Dienas ziņas

ASV: Krievija centās ietekmēt prezidenta vēlēšanas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vairāk nekā pusē Latgales nav pašvaldības policijas

Vairāk nekā pusē Latgales nav pašvaldības policijas

Pašvaldības policijas šobrīd ir teju visās lielajās pilsētās, izņemot vienu – Rēzekni. Turklāt Latgalē kopumā, neskaitot kārtībniekus, pašvaldības policijas nav 14 no 21 pašvaldības. Jaunais pašvaldību likumprojekts paredz, ka pēc pāris gadiem katrā pašvaldībā šādai policijai būs jābūt.

Viļakas novads ir neliela pašvaldība, kas turklāt pēc trīs mēnešiem beigs eksistēt. Taču austrumu pierobežā, neskaitot Krāslavas novadu, tā ir vienīgā, kur kārtību palīdz uzraudzīt pašvaldības policists.

“Kad no sociālās mājas ir kāds cilvēks aizgājis, un tad jāiesaista arī viņi meklēšanā... Kāda zādzība tiek atklāta, un tad jāizsauc Valsts policija, lai to noformētu,” par darbiem stāstīja Viļakas novada pašvaldības policijas priekšnieks Vitālijs Vilciņš.

Gan ar trafareto auto, individuālo jeb pie apģērba piespraužamo kameru un vēl 14 videonovērošanas kamerām Viļakas novada pašvaldības policijā strādā tikai viens policists.

Bet viens šāds pašvaldības algots kārtībsargs Valsts policijai lielu atslodzi gan nedod.

“Mēs absolūti atbalstām domu, ka pašvaldības policijām būtu jābūt izveidotām pēc saprotamiem un visiem pieņemamiem kritērijiem un adekvātā izmērā. Proti, lai nodrošinātu visus viņiem uzliktos pienākumus. Ja ir pašvaldības policija, kurā ir tikai viens vai divi cilvēki, jūs saprotiet – tā īsti nav pašvaldības policija,” norādīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Lauris Arājs.

Pašvaldības policijas galvenais uzdevums ir sabiedriskās kārtības uzraudzīšana.  2014. gadā teju 30 kārtībsargu lielu pašvaldības policiju likvidēja septītajā lielākajā Latvijas pilsētā Rēzeknē. Pašvaldībā gan uzskata, ka pietiek ar četriem administratīvajiem inspektoriem.

“Pilsētā tendence ir laba, noziegumiem samazinoties. Mums Valsts policija labi strādā. Un, uz priekšu skatoties, ja tomēr pašvaldības policija tiks izveidota, es šaubos, ka mēs uzlabosim tādus rezultātus,” sprieda Rēzeknes Administratīvās inspekcijas vadītājs Pāvels Savickis.

Lauris Arājs gan pauda, ka jāvērtē slodze, “ko citās pašvaldībās noņem pašvaldības policija, tostarp saistībā ar, godīgi pateikšu, visiem dzērājiem, kuri jānogādā uz atskurbtuvēm”.

“Rēzeknē tādu bija ļoti tuvu tūkstotim gadā. Padomājiet, cik tas atņem laika?” piebilda Arājs.

Valsts policija uzsvēra, ka pašvaldības policijas likvidēšana Rēzeknē bija “liela kļūda”. Kamēr Rēzeknē par pašvaldības policijas atjaunošanu solās domāt pēc vēlēšanām vai tad, kad stāsies spēkā jaunais likums, Ludzā to jau dara. Tur pašvaldības policiju likvidēja pirms 12 gadiem.

“Pa šiem gadiem iestājies tāds kā nihilisms, cilvēki neievēro tiesību normas,” pauda Ludzas novada izpilddirektors Sergejs Jakovļevs.

Administratīvi teritoriālajai reformai jūlijā stājoties spēkā, Latgalē paliks septiņas novadu un divas valstpilsētu pašvaldības. Topošais likums paredz, ka jaunajām vietvarām pašvaldības policijas būs jāveido obligāti un tas jāizdara līdz 2024. gadam.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt