Valdības veidošana: prezidents uzklausa SC un «Vienotību», nedod mājienus par savu izvēli

Valsts prezidents otrdien tikās ar demisionējušā premjera Valda Dombrovska pārstāvēto partiju „Vienotība" un opozīcijā esošo „Saskaņas centru" (SC), uzklausot politiķu redzējumus par nākamo valdību, taču neļāva noprast kāda būs viņa izvēle.

Prezidenta tikšanās ar „Vienotības" pārstāvjiem bija ļoti īsa - vien 15 minūtes, jo prezidentam neesot radušies jautājumi. „Vienotības" vadītāja, Saeimas spīkere Solvita Ābotliņa pēc sarunas žurnālistiem pastāstīja, ka „Vienotība" informēja prezidentu par savu kandidātu premjera amatam – aizsardzības ministru Arti Pabriku, kuram ir 40 parlamenta deputātu - „Vienotības", Reformu partijas un neatkarīgo deputātu – atbalsts. Arī Nacionālajai apvienībai un Zaļo un Zemnieku savienībai pret Pabriku neesot iebildumu, ja prezidents viņu izvirzīs.

Prezidents gan neesot devis nekādus mājienus par Pabrika kandidatūras atbalstīšanu vai noraidīšanu.

„Vienotība" uzskata, ka turpmākas sarunas ar iespējamiem koalīcijas partneriem var būt rezultatīvas tikai tad, ja prezidents oficiāli nominēs Pabriku premjera amatam, jo tālāk potenciālajam valdības veidotājam jārunā par darāmajiem darbiem un atbildības jomām. Pabriks sacīja, ka ar prezidentu pārrunāja iespējamo Ministru kabineta sastāvu, taču žurnālistiem pagaidām neatklāja potenciālo ministru vārdus.

Savukārt SC prezidentam rosināja veidot profesionāļu valdību, kurā ministru vietā strādātu pašreizējie valsts sekretāri un, iespējams, arī kāds pašreizējais ministrs, pēc tikšanās pastāstīja SC deputāts Valērijs Agešins. SC arī nosauca prezidentam iespējamā premjera amata kandidāta vārdu, kuru sabiedrībai pagaidām neatklāj. Agešins vien norādīja, ka kandidāts nav SC biedrs. Pēc Agešina teiktā, prezidents kategoriski nenoraida SC ideju par profesionāļu valdību. „Prezidents nesaka nē, un pie šīs idejas varam turpināt strādāt," sacīja Agešins.

Prezidents savu viedokli paudīs trešdien.

Jau vēstīts, ka prezidents šonedēļ turpinās sarunas ar Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, lai nosauktu premjera amata kandidātu. „Vienotība" nolēma Ministru prezidenta amatam virzīt pašreizējo aizsardzības ministru Arti Pabriku.

Dombrovskis no amata atkāpās novembra nogalē. Šo soli viņš pamatoja ar atbildības uzņemšanos par Zolitūdes traģēdiju, kurā, iebrūkot veikala „Maxima" jumtam, bojā gāja 54 cilvēki.

"Vienotība" pauda gatavību uzņemties arī nākamās valdības vadību un izvirzīja trīs iespējamos kandidātus – aizsardzības ministru Arti Pabriku, bijušo kultūras ministru Intu Dālderi un bijušo ekonomikas ministru un tagadējo eiroparlamentārieti Krišjāni Kariņu. Valsts prezidents Andris Bērziņš pēc sarunām ar politiskajām partijām nolēmis uz valdības vadītāja amatu nenosaukt nevienu no izvirzītajiem kandidātiem un turpināt politiskās konsultācijas šonedēļ.

Prezidents arī neoficiāli piedāvāja premjera amatu Āboltiņai, taču viņa no tā atteikusies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti