Panorāma

Satversmes tiesa nerosinās lietu par OIK

Panorāma

Būvnieku lieta nonāk tiesā

Jaunas ziņas par "Vairāk saules" kriminālprocesu

«Vairāk saules» lietā policija veikusi 34 kratīšanas un aizturējusi četrus cilvēkus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Policijas sāktajā kriminālprocesā saistībā ar restorānu tīkla “Vairāk saules” iespējamo iejaukšanos kases aparātos otrdien, 12.jūnijā, aizturēti četri cilvēki, informēja Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Igors Tomaševs. Pats uzņēmums, nozares biedrība un kases aparātu piegādātājs noraidīja aizdomas un pārmeta policijai pārāk asu rīcību.

Īsumā:

  • Policijai aizdomas par krāpšanos ar kases aparātiem restorānā “Vairāk saules” kopš 2016.gada.
  • Ar šādu krāpšanos valstij varētu būt nodarīti 1,5 miljonu eiro zaudējumi.
  • Lietas izmeklēšanā notika 34 kratīšanas un aizturēti četri cilvēki.
  • Restorāna īpašnieki un kases aparātu piegādātāji noliedz aizdomas, jo aparātus pārbaudīja VID un eksperti.
  • Īpašnieki un nozares asociācija pārmet policijai pārāk asu rīcību, kuras dēļ uzņēmums ciešot zaudējumus.

Četri aizturētie 

Policija informēja, ka 29.maijā sākts kriminālprocess par to, ka laikā no 2016.gada uzņēmumā notiek grāmatvedības datu sagrozīšana, lai gūtu mantisku labumu. Tas īstenots, veicot automatizētu datu apstrādes sistēmu informācijas neatļautu sagrozīšanu. Kases aparātos ienākumi esot norādīti mazāki nekā reāli ieņemti.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Savukārt 12.jūnijā lietā aizturētas četras personas. Policijas pārstāvis neatklāja aizturēto personu amatus un vārdus, bet piebilda – viņas ir saistītas ar uzņēmumu. Zināms, ka viena aizturētā ir uzņēmuma grāmatvede.

Tāpat šajā lietā veiktas 34 kratīšanas, kurās izņemts liels daudzums dokumentu un elektronisko datu nesēju, tostarp kases aparāti. Kratīšana sākta plkst.14, ko skaidroja nepieciešamību īstenot noteiktas darbības konkrētā laikā. “Kratīšanu lēmumu bija neatliekami, bet akceptēti ar tiesneša lēmumu,” sacīja Tomaševs.

"Vairāk Saules" līdzīpašnieks Mārtiņš Kalniņš apstiprināja, ka kratīšanas notika sešos restorānos, ražošanas cehā, uzņēmuma birojā, kā arī pie fiziskām personām, kas saistītas ar uzņēmumu. Kratīšana notikusi arī pie viņa, un izņemti datori, datu nesēji, arī telefons.

Taujāts, vai izmeklēšana sākta pēc iesnieguma saņemšanas, policijas pārstāvis Tomaševs apstiprināja, ka ir saņemts gan iesniegums, gan iegūta kāda informācija lietas sākšanai. Tāpat policijas pārstāvis apliecināja, ka izmeklētājiem esot pierādījumi par uzņēmuma nelikumīgu darbību.

Izmeklēšanā policija sadarbojoties ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID), taču kratīšanas netika saskaņotas.

Policija turpina vākt pierādījumus, un izņemtos kases aparātus pārbauda eksperti. Savukārt restorāni “Vairāk Saules” šobrīd nestrādā.

Noliedz aizdomas

Preses konferenci trešdienas, 13.jūnija, pēcpusdienā sasauca arī restorānu tīkls “Vairāk saules” kopā ar Latvijas Restorānu biedrību un Latvijas Darba devēju konfederāciju. Uzņēmuma līdzīpašnieks Mārtiņš Kalniņš sacīja, ka ““Vairāk saules” nekad nav veikusi manipulāciju ar kases sistēmām vai to saistītiem nesējiem”.

Uzņēmums policijas rīcību uzskata par ļaunprātīgu vēršanos pret restorānu tīklu “Vairāk saules” un norāda, ka policijas darbību rezultātā restorānu tīkls ir gandrīz paralizēts, strādā tikai banketu apkalpošana. Policijas pārstāvis Tomaševs noliedza pārmetumus par ļaunprātīgu rīcību.

“Policija bez jebkāda pamata aizslēgusi veiksmīgu uzņēmumu. Vairāk nekā 200 cilvēkiem liegta iespēja strādāt.

Līdz ar to mēs nevaram maksāt nodokļus, kas uz šo brīdi ir 100 000 mēnesī, un protams uzņēmums cieš arī milzīgus finanšu zaudējumus,” sacīja Kalniņš,

norādot, ka uzņēmums cieš milzīgus finansiālus zaudējumus, jo ir izņemti kases aparāti. Restorānu tīkls līdzīpašnieks uzsvēra, ka jau cietuši apmēram 25 000 eiro lielus zaudējumus. Ar šādām darbībām varot novest uzņēmumu līdz maksātnespējai, piebilda " Vairāk saules" līdzīpašnieks.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Restorānu "Vairāk saules" līdzīpašnieks Endijs Bērziņš intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” pauda, ka šī lieta esot saistīta ar konkurentu interesēm, kuru vārdu gan viņš neatklāja. Tirdzniecības centri dažas minūtes pēc kratīšanām, kad medijiem tas vēl nebija zināms, esot saņēmuši piedāvājumus par telpu nomu.

Kases aparātus restorāniem piegādājis SIA “UCS”. Tās pārdošanas projektu vadītājs Jevgenijs Šmitenbergs pauda neizpratni par aizdomām par manipulēšanu ar kases aparātiem. “Aptuveni pirms gada esam saņēmuši no neatkarīgiem ekspertiem, no VID atbalstītiem ekspertiem ziņojumu, ka mūsu aktuālā kases sistēma ir droša, stabila un atbilst Ministru kabineta prasībām. (..)

Arī mums ir jautājums, kā var grozīt kases sistēmu, kas ir skatīta gan no VID, gan no neatkarīgu ekspertu puses.

Kases sistēmas tiek instalētas saskaņā ar Ministru kabineta prasībām, kas paredz plombēšanas vietas, drošības risinājumus, kas liedz lietotājiem iespēju mainīt kases aparāta konstrukciju, uzbūvi.”

Savukārt VID nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja, ka jebkurā datorsistēmā vai tehniskajā ierīcē iespējams veikt manipulācijas. Taču jaunās kases sistēmas ir tādas, kurās tas nav tik vienkārši paveicams un, ja tas tiek darīts, paliek pēdas. Tās VID var atklāt pārbaudēs.

Nozare sašutusi 

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) paudusi sašutumu par policijas veikto kratīšanu mērogu, jo visi seši “Vairāk saules” restorāni un ražošana tika un joprojām ir slēgti, radot desmitiem tūkstošus eiro lielus zaudējumus. Latvijas Restorānu biedrības prezidents un vīna bāra "Garage" līdzīpašnieks Jānis Jenzis medijiem pauda, ka augstie nodokļi ir iemesls, kāpēc nozare nevar būt pilnīgi balta.

Asociācijā norāda, ka pagājušajā gadā VID restorānos “Vairāk saules” veica pārbaudes un atzina, ka tie darbojas, ievērojot likumu prasības. Tāpat “Vairāk saules” esot vieni no pirmajiem, kas ieviesa jaunajām prasībām atbilstošas kases sistēmas, kas izgājušas atbilstības institūciju un VID sertifikāciju, kā arī reģistrētas VID kases aparātu reģistrā.

Arī Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) ģenerāldirektore Līga Meņģelsone policijas izmeklēšanu un kratīšanas nosauca par “nelāgu precedentu” un nerēķināšanos ar nozares plāniem tās darbībai. LDDK vadītāja aicināja, lai iestādes, arī represīvās institūcijas, sakoordinējas. Citādāk iznāk, ka

“skaisti parakstām memorandu par “konsultē, pirms sodi”, bet rīcība izpaužas asi.

KONTEKSTS:

12.jūnijā restorānu tīkla “Vairāk saules” ēdināšanas vietās un birojā Valsts policija veica kratīšanas. Zināms, ka tas noticis saistībā ar aizdomām par iejaukšanos kases aparātos, kā rezultātā valstij varētu būt nodarīti 1,5 miljonu eiro zaudējumi.

Restorānu īpašnieks Endijs Bērziņš krāpšanās iespēju noliedz, sakot, ka “ar policijas rokām notiek izrēķināšanās ar “Vairāk saules””.

“Lursoft” dati liecina, ka pērn restorānu tīkls strādājis ar 4,7 miljonu eiro apgrozījumu, valsts budžetā nodokļos iemaksāti 792 000 eiro.  Uzņēmums nodarbinājis 161 darbinieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti