Aktuāli

Linda Jākobsone: pasē ir zīmogs par dalību 13.Saeimas vēlēšanās, bet balsojusi neesmu!

Aktuāli

Mazās skolas direktore Dace Žuka: Nedrīkst visas skolas ielikt vienā formulā

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis par Valsts policijas simtgadi

Valsts policijai 100 gadu jubilejā jauni izaicinājumi

Valsts policija trešdien, 5. decembrī, svin savu 100 gadu jubileju. Mainoties situācijai pasaulē, arī policijai nākas saskarties ar jauniem izaicinājumiem, intervijā Latvijas Radio stāstīja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis.

Viņš atzina, ka policistiem mūsdienās ir ļoti grūti mācīties no grāmatām, jo situācija ir dinamiska. "Globalizācija, kiberdrošība, iekšējā drošība. Šie jaunie izaicinājumi ir galvenie," teica Ķuzis.

Kā galveno izaicinājumu iekšējā drošībā viņš uzsvēra sadzīvisko vardarbību.

Policista darbs mūsdienās ir misija - uzdevums kalpot valstij, norādīja Ķuzis. "Policisti ziedo savu dzīvi, veselību, dažreiz jāriskē pat ar savu dzīvību, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotāju intereses," viņš uzsvēra.

Rīgā trešdien notiek nozīmīgajai jubilejai veltīti pasākumi:

  • Plkst.8.45 tradicionālā ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Barikāžu laikā kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā.
  • Plkst.10 Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē norisināsies ekumeniskais dievkalpojums.
  • Savukārt plkst.12 Rīgas Latviešu biedrības namā norisināsies Valsts policijas 100.gadadienai veltīts svinīgais pasākums, kuru apmeklēs arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība).

Šie pasākumi arī norisinās dienā, kad Latvijā atzīmē Policijas darbinieku dienu.

Policijas vēsture aizsākās 1918. gada 5. decembrī, kad Latvijas Tautas padome pieņēma pagaidu noteikumus par iekšējās apsardzības organizēšanu, kas kļuva par policijas izveides tiesisko pamatu. Faktiskais policijas izveides process noslēdzās līdz ar kara darbības izbeigšanos 1920. gada pavasarī.

Daudzskaitlīgākā Latvijas Republikas policijas struktūra bija Kārtības policija ar vienībām visos Latvijas apriņķos, kā arī Liepājas, Daugavpils un Rīgas prefektūrām. 1919. gada vasarā pie Rīgas prefektūras sāka darboties Policijas skola, kas ar 1927. gadu pārgāja Iekšlietu ministrijas tiešā pārziņā. Policijas skola sagatavoja darbiniekus visām policijas vienībām.

1919. gada jūnijā sāka veidoties Dzelzceļu policija, kas uzturēja kartību un sabiedrisko drošību dzelzceļa teritorijā. Līdztekus veidojās arī Kriminālās un Politiskās policijas pārvaldes. Atbilstoši likumam par Centrālo kriminālpoliciju abas pārvaldes bija iekļautas vienā Iekšlietu ministrijas departamentā un to kompetences noteica iekšlietu ministrs.

Latvijas Republikas policiju likvidēja 1940. gadā pēc Latvijas Republikas okupācijas un iekļaušanas PSRS. 1940. un 1941. gadā bija represēti vairāk nekā 600 Latvijas Republikas policijas darbinieku. Vajāšanām tika pakļauti arī viņu ģimenes locekļi. 1941. gada 14. jūnijā tika arestēti un izsūtīti vairāk nekā 300 Latvijas Republikas policisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti