Vai Pēteris Apinis stāsta patiesību par Covid-19?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 7 mēnešiem.

Latvijas Ārstu biedrības valdes loceklis Pēteris Apinis ir viens no mediķiem, kas bieži publiski izsakās par jaunā koronavīrusa radīto slimību. Viņš sniedz intervijas, publicē rakstus, viņam arī ir savs veselībai veltīts raidījums "Rīga TV 24". Kopš Covid-19 izplatības sākuma Apinis to sauc par nebūtisku tēmu, kritizē ierobežojumus, bet politiķus un ierēdņus sauc par stulbiem. Vai visi Apiņa paustie fakti atbilst patiesībai?

"Re: Check" pēta Linkaita argumentus, Apiņa izteikumus un mītus "Facebook"
00:00 / 11:39
Lejuplādēt

Piemēram, kādā video "Facebook" Apinis sūdzas, ka ierēdņi velti ierobežo bērnu dziedāšanu:

“Es mūsu mīļajam skatītājam gribu piebilst, ka bērni uz zemeslodes ar Covid-19 neslimo. Ja viņi slimo, tad asimptomātiski.”

Tā nav tiesa. Līdz oktobra sākumam Latvijā ar Covid-19 inficējušies 190 bērni, no kuriem vairāki ārstējās slimnīcā. Tagad saslimuši jau vairāk nekā 500 bērni. Kā slimība bērniem izpaužas? To kopā ar kolēģiem pētījusi Bērnu slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītājas vietniece Jana Pavāre.

"Teikt, ka šī saslimšana neskar bērnu, tā gluži nevar. To, ka bērni slimo atšķirīgi no pieaugušajiem, tas ir fakts. Un, ka bieži bērniem slimības gaita ir vieglāka, to līdzšinējie dati arī liecina," pastāstīja Pavāre.

Bērnu slimnīcas speciālisti īpaši sekojuši līdzi 36 bērnu slimības gaitai. Gandrīz pusei bija paaugstināta temperatūra, ceturtajai daļai – galvassāpes, tikpat daudziem arī nogurums. Būtiski, ka aptuveni trešdaļai bērnu vēl divus mēnešus pēc izveseļošanās no Covid-19 joprojām bija šādi vai līdzīgi simptomi. Piemēram, ASV, kur slimības izplatība līdz šim ir plašāka, ar Covid-19 miruši 74 bērni vecumā līdz 14 gadiem.

Nākamais apgalvojums izskanēja oktobra sākumā. Savā raidījumā viņš runāja par bailēm kā saslimšanas iemeslu:

“Mēs zinām, īpaši jau panika Itālijā – viņā vairāk nomira no panikas nekā no paša Covid-19.”

Itālija šopavasar no Covid-19 cieta īpaši smagi. Bojā gāja 36 tūkstoši cilvēku. Atsevišķās Ziemeļitālijas provincēs martā un aprīlī nomira pat divreiz un trīsreiz vairāk cilvēku nekā vidēji šajā laikā citos gados. Nevienā uzticamā avotā nav atrodams apstiprinājums Apiņa apgalvojumam par paniku kā nāves iemeslu. Savukārt viņš pats ar "Re:Check" runāt nevēlējās.

Tie nav vienīgie apšaubāmie Apiņa apgalvojumi. Intervijā portālam NRA.lv viņš pauda, ka ir bezjēdzīgi nēsāt masku, ja nav simptomu. Un – auduma maskas aizsargā pret koronavīrusu kā drāšu žogs pret mušām, teica Apinis.

Taču viņš neņem vērā, ka slimību izplatīt neapzināti var arī inficēts cilvēks, kuram simptomu nav vai tie vēl nav parādījušies. Tāpēc ļaužu pilnās vietās tagad maskas jānēsā visiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti