Veikali maz ziedo pārtiku ar beigušos derīguma termiņu

Lai arī veikaliem kopš vasaras ir iespēja ziedot pārtikas produktus, kuriem beidzies ieteicamais izlietošanas termiņš, praksē šādu iespēju izmanto maz. Veikali plāno pieprasījumu un noceno preces, kurām tuvojas termiņš, lai nebūtu pārpalikumu.

ĪSUMĀ:

  • Veikaliem no vasaras ir iespēja ziedot pārtikas produktus, kuriem beidzies ieteicamais izlietošanas termiņš.
  • Tīklam "Maxima" kopumā ir septiņi šādi veikali un šonedēļ pievienojas vēl 8 dažādās Latvijas pilsētās.
  • "Rimi" preces ar ieteicamo izlietošanas termiņu varēs ziedot atsevišķos gadījumos un nelielos apmēros.
  • Līdzīgi norāda arī veikalu tīklā "Elvi", kam nav sadarbības līguma ar labdarības organizācijām.
  • Saskaņā ar PVD datiem šobrīd reģistrētas 24 pārtikas izdales vietas labdarībai.
  • Veikaliem būtu jāļauj ziedot, piemēram, maizi pēc termiņa beigām uzreiz cilvēkiem, rosina "Maxima".
  • Par šo ideju ZM ir skeptiska  bažījas par higiēnas prasību izpildi.

Speciāls plaukts ziedošanai

Veikali maz ziedo pārtiku ar beigušos derīguma termiņu
00:00 / 05:43
Lejuplādēt
Latvijas Radio ar lielveikalu tīkla "Maxima" valdes locekli Jāni Vanagu atrodas vienā no tīkla veikaliem iepirkšanās centrā "Akropole".

 

"Tas nav nejauši, kāpēc mēs stāvam pie maizītes. Tā ir vislielākā kategorija, kura paliek pāri – septiņas tonnas mēnesī visos "Maxima" veikalos. Septiņas tonnas mēnesī izklausās ārkārtīgi daudz, bet realitātē, ziniet, tas nozīmē vienu līdz divus kukulīšus maizes no katra veikala dienā. Ja mēs paskatāmies šeit, te mums ir kārtīgs, apmēram 20 metru plaukts ar tūkstošiem kukulīšu," stāsta Vanags.

Viņš uzsver, ka veikali rūpīgi plāno, lai lieku produktu nebūtu. Noliktavas telpās, kur pircēji neienāk, sakrautas daudzas kastes, pilni plaukti, darbinieki garām stumj piekrautus ratus. Pie sienas novietots plaukts ar uzrakstu "Pārtika ziedošanai". Šis ir vienīgais tukšais plaukts.

Pēc produktiem, kam beidzies ieteicamais derīguma termiņš, labdarības organizācija brauc reizi nedēļā. Līdz ar to plaukts nedaudz piepildīsies tuvāk noteiktajai dienai.

"Citreiz tie vairāk ir saldumi, citreiz tās ir vairāk garšvielas," veikala direktore Kristīne Beizaka stāsta – pilns šis plaukts nekad nav.

Apmēram puse no ziedotās pārtikas ir maize un smalkmaizītes, piektdaļa – saldumi; vēl rieksti, žāvēti augļi, cepumi, kā arī bezalkoholiskie dzērieni un sulas.

Vairāk novērtē maizi 

Viena no organizācijām, kas reizi nedēļā dodas pēc šiem produktiem, ir Latvijas Samariešu apvienība. Labdarības iniciatīvas "Paēdušai Latvijai" vadītāja Agita Kraukle stāsta, ka reizi nedēļā dodas uz trim veikaliem.

"Šo produktu noteikti, ka nav daudz. Mēs esam aprēķinājuši, ka tie ir aptuveni 10 kg no veikala un kopumā tie būtu ap 30 kg pārtikas nedēļā. (..) Mēs šos produktus dalām savā ziedojumu izdales punktā "Māja atbalstam". Tur cilvēki vai nu "Paēdušai Latvijai", vai Eiropas pārtikas pakām var saņemt šos produktus pēc termiņa beigām.

Visvairāk cilvēki novērtē tieši iespēju saņemt maizi. Un īpaši bērniem garšo dažāda veida saldumi un cepumi, ko ikdienā vecāki viņiem nevar atļauties nopirkt," saka Kraukle.

Veikaliem no vasaras ir iespēja ziedot pārtikas produktus, kuriem beidzies ieteicamais termiņš. "Maxima" tīklam kopumā ir septiņi šādi veikali, un šonedēļ pievienojas vēl astoņi dažādās Latvijas pilsētās.

"Elvi" un "Rimi" pieredze

Latvijas Radio uzrunāja arī veikalu tīklus "Rimi" un "Elvi". Arī tur norāda, ka plāno pieprasījumu un pārdošanas apjomus.

"Rimi" skaidro, ka prioritāri turpinās koncentrēties uz līdzšinējo stratēģiju – ziedot pārtiku ar atbilstošiem un ilgiem derīguma termiņiem. Tuvojoties termiņa beigām, veikali mēģina nocenot preci, lai to izpērk.

"Rimi" norāda, ka preces ar "ieteicams līdz" termiņu, kas jau būtu iestājies, varēs ziedot tikai atsevišķos gadījumos un nelielos apmēros.

Līdzīgi norāda arī veikalu tīklā "Elvi". Turklāt veikali nodod pārtiku arī dzīvnieku uzturam.

"Ziedošana un labdarība pati par sevi ir jēdzieni, ar kuriem nevar spēlēties, un šie cilvēki, kas nonākuši grūtībās, tieši tāpat kā jebkurš cits ir pelnījuši saņemt kvalitatīvus produktus ar labu derīguma termiņu, ko var uzturā lietot droši, nevis uz savu atbildību. Tiešām iespēju robežās mēs arī ziedojam šādus produktus," saka veikalu tīkla "Elvi" pārstāve Vineta Grigāne-Drande un atzīmē, ka

šobrīd nav noslēgti sadarbības līgumi ar labdarības organizācijām, kas ņemtu cilvēku uzturam produktus ar izbeigušos ieteicamo termiņu.

"Ir bijuši, jā, kas painteresējas. Bet tiešām saprotot, ka tie apjomi ir ļoti nelieli, ka tie veikali ir visā Latvijā dažādās vietās un  varbūt tiešām jāmēro arī ekonomiski nesamērīgi attālumi, lai to preci vispār savāktu, tad mums šī sadarbība nav izveidojusies," atzīst Grigāne-Drande.

Šobrīd reģistrētas 24 pārtikas izdales vietas labdarībai, informē Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Rosina ziedošanu pa tiešo  

"Maxima" pārstāvis Vanags uzskata, ka veikaliem būtu jāļauj ziedot, piemēram, maizi pēc termiņa beigām ne tikai labdarības organizācijām, bet uzreiz cilvēkiem.

Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamenta direktora vietniece Dace Ugare gan skaidro, ka tas nav tik vienkārši: "Tas nenozīmē, ka maizīti vienkārši var nolikt veikala stūrī un pateikt cilvēkiem "Ejiet un ņemiet".

Maizei ir jābūt attiecīgi novietotai. Tai ir jābūt attiecīgos higiēnas apstākļos.

Šī maize ir arī cilvēkiem jāatdod attiecīgos higiēnas apstākļos, jo nevar atļaut, piemēram, cilvēkiem pienākt pie kāda plaukta, paķert tur desmit, sagrūst somā, citus paspert ar kāju vai vēl kaut ko šādu darīt. Tur ir jānodrošina izdalīšana atbilstoši tam, kā to prasa pārtika, kā to prasa pārtikas aprite."

ZM sola par rosinājumiem diskutēt janvārī, kad būs apritējis pusgads, kopš izmaiņas stājušās spēkā, un būs apkopota informācija par to, kā ir veicies. Ministrija arī šobrīd saskaņo vēl vienu noteikumu projektu - kā izmantot dažus dzīvnieku izcelsmes produktus. Tāpat ministrijā aicina arī iedzīvotājus izvērtēt iepirkto produktu apjomu, lai tie nav jāizmet.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti