Dienas ziņas

Salaspilī visi kopā hokeju skatās arī baznīcā

Dienas ziņas

Hokeja čempionātā Latvija piekāpjas Zviedrijai

Darbīgās kopienas Latgalē: cilvēki jāiedrošina personiski

Darbīgās kopienas Latgalē: cilvēki iesaistei aktivitātēs jāuzrunā personīgi

Lai iedzīvotāji vēlētos palikt mazajos ciematos Latgalē, viņiem jābūt ne tikai finansiāli nodrošinātiem, bet arī jāizjūt, ka viņi ir vajadzīgi, ka pašiem ir interesanti tur būt. Par to piekto gadu mēģina rūpēties tā dēvētās darbīgās kopienas. Šobrīd desmit šādu kopienu centros Latgalē iesaistījušies 6000 cilvēku.

Ieviest pozitīvas pārmaiņas ikdienā, īstenojot vietējo iedzīvotāju kvēlākās vēlmes – tāds ir kopienu mērķis. Piemēram, Priežmalē centrs darbojas tikai pusgadu, bet tā darbībai jau ir zināms rezultāts.

Priežmales pamatskolas direktore un darbīgās kopienas aktīviste Sandra Rakova norādīja: Jaunajā gadā mēs cepām piparkūkas, iesaistot arī seniorus. Tad braucām ar šīm saziedotajām dāvaniņām pie vientuļajiem pensionāriem. Vispār sabiedrība mūs atbalsta, piedalās."

Aktivitātes palīdz saliedēt kaimiņus, pašvaldības iedzīvotājus, kopā dodoties pārgājienos, stādot kokus, piedaloties mentoringa programmās.

Projektu vadītāja Dagdas darbīgajā kopienā Inese Plesņa teica: "Izdomā – mēs gribam, lai dzīvnieciņi kādreiz te parādās, zoodārzs atbrauc pie mums vai vēl kāda ideja. Jā, mēs to piefiksējam, un mums ir pamats strādāt."

Savukārt Nautrēnu vidusskolas direktore un kopienas līdere Anita Ludborža norādīja: "Kopā saiešanas ir grūts moments. Par to vienmēr ir cīnījušies pašvaldības, kultūras namu darbinieki, lai mūs sasauktu kopā. Šajos projektos vairāk pievelkas tie klusākie cilvēki, kuri nepiedalījās iepriekš nekādās aktivitātēs."

Tikmēr "British Council" pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča vērtēja: "Protams, tas priekšstats ir tāds – Latgalē nekas nenotiek. Kā izrādās, tā nav taisnība. Latgalē ir ļoti daudz aktīvu cilvēku."

Kopienu līderi atzīst, ka centru darbība atdzīvinājusi ikdienu pašvaldībās, ir atrasti arī efektīvi veidi, kā pasīvākos iedzīvotājus iedrošināt iesaistītes un vēl svarīgāk – lai noturētu jaunās ģimenes.

Priežmales pamatskolas direktore un darbīgās kopienas aktīviste Sandra Rakova sacīja: "It īpaši tagad, kad aizvērs skolu ciet, mums ir jādomā par to, lai jaunās ģimenes, vecāki neaizbrauktu. Lai mēs tā kopā darbotos un viņiem būtu šeit interesanti dzīvot."

Bet projektu vadītāja Dagdas darbīgajā kopienā Inese Plesņa norādīja: "Mēs uzrunājam personīgi, jo Dagda ir neliela vieta, mēs viens otru pazīstam un mēs uz aktivitātēm tomēr aicinām, personīgi katru uzrunājot, jo uzliekot plakātu uz stenda – diemžēl tas nestrādā."

Lielākais izaicinājums aktīvajām kopienām ir vairāk iesaistīt jauniešus, seniorus un arī citu tautību iedzīvotājus.

Piecu gadu laikā atbalstītas 32 kopienu iniciatīvas un "Darbīgo kopienu" norisēs iesaistījušies vairāk nekā 6000 Latgales cilvēku.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti