Pusdiena

Pusdiena 13.06.2017

Pusdiena

ASV senatori vienojās, ka prezidents Tramps nevarēs atcelt sankcijas pret Krieviju

Veselības ministrija cenzē mākslas izstādes plakātu

Veselības ministrija: Cenzētais plakāts daļai sabiedrības liktu justies diskomfortā

Veselības ministrija (VM) lēmusi neatļaut Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejam uz ārsienas izvietot reklāmas plakātu izstādei "Neredzamās zonas", kurā redzami divi kaili vīrieši. Vienam no viņiem ir amputēta kāja. Ministrija uzskata, ka šāds plakāts daļai sabiedrības, iespējams, liktu justies diskomfortā, ja tas būtu redzams uz ielas. Tikmēr cilvēku ar invaliditāti pārstāvošo organizāciju viedokļi par ministrijas lēmumu atšķiras.

Divi kaili sakļauti vīrieši, vienam no viņiem ir amputēta kāja. Šādu plakātu VM aizliegusi izvietot uz sev piederošās Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja ēkas ārsienas. Plakāts ir reklāma poļu mākslinieka Artūra Žmijevska personālizstādei "Neredzamās zonas", kurā attēloti kaili cilvēki ar invaliditāti. Kā skaidro ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders, plakāts ir neviennozīmīgi vērtējams.

"Diezgan skaidri redzams, ka daļa sabiedrības jūtas vai, iespējams, justos diskomfortā, ja šāds plakāts būtu publiskā vietā pieejams uz ielas, uz medicīnas vēstures muzeja sienas, ko arī jāņem vērā. Tas arī bija iemesls, kāpēc Veselības ministrija nesaskaņoja plakāta izvietošanu uz ēkas fasādes," skaidroja VM pārstāvis.

Muzeja direktores vietnieks Juris Salaks Latvijas Televīzijas raidījumā "Kultūras ziņas" norāda, ka reklāmas plakātam izvēlētā fotogrāfija bija visneitrālākā no izstādes. Viņaprāt, izstāde nav provocējoša.

"Es to tiešām neuzskatu par provocējošu. Ziniet, mākslinieki strādā tā, kā varbūt Ķīnas tradicionālie ārsti ar akupunktūru.  Viņš precīzi atrod sabiedrībā šos punktus, sauksim viņus par slepenajiem punktiem, neredzamajiem punktiem, un iedarbojas. Tāpēc tā viņa mākslas valoda ir tik ļoti skaļa, redzama, pamanāma," teica Salaks.

Cilvēku ar invaliditāti organizāciju vidū viedokļi par plakātu atšķiras. LT raidījumā "Kultūras ziņas" apvienības "Apeirons" pārstāvis Jurģis Briedis aizliegumu plakātu izlikt uz muzeja ārsienas nosauc par aprobežotību.

Tikmēr Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas "Sustento" valdes priekšsēdētāja Gunta Anča nevēlas vērtēt VM lēmumu. Anča norāda – "Sustento" nav mākslas eksperti, tomēr plakātam ar invaliditāti, viņasprāt, nav nekāda sakara.

"Šajā plakātā nav pilnīgi nekāda ziņa, kas kaut kādā mērā ir saistīta ar invaliditāti, vai kas kaut kādā mērā veidotu sabiedrības sapratni vai vēl jo vairāk pozitīvu sabiedrības sapratni par invaliditāti. Es noteikti nevaru vērtēt mākslinieciski, vai ministrijai bija taisnība vai nē, vai ministrija izdarīja pareizi vai nē, bet katrā ziņā no invaliditātes eksperta viedokļa, no invaliditātes organizācijas viedokļa šim plakātam nav vispār nekādas saistības," sacīja Anča.

Savukārt veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienības izvirzīta) sociālajā vietnē "Twitter" ierakstījusi, ka viņai ļoti patika izstāde un tās vēstījums. Ministre cer, ka runas par plakāta izvietošanu vai neizvietošanu ir laba reklāma izstādes apmeklēšanai.

5 komentāri
just1birdcherry
Es VM ierēdņu jūtas (jo ko viņi zina par sabiedrību) izprotu, taču, tiem, kam fotogrāfija liek justies neērti, vienmēr ir iespēja uzgriezt muguru. Tikai tagad, lai vienkārši karātos uz sienas, tā ir parādīta visdažādākajos plašsaziņas līdzekļos, tāpēc tieši VM , vārdos rūpēdamās par daļu pilsoņu, ir sabojājusi viņiem omu.
Anonīms lietotājs 18027
Cenzūru vērtēju pozitīvi - izstādei laba reklāma, kas sasniegs plašāku auditoriju nekā viens vienīgs plakāts būtu sasniedzis. Sabiedrība no diskomforta arī jāsargā, es ieteiktu jaunajā plakātā izmantot puskailu sievieti saulainā tropu pludmalē, tas visiem patīk. Un arī saistība ar invaliditāti lielāka nekā šai fotogrāfijai. Es godīgi sakot arī nesaprotu, kāds invalīdiem sakars ar invaliditāti, bet kā gan parastam pilsonim iespējams izprast mākslinieka samežģītos domu labirintus?
Anonīms lietotājs 17776
Es ļoti ceru, ka tas ko es te lasīju, bija sarkasms....
Anonīms lietotājs 2145
"ieteiktu jaunajā plakātā izmantot puskailu sievieti saulainā tropu pludmalē". Sievieti bez kājas vai rokas... Tas viss atsauc atmiņā dziesmu: "Ferdinandam koka kāja, Izabelai kājas nav...".
Kalnu Trollis
Veselības ministrija (VM) lēmusi pārkāpt satversmes 100. pantu: "100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta."
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti