Vai otra Covid-19 vakcīnas deva var būt no cita ražotāja?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Ir valstis, kur daļēji vai pilnīgi atsakās no “AstraZeneca” ražotās vakcīnas, un vairākiem cilvēkiem ir jautājumi par otro devu no cita ražotāja vakcīnas. Uz šiem jautājumiem Latvijas Radio atbildēja profesors un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs Uga Dumpis.

Dzirdēju, ka Vācijā otru vakcīnu var izvēlēties citu. Vai tā arī varētu būt pie mums?

Latvijā to var izvēlēties tikai tad, ja pirmā vakcinācija bijusi ar ļoti smagu reakciju, piemēram, anafilaksi. Citādi Latvijā izvēlēties kādu citu otro vakcīnu nevar.

Vai otra Covid-19 vakcīnas deva var būt no cita ražotāja?
00:00 / 02:01
Lejuplādēt

Tātad tas [lēmums], ko ir pieņēmušas šīs valstis, arī nav īsti balstīts pētījumos. Tie ir tādi lēmumi, kurus, var teikt, arī citas valstis īsti nesaprot. Norit lieli pētījumi Lielbritānijā un Spānijā, un mēs to zināsim.

Pagaidām manā rīcībā nav nekādas informācijas, kā šāda kombinācija darbojas.

Teorētiski tā varētu darboties, bet pierādījumu tam, cik tā ir efektīva vai droša, nav. Praktiski visām vakcīnām tādas [kombinācijas] varētu būt.

Bet [būtisks ir] ne tikai ražotājs, šeit runa ir vairāk par [vakcīnas] darbības mehānismu. Un noteikti, ka tas ir iespējams, bet vajadzīgi ir pierādījumi par efektivitāti un drošību.

Covid-19 vakcinācijām īpatnība ir tā, ka vakcīnām ir dažādi darbības mehānismi. Vienas vakcīnas ir saistītas ar mRNS mehānismu, pārējās, kas mums ir pieejamas, ir uz adenovīrusa bāzes. Un to, kā šie divi dažādie mehānismi kopā sadzīvo, vēl mēs īsti nezinām. Iespējams, ka sadzīvo labi, bet pētījumi vēl nav beigušies.

Savus jautājumus par vakcinēšanos sūtiet uz [email protected] vai sūtiet īsziņas un whatsapp balss ziņas uz 27834559
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti