Valodnieki lems par 300 jaunu vārdu iekļaušanu kalendārā

Devons, Mūza un Inerce – šie ir vien daļa no unikālajiem vārdiem, ko aizvadītajā gadā vecāki devuši savām atvasēm. Šogad martā Valsts valodas centra (VVC) kalendārvārdu ekspertu komisijai būs jāizskata iesniegumi par 300 personvārdu iekļaušanu kalendārā.

Ādažnieks Kārlis ar sievu vecākajam dēlam vārdu Karo devuši pēc viņa iniciatīvas. Kārlis gan norādīja, ka bijuši arī latviskāku vārdu varianti, piemēram, Valters, bet tomēr priekšroka dota vārdam, kas Latvijā ir tikai divām personām.

"Izrādās, tas ir nācis no kurdiem, kurdu rajona, un tas nozīmē "spēcīgs" un ir diezgan populārs pasaulē," skaidroja Kārlis.

Pagājušajā gadā jaundzimušajiem doti arī tādi unikāli vārdi kā Mūza, Inerce, Ratka, Kursis un Devons.

Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore ReTV norādīja, ka ne visos gadījumos ir iespēja reģistrēt vecāku izvēlēto bērna vārdu, jo to regulējot Valsts valodas likums.

Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere sacīja: "Vārds, uzvārds jāraksta latviešu alfabēta burtiem, obligāti vārdam ir jābūt vai nu sieviešu vai vīriešu dzimtas galotnei. Mēs nevaram vārdu ierakstīt bez galotnes."

Latvijā jau vairāk nekā piecus gadus meitenēm populārākais vārds ir Anna un Marta, bet puišiem – Emīls, Kārlis un Jēkabs.

Tieslietu ministrijas pārstāve atzina, ka unikālo vārdu popularitāte bieži saistīta ar izklaides industriju.

"Ja tajā gadā demonstrēta kāda zīmīga mākslas filma, nav obligāti teikts, ka latviešu filma vai arī seriāls, jā, mēs redzam apmēram pēc tā gada statistikas, kurā gadā kāds seriāls ir demonstrēts. Un šobrīd mēs redzam, ka ir šie turku izcelsmes vārdiņi," norādīja Saukuma-Laimere.

Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļā ReTV pastāstīja, ka vecāki saviem bērniem izvēlas ne tikai unikālus, bet arī gana tradicionālus vārdus. Piemēram, zēniem pērn viens no populārākajiem bija Jānis.

Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietniece Ligita Jansone pastāstīja: "Vienkārši šogad paveicies, jo citus gadus ir bijis, ka ir tikai viens Jānītis vai Līga. Līgas diemžēl vairs tā netiek popularizētas."

Kā norādīja Valsts valodas centrā, vērtēšanas kritēriji ir gan vārda nozīme, lietojuma stabilitāte, labskaņa un vārda nesēju skaits. 2018. gadā komisija kalendārā iekļāva tādus vārdus kā Audra, Bille, Saule, Daivis, Ģedemins, Ritums un Saulis. Bet ir kalendārā arī tādi vārdi, kā piemēram, Ārvalda, kuru neviens vecāks līdz šim nav izvēlējies kā vārdu savam bērnam.    

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt