Panorāma

Vācijas prezidents F. V. Šteinmeiers ieradies Kijivā

Panorāma

Panorāma

Liepājā demontē pēdējo padomju režīmu slavinošo pieminekli

VIDEO: Liepājā demontēts padomju piemineklis «Liepājas aizstāvjiem»

Liepājā demontēts 1960. gadā uzstādītais piemineklis "Liepājas aizstāvjiem", kas atradās pilsētas kanāla malā Jaunliepājā. Šis objekts Liepājā bija viens no trijiem, kas atzīts par padomju varas režīmu slavinošu, tādēļ bija jānojauc līdz šī gada 15. novembrim.

Rosība ap pieminekli otrdien, 25. oktobrī, sākās jau kopš agra rīta. Postamenta drupināšana ilga vairākas stundas, līdz beidzot ap pusdienlaiku trīs pieminekļa figūras – strādnieks, jūrnieks un medmāsa – pēc 72 gadu atrašanās pilsētā ar autoceltņa palīdzību tika nocelti un noguldīti zemē.

Liepājnieku attieksme pret monumenta demontāžu ir atšķirīga.

Liepājnieks Aivars, kurš savulaik piedalījies Staļina pieminekļa demontāžā stacijas laukumā, norādīja, ka piemineklis Liepājas aizstāvjiem jau no sākta gala atradies nepareizajā kanāla pusē – nevis Vecliepājā, kuru 1941. gadā aizstāvēja liepājnieki, bet gan Jaunliepājā, no kuras pilsētā iebruka vācu armija.

"Viņš jau to granātu met uz to pusi, viņš jau te savus liepājniekus spridzināja. Viņam vajadzēja uz Grobiņu mest, vācietis jau nāca no Grobiņas," zināja teikt Aivars.

"Ko es domāju? Pašvaldībai laikam ir pārāk daudz naudas, ja var atļauties ko tādu darīt. Daļa cilvēku taču bija pret. Jo tas ir piemineklis nevis padomju armijai, bet parastajiem liepājniekiem, kuri sargāja pilsētu," sacīja Krievijas pilsone Tamāra.

"Nav man nekādu emociju. Esmu liepājnieks, zinu, kas tas bija par pieminekli, taču emociju nav. Esmu te tikai tāpēc, ka man vienkārši patīk filmēt visādus notikumus," sacīja liepājnieks Dmitrijs.

"Tā ir vēsture. Slikti, ka tā izdarīja. Ebreji gāja bojā, poļi gāja bojā, latvieši gāja bojā, krievi gāja bojā. Manā ieskatā tīri vēsturiski tas bija spļāviens uz šo ļaužu nāvēm," sacīja liepājnieks Vitālijs.

Demontāžai ar mediju starpniecību bija sekojusi arī pieminekļa metu autora Vasīlija Lieknes meita Sirje Liekne. Viņa notiekošo teicās uztveram ar sapratni: "Tas, kas notiek, ir vienkārši tāds laiks tagad, tas visiem jāsaprot. Tie bija reāli personāži. Mamma bija pie Tallinas aizstāvēšanas kā partizāne, medmāsiņa, un tēvs paņēma viņu kā prototipu. Rokas, viss – tā ir mammīte."

Līdz ar šī pieminekļa demontāžu Liepājā noslēdzās visu padomju varas režīmu slavinošo monumentu nojaukšana. Abi pārējie – piemiņas plāksne Sarkanās armijas virsniekam Nikolajam Dedajevam un memoriālā siena Zaļajā birzī – tika demontēti jau iepriekš.

"Dedajeva piemiņas plāksne nebija saglabājama, un līdz ar to demontāžas process bija daudz vienkāršāks. Kā nākošais tika demontēts 14. novembra bulvārī cilnis jeb mūžīgā uguns – saskaņā ar noteikumiem ir jāsaglabā šī objekta metāla veidojums un arī piemiņas plāksne. Tas arī ir izdarīts, un tas tiek nodots reizē ar šo pieminekli Okupācijas muzeja krājumos," pastāstīja Liepājas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš.

Nekādas protesta akcijas pret pieminekļu nojaukšanu nevienā no gadījumiem neesot novērotas, apliecināja gan policijas, gan domes pārstāvji.

Precīzas visu pieminekļu demontāžas izmaksas būs zināmas pēc pilnīgas darbu pabeigšanas. Tā kā valsts finansēs pusi no tām, pašvaldības tēriņi par objektu nojaukšanu būs zināmi ne agrāk kā 1. decembrī.

 

 

 

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.

Rīgā, Uzvaras parkā, būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti