Vēlme pēc klātienes mācībām uzvar bažas par valodas prasmēm – skolas gaitas sāk vairāk nekā 3000 ukraiņu bērnu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas skolās un bērnudārzos šajā mācību gadā mācīsies vairāk nekā 3000 ukraiņu skolēnu. Viņu izglītošana plānota tikai latviešu valodā vai ukraiņu valodā mazākumtautību programmās. Pašas ukraiņu ģimenes rēķinās ar latviešu valodas izaicinājumiem gada sākumā, bet vienlaikus vecāki saka, ka savos bērnos novēro ilgas pēc klātienes mācībām. Savukārt pašvaldības bažījas par pedagogu un atbalsta personāla trūkumu, lai kvalitatīvi apmācītu papildu skolēnu skaitu.

Vēlme pēc klātienes mācībām uzvar bažas par valodas prasmēm - skolas gaitas sāk vairāk nekā 3000 ukraiņu bērnu
00:00 / 06:07
Lejuplādēt

Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem satiktā ukrainiete Tatjana pastāstīja, ka viņas mazdēls Vladislavs kādā Rīgas skolā ies 8. klasē. Iepriekš ģimene interesējusies trīs skolās un vietu atrada ātri. Pie izaicinājumiem vecmāmiņa minēja, ka pašu skolēnu īpaši satrauc latviešu valodas zināšanu trūkums.

"Viņš pārdzīvo, bet tāpat ies skolā.

Viņš baidās par to, ka sēdēs solā un neko nevarēs saprast, bet saka, ka skolotāji vairāk pievērsīs uzmanību šim skolēniem un centīsies skaidrot. Lieta tāda, ka viņš visus savus spēkus veltīja angļu valodas mācībām, kuras bija sācis jau Ukrainā. Bet es domāju – viņš aizies mācīties starp bērniem, tad ātri iemācīsies arī valodu. Viņš tiešām satraucas un pārdzīvo, bet viņš bija ar mums vienreiz uz latviešu valodas kursiem un jau saprata daudz vairāk nekā mēs, nu, tie ir bērni. Mums gan nav pieredzes ar latviešu bērniem," stāstīja Tatjana.

Viņa pastāstīja, ka arī Ukrainā pirmā skolas diena parasti ir lieli svētki:

"Jā, bērni to vienmēr ļoti gaida, lai arī pēdējā laikā bija attālinātas mācības, tie tāpat ir lieli svētki viņiem. Mazdēls jau teica, ka mēs ar meitu kaut kā par maz gatavojamies 1. septembrim, jo jaunas bikses taču vajag."

Savukārt divgadīgā ukraiņa Aleksandra māte, arī vārdā Tatjana, pastāstīja, ka dēls jau apgūst latviešu valodu bērnudārza vidē. Māte pārliecināta, ka Aleksandram ar valodu problēmu nebūs, ja ģimene Latvijā paliks uz ilgāku laiku, bet šobrīd savas uzturēšanās ilgumu viņa neprognozē.

Sieviete stāstīja: "Dēls iesākumā gāja ukraiņu bērnudārzā, jo bija atvērtas grupas ukraiņu bērniem, bet jau no 1. augusta viņu pārvietoja uz latviešu grupiņu. Nu, ar valodu ir nedaudz grūti, jo audzinātāja runā tikai latviešu valodā, bet es jau zinu pāris vārdus, un tad mēs tikai nedaudz varam komunicēt.

Taču bērniem tas ir daudz vienkāršāk, tāpēc arī manu dēlu pārcēla.

Ukraiņu grupiņā bija bērni jau četru piecu gadu vecumā, bet viņam ir divi. Un tātad arī būs vieglāk apgūt ar saviem vienaudžiem latviešu valodu. Ņemot vērā, ka Ukrainā vēl ir nedroši, mēs nezinām, kad varēsim atgriezties, tas pagaidām ir bezgalīgs jautājums bez atbildes. Ja karš Ukrainā beigsies, tad atgriezīsimies, jo mums tur palika ģimene. Mēs, protams, gribam mājās, lai arī pie jums ir labi un jūs mums sniedzāt lielu palīdzību."

Ukrainietei Innai ir 10 gadus vecs dēls, kurš arī sāks mācības vienā no Rīgas skolām. Māte pastāstīja, ka kopš marta zēns mācījās attālināti, bet ukraiņu ģimene pieņēma lēmumu, ka viņam jāmācās kādā Latvijas skolā klātienē, jo bērnam ir īpaši nepieciešama arī saziņa ar vienaudžiem un vietējo sabiedrību.

"Viņš jau man pats pavaicāja: ‘’Mammu, vai es varu iet skolā kopā ar citiem bērniem?’’

Viņš ies 5. klasē un tika skolā, kur viņa klasē būs lielākoties latvieši, bet arī daži ukraiņu bērni. Es domāju, ka tas ir labi viņa latviešu valodas praksei, jo bērni ātri atrod kopīgu valodu. Protams, sākumā būs grūtības, bet var pie tā strādāt. Domāju, ka viss būs labi. Viņam ir arī draugi – latvieši. Un es redzu, ka puiši tiešām cenšas ar viņu runāt tā, lai viņš saprastu. Ir zēns Gustavs, kurš viņam pat māca vārdu nozīmi," stāstīja sieviete.

Inna arī darbojas dienas centrā ukraiņu bērniem Rīgā, kur kopš jūnija norit latviešu valodas nodarbības. Tās vasaras mēnešos apmeklēja līdz 70 bērnu dienā.

Rīgas domes Izglītības departamenta pārstāve Baiba Sieceniece iezīmēja situāciju ar ukraiņu audzēkņiem Rīgas skolās kopumā: "Rīgas skolās būs vairāk nekā 1000 ukraiņu bērnu, pašvaldības pirmsskolās būs ap 700, un vēl ap 400 bērnu šobrīd saņem līdzfinansējumu privātās iestādēs. Ukraiņu skolniekus uzņem tās skolas, kurās ir latviešu valodas programmas. Un tās šobrīd ir teju visas Rīgas pašvaldības skolas.

Ir papildu latviešu valodas apmācības divas stundas nedēļā un, protams, pamata apmācība, kas ukraiņiem noritēs kopā ar pārējiem Rīgas bērniem."

Talsu novada domes dati liecina, ka novadā mācīsies vairāk nekā 30 ukraiņu skolēnu un lielākā daļa mācības bija sākuši jau pavasarī. Pašvaldības vadītājas vietnieks izglītības jautājumos Dainis Karols (Latvijas Zemnieku savienība) stāstīja, ka ir arī vecāki, kas izvēlējušies gan mūsu izglītības sistēmu, gan arī bērni paralēli mācās tālmācībā Ukrainas skolās, lai nezaudētu saikni ar mācību procesu dzimtenē.

Daugavpilī vecumā no 7 līdz 18 gadiem patlaban reģistrēti 250 ukraiņu bērnu, no kuriem 64 pieteikušies pilsētas pamatskolas grupā un 7 vidusskolas grupā, kā arī 57 bērni mācīsies pirmsskolas izglītības iestādēs. Pašvaldības Izglītības pārvaldes pārstāve Ilze Onzule norādīja, ka trūkst pedagogu papildu skolēnu apmācībai.

Šajā mācību gadā Latvijā kopumā mācību gaitas sāks vairāk nekā 3000 ukraiņu skolēnu. Katram ukraiņu skolēnam Latvijā pienākas valsts atbalsts 50 eiro mācību līdzekļu iegādei un 257 eiro mācību procesa nodrošināšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti