Vai augu maisījumu apritei pienācis gals?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 3 mēnešiem.

Paredzams, ka nākamajā nedēļā valdība varētu lemt par tādu vielu iekļaušanu aizliegtajā sarakstā, kas šobrīd visai brīvi tiek izmantotas dažādu zāļu maisījumu apsmidzināšanai, un rada spēcīgu, apreibinošu efektu. Tomēr neesošā aizlieguma dēļ, to pārdošana līdz šim bijusi legāla, ziņo Latvijas televīzijas raidījums “de facto”.

Paredzams, ka nākamajā nedēļā valdība varētu lemt par tādu vielu iekļaušanu aizliegtajā sarakstā, kas šobrīd visai brīvi tiek izmantotas dažādu zāļu maisījumu apsmidzināšanai, un rada spēcīgu, apreibinošu efektu. Tomēr neesošā aizlieguma dēļ, to pārdošana līdz šim bijusi legāla, ziņo Latvijas televīzijas raidījums “de facto”.

Šobrīd šādu maisījumu tirgošana un lietošana iet plašumā un tā vairs nav tikai lielspilsētu problēma. Raidījums “de facto” pārliecinājās, ka Ogrē, vairāku skolu tiešā tuvumā atrodas tirgotava ar nosaukumu “Pod kurs”, kur kopā ar dažām noputējušām ūdenspīpēm nopērkami mazi, kaltētu augu maisiņi. Tuvējo skolu audzēkņi apliecina, ka tos pērk, lai apreibinātos un to lietošana ir ļoti izplatīta - tādus lietojot teju katrs trešais jaunietis.

Kādas profesionālās skolas pasniedzējs atklāj, ka skolotāji, kas strādā kopmītnēs, saskaras ar to katru dienu, gadās pat ka jāsauc ātrā medicīniskā palīdzība un jaunieši nokļūst slimnīcā.

Kāds jaunietis “de facto” stāsta, ka reizēm efekts esot līdzīgs kā alkoholam, tikai iedarbība ātrāka. Viņš pircis paciņu ar augu maisījumu, uz kuras rakstīts- smaržvielas. “Kad uzpīpē, pēc pāris minūtēm paliek kājas ļumīgas, paliek dīvaini. Ar galvu dīvaini. Tādi kā gļuki metās. Bail sāk palikt. Smiekli nāk ne no kā. (..) Pats tikai pāris reižu esmu pamēģinājis. Man ļoti sūdīgi pēc tā visa. Dūša slikta, ēstgribas nav, galva reibst, kad tas iziet ārā,” stāsta jaunietis. Kāds viņa skolasbiedrs mēnesī par smaržvielām iztērējis latus četrdesmit.

Policija var bezspēcībā plātīt rokas, skatoties, kā jaunieši indē sevi, bet veikalu īpašnieki, iedzīvojas uz tā rēķina, jo niekošanās ar nezināmas izcelsmes maisījumiem, tāpat kā to tirgošana, nav nekas nelegāls. Vielas, kuras ir maisījuma sastāvā, nav Latvijā aizliegto vielu sarakstā. Nosaucot maisījumu par smaržvielām vai vīrakiem, veikalnieki nesodīti tos tirgo. Par tām vielām, kuras neaizliedz ANO konvencija, jālemj katrai valstij pašai.

Lai aizliegums darbotos, jāparedz arī  atbildība par tā neievērošanu. Un par narkotiku apriti klasiskā atbildība ir kriminālatbildība, vissmagākā no atbildībām. “Nevar tā - mums nepatīk kāds maisījums, aizliedzam un tupinām cietumā visus, kas lietos. Tas būs pārāk vulgāri un bezatbildīgi, ja mēs droši nezinām, ka šī viela tiešām pietiekami kaitīga, lai paredzētu kriminālatbildību. Tāpēc, tas process ir lēns. Visur,” skaidro Iekšlietu ministrijas pārstāvis Jānis Bekmanis. Tāpēc, saucot maisījumus par, piemēram, smaržvielām vai vīrakiem, var nesodīti tirgot, kamēr viela tiek iekļauta sarakstā.

“Tirgotāji, labi saprazdami, ka kaut kāda regulācija nepieciešama katrai precei, ko tirgo, viņi mēģina pārlikt atbildību par lietošanu uz pircēju. Tas ir viņu galvenais it kā juridiskais arguments, mēs jau neesam vainīgi, ka jūs to vīraku lietojat nevis kā vīraku, bet šņaucat nāsīs. Tas ir arī arguments, ko Latvijas tirgotāji skaidrojuši mūsu parlamentāriešiem,” “de facto”  saka Bekmanis. Arī Ogres veikaliņā pārdevēja laipni apvaicājās, vai puisim, kurš pērk smaržvielas, ir 18 gadu – tātad pilnībā atbildīgs par savu rīcību.

Nākamotrdien uz valdības māju aizceļos saraksta papildinājums- 33 apreibinošas vielas, kuru līdz šim aizliegto sarakstā nebija, bet ar kurām apsmidzināta liela daļa jauniešu iecienīto augu maisījumu. Lai arī visas atbildīgās ministrijas jauno sarakstu akceptējušas, tas policistu rokas neatraisīs. Vēl Saeimai jālemj, kāds daudzums šo vielu uzskatām par mazu, kāds par lielu, lai noteiktu sodus tirgotājiem. Smagnējais Latvijas mehānisms prasa vismaz pus gadu, ja ne gadu un ilgāk.

Pēc Iekšlietu ministrijas pārstāvja teiktā, Lietuvā tas aizņem aptuveni trīs mēnešus un  ar aizliegumu nodarbojas veselības ministrs. Šajā laikā vielas tiek nosauktas, iekļautas sarakstos un noteikti apmēri, par kuriem paredzēta kriminālatbildība. Latvijā par šīm izmaiņām jālemj parlamentam, kas ir ievērojami garāka procedūra.

Jau 22. jūnijā sākas Saeimas deputātu brīvlaiks, kas tāpat kā skolēnu brīvlaiks, turpināsies līdz septembra sākumam. Domājams, ka pa šo laiku likuma grozījumi uz priekšu neies un arī pirmo septembri skolu audzēkņi un ne tikai varēs atzīmēt ar reibinošu dūmu, bet likumsargi un skolotāji – vien noskatīties uz to.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti