Panorāma

Panorāma

Panorāma

Profesore: islāms Latvijā ir ļoti dažāds

Ukrainā mēģina nogalināt Latvijas uzņēmēju

Ukrainā mēģina nogalināt Latvijas uzņēmēju

Cīņa ar korupciju Ukrainā gandrīz maksājusi dzīvību Latvijas uzņēmējam. Andis Priednieks nodarbojas ar kokapstrādi Ukrainā un korupcijas žņaugus izjutis līdz mielēm. Par mata tiesu izvairījies no slepkavības mēģinājuma, ko, iespējams, sarīkojusi "meža mafija". Tā Ukrainā dēvē valsts meža izsaimniekotājus un korumpētus ierēdņus. Kā saka uzņēmējs, ukraiņu amatpersonas daudz runā par korupcijas apkarošanu, bet realitātē maz kas mainījies.

Svētdien, 21. februāra vakarā Andis Priednieks devās uz Tuļčinas pilsētu Viņņicas apgabalā.

Piestāja autobusa pieturā, lai izmestu tukšu cigarešu paciņu, un pēkšņi no garāmbraucošas mašīnas uz latviešu uzņēmēja auto raidīti šāvieni.

"Acīmredzot mani ir gaidījuši, jo dienu iepriekš no UDD [Ukrainas Drošības dienesta] bija zvans no rīta. Viņi mani brīdināja, ka nevajadzētu man vienam kaut kur braukāt. Lai esmu uzmanīgs. Tajā dienā es arī nekur nebraucu," saka Priednieks.

Viņš pārliecināts - slepkavības mēģinājums saistīts ar korupcijas faktiem, ko atklājis. Viņa firma, kas ražo sporta inventāru, 2013.gadā noslēdza līgumu ar valsts mežsaimniecības uzņēmumu Viņņicas apgabalā par pamesta kokapstrādes ceha īri. To sakārtoja, aprīkoja un sāka no oša celmiem ražot hūrlinga nūjas, ko eksportēja. Uzņēmējam solīts, ka cehu nodos ilgtermiņa nomā, taču kopš pagājušā gada vasaras iekārtas klusē. Pateikts, lai Priednieks vācoties prom. Nedienas sākās pēc tam, kad mežsaimniecības vadība sākusi prasīt kukuļus. Proti, 500 dolāru.

"Domāju, ka uzņēmumam vajag. Prasīju kvīti. Teica, ka nevar, jo nav valūtas. Tad iedevu 5000 grivnu un prasu kases orderi... un tā vairākas reizes pēc kārtas. Līdz es sapratu, ka to naudu liek kabatā. Es beigās pateicu, ka nemaksāšu," saka Priednieks.

Mežniecības direktoram neesot arī paticis, ka Priednieks daudz laika pavada mežā un redz, kā tiek izlaupīts valsts mežs.

"Te nekas nav mainījies. Vistīrākais korupcijas midzenis. Viņus neinteresē investori.

Te ir sava sistēma, te ir savi maksājumi, jo nav jau noslēpums, ka katrs mežsargs nes naudiņu katru mēnesi mežzinim, mežzinis - konkrētam mežsaimniecības direktoram. Tas jau ar pusčemodānu brauc uz apgabalu," norāda Priednieks.

Viņš uzsver, ka daudzi uzņēmēji norāda, ka varētu pamest Ukrainu, jo viņi "paši neko nedara, un mēs vēl ciešam".

Janvārī apmēram 20 vīru iebrukuši cehā un sākuši nojaukt un izvest iekārtas. Nesen kāds tīši sabojājis elektrības vadus, Priednieks dabūjis spēcīgu strāvas sitienu. Pēc tam viņa automašīnai atskrūvēts ritenis, kas braucot nokritis. Uzņēmējs spējis savaldīt auto un izvairīties no traģēdijas. Līdz beidzot - uz viņu šauts.

"Šobrīd uzņēmēja dzīvībai un veselībai briesmas nedraud. Viņš atrodas policijas aizsardzībā. Ierosināts kriminālprocess par slepkavības mēģinājumu. Notiek izmeklēšana," stāsta Ukrainas Nacionālās policijas pārstāve Anna Oļeiņika. "Noteiktas ekspertīzes un operatīvie pasākumi. Izmeklēšanas interesēs detalizētu informāciju nesniedzam. Bet tiek darīts viss, lai noziegumu atklātu un vainīgo sauktu pie kriminālatbildības," viņa piebilst.

Uzņēmējs iepriekš bija vērsies arī Ukrainas Ģenerālprokuratūrā un Lauksaimniecības ministrijā. "Bija pārbaudes - rezultāts nulle. Beidzot UDD ir atvēris vairākas krimināllietas. Viņu iekšējās pārbauders neko neuzrādīja, bet tagad ir atvērtas krimināllietas, pārbauda mežus," saka Priednieks.

Par to, ka uzņēmējam traucē strādāt, Latvijas diplomāti pauduši bažas Viņņicas apgabala administrācijai, policijai un Ukrainas mežsaimniecības aģentūrai. "Mēs sagaidām atbildes uz jautājumiem un, protams,  sekosim līdzi, lai uzņēmējdarbības vide no varas iestāžu puses tiktu atbalstīta. Mums ir visas iespējas raudzīties tālāk. Starp Latviju un Ukrainu ir noslēgts tiesiskās palīdzības līgums, un šādos gadījumos mums ir iespējas palīdzēt saviem uzņēmējiem," skaidro Ārlietu ministrijas pārstāvis Raimonds Jansons.

Zīmīgi, ka Ukrainas premjers Arsenijs Jaceņuks nesen izteicās - Ukrainai noderētu Latvijas pieredze mežu apsaimniekošanā, jo Latvijas izveidotais modelis esot viens no efektīvākajiem Eiropas Savienībā (ES).

"Ir nepieciešami jūsu ieteikumi, kā īstenot reformas, lai uzlabotu Ukrainas mežsaimniecības aģentūras pārvaldīšanu. Jums ir milzīga pieredze. Mēs nolēmām sarīkot lauksaimniecības ministru un jūsu ekspertu tikšanos, lai uzlabotu pārvaldību un izskaustu korupciju meža nozarē," sacīja Jaceņuks.

Priednieks gan tagad norāda, ka "jūsu cienījamais Jaceņuka kungs pa Eiropu staigā izstieptu roku, lūdzot investorus un naudu. Lūk, te es esmu - investors. Divus gadus. Un ko ar mani izdarīja?" viņš retoriski jautā.

Korupcijas apkarošana ir viens no galvenajiem tematiem ES sarunās ar Kijevu, un tajās balstās uz uzņēmēju pieredzi, arī šādu.  Ja Ukraina grib būt Eiropā, tai ir jāveido tiesiska sistēma - uzsver Latvijas Ārlietu ministrijā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt