Valsts gatava dažādiem Covid-19 atgriešanās scenārijiem rudenī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šobrīd saslimstība ar Covid-19 Latvijā neuzrāda strauju kāpumu un, šķiet, ka rudenīgais laiks vīrusu vismaz šobrīd nestiprina. Valsts un veselības aprūpes sektors gan secinājumus vēl neizdara un ir gatavs dažādiem scenārijiem, solot atbilstoši reaģēt kā gadījumā, ja Covid-19 nepieņemsies spēkā, tā arī gadījumā, ja vīruss turpinās pļaut dzīvības.

Valsts gatava dažādiem Covid-19 atgriešanās scenārijiem rudenī
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Darbs Covid-19 apstākļos Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD) nav nekas svešs. Arī šobrīd tas ir gatavs saslimstības rādītāju straujam un lielam kāpumam. Dienesta vadītāja Liene Cipule skaidroja – pēdējās nedēļās gan saslimstība darbinieku vidū, gan došanās uz izsaukumiem, kas saistīti ar Covid-19, ir mazinājusies, taču kopumā dienestā vislielākās bažas iespējama Covid-19 uzliesmojuma sakarā ir tieši par to, ka saslimšanas dēļ var nepietikt darbinieku.

"Pašlaik tieši ir tāda lejupejoša līkne. Ja bija tāds kāpums, tad tagad viņš ir mazinājies.

Visdrīzāk, tos lielākos izaicinājumus radīs tieši darbinieku slimošana un, ņemot vērā šo aktīvo paveidu dabu, tas varbūt mazāk būs saistīts ar problēmām hospitalizācijā, bet vairāk, lai varētu nodrošināt dienesta darbības nepārtrauktību,

jo slimos darbinieki, bērni, skolēni, visdrīzāk, un tam mēs arī visvairāk gatavojamies – kā aizvietot brigādes, kā tās komplektēt tajos apstākļos, ja darbinieki būs nepietiekami," skaidroja Cipule.

Taču vismaz pagaidām bažu par saslimstības kāpumu nav. Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) pārstāve Ilze Arāja skaidroja – jau trīs nedēļas novērojams Covid-19 izplatības mazinājums. Arāja gan skaidroja – rudens ir laiks, kad skolā atgriežas bērni, atsākas arī interešu izglītība un cilvēki vairāk laika pavada grupās, kopā. Tādēļ vēl ir par agru izdarīt secinājumus par Covid-19 izplatību rudenī.

"Attiecīgi – skatoties uz rudeni, jāatceras, ka daudzas aktivitātes – piemēram izglītības iestādēs atgriezīsies izglītojamie, ofisos darbinieki pēc atvaļinājumiem, kultūras pasākumi arī vairāk tiks rīkoti iekštelpās. Protams, nevar izslēgt, ka atkal būs novērojams kāds pacēlums, bet, protams, nevar prognozēt arī, cik tas varētu būt straujš.

Bet skatoties uz rudeni nevar aizmirst arī par gripu –ir jāatceras arī par drošības pasākumiem un profilaksi, kas der abām šīm slimībām – gan par telpu vēdināšanu, gan par roku higiēnu, gan arī par vakcināciju," norādīja SPKC pārstāve.

Arāja atgādināja, ka vakcinācija gan pret Covid-19, gan pret gripu īpaši svarīga ir riska grupām, un abas vakcīnas iespējams saņemt vienā reizē.

Veselības ministrijas (VM) Sabiedrības veselības departamenta direktore Jana Feldmane solīja, ka valsts ir gatava dažādiem Covid-19 scenārijiem un dažādi iespējami ierobežojumi ir tieši saistīti ar to, cik augsta būs saslimstība, kā arī slimnīcu piepildījums.

"Pamatā ir plānots, ka tā būtu masku lietošana, iespējams plašāka Covid-19 testu izmantošana, arī attālinātā darba atjaunošana, plašāka izmantošana un vairāk tieši vēršot uzmanību uz pašu atbildību, pirmkārt, jau slimiem nedoties uz darbu, uz sabiedriskām vietām," atzīmēja VM pārstāve.

Ministrijā gan skaidroja – šobrīd turpina cirkulēt Covid-19 omikrona paveids un pieredze rāda, ka tie reti izraisa smagus veselības traucējumus, tādēļ visticamākais esot scenārijs, ka Covid-19 šajā sezonā būs kā visnotaļ ierasta sezonāla infekcija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti