Pusdiena

«Zapad-2017» mācībās no helikoptera izšauta raķete trāpa skatītājos

Pusdiena

Lietavu dēļ jumts tecējis arī pērn atjaunotajai Jaunmārupes pamatskolai

Latvijas robežsardzes kuģis «Valpas» dodas uz «Frontex» misiju ES dienvidos

VIDEO un FOTO: Latvijas robežsardzes kuģis «Valpas» dodas uz «Frontex» misiju ES dienvidos

Pēc Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūras «Frontex» lūguma tālā misijā uz Eiropas Savienības (ES) dienvidu jūras robežām otrdien, 19. septembrī, devies Valsts robežsardzes kuģis «Valpas». 

Misijas mērķis ir nodrošināt jūras robežu uzraudzību, galvenokārt samazinot nelegālās imigrācijas spiedienu uz ES ārējām jūras robežām. Tāpat mērķis ir cīnīties pret narkotiku pārvadājumiem un terorisma draudiem. Tāda mēroga dalība, iesaistot operācijā Latvijas robežsardzes kuģi, notiek pirmo reizi.

Lai novērstu nelegālās imigrācijas plūsmu, Latvijas Valsts robežsardzes kuģis "Valpas" pēc «Frontex» aicinājuma uz Vidusjūru devās ar 15 vīru apkalpes ekipāžu.

Kā atzīst Valsts robežsardzes kuģa «Valpas» kapteinis majors Arturs Čers, šī operācija būs liels izaicinājums gan robežsardzei, gan mūsu valstij kopumā. Čers Vidusjūras misijās piedalās kopš 2006. gada, bet pēdējos septiņus gadus operācijās būts ar kuteriem. Misija ar kuģi Latvijai ir pirmoreiz. "Mūsu kuģis sagatavots pagaidām uz vienu starptautisku operāciju, kas norisināsies Vidusjūrā (..) Pārsvarā tā ir ir cīņa ar nelegālo imigrāciju uz Eiropas Savienības ārējām robežām," norāda Čers.

Valsts robežsardzes priekšnieks ģenerālis Normunds Garbars stāsta, ka «Frontex» darbība balstīta divās pozīcijās. Pirmā ir atturēšanas taktika, kad kuģis visu laiku atrodas jūrā, tādējādi nelegālās imigrācijas organizētājus atturot šķērsot robežu.

Būtiskākais mūsu valstij esot fakts, ka esam pierādījuši spēju izpildīt robežsardzes funkcijas. No Baltijas valstīm līdzīgās misijās piedalās vēl tikai Somija. Tādējādi Latvijai jājūtas novērtētai, ka mūsu kuģis ir atbilstošs un komanda – profesionāla, saka iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Vienotība"). "Bija jāvērtē vairāku valstu dalības iespējas un tika izvēlēts mūsu kuģis. Es, kā iekšlietu ministrs, protams, esmu lepns par mūsu robežsargiem un līdz šim esmu dzirdējis tikai ļoti pozitīvas atsauksmes par viņu darbību, par profesionalitāti," norāda Kozlovskis.

«Frontex» operācijās pēdējos divos gados piedalījušās vairāk nekā 400 mūsu amatpersonu, kā arī Valsts robežsardzes kuteri, mobilie videonovērošanas kompleksi un helikopteri.

Valsts robežsardze kopš 2009.gada pārstāv Latviju "Frontex" aģentūras organizētajos kopējos pasākumos un sniedz ieguldījumu ES ārējo robežu drošībā un pārrobežas noziedzības apkarošanā. Kopējās operācijās piedalās ne tikai personāls, bet arī tehniskie līdzekļi - Valsts robežsardzes kuteri, mobilie videonovērošanas kompleksi un helikopteri.

Īpaši šai operācijai kuģis aprīkots ar jaunām tehnoloģijām un spējīgs bez iegriešanās ostā jūrā darboties pat mēnesi. Nepārtraukta atrašanās ūdeņos ļaus pildīt divas galvenās funkcijas. Vispirms jau atturēt cilvēku nelegālo pārvadājumu organizatorus no došanās ceļā.  "Situācijās, kad ir nepieciešams glābt ievērojamu cilvēku skaitu – un šeit mēs runājam par vairākiem desmitiem cilvēku, kuri ir nokļuvuši nelaimē, pārvietojoties pāri jūrai, šis kuģis ir spējīgs uzņemt tos cilvēkus," bilst Garbars.

Kuģa apkalpe īpaši gatavota, lai šādu operāciju laikā līdz minimumam novērstu iespēju, ka kāds cieš. Lai saņemtu “Frontex” uzaicinājumu īstenot misiju, bijis jāiztur konkurss.

No tā, cik veiksmīgi mūsu robežsargi sevi parādīs šajā operācijā, atkarīga arī Latvijas tālāka iesaiste līdzīgās misijās. "Nav izslēgts, ka šis kuģis tiks izmantots arī turpmāk Eiropā. Nav izslēgts, ka šis kuģis pārvērtīsies par bāzi, kura būs multifunkcionālas vai multinacionālas komandas," pieļauj Garbars.

Uz kurieni tieši šis kuģis dosies, netiek atklāts, jo “Frontex” misijas ir slepenas, taču zināms, ka šī misija ilgs vismaz mēnesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt