Vairāki veselības pakalpojumi, arī psihiatrija, būs pieejamāki

Valdībā apstiprināja izmaiņas veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtībā, kas paredz plašāku pieejamību psihisko traucējumu ārstēšanai, rehabilitācijas pakalpojumiem stacionārā, arī pārskatīti vairāki tarifi.

Lai nodrošinātu savlaicīgu veselības pakalpojumu pieejamību pacientiem ar diagnosticētiem psihiskiem traucējumiem, Veselības ministrija paplašina ārstēšanas pieejamību. Piemēram, paplašināti gadījumi, kad no valsts budžeta varēs saņemt mākslas terapeita un uztura speciālista sniegtos veselības aprūpes pakalpojumus. Valsts apmaksās arī psihologa pakalpojumus, ja tos sniegs psihiatriskās ārstēšanas ietvaros.

Pārskatīts bērnu psihiatra un psihiatra sniegto veselības aprūpes pakalpojumu apmaksas modelis. Savukārt, lai mazinātu nepamatotus stacionēšanas gadījumus, psihoneiroloģiskās slimnīcās izveidotas observācijas gultas.

Tāpat turpmāk pacientiem ar I invaliditātes grupu, kas noteikta psihisko un uzvedības traucējumu dēļ, apmaksās zobu ekstrakciju vispārējā anestēzijā akūtās situācijās.

Vairākas izmaiņas attiecas uz primāro veselības aprūpi. Piemēram, noteikta kārtība, kad ģimenes ārsts varēs nodod praksi jaunajam ārstam ārpus gaidīšanas saraksta, savstarpēji par to vienojoties. Savukārt

vietās, kur ģimenes ārstu nav, primārās veselības aprūpes pakalpojumus varēs sniegt feldšerpunktā strādājošais sertificēts ārsta palīgs.

Tie būs konkrēti gadījumi un līdz laikam, kad ģimenes ārsts varēs sākt darbu (būs pabeidzis rezidentūru un ieguvis sertifikātu).

Savukārt, lai veicinātu agrīnu onkoloģisko saslimšanu diagnostiku, par laikus atklātu vēzi 1. vai 2. stadijā pacientam ģimenes ārsts saņems 75 eiro. Onkoloģijā paplašināti arī gadījumi, kad varēs izmantot valsts apmaksātus pozitronu emisijas tomogrāfijas izmeklējumus.

Attiecībā uz rehabilitāciju ir palielināts pacientu skaits, kam būs iespēja nodrošināt akūto un subakūto medicīnisko rehabilitāciju stacionārā. Tāpat pacientiem būs iespēja stacionārā saņemt fizikālās un rehabilitācijas ārsta konsultāciju, lai novērtētu medicīniskās rehabilitācijas turpināšanas nepieciešamību, izrakstoties no stacionāra.

Reģionālās slimnīcās un citās ārstniecības iestādēs būs izveidoti 9 jauni diabēta apmācību kabineti, papildus nodrošinot 8505 diabēta pacientu apmācības. Savukārt, lai atslogotu pacientu plūsmu slimnīcu uzņemšanas nodaļās, slimnīcās paredzēts izveidot pediatru kabinetus.

Vienlaikus no 1. jūlija paplašināts jaundzimušo ģenētiski iedzimto slimību skrīnings ar jauniem izmeklējumiem agrīnai ārstējamu patoloģiju ārstēšanai.

Lai piesaistītu papildu speciālistus atsevišķās veselības aprūpes jomās, palielināti aprūpes epizodes tarifi. Savukārt, lai Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā varētu nodrošināt kvalitatīvu un savlaicīgu neatliekamās palīdzības sniegšanu uzņemšanas nodaļā, tiks apmaksāts 27 speciālistu diennakts darbs, kas ir par 9 speciālistiem vairāk kā 2018. gadā. Vienlaikus, lai nodrošinātu pakalpojuma pieejamību bērniem, kam ir perinatālajā periodā radušies veselības traucējumi, noteikta apmaksa par papildu pediatru/neonatologu diennakts dežūrām Liepājas reģionālā slimnīcā, Jēkabpils reģionālā slimnīcā un Vidzemes slimnīcā.

Tāpat Veselības ministrija sadarbībā ar ārstniecības iestādēm ir pārskatījusi slimnīcu līmeņus un stacionāro veselības aprūpes pakalpojumu profilus, kā rezultātā Siguldas slimnīca no plānotā 2. līmeņa slimnīcas pārcelta pie specializētām slimnīcām, savukārt Saldus medicīnas centrā arī turpmāk būs steidzamās medicīniskās palīdzības punkts un aprūpes gultas.

Kopumā atbalstīto izmaiņu īstenošanai 2019. gadā ir nepieciešami 15,99 miljoni eiro, bet 2020. gadā - 22,9 miljoni eiro, liecina ministrijas aprēķinātais.

Kā ziņo aģentūra LETA, piemēram, 14 pediatru kabinetu izveidei nepieciešami 313 776 eiro, psihiatrijas prakšu stiprināšanai - 759 484 eiro, bet diabēta apmācības kabinetu izveidei - 254 386 eiro. Tikmēr, piemēram, papildu speciālistu piesaistei valsts apmaksāto pakalpojumu segmentā kopumā nepieciešami 2 681 281 eiro.

Konkrēto pasākumu īstenošanai finansējums ir novirzīts no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes, par ko valdība lēma gada sākumā, informēja ministrijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti