Grasās palielināt kompensāciju zālēm psihisku un uzvedības traucējumu ārstēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lai uzlabotu zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem, no 1. aprīļa plānots paplašināt diagnožu klāstu, kam tiek nodrošināti valsts kompensējamie medikamenti, kā arī palielināt kompensācijas apmēru vairākām jau iekļautām diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā. To paredz Veselība  ministrijas (VM) ceturtdien, 28. februārī, izskatīšanai valdībā iesniegtie noteikumu grozījumi.

VM skaidro, ka šobrīd daļai pacientu grūtības zāļu iegādē sagādā krīzes laikā samazinātais kompensācijas apmērs (50%), kā arī tas, ka diagnoze nav iekļauta zāļu kompensācijas sistēmā. Vienlaikus savlaicīga un regulāra zāļu lietošana uzlabo pacientu dzīves kvalitāti, nodrošina pacientiem iespēju iekļauties sabiedrībā, kā arī novērš veselības stāvokļa pasliktināšanos. Tāpēc rasts risinājums paplašināt zāļu kompensācijas iespējas pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem.

Grozījumi noteikumos paredz no 1. aprīļa 100% apmērā kompensēt medikamentus diagnozēm: "F71 Vidēji smaga garīga atpalicība", "F72 Smaga garīga atpalicība", "F73 Dziļa garīga atpalicība". Šobrīd kompensācija 100% apmērā tiek piemērota tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam. "Tas būs nozīmīgs atbalsts ģimenēm, kurās dzīvo pacienti ar vidēji smagu, smagu un dziļu garīgu atpalicību," norāda VM.

Savukārt pārējām diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā plānots palielināt kompensācijas apmēru līdz 75% līdzšinējo 50% vietā.

Tādējādi tiks uzlabota gan zāļu pieejamība, gan pacientu līdzestība ārstēšanai. 75% valsts kompensācija būs noteikta pie diagnozēm "F32 Depresīva epizode", "F23 Akūti un transitoriski psihotiski" un "F90 Hiperkinētiski traucējumi" (ietver uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu). Tas uzlabos pacientiem, tai skaitā bērniem, ārstēšanās iespējas.

Personām, kurām ar tiesas spriedumu noteikta ambulatora ārstēšana, tiks nodrošināta medikamentu kompensācija 100% apmērā pie diagnozēm "F07 Personības un uzvedības traucējumi smadzeņu slimības, bojājuma vai disfunkcijas dēļ" un "F70 Viegla garīga atpalicība". Šie pacienti ir ar zemu līdzestību, ne vienmēr gatavi par saviem līdzekļiem iegādāties medikamentus, bet viņu ārstēšanas nodrošināšana ir visas sabiedrības interesēs, norāda VM.

Kopumā iepriekšminēto pasākumu īstenošanai 2019. gadā nepieciešamais finansējums ir 831 900 eiro, kas tiks izmantots no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti