Panorāma

J. Reirs gatavs piekāpties skaidras naudas ierobežošanā

Panorāma

Britu mūziķis: «Brexit» dzīvi padarīs grūtāku

Paciente apšauba spēju vēzi atklāt laicīgi

Vēža paciente apšauba ārstu spēju laikus pamanīt slimības atgriešanos

Vēža metastāzes, kuras operēt vairs nav iespējams – ar šādu diagnozi regulāra savas veselības uzraudzīšana Latvijas Onkoloģijas centrā (LOC) beigusies kādai pacientei. Pēc notikušā viņa apšauba iespējas slimības atgriešanos atklāt laikus. Tikmēr onkologi uzsver, ka remisijai sekojošo recidīvu neviens nevar paredzēt. Un vēža gadījumā arī daži mēneši var izšķirt ļoti daudz.

"Radziņu" mājās priecīgs ir tikai Argo. Viņa saimniecei Dainai šis pavasaris ir bēdīgs. Pirms 19 gadiem operētas krūts vēzis ir atgriezies. Un visskaudrāk ir tāpēc, ka Daina savu veselību pieskatīja.

"Katru gadu braucu uz pārbaudēm, katru gadu man veica analīzes un mamogrāfiju. Un es tiešām biju domājusi, ka tā ir vislabākā iestāde, kur izmeklēties un kur tevi pieskatīs," stāstīja Daina.

LOC pēdējā gada laikā viņa ar sūdzībām bija trīs reizes, jo jutusi, ka krūtī ir izmaiņas. Pērn maijā veikusi ultrasonogrāfiju, un viņai teikts, ka viss esot labi. Šogad janvārī sekoja mamogrāfija un recidīvs. 

"Dakteris teica, ka operēt nevar mani. Viss, par vēlu. Tajā ultrasonogrāfijā, kas veikta pērn maijā, tur arī redzēja, ka ir jau tie limfmezgli dīvaini, bet uzraksta beigās, ka onkoloģiska patoloģija nav saredzama. Tad jau varēja uzrakstīt, ka kaut kādus papildizmeklējumus varbūt veikt? Ja man ārsts pasaka, ka viss kārtībā, es dzīvoju mierīgi. Tagad izrādās, ka man 3. vai 4. stadija, izārstēt, kā sapratu, mani vispār vairs nevarēs," teica Daina.

"Šajā gadījumā slimība ir progresējusi, taču es darīju visu, ko es zināju. Sūtīju, paciente gāja un izmeklējās. Paldies Dievam, ka mums ir tādi mamologi," viens no Dainas ārstiem Jānis Kāpostiņš skaidro, ka tieši ar aizdomām par recidīvu tika veikti padziļināti izmeklējumi.  Tam, ka pirms gada veiktajā ultrasonogrāfijā rakstīts – patoloģisku izmaiņu nav – viņš uzticas.

"Ne tikai gada laikā. Tas var attīstīties stipri ātrāk. Šodien ir "ok", bet rīt vairs nav "ok"," teica ārsts. "Protams, arī atkarīgs no [pacienta] sajūtām. Bet ir jābūt "iņ-jaņ" mehānismam – pacients un ārsts ļoti labi izrunājas viens ar otru, apskatās, izvaicā, uztausta un tad sūta pie speciālista. Atkal strādā komanda."

Sākotnēji daudz biežākas pārbaudes, ja piecu gadu laikā vēzis neatgriežas, pārbaudes samazina. Tāds ir algoritms. Tajā pašālaikā LOC atzīst, ka reiz jau operētie vēža pacienti būtu jāpieskata rūpīgāk.

Daina tagad gaida konsīlija noteikto datumu, kad viņa sāks saņemt ķīmijterapiju.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti