29. oktobrim tiks pagarināts skolēnu brīvlaiks. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Šajā laikā attālināti būs jāmācās arī profesionālo skolu un augstskolu studentiem. Savukārt bērnudārzos darbosies dežūrgrupas. No 20. oktobra vakara un nakts stundās, pēc pulksten 20 un līdz pulksten 5, ārpus savas dzīvesvietas var atrasties tikai noteiktu iemeslu dēļ, un jābūt aizpildītam pašapliecinājumam. Der arī, ja tas uzrakstīts uz baltas lapas.

Covid-19 krīzes scenārijā, kad ar Covid-19 slimniekiem aizņemto gultasvietu skaits sasniegtu 3000, Latvijā pie slimnīcām paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas Covid-19 slimnieku ārstēšanai. Gultas plānots izvērst arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Tas provizoriski iespējams ap 10. novembri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt