Panorāma

“Radio Brīvā Eiropa/ Radio Brīvība” atklāj biroju Rīgā

Panorāma

Panorāma

Saeimā uzklausa RAKUS valdi un Onkoloģijas centra ārstus

Veselības ministrija sola dubultot piemaksas Onkoloģijas centra ārstiem

Kā iespējami ātrāk atrisināt domstarpības starp Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdi un Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) ārstiem? Uz šo jautājumu ceturtdien, 12. janvārī, atbildes meklēja Saeimā.  Pieprasījuma komisijas ārkārtas sēdē piedalījās abas konfliktējošās puses un Veselības ministrija (VM). VM cita starpā solīja finansējumu, lai LOC ārsti piemaksā par katru sarežģītu operāciju saņemtu divreiz vairāk.

Konflikta risināšanā starp LOC ārstiem un RAKUS valdi šodien iesaistījās Saeimas deputāti, sakot, ka saspīlētā situācija jāatrisina pēc iespējas ātri. Ārsti līdz šim uzsvēruši trīs samilzušas problēmas – augstprātīgu komunikācijas stilu no slimnīcas valdes puses, slodzei un kvalifikācijai nepietiekamo atalgojumu un iebildes pret iespējamām strukturālām izmaiņām Onkoloģijas centrā. Komisijā izskanēja, ka slimnīcas padome varēja signālus par briestošo konfliktu pamanīt savlaicīgāk.

"Valde nepietiekami komunicē pozitīvi, neklausās ārstos. Augstprātība no valdes puses, ko mēs visi jūtam. Tāpēc mēs ceram, ka tomēr padome iesaistīties aktīvāk, nopietnāk. Un tagad mums ir jauna ministre," sacīja Saeimas Pieprasījumu komisijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība"). 

Šonedēļ padome slimnīcā iecēlusi jaunu valdes priekšsēdētāja pienākumu izpildītāju un sarunāšanās kļuvusi iespējama, atzina ārsti.

"Protams, ka to var sajust. Visiem tika uzdots no ministrijas risināt šo jautājumu, jo pirms tam neviens nemaz necentās kaut kādā veidā mūs saklausīt," sacīja Onkoloģijas centra Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš.

Attiecībā uz atlīdzībām VM solīja vismaz septiņus miljonus eiro no onkoloģijai paredzētajām izmaksām novirzīt tam, lai ārsti ar augstu darba intensitāti un profesionālo kvalifikāciju nopelnītu vairāk. Esot runa par atslēgas cilvēkiem, piemēram, mediķiem, kas piedalās onkoloģijas slimnieku operācijās.

4,4 miljoni varētu tikt tērēti tarifu celšanai, bet 2,6 miljoni piemaksām par sarežģītu operāciju veikšanu.

"Onkoloģija mums ir prioritāte, un šīs piemaksas jau ir iezīmētas. Viņas tiešām ir dubultotas. Tā kā ir jāgaida budžeta apstiprinājums, par ko būs jālemj deputātiem," sacīja VM parlamentārā sekretāre Ilze Ortveina (''Apvienotais saraksts'').

Tas nozīmētu, ka par katru sarežģītu operāciju ārsts piemaksā saņemtu nevis 400 eiro, kā līdz šim, bet gan 800 eiro.

Vēl gan valsts budžets nav apstiprināts. Un skaidrības nav par noslēdzošo problēmjautājumu – iespējamiem reorganizācijas plāniem. Par to diskutēs īpaši izveidotās darba grupās.

"Mēs nerunājam par kaut ko, kas notiek rīt. Mēs runājam par notikumiem, kas notiks pēc gada, un mums šis gads ir dots, lai mēs varētu sagatavoties tam posmam, ka, vai nu uz laiku notiks šī pārvākšanās, lai mēs varētu izremontēt Onkocentru, vai, ja darba grupa spriedīs savādāk, tas var būt arī pastāvīgi," sacīja RAKUS padomes loceklis Valts Ābols.

Darba grupas tiks izveidotas drīzumā, un speciālisti paši izšķiršoties, kurš no modeļiem būs pareizākais, piebilda Ābols.

KONTEKSTS:

Novembra beigās par aiziešanu no RAKUS LOC paziņoja trīs vadošie LOR ārsti. Kā iemesli izskanēja jaunu un modernu iekārtu trūkums, nepietiekamas algas un arī vadības attieksme. Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Romāns Dzalbs un viņa kolēģe otolaringoloģe Elza Rāte darbu pameta, bet viens no trim Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas ārstiem, kas uzrakstīja atlūgumu, piekrita palikt.

Konflikts starp LOC ārstu kolektīvu un RAKUS vadību samilza vēl vairāk pēc lēmuma par LOC reorganizāciju, kas paredz strukturālas izmaiņas Onkoķirurģijas klīnikā. Pagājušajā nedēļā ārstu kolektīvs izplatīja atklāto vēstuli premjeram, veselības ministrei un dažādām organizācijām, iebilstot pret iecerēto struktūrvienības reorganizāciju, kas, viņu ieskatā, nelabvēlīgi ietekmēs pacientus. Apmēram 57 mediķi atklātajā vēstulē iestājās par Onkoloģijas centra saglabāšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti