Trīs padomju pieminekļus Liepājā cer nojaukt līdz novembrim; neskaidrs lidmašīnu liktenis

Liepājā plānots nojaukt trīs padomju varas režīmu slavinošus pieminekļus. Augustā ir noslēgušās cenu aptaujas par šo objektu nojaukšanas darbu projektēšanu un demontāžu. Viens no redzamākajiem objektiem ir piemineklis Liepājas aizstāvjiem, kas atrodas iepretim Ledus hallei. Pagaidām vēl nav īstas skaidrības, kas notiks ar divām padomju laika armijas lidmašīnām, kas atrodas lidostā un līdz šim bijušas kā saistoši apskates objekti.

Trīs padomju pieminekļus Liepājā cer nojaukt līdz novembrim; neskaidrs lidmašīnu liktenis
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Liepājas pilsētas pašvaldības izpilddirektora vietnieks būvniecības jautājumos Didzis Jēriņš  Latvijas Radio skaidroja, ka Liepājā padomju okupācijas varas slavinošo pieminekļu nojaukšanas darbu projektēšanai un demontāžai cenu aptauja jau noslēgusies. Šī gada jūnijā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Liepājā paredz nojaukt trīs padomju režīmu slavinošos objektus.

"Viens ir piemineklis pilsētas aizstāvjiem Jaunajā ostmalā, otrs ir cilnis 14. novembra bulvārī, reizēm to sauc arī par mūžīgo uguni, un trešais objekts ir piemiņas plāksne ģenerālim N. Dedajevam Grīzupes ielā," viņš skaidroja.

Diviem objektiem – cilnim un piemineklim Liepājas aizstāvjiem ir kultūrvēsturiska vērtība. Jēriņš norādīja: "Nojaukšanas process ir tāds, ka ir jāizveido paziņojums par būvniecību, kas sevī ietver gan darbu veikšanas projektu, gan darba organizācijas projektu, paskaidrojumu rakstu, projektu, kādā veidā tiks labiekārtota teritorija. Pēc šīs projektu dokumentācijas izstrādes var rīkot cenu aptauju nojaukšanai. Iespējami īsākā laikā, kad vien tas būs iespējams, to arī darīs."

Redzamākais no objektiem atrodas pie Ledus halles iepretim tirdzniecības kanālam, kur vienmēr pulcējās arī cilvēki 9. maijā. Tas ir piemineklis Liepājas aizstāvjiem, kas tika atklāts 1960. gadā.

"Apšuvums ar granīta plāksnēm. Informācija no Okupācijas muzeja liecina par to, ka saglabājamas ir divas plāksnes ar uzrakstiem un pieminekļa daļa, kas ir veidota no metāla. Tā ir jādemontē un jānodod okupācijas muzejam glabāšanā," teica Jēriņš.

Lidmašīnas lidlaukā

Pagaidām nav skaidrības, kas notiks ar lidmašīnām, kas atrodas Liepājas lidostā un ir labi redzamas ikvienam, kas ielido Liepājā, jo izvietotas salīdzinoši netālu no pasažieru termināla.

SIA "Aviasabiedrība Liepāja" valdes loceklis Agris Sprūde stāstīja: "Cilvēki, kuri apmeklējuši Liepājas lidlauku kopš 90. gadiem, ir pamanījuši, ka lidlaukā atrodas padomju laika mantojums, vēstures liecības. Interesanti apskates objekti ir padomju iznīcinātāji, kurus savulaik, kā man stāstīja lidostas bijušie darbinieki, ir izdevies saglabāt no iznīcības, padomju armijai aizejot. Vienmēr šīs divas lidmašīnas ir bijušas interesantas apmeklētājiem vai gaisa kuģu ekipāžām, – apskatīties, nofotografēties, jo visā Rietumeiropā kara lietas cilvēkiem ir interesantas."

Sprūde uzskata, ka šobrīd notiekošais pasaulē ietekmē cilvēku prātus un ar to ir jārēķinās, tāpēc jāmeklē risinājums.

"Varbūt ir kaut kas labāks jāizdomā, kur šīm lidmašīnām atrasties, vai simbolika no lidmašīnām ir jānoņem, bet tas ir vērtējams jautājums, ko varbūt ir jālemj sabiedrībai, bet kā tehnisks izstrādājums un vēsturiska liecība tas vienalga ir interesants. Dažādu tirānu un diktatoru armijās izmantotās tehnikas vienības vienalga var paskatīt muzejos, lidlaukos vai sētmalās visā pasaulē. Kur labāk novietot, lai sabiedrība un vēlētie deputāti izvēlas," viņš pauda.

Pašvaldībā tiek pieļauta iespēja, ka lidmašīnas varētu nonākt Kara muzeja rīcībā un tikt eksponētas kādā teritorijā. Tikmēr pieminekļi Liepājā ir jānojauc līdz šī gada 17. novembrim.  Pašvaldībā prognozē, ka izdosies ievērot demontāžas termiņu. Pagaidām iespējamās nojaukšanas izmaksas netiek nosauktas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti